Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Konsolidacyjny tydzień na ropie po znacznych wzrostach

Konsolidacyjny tydzień na ropie po znacznych wzrostach

2023-04-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dynamicznym rozpoczęciu tygodnia od luki wzrostowej, ceny ropy naftowej wpadły w kolejnych dniach w konsolidację, a nawet znajdują się pod delikatną presją spadkową. Z jednej strony, pokazuje to brak siły do dalszych zwyżek, ale z drugiej strony – popyt ewidentnie pozostaje silny, ponieważ obecna korekta spadkowa jest niewielka.
Podaż ropy naftowej nie nadąża za popytem

Podaż ropy naftowej nie nadąża za popytem

2023-04-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej nie milkną echa niespodziewanego cięcia produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC+. Po rozpoczęciu poniedziałkowej sesji od dużej luki wzrostowej, notowania ropy jednak wyhamowały wzrosty i obecnie wyczekują na kolejne impulsy. Zdania co do perspektyw dla notowań ropy naftowej są podzielone. Z pewnością perspektywa kryzysu gospodarczego to główny czynnik ograniczający zwyżki notowań tego surowca. Niemniej, fundamentalnie sytuacja na rynku ropy, zwłaszcza po kolejnym cięciu produkcji przez OPEC+, staje się napięta.

Czy wróci ropa po 100 USD za baryłkę?

Czy wróci ropa po 100 USD za baryłkę?

2023-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nieoczekiwane dodatkowe cięcie produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC+ zdominowało dyskusje na globalnym rynku surowcowym na początku bieżącego tygodnia. Na nowo powróciły spekulacje na temat możliwości powrotu notowań ropy naftowej do okolic 100 USD za baryłkę. Obecnie cena ropy naftowej WTI oscyluje w okolicach 80-81 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent przekracza 85 USD za baryłkę.
Ceny ropy naftowej mocno w górę po zaskakującej decyzji OPEC+

Ceny ropy naftowej mocno w górę po zaskakującej decyzji OPEC+

2023-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia prawdopodobnie najczęściej komentowanym tematem na rynkach finansowych jest nieoczekiwane cięcie produkcji ropy naftowej przez państwa rozszerzonego kartelu OPEC+. Decyzja ta sprawiła, że dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej otworzyła się luką wzrostową na wykresie cen tego surowca i zwyżką o około 5 USD na baryłce. Ceny ropy WTI podskoczyły do okolic 79-81 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do 84-85 USD za baryłkę.
OPEC+ najprawdopodobniej utrzyma limity produkcji ropy naftowej

OPEC+ najprawdopodobniej utrzyma limity produkcji ropy naftowej

2023-03-31 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na plusie. Ceny ropy były beneficjentami mniejszej awersji do ryzyka wśród inwestorów na globalnych rynkach finansowych, głównie uspokojenia nastrojów wokół sektora bankowego. Dzisiaj rano pozytywnym akcentem, nie tylko na rynku ropy, była publikacja odczytu indeksu PMI dla przemysłu Chin wg CFLP. Co prawda był on niższy niż w lutym, ale lepszy od ostrożnych oczekiwań. Dzięki temu, na nowo pojawiło się więcej optymistycznej retoryki związanej z ożywieniem gospodarczym w Chinach, a w związku z tym, także tamtejszym popytem na ropę.
Ceny ropy naftowej stabilne w obliczu danych z Iraku i USA

Ceny ropy naftowej stabilne w obliczu danych z Iraku i USA

2023-03-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dynamicznych zwyżkach cen ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia, cena tego surowca wczoraj delikatnie spadła, odreagowując wcześniejszy optymizm. Miało to swoje uzasadnienie, bowiem czynniki, które w największym stopniu wpływały na ruch wzrostowy podczas poniedziałkowej i wtorkowej sesji, powoli ustępują. Chodzi oczywiście o kwestię eksportu ropy naftowej z północnego Iraku, a dokładniej z cieszącego się częściową autonomią regionu Kurdystanu.
Nieoczekiwany spadek zapasów ropy naftowej w USA

Nieoczekiwany spadek zapasów ropy naftowej w USA

2023-03-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Pierwsza połowa bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem wzrostów notowań tego surowca. Cena ropy naftowej WTI w rezultacie oscyluje obecnie w okolicach 73,70 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 78,50 USD za baryłkę. Ważną przyczyną zwyżek notowań ropy naftowej jest wstrzymanie dostaw tego surowca z irackiego Kurdystanu do tureckiego portu w Ceyhan. Częściowo autonomiczny rejon Kurdystanu, znajdujący się w północnej części Iraku, posiada spore złoża ropy w okolicach miasta Kirkuk, z których dotychczasowy eksport przez Turcję wynosił około 450 tys. baryłek ropy dziennie.
Wzrost cen ropy naftowej po doniesieniach z Turcji

Wzrost cen ropy naftowej po doniesieniach z Turcji

2023-03-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od spokojnej konsolidacji, jednak zakończyły ją już na około 5-procentowym plusie. Był to największy dzienny wzrost cen ropy naftowej od ponad czterech miesięcy. W rezultacie, cena ropy WTI podskoczyła do okolic 73 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do rejonu 77,70 USD za baryłkę. Dzisiaj rano zwyżki są kontynuowane. Bezpośrednią przyczyną wzrostów notowań ropy naftowej okazały się doniesienia z Turcji o wstrzymaniu dostaw ropy naftowej z Kurdystanu przez port w Ceyhan za sprawą sporu z Irakiem.
Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-03-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od niewielkiej zmienności. O ile na początku sesji pojawił się delikatny ruch wzrostowy, to na rynku ropy ciężko o optymizm. Nadal nad rynkiem wiszą „czarne chmury” w postaci potencjalnego rozprzestrzenienia się kryzysu bankowego, co sprawia, że utrzymuje się nastawienie risk-off, wywierające presję na spadek cen ropy naftowej. Obecnie to właśnie doniesienia związane z sytuacją w bankach mają największy wpływ na sytuację na rynku ropy naftowej.
Informacje z USA i Rosji niekorzystne dla cen ropy naftowej

Informacje z USA i Rosji niekorzystne dla cen ropy naftowej

2023-03-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile pierwsza połowa tygodnia na rynku ropy naftowej przyniosła wzrost notowań tego surowca, to w drugiej połowie tygodnia cena tego surowca wpadła w konsolidację. Obecnie notowania ropy naftowej WTI poruszają się w okolicach 69 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent oscyluje w rejonie 74 USD za baryłkę. Mimo że cały tydzień na rynku ropy naftowej ma szansę zamknąć się na plusie, to obecnie potencjał do zwyżek cen ropy jest niewielki. Pomijając obawy o rozprzestrzenienie się kryzysu oraz rosnące zapasy ropy naftowej w USA, pojawiły się dwa kolejne czynniki, sprzyjające niższym cenom ropy naftowej.
Zapasy ropy naftowej w USA najwyższe od prawie 2 lat

Zapasy ropy naftowej w USA najwyższe od prawie 2 lat

2023-03-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajszy komunikat ze strony Rezerwy Federalnej na pierwszy rzut okaz wydawał się jastrzębi (zapowiedzi walki z inflacją i możliwych dalszych podwyżek stóp procentowych w USA), jednak jednocześnie zasugerował, że cykl podwyżek już powoli się kończy, co dla amerykańskiego dolara oznacza mniej impulsów do wzrostów, wynikających właśnie z tego czynnika, czyli polityki monetarnej. Te wiadomości mają istotne przełożenie na ceny surowców, w tym również ropy naftowej.
Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2023-03-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po ubiegłotygodniowych zniżkach, w bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej stabilizują się, a nawet delikatnie odreagowują zniżkę. Ruch wzrostowy jest jednak niewielki, a na rynkach finansowych widać utrzymującą się podwyższoną awersję do ryzyka oraz wyczekiwanie na rozwój sytuacji w sektorze bankowym. Dzisiaj inwestorzy na rynku ropy naftowej śledzą uważnie komunikaty związane z działaniami Rezerwy Federalnej, które wpłyną na szeroki sentyment rynkowy. Warto jednak pamiętać, że na tym rynku pojawiają się także tradycyjnie dane dotyczące zapasów ropy naftowej – i w tym tygodniu działają one na niekorzyść strony popytowej.
Wzrost eksportu ropy naftowej z USA do Europy

Wzrost eksportu ropy naftowej z USA do Europy

2023-03-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dynamicznej przecenie ropy naftowej na początku poniedziałkowej sesji, notowania tego surowca odrobiły straty w drugiej części dnia i ustabilizowały się w rejonie ubiegłotygodniowego poziomu zamknięcia. Cena ropy naftowej WTI porusza się nadal w rejonie 67 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w okolicach 73 USD za baryłkę. Notowania ropy naftowej tym samym nadal znajdują się pod presją podaży, wynikającą z trudnej sytuacji w globalnym systemie bankowym i, tym samym, obaw o pogłębienie kryzysu gospodarczego na świecie.
Kontynuacja zniżek na rynku ropy naftowej

Kontynuacja zniżek na rynku ropy naftowej

2023-03-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej mają za sobą tydzień spektakularnych przecen, w wyniku których spadły one do najniższego poziomu od grudnia 2021 roku. Nowy tydzień rozpoczyna się w podobnych nastrojach – na światowych rynkach akcji oraz większości surowców przeważają niedźwiedzie, a ropa naftowa nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Cena ropy Brent porusza się już niewiele powyżej 71 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI oscylują w okolicach 65 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA po 10 tygodniach wzrostów

Spadek zapasów ropy w USA po 10 tygodniach wzrostów

2023-03-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wtorkowe jastrzębie wystąpienie Jerome Powella w amerykańskim Senacie uderzyło mocno w notowania większości kluczowych surowców i towarów. Tak było również na rynku ropy naftowej – wtorkowa sesja przyniosła na tym rynku najmocniejszą dzienną zniżkę od pierwszej połowy stycznia, a wczoraj spadki były kontynuowane. Dzisiaj na rynku ropy jest jednak spokojniej – ceny zarówno ropy WTI, jak i Brent, poruszają się w konsolidacji w oczekiwaniu na nowe impulsy.
Cena złota mocno w dół po wystąpieniu szefa Fed

Cena złota mocno w dół po wystąpieniu szefa Fed

2023-03-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynkach finansowych upływała najpierw na wyczekiwaniu na wystąpienie Jerome Powella w amerykańskim Senacie, a później na reakcjach na słowa szefa Fed. Jerome Powell okazał się bowiem nawet bardziej jastrzębi niż wcześniej oczekiwano, co miało niebagatelny wpływ na wycenę amerykańskiego dolara oraz nastroje na rynkach finansowych. Jerome Powell podkreślił wczoraj, że Fed prawdopodobnie będzie musiał podnieść stopy procentowe bardziej niż dotychczas oczekiwano w odpowiedzi na silne dane z amerykańskiej gospodarki i nadal wysoką inflację.
Rynek ropy naftowej wrażliwy na szoki podażowe?

Rynek ropy naftowej wrażliwy na szoki podażowe?

2023-03-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zwyżkach na początku bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej dzisiaj oscylują blisko poniedziałkowego zamknięcia. Konsolidacja na rynku ropy wynika z wyczekiwania na nowe impulsy cenowe, które w tym tygodniu mogą być powiązane z sytuacją na szerokim rynku, głównie w kontekście sytuacji w amerykańskiej gospodarce (dzisiejsze wystąpienie Jerome Powella, piątkowe dane z rynku pracy w USA). Wczoraj pod koniec dnia wsparciem dla notowań ropy naftowej okazały się słowa Mike’a Wirtha, CEO konglomeratu naftowego Chevron.
Obiecujący chiński popyt na ropę naftową

Obiecujący chiński popyt na ropę naftową

2023-03-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się wzrostowym akcentem, jednak dzisiaj notowania tego surowca poruszają się pod delikatną presją podaży, poniżej wczorajszych poziomów zamknięcia. Dla cen ropy WTI oznacza to okolice 79 USD za baryłkę, a dla cen ropy Brent rejon 85 USD za baryłkę. Dzisiaj najważniejszą informacją na rynku ropy naftowej jest podwyżka cen ropy z Arabii Saudyjskiej do odbiorców z Chin od kwietnia.
Przygasający optymizm na rynku ropy naftowej

Przygasający optymizm na rynku ropy naftowej

2023-03-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W pierwszej połowie bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej dominowała strona popytowa. Niemniej, siła kupujących dzisiaj rano już się wyczerpuje, a ceny ropy oddają część wczorajszych zwyżek. Cena ropy WTI porusza się w okolicach 77 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent oscylują w okolicach 84 USD za baryłkę. Niewątpliwie optymistycznym akcentem na rynkach surowcowych w tym tygodniu były zaskakująco dobre dane z Chin, które pokazały, że ożywienie tamtejszej gospodarki po rezygnacji z surowej polityki „zera tolerancji wobec Covid-19” stało się faktem.
Dobre dane z Chin wsparciem dla cen ropy naftowej.

Dobre dane z Chin wsparciem dla cen ropy naftowej.

2023-03-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej dzisiaj kierują się w górę, czego przyczyną są przede wszystkim lepsze od oczekiwań odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług w Chinach – kraju będącym największym importerem ropy naftowej na świecie. Temat ożywienia gospodarczego w Państwie Środka jest wyjątkowo istotny dla wycen surowców w ostatnim czasie, bowiem w obliczu spowalniającej globalnej gospodarki i obaw o popyt na ropę w wielu krajach zachodnich, to właśnie ożywienie gospodarcze w Państwie Środka po rezygnacji z surowych restrykcji pandemicznych jest wymieniane jako czynnik decydujący o ostatecznym globalnym popycie.