Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2021-11-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień wzrostowym akcentem – a zwyżki były kontynuowane również wczoraj oraz dzisiaj rano. Optymistyczny początek tygodnia to zasługa m.in. przegłosowania pakietu infrastrukturalnego w Stanach Zjednoczonych, który budzi nadzieję na wsparcie amerykańskiej gospodarki, a co za tym idzie, na większy popyt na paliwa.
Brak zaskoczenia ze strony OPEC+

Brak zaskoczenia ze strony OPEC+

2021-11-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła sporą zmienność i cały kalejdoskop emocji wśród inwestorów. Jej centralnym punktem było spotkanie krajów OPEC+ w celu uzgodnienia dalszych działań związanych z porozumieniem naftowym. W tym przypadku, nie było zaskoczenia. Rozszerzony kartel zdecydował się na trzymanie się dotychczasowego planu, zakładającego stopniowe zwiększanie produkcji ropy naftowej o 400 tysięcy baryłek co miesiąc.

Najgorsza sesja na rynku ropy od trzech miesięcy

Najgorsza sesja na rynku ropy od trzech miesięcy

2021-11-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zniżkowały o wyraźnie ponad 3% - dotyczyło to zarówno notowań amerykańskiej ropy naftowej WTI, jak i cen europejskiej ropy Brent. W rezultacie, wczoraj miała miejsce najgorsza sesja dla cen ropy od około trzech miesięcy. Na presję spadkową na notowania ropy naftowej złożyło się kilka czynników. Po pierwsze, zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły bardziej od oczekiwań.
Ceny ropy pod presją rosnących zapasów w USA

Ceny ropy pod presją rosnących zapasów w USA

2021-11-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo wzrostowego początku tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj znalazły się pod istotną presją podaży. Cena ropy naftowej WTI spadła poniżej poziomu 83 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent zniżkowały poniżej 84 USD za baryłkę. Jednym z impulsów do zniżek były wczoraj informacje o kolejnym wzroście zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Instytut Paliw (API) podał bowiem, że w minionym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 3,59 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich zwyżki o około 1,6 mln baryłek. Jednocześnie, spadły zapasy benzyny (o 552 tys. baryłek), a wzrosły zapasy destylatów (o 573 tys. baryłek).
Niewielki wzrost produkcji ropy naftowej w kartelu OPEC

Niewielki wzrost produkcji ropy naftowej w kartelu OPEC

2021-11-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po ubiegłotygodniowych spadkach, notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia powracają do zwyżek. Cena ropy naftowej WTI powróciła ponad poziom 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent znajdują się powyżej 85 USD za baryłkę. W centrum uwagi inwestorów w bieżącym tygodniu znalazł się kartel OPEC – i to z dwóch powodów. Po pierwsze, pojawiły się dane pokazujące, że wzrost produkcji ropy naftowej w OPEC wyniósł jedynie 190 tysięcy baryłek, czyli mniej niż wynosi zwyżka akceptowalna w ramach porozumienia naftowego (254 tysiące baryłek).
Dynamiczne zniżki cen ropy naftowej

Dynamiczne zniżki cen ropy naftowej

2021-10-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ SA
Na rynku ropy naftowej wczoraj zobaczyliśmy mocniejszy akcent ze strony sprzedających. Ceny ropy Brent i WTI zniżkowały o ponad 2%, a przyspieszenie spadków obserwowaliśmy głównie w drugiej części dnia (a dokładniej, przez większość sesji w USA), czyli po pojawieniu się danych dotyczących zapasów ropy naftowej w USA. Departament Energii podał, że zapasy ropy w USA w poprzednim tygodniu zwyżkowały o 4,23 mln baryłek, przy oczekiwaniach oscylujących w rejonie 1,6-1,9 mln baryłek.
Wzrostowe rozpoczęcie tygodnia na rynku ropy naftowej

Wzrostowe rozpoczęcie tygodnia na rynku ropy naftowej

2021-10-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej nadal skutecznie odpiera ataki podaży. Ceny ropy zakończyły piątkową sesję na plusie – mimo jej spadkowego rozpoczęcia – a tym samym, wypracowały już siódmą z kolei tygodniową zwyżkę. Ceny ropy naftowej WTI przekraczają obecnie 84 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent znajdują się już na poziomach przekraczających 86 USD za baryłkę.
Ceny ropy w górę po zaskakującym spadku zapasów

Ceny ropy w górę po zaskakującym spadku zapasów

2021-10-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj na rynku ropy naftowej panowały mieszane nastroje. Po relatywnie słabym początku sesji, później jednak przewagę przejęła strona popytowa. Wszystko za sprawą danych dotyczących zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, które okazały się zaskakujące. Departament Energii USA podał, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu spadły o 431 tysięcy baryłek, podczas gdy oczekiwano ich zwyżki o około 1,8-1,9 mln baryłek. W rezultacie, zapasy ropy naftowej w miejscowości Cushing w Oklahomie znalazły się na najniższym poziomie od października 2018 roku.
Wyhamowanie wzrostów cen ropy naftowej

Wyhamowanie wzrostów cen ropy naftowej

2021-10-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej nadal jest silna. W tym tygodniu widać jednak, że o ile ceny ropy nie spadają, to mają problemy z wspięciem się na nowe tegoroczne szczyty – co pokazuje, że także podaż zaczyna mieć coraz więcej argumentów. Notowania ropy naftowej dzisiaj delikatnie osuwają się w dół – cena ropy WTI pozostaje jednak w rejonie 82 USD za baryłkę, a cena ropy Brent powyżej 84 USD za baryłkę. Wyhamowanie zwyżek notowań ropy naftowej ma obecnie swoją przyczynę w informacjach docierających z Chin.
Co dalej z cenami gazu ziemnego?

Co dalej z cenami gazu ziemnego?

2021-10-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile notowania ropy naftowej utrzymują się w rejonach kilkuletnich maksimów, tego samego nie można powiedzieć o cenach gazu ziemnego – a przynajmniej o jego amerykańskich cenach, które służą jako benchmark w przypadku większość standaryzowanych instrumentów finansowych opartych o notowania tego surowca. Ceny gazu w Stanach Zjednoczonych w ostatnich dniach wręcz dynamicznie zniżkowały, obecnie oscylując w rejonie 5 USD za mln BTU. To najniższy poziom notowań gazu ziemnego w USA od prawie miesiąca.
Tydzień rozpoczęty wzrostowym akcentem na rynku ropy naftowej

Tydzień rozpoczęty wzrostowym akcentem na rynku ropy naftowej

2021-10-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej mają za sobą sześć kolejnych wzrostowych tygodni z rzędu. I na razie ta passa nie została przerwana, bowiem nowy tydzień rozpoczyna się na tym rynku od solidnej zwyżki. Zarówno na wykresie notowań ropy naftowej WTI, jak i ropy Brent, dzisiejsza sesja otworzyła się luką wzrostową i kontynuacją ruchu cen w górę. Notowania ropy naftowej WTI znajdują się na najwyższych poziomach od 2014 roku, zaś ceny ropy Brent – na najwyższych poziomach od 2018 r. (i dotarły już do okolic maksimów sprzed trzech lat).
Pół miliona baryłek dodatkowego popytu na ropę dziennie

Pół miliona baryłek dodatkowego popytu na ropę dziennie

2021-10-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej nadal jest silna. W rezultacie, notowania tego surowca mają znaczne szanse na zakończenie tego tygodnia na plusie – jako już szósty wzrostowy tydzień z rzędu. Notowania ropy naftowej WTI nadal wyraźnie przekraczają 81 USD za baryłkę, a ceny ropy Brent poruszają się powyżej 84 USD za baryłkę. Bieżący tydzień przynosi publikację istotnych cyklicznych raportów, dotyczących globalnego rynku ropy naftowej.
OPEC, EIA: Spadek zarówno popytu na ropę, jak i podaży ropy

OPEC, EIA: Spadek zarówno popytu na ropę, jak i podaży ropy

2021-10-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej utrzymują się na tegorocznych (a jednocześnie kilkuletnich) maksimach, przekraczających poziom 80 USD za baryłkę. Wsparciem dla notowań ropy naftowej pozostaje napięta sytuacja na rynkach surowców energetycznych, ale obawy zaczynają budzić spekulacje, że tak wysoki poziom cen ropy naftowej hamuje już popyt na ten surowiec. Wczoraj pojawiły się dwa istotne cykliczne raporty, nakreślające sytuację na rynku ropy naftowej oraz prognozy na rok kolejny.
Spadek importu ropy naftowej do Chin

Spadek importu ropy naftowej do Chin

2021-10-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej pozostaje silna, a notowania tego surowca – mimo że wyhamowały zwyżkę – poruszają się w okolicach tegorocznych maksimów. O ile zwyżkom cen ropy naftowej nadal sprzyjają rosnące ceny pozostałych surowców energetycznych oraz obawy o podaż, to przy obecnych poziomach cenowych na pierwszy plan zaczynają wychodzić również obawy związane z możliwym spadkiem popytu na ropę i produkty ropopochodne właśnie w wyniku wyższych cen surowca.
Złoto: nic się nie stało?

Złoto: nic się nie stało?

2021-10-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Piątkowa sesja na rynku złota była relatywnie burzliwa, ale zakończyła się neutralnie. Po wystrzale notowań w górę po danych z rynku pracy w USA do wieczora nie było już śladu – a notowania złota zakończyły piątkową sesję, a wraz z nią cały tydzień, w okolicach 1757 USD za uncję. Tymczasem dzisiaj cena złota porusza się delikatnie w dół, schodząc obecnie do okolic 1754 USD za uncję. Sytuacja na rynku złota – podobnie jak sytuacja na rynku amerykańskiego dolara, który pozostaje silny – mówi nam jedno: inwestorzy nadal wierzą w to, że Rezerwa Federalna już w listopadzie rozpocznie proces taperingu QE w Stanach Zjednoczonych.
Miedź: krótkoterminowy pesymizm i długoterminowy optymizm

Miedź: krótkoterminowy pesymizm i długoterminowy optymizm

2021-10-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynkach finansowych dzisiaj panują dobre nastroje, do których przyczyniło się m.in. oddalenie kwestii potencjalnego shutdownu w USA. Optymizm udziela się także inwestorom na rynku miedzi – cena tego metalu od wczoraj wyraźnie rośnie. Do zwyżek przyczynia się jednak także sytuacja w Ameryce Południowej, gdzie pojawiają się nawracające strajki oraz przestoje w kopalniach miedzi.
Wzrost zapasów ropy naftowej – i spadek cen tego surowca

Wzrost zapasów ropy naftowej – i spadek cen tego surowca

2021-10-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poniedziałkowa decyzja OPEC+ o braku zmian w porozumieniu naftowym wstrząsnęła cenami ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia. W rezultacie, notowania tego surowca dotarły do najwyższych poziomów od kilku lat, a w mediach zaczęły pojawiać się sugestie, że ceny ropy naftowej mogą dotrzeć nawet do 90 USD lub 100 USD za baryłkę. Niemniej, o ile te scenariusze przyciągają uwagę, to niekoniecznie muszą się zrealizować. O ile obecna sytuacja na rynkach surowców energetycznych jest napięta, to działania OPEC+ sugerują, że sam rozszerzony kartel raczej nie spodziewa się, że ropy naftowej na świecie zabraknie.
Cena ropy nadal w górę, zapasy w USA w centrum uwagi

Cena ropy nadal w górę, zapasy w USA w centrum uwagi

2021-10-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nie milkną echa decyzji OPEC+ w kwestii porozumienia naftowego. Brak zmian w limitach produkcji ropy w krajach rozszerzonego kartelu rozbudził obawy o podaż tego surowca oraz spekulacje, czy OPEC+ nie będzie zmuszony do tego, by i tak dokonać rewizji w najbliższych tygodniach. Na razie jednak decyzja OPEC+ przyczyniła się do jeszcze większej presji na wzrost notowań ropy naftowej. Cena amerykańskiej ropy gatunku WTI wspięła się już do okolic 79 USD za baryłkę, czyli utrzymuje się na najwyższych poziomach od 2014 roku.
Sesja na rynku ropy w cieniu spotkania OPEC+

Sesja na rynku ropy w cieniu spotkania OPEC+

2021-10-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się wzrostem notowań tego surowca – co pokazuje, że strona popytowa na tym rynku pozostaje silna. Tymczasem dzisiaj rano pojawiła się presja podażowa, aczkolwiek jest ona delikatna i nie wpływa istotnie na sytuację na tym rynku. Notowania ropy naftowej WTI nadal poruszają się na poziomie przekraczającym 75 USD za baryłkę, a cena ropy Brent wynosi około 79 USD za baryłkę.
OPEC+ jednak przyspieszy wzrost produkcji ropy naftowej?

OPEC+ jednak przyspieszy wzrost produkcji ropy naftowej?

2021-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dotarciu do tegorocznych maksimów (a w przypadku ropy Brent, nawet ich przekroczeniu), notowania ropy naftowej poruszają się w konsolidacji w wyczekiwaniu na kolejne impulsy. Ostatnie dane przyczyniły się do wyhamowania zwyżek – chodzi tu m.in. o dane dotyczące wzrostu zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych, który okazał się większy od oczekiwań. Tymczasem obecnie na pierwszy plan na nowo wysuwają się działania OPEC+. Kraje rozszerzonego kartelu w ramach porozumienia naftowego latem tego roku zadecydowały o stopniowym wycofywaniu się z wcześniejszych dużych cięć produkcji ropy naftowej, ...