Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Ceny złota poniżej 1900 USD za uncję

Ceny złota poniżej 1900 USD za uncję

2022-04-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień od dynamicznej zniżki, co okazało się zwiastunem całego spadkowego tygodnia. Cena kruszcu znajduje się bowiem na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na wyraźnym minusie. Wczoraj ceny złota przekroczyły w dół psychologiczną barierę na poziomie 1900 USD za uncję, a dzisiaj dalej osuwają się w dół, oscylując już w okolicach 1875 USD za uncję. Z technicznego punktu widzenia, te okolice to kolejne wsparcie na wykresie cen złota – niemniej, w najbliższych dniach notowania złota mogą pozostać rozchwiane ze względu na zbliżającą się decyzję dotyczącą poziomu stóp procentowych w USA.
Gazowy szantaż Rosji

Gazowy szantaż Rosji

2022-04-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Od wczoraj kluczowym tematem na rynkach surowców energetycznych jest wstrzymanie dostaw rosyjskiej ropy naftowej za pośrednictwem gazociągu jamalskiego do Polski. Informacja na ten temat pojawiła się tuż po tym, jak PGNiG ogłosiło, że nie ma zamiaru płacić za rosyjski gaz w rublach – czyli spełnić żądań Rosji, przedstawionych przez ten kraj wcześniej. Na razie informacja ta, choć niewątpliwie przełomowa, nie ma dużych konsekwencji dla realnych dostaw gazu ziemnego do konsumentów ani firm (aczkolwiek nie można wykluczyć, że pewne ograniczenia w dostawach do tych drugich pojawią się w kolejnych tygodniach).

Ceny ropy naftowej pomiędzy sankcjami a pandemią

Ceny ropy naftowej pomiędzy sankcjami a pandemią

2022-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej w ostatnich dniach nie pojawia się zbyt wiele przełomowych informacji – ale trudno mówić tu o spokoju. Po dynamicznych zwyżkach notowań ropy naftowej na przełomie lutego i marca, później cena tego surowca gwałtownie odreagowała, a następnie utkwiła w chwiejnej konsolidacji. I trudno się temu dziwić, bowiem wielu instytucjonalnych inwestorów wymienia obecny czas jako okres ogromnej niepewności oraz uzależnienia cen ropy naftowej od czynników politycznych.
Ceny ropy naftowej pod pandemiczną presją

Ceny ropy naftowej pod pandemiczną presją

2022-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia na rynek ropy naftowej powróciło widmo pandemii, które spycha notowania tego surowca w dół. Ceny ropy naftowej Brent otworzyły dzisiejszą sesję luką spadkową i zeszły do okolic 102-103 USD za baryłkę, czyli do najniższego poziomu od dwóch tygodni. Z kolei notowania ropy WTI dzisiaj zeszły na nowo do poziomów dwucyfrowych, a dokładniej znajdują się w rejonie 98 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej przez weekend nie pojawiły się praktycznie żadne przełomowe informacje, które mogłyby zaskoczyć inwestorów.
Wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w USA

2022-04-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się neutralnie. Mimo utrzymującej się przez wiele godzin presji na spadek cen tego surowca, pod koniec sesji umocniła się strona popytowa. Pewnym wsparciem dla notowań ropy naftowej były dane dotyczące zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Tamtejszy Departament Energii podał bowiem w swoim cotygodniowym raporcie, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły aż o 8,02 mln baryłek do poziomu 413,7 mln baryłek.
Spadek produkcji ropy naftowej w OPEC+

Spadek produkcji ropy naftowej w OPEC+

2022-04-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na globalnych rynkach surowcowych zakończyła się na minusach. W przypadku cen ropy naftowej, zniżki przekroczyły wczoraj 5%. W rezultacie, cena ropy naftowej WTI powróciła do okolic 102-103 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent zniżkowały do rejonu 108 USD za baryłkę. W ostatnich tygodniach na rynku ropy naftowej utrzymują się duże wahania notowań przy jednoczesnym braku wyraźnego trendu. Wynika to z faktu, że obecnie trwa nadal niepewność związana z sytuacją w Ukrainie, a na rynek docierają zarówno niepokojące informacje na temat spadającej podaży ropy naftowej, jak i te związane z obniżonym popytem na ten surowiec (głównie w Chinach).
Kolejny spadek produkcji ropy naftowej w Libii

Kolejny spadek produkcji ropy naftowej w Libii

2022-04-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od delikatnej zwyżki. Cena tego surowca dotarła do najwyższych poziomów od trzech tygodni ze względu na oczekiwania dotyczące mniejszej podaży oraz większego popytu na rynku ropy naftowej. W kwestiach podażowych na nowo przypomniała o sobie Libia. Kraj ten już od ponad dekady (a dokładniej, od tzw. arabskiej wiosny z 2011 r.) jest rozdzierany wewnętrznymi walkami i konfliktami o władzę, a w ostatnich latach o wpływy rywalizują oficjalny rząd w Trypolisie oraz samozwańcze władze, posiadające kontrolę nad wschodnią częścią tego kraju.
Wygaszanie handlu rosyjską ropą naftową

Wygaszanie handlu rosyjską ropą naftową

2022-04-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona popytowa. Po dwóch wyraźnie wzrostowych sesjach, dzisiaj cena tego surowca delikatnie odreagowuje, jednak nadal widać presję kupujących. Cenom ropy naftowej pomaga słabość dolara, ale największym wsparciem są dla niej obawy dotyczące podaży rosyjskiej ropy naftowej. Na razie unijne sankcje na import ropy naftowej z Rosji pozostają w sferze przypuszczeń i spekulacji. Prawdopodobieństwo ich wprowadzenia jest niewielkie, ale wiele wskazuje na to, że w międzyczasie będą pojawiać się inne metody na coraz mocniejsze „przykręcanie śruby” Rosji.
Unijne sankcje na rosyjską ropę wywołałyby ogromny szok podażowy

Unijne sankcje na rosyjską ropę wywołałyby ogromny szok podażowy

2022-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, jednak już dzisiaj rano to strona popytowa ma delikatną przewagę. Niemniej, na rynku tym nadal widać niezdecydowanie inwestorów i wyczekiwanie na kolejne fundamentalne lub polityczne impulsy – w tym potencjalnie na kluczowy impuls, jakim byłyby konkretne informacje na temat potencjalnych sankcji obejmujących zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej do Unii Europejskiej.
MAE: dodatkowe 60 mln baryłek ropy uwolnione z rezerw strategicznych

MAE: dodatkowe 60 mln baryłek ropy uwolnione z rezerw strategicznych

2022-04-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wiodącym tematem na rynku ropy naftowej pozostaje kwestia potencjalnych nowych sankcji na Rosję, powiązanych ze zbrodniami wojennymi, dokonanymi na terytorium Ukrainy. Sprawa ta nieustannie budzi obawy, związane z możliwymi problemami z podażą ropy naftowej w krajach zachodnich – jednak nie ulega wątpliwości, że doprowadzenie do sankcji powiązanych z importem ropy naftowej byłoby w Europie bardzo trudne, dlatego ten scenariusz pozostaje mało prawdopodobny w krótkim czasie.
Czy pojawią się nowe sankcje na Rosję, dotyczące ropy naftowej?

Czy pojawią się nowe sankcje na Rosję, dotyczące ropy naftowej?

2022-04-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczęła się spokojnie, jednak ostatecznie ceny tego surowca wyraźnie zwyżkowały, kończąc ją na ponad 3-procentowych plusach (w przypadku ropy WTI, nawet ponad 4-procentowych). Dzisiaj rano strona popytowa także nie odpuszcza, a cena ropy kontynuuje wzrosty. Zwyżka cen ropy to przede wszystkim efekt obaw związanych z możliwością pojawienia się kolejnych sankcji, uderzających w Rosję.
Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2022-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od delikatnej zwyżki, stającej w kontrze wobec wyraźnych spadków cen z poprzedniego tygodnia. Niemniej, odbicie cen ropy w górę jest symboliczne i wynika bardziej z sytuacji technicznej na wykresie notowań ropy niż z uwarunkowań fundamentalnych. Ceny ropy bowiem ocierają się już z powrotem o barierę 100 USD za baryłkę – przynajmniej jeśli chodzi o wycenę ropy naftowej WTI (w przypadku ropy Brent nadal mamy ceny rzędu 104-105 USD za baryłkę).
Kolejne uwolnienie strategicznych rezerw ropy w USA

Kolejne uwolnienie strategicznych rezerw ropy w USA

2022-04-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły marzec spadkowym akcentem, a dzisiaj rano także poruszają się pod presją podaży. Ruch spadkowy wynika przede wszystkim z ogłoszonych przez Stany Zjednoczone planów kolejnego uwolnienia strategicznych rezerw ropy naftowej (Strategic Petroleum Reserve SPR) – i nie tylko. Joe Biden potwierdził wczoraj, że USA uwolnią 180 mln baryłek ropy naftowej z własnych rezerw strategicznych.
Indie z planem zakupu rosyjskiej ropy naftowej

Indie z planem zakupu rosyjskiej ropy naftowej

2022-03-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej pozostają pod presją podaży, wynikającej z nieśmiałego powrotu nastawienia risk-on na globalne rynki finansowe, nadziei na pozytywne wyniki rozmów na linii Ukraina-Rosja, siły amerykańskiego dolara, jak również obaw dotyczących popytu na ropę za sprawą wyraźnego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w Chinach. Powyższe czynniki sprawiły, że dzisiaj rano cena ropy naftowej znajduje się już na najniższych poziomach od 1 marca, czyli od dwóch tygodni. W przypadku ropy naftowej Brent, obserwujemy zejście notowań do okolic 100 USD za baryłkę, natomiast ropa WTI spadła już do poziomów dwucyfrowych i wycen poniżej 97 USD za baryłkę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2022-03-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena ropy gatunku Brent oscyluje dzisiaj rano w okolicach 109 USD za baryłkę, z kolei notowania amerykańskiej ropy WTI poruszają się w rejonie 105-106 USD za baryłkę. Na rynku ropy (i nie tylko) dzisiaj rano panują nieco lepsze nastroje, związane z oczekiwaniami postępów w rozmowach dyplomatycznych na linii Ukraina-Rosja.
Brak pośpiechu w zwiększaniu produkcji ropy naftowej

Brak pośpiechu w zwiększaniu produkcji ropy naftowej

2022-03-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dotarciu notowań ropy naftowej do poziomu 130 USD za baryłkę na początku bieżącego tygodnia, później obserwowaliśmy na tym rynku już spadki. Obecnie cena ropy Brent oscyluje już w okolicach 108-109 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej WTI poruszają się w rejonie 105-106 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to przede wszystkim efekt spekulacji dotyczących wzrostu wydobycia ropy naftowej w krajach będących jej kluczowymi producentami – a wszystko po to, aby zniwelować efekt sankcji narzucanych na Rosję.
Amerykańskie sankcje na import ropy naftowej z Rosji

Amerykańskie sankcje na import ropy naftowej z Rosji

2022-03-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Stało się: zgodnie z zapowiedziami, Stany Zjednoczone wczoraj poinformowały o wprowadzeniu natychmiastowych sankcji na import ropy naftowej oraz innych surowców energetycznych z Rosji. Ruch prezydenta USA, określany przez niego samego jako „cios w machinę wojenną Władimira Putina”, spotkał się w USA z szerokim poparciem, zarówno ze strony polityków, jak i samego społeczeństwa. Decyzja Stanów Zjednoczonych jest oczywiście ważna, ponieważ uderza ona bezpośrednio w kluczową dla Rosji gałąź gospodarki.
Chwiejna konsolidacja notowań ropy naftowej

Chwiejna konsolidacja notowań ropy naftowej

2022-03-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej, które doprowadziły ceny tego surowca do wieloletnich maksimów. Zarówno notowania europejskiej ropy naftowej Brent, jak i ceny amerykańskiej ropy WTI, podczas poniedziałkowej sesji sięgnęły 130 USD za baryłkę. W późniejszych godzinach sytuacja się uspokoiła, a notowania ropy ustabilizowały się odpowiednio w rejonie 125 USD za baryłkę (dla ropy Brent) oraz 121 USD za baryłkę (dla ropy WTI).
Ropa naftowa - Blisko do porozumienia z Iranem

Ropa naftowa - Blisko do porozumienia z Iranem

2022-03-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej gwałtownie rosły – ostatni raz tak dynamiczna wzrostowa seria była obserwowana w połowie 2020 roku, kiedy to rynek ropy podnosił się po wcześniejszym ciosie wywołanym pandemią. Tymczasem końcówka bieżącego tygodnia przynosi próbę wypracowania pewnej równowagi – oczywiście względnej równowagi, biorąc pod uwagę utrzymującą się wysoką zmienność cen ropy.
Rajd w górę notowań ropy naftowej

Rajd w górę notowań ropy naftowej

2022-03-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Emocje na rynku ropy naftowej nie opadają – cena tego surowca pnie się na nowe, obecnie już ośmioletnie szczyty. Notowania ropy Brent dzisiaj rano sięgnęły już niemal 120 USD za baryłkę, a cena ropy WTI dotarły do okolic 116 USD za baryłkę. Cena ropy naftowej wystrzeliła w górę głównie ze względu na obawy dotyczące sankcji narzuconych na Rosję w wyniku konfliktu zbrojnego w Ukrainie.