Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Kurs Ten Square Games idzie na dno?

Kurs Ten Square Games idzie na dno?

2023-04-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa przyniosła istotną informację ze spółki Ten Square Games, która od dłuższego czasu boryka się z kolejnymi przeciwnościami. Nie tak dawno poznaliśmy informację o tym, iż gra Fishing Clash, będąca głównym motorem napędowy spółki odpowiadającym za wiekszość uzyskiwanych przychodów od 22 maja przestanie być dostępna w Chinach.
Rynek wycenia mniej obniżek stóp przez FED

Rynek wycenia mniej obniżek stóp przez FED

2023-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek amerykańska waluta nieco zyskała po "jastrzębich" komentarzach Christophera Wallera z FED, którego zdaniem być może potrzeba będzie jeszcze więcej podwyżek, niż jedna, oraz zaskakujących danych z Uniwersytetu Michigan, które pokazały zmianę krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych konsumentów z 3,6 proc. do 4,6 proc. To nieco przesunęło ścieżkę oczekiwań wobec posunięć FED, ale nadal scenariusz bazowy zakłada, że majowa podwyżka o 25 punktów baz. będzie ostatnią w cyklu (jej prawdopodobieństwo skoczyło do 85 proc. wg. modelu CME FED Watch).

Kurs EUR/USD ponownie poniżej 1,10

Kurs EUR/USD ponownie poniżej 1,10

2023-04-17 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500 i średnia przemysłowa Dow Jonesa próbowały w piątek utrzymać się na swoich najwyższych od lutego br. poziomach, ale ta próba się nie powiodła (odpowiednio -0,21 proc. i -0,42 proc.). Nasdaq Composite spadł o 0,35 proc. Dziś ok. godz. 9:40 cena kontraktów na S&P 500 na CME rosła o 0,26 proc. Na giełdach Azji i Oceanii przeważały dziś zwyżki głównych indeksów. Najsilniejszą - +1,67 proc. – notował Hang Seng, który osiągnął najwyższy poziom od 7 marca.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2023-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach panują leniwe nastroje. Narracja w ostatnich tygodniach zdecydowanie się zmieniła. Panuje przekonanie, że gospodarczy dołek za nami, a za chwilę czekają nas obniżki stóp. To zdecydowanie pomaga złotemu. Czy ten optymizm będzie trwały? Publikowane dane o inflacji z USA w ubiegłym tygodniu wpisały się w pozytywną narrację. Obecnie w ujęciu rocznym porównujemy się do okresu bardzo drogiej ropy po agresji wobec Ukrainy.
Na rynku ropy spokojnie mimo obaw o podaż

Na rynku ropy spokojnie mimo obaw o podaż

2023-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od konsolidacji. Cena surowca gatunku WTI w Stanach Zjednoczonych oscyluje w okolicach 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy naftowej Brent poruszają się w okolicach 86,20 USD za baryłkę. W przypadku obu tych gatunków ropy, podobne poziomy cenowe były widoczne także pod koniec poprzedniego tygodnia.
Końcówka tygodnia rozpala nadzieje byków na GPW

Końcówka tygodnia rozpala nadzieje byków na GPW

2023-04-14 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z polskiego parkietu mają za sobą kolejną udaną sesję. Końcówka tygodnia upływała pod znakiem danych o sprzedaży detalicznej z USA oraz wyników sektora bankowego i przedłuża bycze momentum na WIG20. Główny, polski benchmark zyskuje dziś znacznie więcej niż francuski CAC40, niemiecki DAX czy brytyjski FTSE. WIG20 notowany jest w okolicach 1860 pkt i wciąż rozpala wyobraźnię rodzimych inwestorów, dając powody do marzeń o ataku w okolice 2000 pkt.
kolejne dane, dalsza słabość dolara?

kolejne dane, dalsza słabość dolara?

2023-04-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj dolar mocno tracił po publikacji danych o inflacji PPI, które razem z wcześniejszymi odczytami CPI, wpisują się w scenariusz w którym FED w maju zakończy cykl podwyżek stóp procentowych. Dzisiaj po południu rynek otrzyma kolejną paczkę ważnych danych - o godz. 14:30 będzie to dynamika sprzedaży detalicznej (oczekiwania zakładają jej spadek w marcu o 0,4 proc. m/m), o godz. 15:15 dynamika produkcji przemysłowej (prognoza mówi o jej wzroście o 0,2 proc. m/m), a o godz. 16:00 dowiemy się jaki był wskaźnik nastrojów konsumenckich sporządzany przez Uniwersytet Michigan (szacunki mówią o lekkim odbiciu do 62,2 pkt. w połowie kwietnia).
Złoty korzysta ze wzrostu kursu EURUSD

Złoty korzysta ze wzrostu kursu EURUSD

2023-04-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Po publikacji wczorajszych danych o inflacji PPI z USA mogliśmy obserwować wyraźne osłabienie się amerykańskiej waluty, jak i wzrosty na rynku akcji. Główny odczyt inflacji producenckiej spadł z 4,6% r/r do 2,7% r/r przy oczekiwaniach zakładających spadek do 3,0% r/r. Dane zwiększają więc prawdopodobieństwo scenariusza zakładającego, że Fed zakończy w przyszłym miesiąc cykl zacieśniania polityki monetarnej.
Nowe roczne maksimum EUR/USD

Nowe roczne maksimum EUR/USD

2023-04-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
S&P 500 (+1,33 proc.) i średnia przemysłowa Dow Jonesa (+1,14 proc.) osiągnęły wczoraj swe najwyższe poziomy od lutego. Nasdaq Composite (+1,99 proc.) pozostawał tuż poniżej swoich lokalnych maksimów z początku lutego i końca marca. Na giełdach Azji i Oceanii przeważył dziś wzrosty głównych indeksów. Największy – o 1,2 proc. – notował japoński Nikkei 225.
Wyczekiwanie na kolejne raporty na rynku ropy

Wyczekiwanie na kolejne raporty na rynku ropy

2023-04-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa. Niemniej, wczoraj zwyżka cen tego surowca wyhamowała, a dzisiaj notowania poruszają się w spokojnej konsolidacji. Ogólnie, wzrostom cen ropy naftowej sprzyja panujące na szerokim rynku nastawienie risk-on, podsycane niższymi od oczekiwań odczytami inflacji w USA i oczekiwaniami łagodniejszego podejścia Fed do polityki monetarnej w tym kraju. Obecnie inwestorzy na rynku ropy naftowej wyczekują kolejnych impulsów, które nadałyby kierunek cenom tego surowca.
Dolar coraz słabszy

Dolar coraz słabszy

2023-04-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta dalej słabnie po tym, jak wczorajsze dane CPI za marzec pokazały większe od oczekiwanego wyhamowanie wskaźnika cen - do 5,0 proc. r/r wobec oczekiwanych 5,2 proc. r/r. Niemniej inflacja CPI wzrosła zgodnie z oczekiwaniami (5,6 proc. r/r). W efekcie oczekiwania, co do podwyżki stóp w maju cofnęły się tylko nieznacznie - do 65 proc. (model CME FED Watch).
Czy to koniec podwyżek w USA?

Czy to koniec podwyżek w USA?

2023-04-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Inflacja w USA zaskoczyła mocniejszym spadkiem od oczekiwań, a dodatkowo wielu bankierów z Fed rozważało utrzymanie stóp procentowych bez zmian podczas marcowego posiedzenia. Czy niższa inflacja, sporo niepewności w stosunku do sektora bankowego oraz wystarczająco wysoki poziom stóp procentowych doprowadzi do tego, że Fed zakończy swój cykl podwyżek? Co to oznacza dla amerykańskiego dolara? Inflacja w USA spadła do 5,0% r/r z poziomu 6,0% r/r. To naprawdę spory spadek, pomimo tego, że oczekiwano zejścia do 5,2% r/r.
Niższe zapasy ropy w USA, wyższy import do Chin

Niższe zapasy ropy w USA, wyższy import do Chin

2023-04-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu na rynku ropy naftowej dominują zwyżki. Notowania tego surowca pną się w górę za sprawą niższej wyceny dolara amerykańskiego, powracającego (aczkolwiek póki co nietrwałego) optymizmu na światowych rynkach finansowych oraz obaw związanych z podażą ropy naftowej. Wczoraj uwagę inwestorów na rynku ropy naftowej przyciągnął raport Departamentu Energii USA, dotyczący zapasów paliw w tym kraju.
Wczoraj CPI dzisiaj PPI. Dane z USA w centrum uwagi

Wczoraj CPI dzisiaj PPI. Dane z USA w centrum uwagi

2023-04-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Odczyt inflacji w USA osłabił dolara amerykańskiego, spowodował spadek rentowności amerykańskich obligacji i wzrost cen złota. Z kolei indeksy giełdowe z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych stratach. Rynek poznał również „minutki” z marcowego posiedzenia FOMC. Reakcja na nie była jednak bardzo stonowana. Fed prawdopodbnie podniesie stopy procentowe w maju o kolejne 25 bps. Zakładam, że będzie to ostatni ruch w całym, agresywnym cyklu zacieśniania monetarnego, który trwa od marca 2022 roku.
Inflacja będzie kluczowa

Inflacja będzie kluczowa

2023-04-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Mowa o danych, które poznamy dzisiaj o godz. 14:30, czyli odczycie marcowej inflacji CPI z USA. Oczekiwania zakładają, że wyhamowała ona z 6,0 proc. r/r do 5,2 proc. r/r, a w ujęciu miesięcznym dynamika wyniosła 0,2 proc. m/m. Biorąc pod uwagę obecne nastawienie rynku, gdzie ponownie wycenia się szanse na podwyżkę stóp o 25 punktów baz. w maju, wydaje się, że tylko odczyty niższe od zakładanych przyniosłyby reakcję w postaci dalszego osłabienia dolara i zwyżek na giełdach.
Kraje spoza OPEC motorem wzrostu produkcji ropy naftowej na świecie

Kraje spoza OPEC motorem wzrostu produkcji ropy naftowej na świecie

2023-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nastroje inwestorów na rynku ropy naftowej są dobre – od wczoraj cena tego surowca rośnie na fali większego globalnego apetytu na ryzyko przed dzisiejszymi danymi dotyczącymi inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy oczekują bowiem, że spowalniająca inflacja skłoni Fed do łagodniejszego podejścia do polityki monetarnej w USA, co z kolei miałoby pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy, a w tym także na popyt na ropę naftową.
Kurs BTC/USD osiągnął 30000 USD

Kurs BTC/USD osiągnął 30000 USD

2023-04-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara, który w połowie marca przełamał kluczowy poziom oporu wyznaczany w okolicach 250000 USD przez swego maksima z sierpnia ub.r. i lutego br., wykorzystał okres świąt wielkanocnych do zdobycia nowego terytorium. Zwyżka rozpoczęła się w sobotę i w ciągu 4 sesji kurs BTC/USD wzrósł o 8,3 proc.
WIG20 bliski przełamania stagnacji przed sezonem wyników w USA

WIG20 bliski przełamania stagnacji przed sezonem wyników w USA

2023-04-11 Komentarz giełdowy XTB
Dziś główny benchmark polskiego parkietu, WIG20 odnotował 1,66% wzrost wobec wzrostu sentymentu do ryzyka na globalnych parkietach giełd. Byki prawdopodobnie będą chciały wznieść indeks powyżej 1800 punktów, skąd może pojawić się apetyt na test granicy 2000 punktów, jeśli dopisze optymizm na światowym rynku akcji. Mieszane nastroje obserwujemy dzisiaj na Wall Street, gdzie zyskują S&P500 i Dow Jones, przy niewielkiej słabości spółek z Nasdaq.
Ropa naftowa w górę po danych o dużym popycie w Indiach

Ropa naftowa w górę po danych o dużym popycie w Indiach

2023-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują poruszanie się w konsolidacji. Wczoraj cena tego surowca zniżkowała, ale już dzisiaj pnie się w górę, odrabiając straty – a wszystko dzieje się na poziomach obserwowanych na tym rynku w poprzednim tygodniu. Dzisiaj na wzrost cen ropy naftowej wpływają dwa główne czynniki. Pierwszym z nich są dane dotyczące solidnego popytu na ten surowiec w Indiach.
Będzie podwyżka w maju?

Będzie podwyżka w maju?

2023-04-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po całkiem przyzwoitych danych Departamentu Pracy opublikowanych w Wielki Piątek (236 tys. nowych etatów poza rolnictwem i spadek stopy bezrobocia do 3,5 proc.) rynek zaczął na powrót wyceniać możliwość podwyżki stóp przez FED na posiedzeniu 3 maja (szanse wynoszą około 70 proc.), a dolar nieco odbił. Ruch na amerykańskiej walucie był widoczny wczoraj, ale dzisiaj dolar cofa się na szerokim rynku.