Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

RBA zakończył cykl podwyżek?

RBA zakończył cykl podwyżek?

2023-06-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Głównymi informacjami z wtorku rano są doniesienia z Azji - Ludowy Bank Chin zdecydował się na cięcie stóp procentowych o 0,1 p.p. do odpowiednio 3,55 proc. dla stopy jednorocznej i 4,20 proc. dla 5-letniej. Teoretycznie tego się spodziewano, ale rynki po cichu liczyły na więcej, stąd mamy pewne rozczarowanie. Juan osłabił się po tych doniesieniach, ale nieznacznie (maksimum USDCNH z 15 czerwca przy 7,19 nie zostało wybite).
Ceny ropy naftowej znów pod presją

Ceny ropy naftowej znów pod presją

2023-06-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ze względu na brak poniedziałkowej sesji w Stanach Zjednoczonych, początek bieżącego tygodnia na rynkach surowcowych był mało emocjonujący. Jednak już dziś pojawiły się wyczekiwane dane z Chin, które okazały się negatywnym akcentem dla cen wielu surowców, w tym ropy naftowej. Bank centralny Chin, zgodnie z oczekiwaniami, obniżył stopy procentowe, jednak obniżka okazała się mniejsza od oczekiwań. Zarówno jednoroczna, jak i pięcioletnia stopa pożyczkowa, zostały bowiem obniżone zaledwie o 10 pb.

Gorsze prognozy dla Chin

Gorsze prognozy dla Chin

2023-06-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
W weekend szereg banków inwestycyjnych obniżyło swoje prognozy dla wzrostu gospodarczego w Chinach w tym i przyszłym roku. Mimo spodziewanych działań stymulacyjnych szykowanych przez władze, oraz możliwego dalszego poluzowania polityki monetarnej przez Ludowy Bank Chin, nie uda się spełnić osiągniętych wcześniej celów. Tamtejsza gospodarka straciła swoją "przewagę", a pomysłów na szybką zmianę tej sytuacji, nie ma. Mimo tego chińskie akcje mają za sobą niezły tydzień, chociaż dzisiaj widoczna była korekta.
Banki centralne w natarciu

Banki centralne w natarciu

2023-06-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Banki centralne wyraźnie nie złożyły broni w walce z inflacją. Potwierdzeniem tego są ostatnie decyzje. W Australii i Kanadzie po przerwie ponownie podniesiono koszt pieniądza. Fed i EBC wpisują się w tę „jastrzębią zmianę”. Fed pomimo pauzy zasygnalizował wyraźnie jeszcze dwie zmiany w górę w tym roku a Europejski bank centralny zakończył wszelkie spekulacje na temat rychłego zakończenia cyklu podwyżek stóp słowami: "mamy jeszcze wiele do zrobienia".
Dolar nadal pod presją

Dolar nadal pod presją

2023-06-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień przyniósł rozstrzygnięcia w zakresie stóp procentowych w przypadku trzech najistotniejszych banków centralnych. Stopy podniósł tylko EBC i euro wyszło z tego tygodnia bardzo zwycięsko, choć jego umocnienie to nie tylko efekt tej decyzji. Żaden z trzech banków nie zaskoczył samą decyzją. Fed po raz pierwszy od ponad roku nie podniósł stóp, ale wbrew oczekiwaniom rynków zasugerował nawet jeszcze dwie podwyżki.
Chiny i USA w centrum uwagi na rynku ropy naftowej.

Chiny i USA w centrum uwagi na rynku ropy naftowej.

2023-06-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień na plusie. Akcentem, który pomógł stronie popytowej podczas piątkowej sesji, była informacja z raportu Baker Hughes o spadku liczby funkcjonujących wiertni ropy naftowej i gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych. To już siódma taka zniżka z kolei. W samych Stanach Zjednoczonych pozytywnie na ceny ropy działa także uzupełnianie rezerw strategicznych ropy naftowej, jednak w ostatnim czasie pojawiało się także wiele danych uderzających w ceny ropy – takich jak wzrost zapasów tego surowca i utrzymywanie przez Fed jastrzębiej retoryki.
Kurs euro wystrzelił w górę, czy EURUSD sięgnie 1,10 USD?

Kurs euro wystrzelił w górę, czy EURUSD sięgnie 1,10 USD?

2023-06-16 Komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja na rynku walutowym charakteryzowała się podwyższoną zmiennością, co miało związek z decyzją w sprawie stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. EBC zdecydował się na podwyżkę o 25 punktów bazowych, czyli dokładnie tyle ile szacowali inwestorzy (aktualnie stopa depozytowa wynosi 3,5%). Bank centralny zapowiedział także kolejne podwyżki, które mają na celu walkę z inflacją. Mimo, że właśnie takiej decyzji spodziewał się rynek, tak na reakcja na euro była dynamiczna.
BOJ pozostaje

BOJ pozostaje "gołębi"

2023-06-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Banku Japonii nie zdecydowali się dzisiaj na żadne zmiany w polityce monetarnej, a prezes Ueda zaznaczył, że inflacja powinna opadać w drugiej połowie roku. Tym samym BOJ dalej tkwi w "gołębim" narożniku, podczas kiedy inne banki centralne zdają się dawać do zrozumienia, że inflacja może zbyt wolno opadać w stronę celu i konieczne może być dodatkowe dostosowanie na stopach procentowych. BOJ mógł ogłosić dzisiaj zmiany w programie YCC (kontroli krzywej rentowności), ale nic takiego się nie stało.
Szanse na wzrostowy tydzień na rynku ropy naftowej

Szanse na wzrostowy tydzień na rynku ropy naftowej

2023-06-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ceny ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na plusie, po wcześniejszych dwóch spadkowych tygodniach. W dużym stopniu jest to zasługa wczorajszej sesji, która przyniosła istotną zwyżkę notowań ropy. Dzisiaj rano cena ropy naftowej porusza się blisko wczorajszego zamknięcia. Ropa Brent oscyluje w rejonie 75,70 USD za baryłkę, a ropa WTI jest wyceniana na ok. 70,85 USD za baryłkę.
EBC wciąż jastrzębi

EBC wciąż jastrzębi

2023-06-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj prezeska Lagarde swoimi wypowiedziami spowodowała, że wzrosło prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp procentowych w strefie euro na kolejnym posiedzeniu w lipcu. Rynek co prawda wcześniej zakładał, że taki scenariusz może być możliwy, jednak wczoraj zostało to dobitnie potwierdzone. Kurs EUR/USD dynamicznie urósł w kierunku 1.0950 i znalazł się najwyżej od 11 maja.
FED wypadł

FED wypadł "jastrzębio", ale rynki się tym zbytnio nie przejęły...

2023-06-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Stopy procentowe w USA pozostały wczoraj bez zmian - tak było to oczekiwane. Niemniej projekcje makro publikowane co kwartał przyniosły już niespodzianki, zwłaszcza po stronie tzw. wykresu kropkowego, który obrazuje oczekiwania członków FED, co do kształtowania się stóp procentowych w przyszłości. Nieoczekiwanie mediana na ten rok została podniesiona do 5,6 proc. z 5,1 proc., a na przyszły do 4,6 proc. z 4,3 proc., a w 2025 r. do 3,4 proc. z 3,1 proc.
Gołębio-jastrzębi zwrot FED oraz cios dla polskich banków!

Gołębio-jastrzębi zwrot FED oraz cios dla polskich banków!

2023-06-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynek walutowy w tym tygodniu odnotowuje prawdziwe zamieszanie. Ma to oczywiście bezpośredni związek z decyzjami FOMC oraz EBC w sprawie stóp procentowych. Wczorajsza decyzja FED’u okazała się niemałym zaskoczeniem, którego wydaje się niewielu się spodziewało. Z braku lepszego porównania, wczorajszą decyzję określimy jako gołębio-jastrzębi zwrot. Dlaczego taka nazwa? Mimo, iż same stopy zostały utrzymane na niezmienionym poziomie, tak nowy zestaw prognoz dot-plot (czyli przewidywań bankierów FOMC w sprawie ścieżki stóp procentowych) wskazał, że mimo pauzy, FED może podnieść stopy jeszcze dwukrotnie.

"Jastrzębia pauza" umocniła USD ale w sposób umiarkowany

2023-06-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rezerwa Federalna wykonuje “jastrzębią pauzę”. Powell nazywa ten ruch jedynie dostosowaniem tempa podwyżek stóp procentowych, co oznacza, że teraz z dużym prawdopodobieństwem możemy oczekiwać wzrostu kosztu pieniądza na co drugim posiedzeniu. Mediana oczekiwań przedstawicieli FOMC wskazuje, że w tym roku powinniśmy otrzymać jeszcze dwa ruchy, co oznacza, że na koniec 2023 roku zobaczymy zakres na poziomie 5,5 – 5,75 proc.
Kolejne zaskakujące dane o zapasach ropy naftowej w USA

Kolejne zaskakujące dane o zapasach ropy naftowej w USA

2023-06-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W pierwszej połowie bieżącego tygodnia z pewnością najwięcej uwagi na rynkach finansowych przyciągały dane ze Stanów Zjednoczonych. Ich kulminacją była wczorajsza decyzja Fed dot. poziomu stóp procentowych oraz wskazówki ze strony tej instytucji w kontekście prowadzenia polityki monetarnej w kolejnych miesiącach. Przekaz Fed był raczej jastrzębi – mimo że wczoraj stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie, to Rezerwa Federalna zasugerowała możliwość powrotu do kontynuacji podwyżek stóp w bieżącym roku.
CD Projekt przedłuża euforyczną falę!

CD Projekt przedłuża euforyczną falę!

2023-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa jest naprawdę intrygująca. Mimo, iż uwaga inwestorów skupia się na decyzji FOMC, która, przypomnijmy, jest o tyle istotna, że może przynieść pauzę w obecnym cyklu podwyżek stóp procentowych, to w Polsce uwaga rynku zwraca się wyraźnie w kierunku spółki CD Projekt, której walory przedłużają falę dynamicznych wzrostów.

Głównym motorem tej fali aprecjacji jest oczywiście reakcja na zapowiedź dodatku do podstawowej wersji gry “Cyberpunk 2077” o nazwie “Widmo Ciemności”.
Czekamy na przekaz z FED

Czekamy na przekaz z FED

2023-06-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szanse na podwyżkę stóp procentowych na dzisiejszym posiedzeniu Rezerwy Federalnej są minimalne. Po wczorajszym odczycie inflacji CPI za maj, która potwierdziła jej dalsze wyhamowywanie, rynek może zacząć się zastanawiać nad tym, czy jakiekolwiek podwyżki stóp procentowych w tym roku będą jeszcze potrzebne. Niemniej model CME FED Watch nadal daje prawdopodobieństwo dla takiego ruchu w lipcu na około 66 proc.
Czy to koniec podwyżek Fed?

Czy to koniec podwyżek Fed?

2023-06-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj o godzinie 20:00 Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych opublikuje swoją decyzję na temat stóp procentowych. Być może będzie to pierwszy raz od marca 2022 roku, kiedy Fed zdecyduje się na pozostawienie stóp procentowych bez zmian. Choć rynek ma nadzieje na koniec cyklu zacieśniania, to nie można wykluczyć powrotu do podwyżek w późniejszym terminie. Czy jest to jednak koniec wysokich rentowności i mocnego dolara? Jak zachowa się amerykański rynek akcji, który jednak sukcesywnie od jesieni zeszłego roku zyskuje na wartości?
Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2023-06-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynkach surowcowych upłynęła pod znakiem zwyżek notowań. Ceny ropy naftowej nie były wyjątkiem – odbiły się one w górę od okolic tegorocznych minimów, a dzisiaj już nieco wolniej kontynuują zwyżkę. W rezultacie, cena ropy WTI powróciła do okolic 69,70 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent poruszają się znów w rejonie 74,60 USD za baryłkę.

Zwyżka cen ropy naftowej to głównie efekt słabości amerykańskiego dolara po wczorajszych niższych od oczekiwań odczytach inflacji CPI w USA.
WIG20 pod presją. Optymizm powoli ulatnia się z polskich indeksówy?

WIG20 pod presją. Optymizm powoli ulatnia się z polskich indeksówy?

2023-06-13 Komentarz giełdowy XTB
Najnowsze wyniki ankiet wśród inwestorów w Polsce wskazywały na rekordowy optymizm wokół narodowego parkietu i jak często bywa na rynku akcji - mamy doczynienia z korektą. Na razie jej zasięg jest relatywnie płytki, WIG20 zamknął sesję powyżej 2020 pkt, notujac dziś blisko 1% spadek. Polskiemu parkietowi nie udzielił się ogólny optymizm na rynkach finansowych i wyższe notowania głównych, europejskich benchmarków - zyskiwały zarówno DAX, CAC40 jak i FTSE.
Nikt się nie obawia FED-u

Nikt się nie obawia FED-u

2023-06-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Indeksy na Wall Street wybiły wczoraj nowe szczyty, które zmieniają też układ sił w ujęciu średnioterminowym. To wszystko wydarzyło się przed publikacją ważnego komunikatu FED w sprawie stóp procentowych w środę wieczorem, oraz na kilkanaście godzin przed majowymi danymi o inflacji CPI (dzisiaj o godz. 14:30). To pokazuje tylko, że rynki nie podchodzą na poważnie do szacunków zakładających, że FED mógłby jeszcze w tym roku podnieść stopy procentowe.