Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wall Street walczy o zamknięcie roku w byczych nastrojach

Wall Street walczy o zamknięcie roku w byczych nastrojach

2022-12-29 Komentarz giełdowy XTB
Obserwując dzisiejsze nastroje na giełdowych parkietach trudno oprzeć się wrażeniu, że podobnie jak napędzany własnym ciężarem i odchyleniem ruch wahadła, tak samo nastroje inwestorów zmieniły się na pozytywne bez wyraźnego powodu i istotnego katalizatora stawiajac pod znakiem zapytania trwałość dzisiejszego odreagowania. Większość indeksów notuje dziś wzrosty, a Wall Street świeci na zielono mimo wciąż żywych recesyjnych obaw i niepewnośći wokół rozwoju pandemii koronawirusa w Chinach. Odbicie na indeksach możemy uważać jako efekt wyprzedania oraz pośrednio odczytu danych z amerykańskiego rynku pracy.
Dalsza konsolidacja na dolarze

Dalsza konsolidacja na dolarze

2022-12-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiejsza sesja na rynkach walutowych rozpoczęła się od delikatnego ruchu spadkowego na rynku amerykańskiego dolara. Niemniej, wpisuje się on w trwającą już od połowy grudnia konsolidację wartości tej waluty. Indeks dolara FUSD obecnie porusza się tuż poniżej poziomu 104,00. Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia na najsłynniejszej parze walutowej, EUR/USD. Notowania eurodolara dzisiaj oscylują w okolicach 1,065, co również oznacza poruszanie się w wąskim ruchu bocznym już od niemal dwóch tygodni.

Obawy dotyczące koronawirusa ponownie wracają na tapet

Obawy dotyczące koronawirusa ponownie wracają na tapet

2022-12-29 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich dniach inwestorzy ponownie zwrócili swoją uwagę w kierunku Chin. Obawy dotyczące odejścia od polityki “zero tolerancji dla Covid” doprowadziły do wczorajszego cofnięcie na rynku akcji. Rynek obawiają się, że zniesienie ograniczeń może doprowadzić do kolejnej fali zachorowań na całym świecie.W związku ze wzrostem liczby odnotowanych przypadków zakażeń wirusem, niektóre kraje zdecydowały się na wprowadzenie ograniczeń dotyczących pasażerów przybywających z Chin.
Chińska niepewność kluczowym tematem na rynku ropy

Chińska niepewność kluczowym tematem na rynku ropy

2022-12-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej powróciły do zniżek. W tym tygodniu cena tego surowca znajduje się pod presją – notowania ropy Brent zniżkują poniżej 83 USD za baryłkę, a cena ropy naftowej WTI spadła poniżej 78 USD za baryłkę. Ogólnie jednak, końcówka bieżącego roku przynosi na rynku ropy małą aktywność inwestorów i niewielką zmienność cen. Dzisiaj główną przyczyną presji na spadek notowań ropy naftowej okazały się obawy związane z sytuacją w Chinach. Jeszcze niedawno miała miejsce euforia dotycząca decyzji Chin o zniesieniu obowiązku kwarantanny dla osób przybywających do tego kraju od 8 stycznia przyszłego roku.
Słabnący Apple pogłebia spadek nastrojów na Wall Street

Słabnący Apple pogłebia spadek nastrojów na Wall Street

2022-12-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiegała w umiarkowanie pozytywnych nastrojach, jednak ostatecznie awersja do ryzyka w końcówce roku wzięła górę. Rosnąca liczba przypadków covid w Chinach wskazuje, że stopniowe ożywienie gospodarcze i zniesienie restrykcji w Państwie Środka mogą okazać się nietrwałe. Inwestorzy obawiają się, że restrykcje 'Covid Zero' mogą wrócić, ze zdwojoną siłą. Jedną z 'giełdowych ofiar' problemu chińskiego jest Apple. Chińskie fabryki odpowiadają za 90% montażu i produkcji iPhoneów', a chińscy konsumenci za około 20% popytu na technologie giganta.
Jen pod presją

Jen pod presją

2022-12-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowa sesja na rynkach walutowych jest okresem kontynuacji trendów z wcześniejszych dni. Notowania eurodolara utrzymują się w wąskiej konsolidacji w wyczekiwaniu na impulsy – obecnie oscylują one nadal w okolicach 1,063. Więcej uwagi przyciąga sytuacja na rynku japońskiego jena. Jeszcze tydzień temu wartość tej waluty dynamicznie wzrosła po sugestiach Banku Japonii dotyczących możliwego wycofywania się z ultraluźnej polityki monetarnej.
W wyczekiwaniu na Nowy Rok

W wyczekiwaniu na Nowy Rok

2022-12-28 Poranny komentarz walutowy XTB
O ile we wtorek obserwowaliśmy całkiem spore ruchy na indeksach giełdowych, tak wczorajsza sesja nie przyniosła większych zmian na rynku walutowym. Świąteczno-noworoczny sentyment utrzymuje się na głównych rynkach, a spora część inwestorów wyczekuje stycznia. Główna para walutowa EURUSD pozostaje w lokalnej konsolidacji sięgającej około 70 pipsów. Wczoraj notowania nie zdołały przebić się powyżej poziomu 1,0660, po czym doszło do cofnięcia na około 40 pipsów.
Odpowiedź Rosji na limity cen ropy narzucone przez G7

Odpowiedź Rosji na limity cen ropy narzucone przez G7

2022-12-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej trudno uznać za emocjonujący. Po przedłużonym weekendzie świątecznym, ostatni tydzień bieżącego roku na tym rynku jest mało dynamiczny. Notowania ropy naftowej Brent oscylują wciąż w okolicach 84-85 USD za baryłkę, a cena ropy WTI porusza się w rejonie 79-80 USD za baryłkę. Dzisiaj na rynku tym widać delikatną presję podaży.
Zaskakujące osłabienie złotego

Zaskakujące osłabienie złotego

2022-12-28 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie słabości PLN, pomimo relatywnej stabilizacji kwotowań eurodolara. Polska waluta notowana jest następująco: 4,6765 PLN za euro, 4,3939 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7255 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2843 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,742% w przypadku obligacji 10-letnich. Ostatnie godziny handlu na rynkach były dość specyficzne – widoczny był wyraźnie impuls podażowy, częściowo wynikający z ponownie słabszego zachowania amerykańskiego sektora technologicznego na giełdach.
Wall Street powtarza scenariusz Nifty Fifty?

Wall Street powtarza scenariusz Nifty Fifty?

2022-12-27 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy ponownie cofnęły się po świątecznej przerwie ponieważ inwestorzy zareagowali wyprzedażą na mocny odczyt danych towarowych z USA, który wsparł ostatnio zrewidowane w górę PKB za III kwartał. Inwestorzy negatywnie oceniają pozytywne informacje z gospodarki ponieważ obawiają się, że silna kondycja gospodarki Stanów Zjednoczonych sprawi, że Fed będzie mógł podnosić stopy do wyższych poziomów lub utrzymywać je na restrykcyjnych poziomach znacznie dłużej. Z uwagi na ten fakt indeksy oddały wzrosty mimo zapowiadającej się udanej sesji.
Delikatne podbicie risk-on po informacjach z Chin

Delikatne podbicie risk-on po informacjach z Chin

2022-12-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek ostatniego tygodnia 2022 roku upływa pod znakiem podbicia nastawienia risk-on na światowych rynkach kapitałowych. Azjatyckie indeksy akcji zakończyły dzisiejszą sesję na plusie, a większość europejskich indeksów także pnie się w górę. Podwyższenie apetytu na ryzyko widać także na rynkach walutowych. Notowania eurodolara otworzyły dzisiejszą sesję wzrostem w kierunku 1,065-1,066 i sięgnęły przez chwilę najwyższych poziomów od połowy grudnia. Dolar osłabia się także w relacji do pozostałych głównych światowych walut – traci również do walut antypodów: dolarów australijskiego i nowozelandzkiego.
Świąteczne nastroje na rynkach

Świąteczne nastroje na rynkach

2022-12-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Najważniejsze wydarzenia tego roku już z nami. Ostatni tydzień handlowy w tym roku rozpoczął się spokojnie, główne indeksy giełdowe otworzyły się po świątecznej przerwie nieznacznie wyżej, z kolei dolar nieznacznie stracił podczas wczorajszej sesji. Dziś w niektórych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii czy Kanadzie, obchodzony jest drugi dzień świąt, przez co tamtejsze indeksy pozostają zamknięte. Rynek walutowy oczywiście działa normalnie, jednak z racji mniejszej płynności, ciężko oczekiwać dużych ruchów.
Sytuacja w Chinach i USA wsparciem dla cen ropy naftowej

Sytuacja w Chinach i USA wsparciem dla cen ropy naftowej

2022-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po przedłużonym świątecznym weekendzie, notowania ropy naftowej rozpoczynają tydzień od zwyżki. Cena ropy Brent zbliżyła się do 85 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI poruszają się dziś w okolicach 80 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów ropy naftowej, utrzymany zostaje tym samym delikatnie wzrostowy krótkoterminowy trend, obserwowany od ponad dwóch tygodni.
Fed może nie odpuszczać

Fed może nie odpuszczać

2022-12-24 Komentarz giełdowy XTB
Dwa ostatnie dni przyniosły mocne publikacje makroekonomiczne w Stanach Zjednoczonych. Wyraźna rewizja PKB w górę, mocna konsumpcja oraz dzisiaj wyższa inflacja od oczekiwań i mocna sprzedaż nowych domów. Dane te pokazują, że mocno wyczekiwane przez Fed schłodzenie gospodarki postępuje w naprawdę powolnym tempie. Czy będzie to oznaczało, że Fed będzie podnosił stopy mocniej od obecnych rynkowych oczekiwań? Wczoraj PKB z USA za III kwartał zostało zrewidowane w górę do 3,2% z poziomu 2,9% w tempie annualizowanym, głównie dzięki większej konsumpcji prywatnej.
EURUSD próbuje utrzymać się powyżej wsparcia

EURUSD próbuje utrzymać się powyżej wsparcia

2022-12-23 Komentarz walutowy XTB
Wczorajsze dane makro z USA przyczyniły się do umocnienia dolara amerykańskiego i silnych spadków na rynku akcji. Lepsza od oczekiwań rewizja PKB z USA i dane o zasiłkach bezrobotnych wspierają scenariusz zakładający dalsze zacieśnianie polityki przez Rezerwę Federalną i odkładają w czasie tzw. pivot Fed. Pomimo, że kurs EURUSD ruszył dynamicznie w dół po godzinie 14:30, tak ostatecznie sprzedającym nie udało się złamać kluczowej strefy wsparcia 1,0590 - 1,0600, która pozostaje istotna na dzisiejszą sesję.
Dolar nieco niżej...

Dolar nieco niżej...

2022-12-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dobre nastroje na rynkach akcji przekładają się na osłabienie dolara. Wczoraj wsparciem dla tego schematu okazały się zaskakująco dobre dane Conference Board - indeks zaufania konsumentów odbił w grudniu do 108,3 pkt. Co ciekawe, rynek FX nie rozpatruje tego przez pryzmat potencjalnie "jastrzębiego" FED, a przecież świetne nastroje konsumentów raczej nie wpisują się w schemat wygaszania wysokiej dynamiki inflacji.
Dobre nastroje przed świętami

Dobre nastroje przed świętami

2022-12-22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po spadkach indeksów z początku tygodnia, które wywołał Bank Japonii, nie pozostało już nić. Wczoraj giełdy, zarówno amerykańska jak i europejska, odnotowały solidne wzrosty. Dobre nastroje na rynkach zostały wsparte przez wzrost zaufania konsumentów z USA. Indeks dolarowy znajduje się na lokalnych minimach. Kalendarz makro na dziś nie jest pusty, ale nie wydaje się aby odczyt PKB USA za III kwartał silnie wpłynął na nastroje, które polepszyły się od ostatnich decyzji banków centralnych.
Wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w USA

2022-12-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po mało dynamicznym początku bieżącego tygodnia, wczoraj notowania ropy naftowej zwyżkowały o prawie 3%. Cena ropy naftowej gatunku WTI przekroczyła na nowo poziom 78 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zakończyły wczorajszą sesję ponad poziomem 82 USD za baryłkę. Dzisiaj rano cena ropy utrzymuje się na wypracowanych poziomach.
Próba umocnienia złotego

Próba umocnienia złotego

2022-12-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi lekkie podbicie eurodolara oraz zauważalnie mocniejszego PLN. Aktywność rynku pozostaje jednak ograniczona. Złoty kwotowany jest następująco: 4,6559 PLN za euro, 4,3743 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7660 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3356 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,575% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach mijały pod znakiem kontynuacji podbicia wycen bardziej ryzykownych aktywów (głównie akcji).
Konsolidacja kredytów – czy się opłaca?

Konsolidacja kredytów – czy się opłaca?

2022-12-21 Poradnik kredytobiorcy
Jak działa konsolidacja kredytów? Spłacasz kilka rat kredytów i pożyczek zaciągniętych w różnych bankach? Zastanawiasz się, jak zredukować comiesięczne obciążenie budżetu, nie narażając się na opóźnienia w spłacie? Jednym z rozwiązań jest kredyt konsolidacyjny, który łączy co najmniej dwa zobowiązania finansowe w jedno. Jak działa konsolidacja kredytów? Sprawdź, czy kredyt konsolidacyjny opłaci się w Twoim przypadku.