Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Coraz większa izolacja Rosji

Coraz większa izolacja Rosji

2022-03-01 Komentarz giełdowy XTB
Wojna na Ukrainie trwa i pomimo bohaterskiego stawiania oporu, działania rosyjskie są coraz bardziej krwawe. Taka eskalacja działa bardzo negatywnie na inwestorów, którzy wyprzedają ryzykowniejsze aktywa na całym świecie. W dalszym ciągu nie mamy otwarcia rynku w Rosji, ale warto pamiętać, że spółki, które notowane są również w Londynie zaliczyły dzisiaj kolejne gigantyczne straty. Tymczasem sankcje zaczynają odnosić skutki i coraz więcej zagranicznych podmiotów podejmuje decyzje o ucięciu wszelkich związków z Rosją.
Dolar nieco słabszy na głównych układach

Dolar nieco słabszy na głównych układach

2022-03-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek dolar nieznacznie słabnie na szerokim rynku, a na rynkach akcji widać ostrożny optymizm, chociaż konflikt na Ukrainie nadal trwa. Rynki zdają się jednak wierzyć w tworzoną przez siebie narrację, która zakłada, że w obecnej trudnej sytuacji geopolitycznej, banki centralne będą zmuszone przeorientować swoje działania. To może oznaczać opóźnienie spodziewanych decyzji o normalizacji polityki monetarnej przez największych graczy.

Wojny dzień 6-ty

Wojny dzień 6-ty

2022-03-01 Komentarz poranny TMS Brokers
Rozpoczął się 6-ty dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Wczoraj zakończyła się pierwsza runda rosyjsko-ukraińskich rozmów prowadzonych na granicy z Białorusią, ale niewiele wiadomo o ich rezultatach. Atak rakietowy na centrum Charkowa zdaje się świadczyć o rosnącej brutalności rosyjskich wojsk. Media donosiły o kilkudziesięciokilometrowym konwoju sil rosyjskich zmierzającym w kierunku Kijowa. Pojawiły się informacje o obawach przedstawicieli administracji amerykańskiej przed możliwością oblężenia Kijowa.
Złoty nadal pod presją

Złoty nadal pod presją

2022-03-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorek na rynkach przynosi pewne uspokojenie. Jakkolwiek nieludzko to nie brzmi, rynki „oswoiły się” z sytuacją i inwestorzy czekają na kolejne wydarzenia. Pod presją pozostaje natomiast złoty. Na rosyjskim rynku finansowym mamy kontynuację chaosu – nadal nie działa giełda w Moskwie, a rubel, choć nieco mocniejszy niż w wczoraj, notowany jest znacznie niżej niż w piątek. Jednak na globalnych rynkach nastroje są spokojne.
Sytuacja na rynkach – czas na większą aktywność banków centralnych

Sytuacja na rynkach – czas na większą aktywność banków centralnych

2022-02-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Tydzień zaczyna się od ponownego podbicia zmienności na rynkach finansowych. Wydarzenia, jakie miały miejsce w weekend pokazały, że konflikt zbrojny na Ukrainie może potrwać znacznie dłużej i nie może być już traktowany, jako regionalny – chociażby ze względu na zaangażowanie się wszystkich, kluczowych państw w sankcje wobec Rosji. Te potężnie uderzyły w tamtejszy sektor bankowy i rubla, którym handel został praktycznie sparaliżowany.
paraliż na rublu, złoty pod presją

paraliż na rublu, złoty pod presją

2022-02-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Kraje Zachodu w ostatnich dniach wreszcie zdecydowały się na znaczące sankcje ekonomiczne wobec Rosji. Najpotężniejszą z nich krótkoterminowo jest odcięcie rosyjskich banków od systemu SWIFT oraz zamrożenie aktywów Banku Rosji. Efekty tych sankcji już widać na rosyjskim rynku finansowym. Kurs rubla runął i tak naprawdę na ten moment nawet trudno jest powiedzieć o ile. Kurs rubla oscyluje w teorii pomiędzy 105-110 rubla za dolara, co oznaczałoby stratę rzędu 25% w trakcie weekendu, ale płynność na rynku jest znikoma.
Nadzieja na rozmowy pobudza rynek

Nadzieja na rozmowy pobudza rynek

2022-02-25 Komentarz giełdowy XTB
Wojna na Ukrainie jest niestety tragicznym faktem, ale warto pamiętać, że rynek wyceniał takie ryzyko już od dawna. Ceny ropy zbliżały się do 100 dolarów za baryłkę, a indeksy giełdowe w dużej ilości przypadków znajdowały się relatywnie daleko od historycznych szczytów i nie miały siły na wzrosty. Mimo to, kiedy doszło do realizacji ryzyka i potężnej fali wyprzedaży, to jednak następujące ożywienie było sporym zaskoczeniem. Dzisiaj jest ono kontynuowane, choć już w odpowiedzi na nadzieję dotyczącą rozmów mediatorskich.
Pokrętna logika

Pokrętna logika

2022-02-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po silnych spadkach każdy rynek odbije - mniej, lub więcej. Kluczowe jest natomiast to, czy oceniać to w ramach jakiegoś większego przesilenia, czy czy też krótkotrwałej reakcji. Problem w tym, że każdy ruch (nawet wynikający z czysto technicznych aspektów widocznych na wykresie) próbuje się natychmiast tłumaczyć szeregiem różnych tez, co może skwitować, jako dorabianie ideologii. Czy jeżeli Ukraina szybko się podda, to będzie korzystne, gdyż szybko zobaczymy nowy "porządek", który paradoksalnie zadowoli rynki?
Cena ropy naftowej nadal w pobliżu siedmioletnich maksimów

Cena ropy naftowej nadal w pobliżu siedmioletnich maksimów

2022-02-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Rozpoczęcie inwazji Rosji na Ukrainę wstrząsnęło wczoraj całym globalnym rynkiem finansowym. W rezultacie, notowania ropy naftowej przekroczyły poziom 100 USD za baryłkę po raz pierwszy od 2014 r. Już wczoraj w godzinach popołudniowych oraz dzisiaj rano sytuacja nieco się uspokoiła, a ceny ropy naftowej zanotowały korektę spadkową – co nie zmienia faktu, że o stabilizacji na tym rynku póki co nie może być mowy. Zmienność pozostaje podwyższona, a notowania ropy pozostają w bliskiej odległości od lokalnych szczytów z wczoraj.
Złoty traci, ale paniki nie ma

Złoty traci, ale paniki nie ma

2022-02-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartek, 24 lutego 2022, zapisze się jako czarny dzień na kartach historii. Rynki finansowe raz jeszcze jednak pokazały, że w takich sytuacjach potrafią zachować się pozornie nielogicznie. Na rynku walutowym złoty traci, ale paniki nie ma. Wczorajszy handel rozpoczął się w obliczu strachu o konsekwencje rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Obserwowaliśmy typową reakcję niepewności, szczególnie niepewności geopolitycznej – traciły akcje, zyskiwały dolar, złoto i ropa.
Wojenne nastroje na rynku

Wojenne nastroje na rynku

2022-02-25 Komentarz poranny TMS Brokers
Jakkolwiek trudno nie pisze się o sytuacji rynkach finansowych w momencie zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, to rynki pozostają bezwzględne i dyskontują konsekwencje działań militarnych, a także sankcji nałożonych przez kraje Zachodu. Doniesienia agencji informacyjnych wskazują na nieustające ataki na stolicę Ukrainy Kijów, a także alarmy rakietowe w innych częściach kraju.
Próba stabilizacji złotego

Próba stabilizacji złotego

2022-02-25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi próby ustabilizowania zmienności na złotym oraz lekkie odbicie eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6219 PLN a euro, 4,1203 PLN względem dolara, 4,4602 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,5290 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 4,036% w przypadku obligacji 10-letnich. Ostatnie godziny handlu przyniosły wyraźne odbicie na poziomie eurodolara oraz wyhamowanie spadku PLN.
Tragiczny dzień dla Ukrainy

Tragiczny dzień dla Ukrainy

2022-02-24 Komentarz giełdowy XTB
Mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową – Rosja zdecydowała się na otwarte zaatakowanie Ukrainy. Z punktu widzenia naszego sąsiada sytuacja wydaje się być naprawdę fatalna. Na ten moment nie ma wyraźnej odpowiedzi z Zachodu oprócz potępienia agresora. Oczywiście można oczekiwać bardzo ostrych sankcji, ale prawdopodobnie będzie to zbyt mało, aby powtrzymać Rosję przed dalszą realizacją swojego planu. Jest to oczywiście również dzień, który przynosi totalną wyprzedaż na giełdach oraz mocne wzrosty surowców, w których produkcję jest zaangażowana Rosja oraz Ukraina.
Największy w historii jednodniowy spadek cen akcji w Rosji

Największy w historii jednodniowy spadek cen akcji w Rosji

2022-02-24 Komentarz poranny TMS Brokers
Rozpoczęty dziś w nocy atak Rosji na Ukrainę spowodował silne spadki indeksów rynków akcji na całym świecie. Główne indeksy wszystkich czynnych dziś rynków akcji w Azji i Oceanii spadały dziś od -1,05 proc. w przypadku chińskiego Shanghai B-Share Index do -3,86 proc. w przypadku Straits Times Index w Singapurze. Nowe przynajmniej roczne minima osiągnęły japoński Nikkei 225 (-1,81 proc.) i nowozelandzki NZX50.
Trudny czas dla rynków

Trudny czas dla rynków

2022-02-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna na Ukrainie otwiera nie tylko nowy rozdział na kartach nowożytnej historii. Zapowiada też istotną zmianę na rynkach finansowych - rynek byka dominujący w ostatnich latach, może ustąpić rynkowi niedźwiedzia. Rosjanie wkalkulowali sankcje Zachodu w swój szalony projekt reaktywacji byłego ZSRR. I dlatego nie oczekujmy, że kolejne restrykcje gospodarcze szybko zatrzymają Putina. Rosja może być nieobliczalna w swoich działaniach i to będzie rodzić stałe napięcie na rynkach.
Cena ropy Brent powyżej 100 USD po raz pierwszy od 2014 r.

Cena ropy Brent powyżej 100 USD po raz pierwszy od 2014 r.

2022-02-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Inwazja Rosji na Ukrainę stała się faktem, co naturalnie wstrząsnęło całym globalnym rynkiem finansowym, w tym także notowaniami ropy naftowej. Ceny ropy Brent dzisiaj przekroczyły poziom 100 USD za baryłkę po raz pierwszy od 2014 r. Co prawda ta psychologiczna bariera nadal pozostaje silnym oporem dla notowań ropy, jednak nie ulega wątpliwości, że przy obecnej zmienności notowania ropy naftowej mogą na nią nadal napierać.
Czarny scenariusz

Czarny scenariusz

2022-02-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Za naszą wschodnią granicą realizuje się najgorszy ze scenariuszy. Rosyjskie wojska wkroczyły na Ukrainę i zaatakowały cele w całym kraju, co jeszcze kilka tygodni temu dla większości osób wydawało się nie do pomyślenia. Czwartkowy poranek na rynkach przynosi panikę, która w przypadku niektórych instrumentów przybiera niekontrolowaną już skalę, zaś w niektórych jest mniejsza.
Tąpnięcie na złotym po ataku Rosji na Ukrainę

Tąpnięcie na złotym po ataku Rosji na Ukrainę

2022-02-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyraźne podbicie awersji do ryzyka na rynkach wraz z eskalacją wydarzeń geopolitycznych na Ukrainie. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6434 PLN za euro, 4,1293 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4951 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5758 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,959% w przypadku obligacji 10-letnich.
Sankcje nie przeszkadzają giełdom

Sankcje nie przeszkadzają giełdom

2022-02-23 Komentarz giełdowy XTB
Wczoraj ogłoszono szereg sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję ze strony państw Zachodnich. Zapowiedziano również więcej wojsk NATO w krajach członkowskich w Europie Zachodniej. Mimo to rynki wyraźnie odbijają podczas dzisiejszej sesji, co może wskazywać na materializację ryzyka i wyjście z pozycji krótkich. Z drugiej strony może to być dopiero początek eskalacji konfliktu, dlatego nie można przyjmować, że dołek jest już za nami. Sankcje nałożone na Rosję raczej rozczarowują. Jak pokazuje historia, sankcje mają niewielki wpływ na dalszą działalność Rosji.
Sankcje

Sankcje

2022-02-23 Komentarz poranny TMS Brokers
Pomimo inwazji Rosji na Ukrainę na rynkach nie lej się przysłowiowa krew. Więcej niepewności było w poniedziałek oraz przed weekendem. Znamy już wstępną reakcję USA oraz Europy, która jest niby początkiem kolejnych decyzji. Sytuacja może się oczywiście zmienić z każdym dniem i powinniśmy być tego świadomi. Czy zatem warto ponownie kupować akcje lub indeksy giełdowe w nadziei na wystąpienie na rynku „rajdu ulgi”? Świat oczywiście nie stoi obojętnie na działania najazdowe Władimira Putina.