Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA
2023-11-29 Komentarz poranny TMS BrokersKurs EURUSD przekroczył wczoraj psychologiczny poziom 1,10. Jak na razie jedynie na moment, ponieważ dziś rano główna para walutowa lekko skorygowała te wzrosty i spadła minimalnie poniżej tego poziomu. Słabszy dolar to nie efekt danych makro z USA. Te wypadły relatywnie dobrze. Tu o sile USD zaważyły słowa Christophera Wallera z Fedu, który jako pierwszy z urzędników wskazał na możliwe obniżki stóp procentowych w USA.
Mieszana sesja na rynku akcji
2023-11-28 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?
2023-11-28 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, jednak strona popytowa nieco ją kontruje i dzisiaj na rynku tym trwa konsolidacja. Wszystko za sprawą wyczekiwania na decyzję OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej, która z pewnością jest kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia. Nadchodzące spotkanie przedstawicieli krajów OPEC+ budzi dużo emocji głównie po tym, jak zostało ono przesunięte z 26 na 30 listopada.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday
2023-11-27 Komentarz giełdowy XTBWyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Czekamy na dane o inflacji
2023-11-27 Poranny komentarz walutowy XTBZłoty kontynuuje dobrą passę. Tematem numer jeden jest KPO, choć naszej walucie pomagają też nastroje na rynkach globalnych i wsparła ją listopadowa decyzja RPP. W tym tygodniu poznamy kolejne dane z Polski, w tym szczególnie wstępne dane o listopadowej inflacji. Inflacja w Polsce w ostatnim czasie mocno spadała. Z ponad 18,4% w lutym spadła do 6,6% w październiku i w najbliższych miesiącach będzie spadać dalej.
Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum
2023-11-23 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersDziś rano kontrakty na S&P 500 cały czas utrzymywały się w okolicach swojego maksimum z 15 września br. Wczoraj Nasdaq 1000 osiągnął swój najwyższy poziom od stycznia 2022 roku, a brazylijska Bovespa znalazła się na najwyższym poziomie od lipca 2021. Na giełdach Azji i Oceanii brak było w czwartek dominującej tendencji. O 1,41 proc. wzrósł indonezyjski JCI, Hang Seng zyskał 0,99 proc., natomiast nieco przekraczające 0,5 proc. spadki notowały australijski All Ordinaries (-0,6 proc.) i tajlandzki SET Index (-0,52 proc.).
Minutki EBC w centrum uwagi
2023-11-23 Poranny komentarz walutowy XTBDzisiejsza sesja na międzynarodowych rynkach finansowych może być nieco przytłumiona w związku z trwającym Świętem Dziękczynienia w USA oraz Świętem Pracy w Japonii. Nieco niższa prognozowana zmienność nie zmienia jednak faktu, że inwestorzy poznają bądź już poznali kilka kluczowym odczytów makro, które mogą ten brak danych nieco zmniejszyć.
"Jastrzębie" zapiski, dolar mocniejszy...
2023-11-22 Raport DM BOŚ z rynku walutOpublikowane wczoraj wieczorem zapiski z posiedzenia FED w dniu 1 listopada, które przyniosło mocny impuls dla rynków, nie były nazbyt "gołębie". Wynika z nich, że decydenci widzą potrzebę utrzymania restrykcyjnej polityki monetarnej przez pewien czas, po to, aby mieć czas na ocenę prawdopodobieństwa schodzenia inflacji w stronę celu zgodnie z założeniami. Jednocześnie FED zastrzegł sobie, że kolejne decyzje będą zależne od napływających danych.
"Minutki" z FOMC bez wpływu na rynek
2023-11-22 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersW tym tygodniu zmienność na rynkach finansowych jest umiarkowana. Amerykańskie indeksy giełdowe cały czas znajdują się w okolicy swoich lokalnych szczytów. Nasdaq 100 „walczy” z horyzontalnym oporem, który wynika z maksimum wyznaczonego w lipcu tego roku. Kurs EURUSD cały czas znajdował się powyżej poziomu 1,09, choć dziś rano obserwujemy spadek poniżej tego pułapu. Dziś otrzymamy więcej danych z USA z racji jutrzejszego Święta Dziękczynienia. Uwaga ponownie zostanie skierowana na liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.
Fed nie myśli o obniżkach
2023-11-22 Poranny komentarz walutowy XTBWyjątkowo we wtorek poznaliśmy zapisy rozmów amerykańskich bankierów z posiedzenia Fed, które odbyło się na przełomie października i listopada. Fed stał się zdecydowanie ostrożniejszy, wskazując na coraz mocniejszy wpływ dotychczasowych podwyżek stóp procentowych na gospodarkę. Chociaż wielu uczestników rynku miało nadzieje na mocniejszy pivot ze strony Rezerwy Federalnej, to ta planuje utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie raczej przez dłuższy czas.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty
2023-11-21 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Dzisiaj poznamy zapiski FED
2023-11-21 Raport DM BOŚ z rynku walutRynek stał się przewidywalny... powszechne jest mniemanie, że FED będzie miał w przyszłym roku przestrzeń do wielu obniżek stóp procentowych (rynek wycenia aż cztery ruchy począwszy od maja), co będzie wspierać ryzykowne aktywa (rynki akcji), a działać przeciwko dolarowi. Ostatnie dni były w tym względzie do siebie podobne. Pytanie jednak, czy inflacja może rzeczywiście szybciej dotrzeć do celu banku centralnego, a łagodne lądowanie gospodarki będzie tym impulsem, który będzie pospieszał FED do tego, aby ciąć stopy procentowe?
Czy minutes mogą pomóc dolarowi?
2023-11-21 Komentarz walutowy XTBDolar jest obecnie jedną z najsłabszych walut na rynku. Jest to związane z dobrymi nastojami na rynku, które prowadzą do szukania wyższych stóp zwrotu, a dodatkowo pewnością tego, że Fed nie dokona już podwyżek stóp procentowych ani w tym roku, ani w tym cyklu. Z drugiej strony Fed może mieć inne zdanie i poznamy je dzisiaj podczas publikacji minutes z poprzedniego posiedzenia dotyczącego wysokości stóp procentowych.
USD/PLN poniżej 4,0
2023-11-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi dalsze zwyżki eurodolara, gdzie słabszy USD wspiera wyceny walut EM, w tym złotego. Koszyk PLN notuje najwyższe poziomy od sierpnia br. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3468 PLN za euro, 3,9659 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4888 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9692 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,502% w przypadku papierów 10-letnich.
Rekordowa polska giełda
2023-11-20 Komentarz giełdowy XTBSzeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Dolar znów po 4 złote
2023-11-20 Poranny komentarz walutowy XTBZłoty ma ostatnio bardzo dobrą passę. Wspierają go zarówno czynniki lokalne, jak i globalne. Efekt to dolar znów po 4 złote i niekoniecznie będzie to bariera, która naszą walutę musi zatrzymać.Dolar kosztował już mniej niż 4 złote w lipcu tego roku, ale od tamtego czasu istotnie zyskał, w dużej mierze po zaskakującej wrześniowej decyzji RPP o silnej obniżce stóp procentowych.
Kiedy 4 złote za dolara?
2023-11-20 Komentarz do rynku złotego DM BOŚAgencja Moody’s nie zaskoczyła negatywne w piątek wieczorem. Rating został utrzymany, a jego perspektywa podniesiona z negatywnej do stabilnej, co w zasadzie ucina dalsze spekulacje wokół potencjalnego scenariusza „zadłużeniowego” wokół krajów południowej Europy. Jest to pewne zaskoczenie i na rynkach widać ulgę, co przekłada się też na notowania złotego. W poniedziałek rano płaci się średnio 4,3850 zł za euro i 4,0150 zł za dolara.
Świetny tydzień złotego
2023-11-17 Poranny komentarz walutowy XTBPowoli zbliżamy się do końca bardzo dobrego tygodnia dla rynków finansowych. Obserwowaliśmy odbicie indeksów giełdowych, wzrosty na rynku złota czy również osłabienie dolara. Przy tym wszystkim złoty był jedną z silniejszych walut na rynku, a przede wszystkim najmocniejszą walutą w naszym regionie. Czy ta dobra passa może być kontynuowana? Czy jest ona związana jedynie z zewnętrznymi czynnikami? Nie da się ukryć, że mocnym katalizatorem dla polskiego złotego były w ostatnich tygodniach wyniki wyborów parlamentarnych.
Złoty wyhamował ruch?
2023-11-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚOstatnie dni przyniosły silne umocnienie polskiej waluty. Katalizatorem tego ruchu było zachowanie się amerykańskiego dolara, który wyraźnie tracił na szerokim rynku po tym, jak publikowane dane wskazały na szybszy od spodziewanego proces dezinflacji w gospodarce USA (odczyty CPI i PPI), a pozostałe informacje (regionalne indeksy z Nowego Jorku i Filaldelfii, sprzedaż detaliczna, a nawet produkcja przemysłowa, która była zaburzona przez strajki w sektorze samochodowym) raczej przemawiały za scenariuszem łagodnego lądowania gospodarki (tzw. soft landing).
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?
2023-11-16 Komentarz giełdowy XTBPrzez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.