Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Inflacja spada, ale czy to powód do cięcia stóp procentowych?

Inflacja spada, ale czy to powód do cięcia stóp procentowych?

2023-05-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Oficjalnie inflacja spadła poniżej 15% za kwiecień, co pokazały wczoraj dane z GUSu. Inflacja bazowa wypadła minimalnie niżej, ale nie oznacza to, że nie pozostaje na rekordowych poziomach. Prezes Glapiński brzmiał nadzwyczaj jastrzębio podczas ostatniego posiedzenia wskazując, że bliżej wciąż jest do podwyżek niż do obniżek, a z kolei premier Morawiecki widzi szanse na cięcie stóp procentowych pod koniec roku. Do tego wszystkiego nowe obietnice dotyczące benefitów na dzieci, które w dłuższym terminie mogą opóźnić dojście celu do inflacji. Jak w końcu będzie z tymi stopami i jak zachowa się polski złoty?
Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

2023-05-15 Komentarz giełdowy XTB
Teoretycznie tak, praktycznie jest to jednak mało prawdopodobne. Od początku tego roku dyskutuje się na temat potrzeby podniesienia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych, ale w ostatnich dniach intensyfikuje się narracja potrzeby podniesienia limitu zadłużenia, aby amerykański rząd nie zbankrutował. Czy w zasadzie jest to jednak możliwe? Jak zachowa się rynek obligacji i jak może reagować na to Wall Street?

Korekcyjne osłabienie dolara

Korekcyjne osłabienie dolara

2023-05-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta koryguje w poniedziałek umocnienie obserwowane w końcówce ubiegłego tygodnia. Ruch ten nie jest jednak duży. Uwagę zwracają doniesienia Financial Times o możliwym zbliżeniu stanowisk pomiędzy Republikanami, a Białym Domem w kwestii tzw. limitu zadłużenia, chociaż szanse na porozumienie jeszcze przed zaplanowanym na 19-21 maja szczytem G-7 są nikłe. Jednak o tym, że jakiś "progres" w tej sprawie jest informowała też telewizja CNN.
Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-05-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się zniżką. Druga połowa tygodnia była okresem nieprzerwanych spadków notowań tego surowca, a nowy tydzień rozpoczyna się od wyhamowania zniżek w okolicach piątkowego zamknięcia. Cena ropy WTI oscyluje tuż powyżej bariery 70 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 74 USD za baryłkę.
Złoty i forint najmocniejsze względem euro od ponad 2 lat

Złoty i forint najmocniejsze względem euro od ponad 2 lat

2023-05-15 Komentarz poranny TMS Brokers
Na rynkach akcji Azji i Oceanii brak było w pierwszym dniu nowego tygodnia dominującej tendencji, ale zwracał uwagę kolejny 1,5 roczny rekord japońskiego Nikkei 225. Wydaje się, że w przypadku wykresu tego indeksu możliwe są dwie interpretacje. W pierwszej indeks zbliża się do znajdującego się w okolicach 30000 pkt. stanowiącego opór górnego ograniczenia kanału średnioterminowego trendu wzrostowego, w obrębie którego Nikkei przebywa od marca ub.r. W drugiej dochodzi na tym rynku do wybicia z kilkunastomiesięcznej konsolidacji w strefie 24698-29223 pkt.
Złoty zadziwia skalą umocnienia

Złoty zadziwia skalą umocnienia

2023-05-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Niemal dwadzieścia groszy w pięć tygodni, o tyle potaniało euro w relacji do polskiego złotego. Być może jeszcze dziś zobaczymy kurs poniżej psychologicznych 4,50, gdyż jesteśmy tuż powyżej tej bariery. Globalny kapitał wraca na nasz rynek – pytanie czy na stałe? Początek października ubiegłego roku – euro kosztuje 4,85 złotego, WIG20 spada poniżej 1400 punktów. To był moment największego pesymizmu dotyczącego europejskiej gospodarki.
Dolar na drodze do największej tygodniowej zwyżki od lutego

Dolar na drodze do największej tygodniowej zwyżki od lutego

2023-05-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
W ostatnich dniach dolar próbuje odwrócić negatywną passę. Pojawiające się na nowo obawy związane z globalną koniunkturą podtrzymują wycenę amerykańskiej waluty na relatywnie wysokim poziomie. Wczoraj indeks amerykańskiego dolara zwyżkował do okolic niemal 102 pkt. – obecnie poziom ten służy jako najbliższy techniczny opór, ponieważ jest on górnym ograniczeniem ruchu bocznego, trwającego już od miesiąca.
Prezes NBP nie taki gołębi?

Prezes NBP nie taki gołębi?

2023-05-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Na globalnych rynkach finansowych dzieje się sporo. Fed najprawdopodobniej zakończył podwyżki stóp procentowych, a Bank Anglii zdecydował się na kolejny ruch o 25 punktów bazowych i najprawdopodobniej ścieżkę podwyżek będzie kontynuował. W Polsce stopy pozostają stabilne od września zeszłego roku i inwestorzy oraz przede wszystkim kredytobiorcy zastanawiali się, czy ta stabilność utrzyma się do końca tego roku, czy jednak RPP zdecyduje się na cięcia stóp procentowych. Okazuje się, że profesor Glapiński, szef Rady oraz NBP może być bardziej jastrzębi niż się wydawało.
Nikkei najwyżej od 1,5 roku, rand najsłabszy w historii

Nikkei najwyżej od 1,5 roku, rand najsłabszy w historii

2023-05-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs podejrzewanego ostatnio o to, że może podzielić niebawem los kilku poprzednich banków regionalnych w USA, które upadły, PacWest Bancorp spadł wczoraj o 22,7 proc. Najwyraźniej nerwowość na rynku tych akcji nadal się utrzymuje na bardzo wysokim poziomie. Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 lekko rosła o 0,22 proc. ok. godz. 9:30. Dziś na rynkach akcji w Azji i Oceanii Nikkei 225 osiągnął najwyższy poziom od 1,5 roku. Większość pozostałych indeksów tego regionu jednak dziś spadła.
Niezmienne prognozy OPEC dotyczące popytu na ropę

Niezmienne prognozy OPEC dotyczące popytu na ropę

2023-05-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych oraz powrót do siły amerykańskiego dolara mają negatywne przełożenie na ceny ropy naftowej. Druga połowa bieżącego tygodnia na tym rynku upływa na spadkach notowań, a cały tydzień ma dużą szansę zakończyć się na minusie. Wczoraj raport dotyczący sytuacji na światowym rynku ropy oraz prognoz na bieżący rok, przedstawił kartel OPEC. Nie był on jednak zaskakujący: instytucja ta utrzymała swoje prognozy globalnego popytu na ropę naftową w 2023 roku na niezmienionym poziomie – według kartelu, w 2023 r. wzrośnie on o 2,33 mln baryłek dziennie, a więc o około 2,3%.
Dzień po inflacji CPI

Dzień po inflacji CPI

2023-05-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po opublikowanych wczoraj danych o kwietniowej inflacji CPI w USA mało kto oczekuje, że FED mógłby jeszcze podnieść stopy procentowe. Prawdopodobieństwo takiego ruchu w czerwcu powróciło w okolice 8 proc. obserwowanych na początku tygodnia, wobec 20 proc. jeszcze wczoraj rano. Nick Timiraos z Wall Street Journal podał powołując się na swoje źródła, że utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie przez wakacje jest preferowanym scenariuszem dla członków FED, którzy poczuli się bardziej komfortowo po wczorajszych danych CPI.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2023-05-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po mocnej końcówce poprzedniego tygodnia, w bieżącym tygodniu ceny ropy naftowej rosną. Co prawda wczorajsza sesja zakończyła się na tym rynku na minusie, jednak już dzisiaj nastąpił powrót do zwyżek. Ceny ropy WTI oscylują w okolicach poziomu 73 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 77 USD za baryłkę.
Inflacja w USA słabnie, ale to powolny proces

Inflacja w USA słabnie, ale to powolny proces

2023-05-11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj Stany Zjednoczone zaprezentowały po raz kolejny wskaźnik cen konsumpcyjnych za kwiecień. Miesięczna dynamika zmian uplasowała się na podobnym poziomie co poprzednio. Zmiana roczna uwzględniająca ceny energii i żywności wskazała spadek z 5 proc. do 4,9 proc. a wskaźnik bazowy spadł z 5,6 proc. do 5,5 proc. Dolar na skutek publikacji danych stracił na wartości a główna para walutowa zbliżyła się ponownie do poziomu 1,10.
Czy kryzys bankowy może nam osobiście zaszkodzić?

Czy kryzys bankowy może nam osobiście zaszkodzić?

2023-05-11 Poradnik inwestora
Marzec 2023 roku przejdzie do historii jako miesiąc, w którym zaczęły się problemy sektora bankowego. Najpierw zbankrutował bank SVB, a następnie znacznie bardziej znany Credit Suisse. Ten ostatni został odkupiony przez swojego wiecznego konkurenta UBS, aby uniknąć katastrofalnego upadku. Choć przyczyna upadku obu banków była zupełnie inna, obu przypadkom towarzyszy to samo zjawisko, a mianowicie utrata zaufania do systemu bankowego.
Inflacja w USA potwierdza zwrot ze strony Rezerwy Federalnej

Inflacja w USA potwierdza zwrot ze strony Rezerwy Federalnej

2023-05-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj poznaliśmy inflację CPI ze Stanów Zjednoczonych, która okazała się być niższa od oczekiwań, pomimo spekulacji, że podobnie jak w Europie, inflacja może drgnąć w kierunku północnym. Niższa inflacja daje szanse na potwierdzenie zwrotu ze strony Rezerwy Federalnej, co również może stanowić kolejną podstawę do utrzymania stóp procentowych w Polsce i być może powolnej sygnalizacji potencjalnych obniżek stóp przez RPP na koniec tego roku. Czy tak będzie, dowiemy się na dzisiejszej konferencji RPP.
Dolar nieco traci(ł) przed danymi o inflacji

Dolar nieco traci(ł) przed danymi o inflacji

2023-05-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowy punkt dnia to inflacja CPI z USA o godz. 14:30. Przed tym odczytem ruchy na rynkach mogą być dość zachowawcze. Wczoraj po południu wiceprezes FED, John Williams dał do zrozumienia, że FED nie zamknął sobie drzwi przed dalszymi podwyżkami stóp (gdyby była taka potrzeba), a oczekiwania, co do obniżek stóp w tym roku uznał za przedwczesne. Dlatego dzisiejsze dane mogą być dość ważne. Na obecną chwilę rynek daje 20 proc. prawdopodobieństwa scenariuszowi jeszcze jednej podwyżki stóp o 25 punktów baz. w czerwcu.
Oczekiwanie na dzisiejsze dane z USA na temat CPI

Oczekiwanie na dzisiejsze dane z USA na temat CPI

2023-05-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Głównym tematem, który zajmować będzie dzisiaj inwestorów będą dane na temat rocznej dynamiki CPI w USA, które zostaną opublikowane o godz. 14:30. Ekonomiści oczekując, że w kwietniu br. roczna dynamika CPI pozostanie na poziomie 5 proc. Gdyby tak się stało byłby to pierwszy od czerwca ub.r. miesiąc bez – choćby niewielkiego -spadku tej miary tempa inflacjo. Roczna dynamika wskaźnika inflacji bazowej („core CPI) ma zgodnie z oczekiwaniami lekko spaść z poziomu 5,6 proc. do 5,5 proc.
RPP utrzyma stopy bez zmian, ale czy zapowie obniżki?

RPP utrzyma stopy bez zmian, ale czy zapowie obniżki?

2023-05-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj prawdopodobnie po godzinie 14 powinniśmy poznać kolejną decyzję Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. Oczywiście nie oczekujemy zmian, a stopy procentowe utrzymywane są na relatywnie wysokim poziomie od września zeszłego roku. W komunikacie nie powinniśmy również znaleźć żadnych sygnałów nadchodzącej zmiany komunikacji, dlatego uwaga skupi się na jutrzejszej konferencji prasowej. Wydaje się, że nie ma podstaw do obniżek stóp procentowych w tym roku, ale sygnały tego, że może być jednak inaczej nadchodzą z samej RPP.
Nadal są chętni na kupno złotego

Nadal są chętni na kupno złotego

2023-05-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wczoraj po południu złoty bardzo szybko odrobił straty poniesione we wcześniejszych godzinach w wyniku odbicia dolara na szerokim rynku. Pokazuje to tylko, że średnioterminowy trend naszej waluty pozostaje silny i nie widać zbytnio powodów do jego zmiany. To, że złoty umacnia się w godzinach popołudniowych, a przedpołudniowych nieco słabnie, może być sygnałem, że za jego zakupami stoją głównie Amerykanie.
Lekkie podbicie dolara

Lekkie podbicie dolara

2023-05-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj wieczorem przez FED tak zwane dane SLOOS bazujące na ankietach zebranych przez FED od banków komercyjnych, a zawarte w półrocznym raporcie na temat stabilności finansowej wskazały na spadek akcji kredytowej i zacieśnienie warunków kredytowania w wyniku ostatniego zamieszania wokół banków w marcu (blisko 46 proc. instytucji zdecydowało się na taki ruch).