Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Kolejna podwyżka stóp w USA jednak o 50 pb?

Kolejna podwyżka stóp w USA jednak o 50 pb?

2023-02-17 Poranny komentarz walutowy XTB
W piątek o poranku możemy obserwować osłabienie amerykańskiej waluty, tym samym kontynuowany jest wczorajszy sentyment. Przypomnijmy, że nastroje popsuły się po publikacji danych o inflacji producenckiej (PPI) ze Stanów Zjednoczonych. Pomimo, że wzrost cen nieznacznie spadł w porównaniu do poprzedniego odczytu, tak rynek zakładał, że spowolnienie inflacji będzie większe. Rozczarowujące dane zmniejszają szanse na szybki pivot Fedu i niewykluczone, że kolejne podwyżki stóp procentowych doprowadzą do przekroczenia poziomu 5%, który do tej pory był uważany za poziom docelowy.
Ponad 2-letnie minimum ceny kontraktów na gaz ziemny w USA

Ponad 2-letnie minimum ceny kontraktów na gaz ziemny w USA

2023-02-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rozczarowaniu danymi na temat PPI czwartkowa sesja na rynku akcji w USA zakończyła się spadkami głównych indeksów (S&P 500 -1,38 proc., DJIA -1,26 proc., Nasdaq Composite -1,78 proc.). Spadki głównych indeksów dominowały również dziś na giełdach Azji i Oceanii. Najsilniejszy - -1,28 proc. – zanotował Hang Seng. Zniżkami rozpoczęła się również piątkowa sesja na giełdach europejskich (DAX -1,18 proc., CAC 40 -0,99 proc. ok. godz. 9:40).

WIG20 w tyle za europejskimi indeksami

WIG20 w tyle za europejskimi indeksami

2023-02-16 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji na rynku akcji w Europie mogliśmy obserwować umiarkowane wzrosty. Niemiecki DAX zakończył dzień wynikiem na poziomie +0,18%, z kolei londyński FTSE100 dodał 0,15%, a francuski zyskał CAC40 aż 0,89%. Wyniki europejskich indeksów z pewnością byłby lepsze, gdyby nie zaskakujące dane o inflacji z USA, które popsuły nieco globalny sentyment. Odczyt inflacji PPI okazał się wyższy od oczekiwań, co doprowadziło do cofnięcia na kontraktach na amerykańskie indeksy, jak i odbiło się negatywnie na wycenie europejskich akcji.
AI - chwilowa moda czy początek rewolucji?

AI - chwilowa moda czy początek rewolucji?

2023-02-16 Market News XTB
ChatGPT - wirtualny asystent, który potrafi odpowiedzieć niemal na każde pytanie. Algorytm, który potrafi rozwiać wątpliwości na temat tego, jakie wino pasuje do konkretnego posiłku do kultowego już “jak żyć?”, rozpalił wyobraźnię giełdowych graczy, nie tylko na Wall Street. Nic dziwnego, że coraz głośniej rozbrzmiewają pytania na temat tego, czy jest to jedynie chwilowa moda, jak w przypadku covidowych spółek produkujących rękawiczki nitrylowe i środki do dezynfekcji, czy jednak początek technologicznej rewolucji. I czy polscy inwestorzy mogą również na tej fali optymizmu skorzystać?
Lagarde wsparła EURUSD

Lagarde wsparła EURUSD

2023-02-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek rano dolar nieco tanieje na szerokim rynku. Mimo dobrych danych o sprzedaży detalicznej (w styczniu wzrosła o 3 proc. m/m) i niezłego odczytu regionalnego indeksu NY FED Mfg. rynki jednak wahają się z oceną szans, co do czerwcowej podwyżki stóp przez FED - wątek ten pojawił się po odczycie inflacji CPI w ostatnich dniach. W efekcie indeksy na Wall Street pozostały względnie stabilne i nie widać było większego uderzenia fali risk-off. Niewykluczone, zatem, że wyraźniejszy ruch na dolarze zobaczymy dopiero w kontekście danych ISM i Departamentu Pracy USA w pierwszych dniach marca.
Chiński optymizm vs. amerykański pesymizm na rynku ropy naftowej

Chiński optymizm vs. amerykański pesymizm na rynku ropy naftowej

2023-02-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po słabym początku tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj nadrobiły część strat, a dzisiaj rozpoczynają sesję już na niewielkim plusie. Nieco więcej optymizmu pojawiło się na rynku tego surowca nawet mimo faktu, że dane z USA były wczoraj rozczarowujące. Amerykański Departament Energii podał w swoim cotygodniowym raporcie, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły aż o 16,28 mln baryłek. To znacznie więcej niż szacowany jeszcze na początku tygodnia wzrost o około milion baryłek – ale także jest to więcej nawet od i tak sporych wyliczeń Amerykańskiego Instytutu Paliw z wtorku (które pokazały zwyżkę zapasów o ponad 10 mln baryłek).
Inflacja nie mówi ostatniego słowa

Inflacja nie mówi ostatniego słowa

2023-02-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Inflacja w Stanach Zjednoczonych zaskoczyła wyższym odczytem od oczekiwań. Ceny w niektórych kategoriach przestały spadać, a w innych dalej rosną, co sugeruje, że inflacja mogła jeszcze nie odpuścić. To podstawa dla Fed do dalszego zacieśniania. Z kolei w Polsce inflacja rośnie mniej od oczekiwań, ale w otoczeniu europejskim wciąż pozostajemy jednym z liderów. Co dalej z decyzjami najważniejszych banków centralnych na świecie? Jaki może to mieć wpływ na złotego?
Recesja w USA coraz mniej prawdopodbna

Recesja w USA coraz mniej prawdopodbna

2023-02-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Najsilniejszy wzrost sprzedaży detalicznej od prawie dwóch lat podkreślił coś, co powinno być już oczywiste - gospodarka amerykańska rozpoczęła nowy rok w sposób znacznie bardziej solidny niż oczekiwano, a Fed będzie musiał podnieść stopy mocniej niż wcześniej zakładano, aby zapewnić spadek inflacji w kierunku celu.
Aktualny stan rzeczy jest korzystny dla dolara, ponieważ Fed pozostaje bardzo wiarygodny. Słabość USD, którą obserwowaliśmy od listopada, opierała się na założeniu, że zbliża się koniec cyklu podwyżek stóp przez Fed, a w dalszej kolejności nastąpi ich redukcja.
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Niższy wzrost inflacji napędza GPW

Niższy wzrost inflacji napędza GPW

2023-02-15 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszą sesję WIG20 kontynuuje w pozytywnych nastrojach mimo spadków na Wall Street, gdzie mocne dane z gospodarki obciążyły inwestorów, wskazując na prawdopodobnie wydłużający się cykl podwyżek Rezerwy Federalnej. Inflacja w Polsce wypadła wyżej niż w grudniu ale znacznie poniżej oczekiwań, rozbudzając nadzieje wokół ew. końca cyklu podwyżek stóp RPP, co inwestorzy odebrali wyraźnie pozytywnie. Inflacja wyniosła 17,2% wobec oczekianych 17,6% i 16,6% poprzednio. Choć są to poziomy wciąż bardzo wysokie, różnica między odczytem a oczekiwaniami jest znacząc.
FED nie obniży stóp w tym roku

FED nie obniży stóp w tym roku

2023-02-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy odczyt styczniowej inflacji CPI z USA pokazał, że presja cenowa nie maleje tak szybko, jak można by było tego oczekiwać. W efekcie indeksy na Wall Street zakończyły handel mieszanie, a dolar nieco zyskał. Przemawiający członkowie FED dali do zrozumienia, że cykl podwyżek stóp procentowych jeszcze się zakończył, chociaż nie padły wyraźnie głosy za tym, że poziom stopy terminalnej w tym roku powinien być wyższy, niż oczekiwane 5,00-5,25 proc. w maju.
Duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2023-02-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej dzisiaj kontynuują spadki z poprzednich dni. Przeceny pozostają niewielkie, ale utrzymują ceny ropy w obszarze szerszej konsolidacji, która trwa już dwa miesiące. Notowania ropy naftowej Brent dziś rano oscylują w rejonie 84-85 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI poruszają się w okolicach 78 USD za baryłkę.
Wczoraj głównym tematem na światowych rynkach finansowych były dane dotyczące inflacji w USA. Okazała się ona wyższa od oczekiwań, co wywołało na wielu aktywach falę podwyższonej zmienności.
Inflacja niższa od oczekiwań! Co na to stopy procentowe?

Inflacja niższa od oczekiwań! Co na to stopy procentowe?

2023-02-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Inflacja w Polsce wypada poniżej oczekiwań, choć oczywiście zalicza wzrost względem ostatniego odczytu z zeszłego roku. Jest to naprawdę pozytywne zaskoczenie biorąc pod uwagę wcześniejsze czarne prognozy zakładające inflację powyżej 20% na początku tego roku. Czy NBP ma jednak powody do świętowania, biorąc pod uwagę, że wciąż bliżej nam do wspomnianego poziomu 20% niż do poziomu jednocyfrowego? Inflacja CPI w Polsce za styczeń rośnie do poziomu 17,2% r/r, przy poziomie 16,6% r/r za grudzień.
Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 5 tygodni

Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 5 tygodni

2023-02-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na rynku akcji w Stanach Zjednoczonych miała niejednoznaczny przebieg (S&P 500 -0,03 proc., DJIA -0,46 proc., Nasdaq Composite +0,57 proc.). Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 na CME spadała 0,38 proc. ok. godz. 9:45. Na giełdach Azji i Oceanii lekko wzrosły dziś jedynie główny indeks w Nowej Zelandii (+0,38 proc.) oraz Shanghai B-Share Index (+0,16 proc.). Największy spadek zanotował koreański Kospi (-1,53 proc.).
Czekamy na inflację z USA

Czekamy na inflację z USA

2023-02-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek rano trudno było o jednoznaczny kierunek dla dolara. I może być trudno o jakieś większe ruchy przed godz. 14:30, kiedy to zostaną opublikowane styczniowe dane o inflacji CPI z USA. Co ciekawe nie brak opinii, że odczyt może być trudny do interpretacji ze względu na potencjalną rewizję koszyka inflacji i nie wykluczone, że odczyt wypadnie powyżej prognoz. To może powodować dzisiaj podwyższoną zmienność, gdyż teoretycznie pierwszą reakcją na wyższą inflację powinno być umocnienie dolara (automaty mają uproszczoną interpretację faktów).
Dolar osłabia się przed danymi o inflacji z USA

Dolar osłabia się przed danymi o inflacji z USA

2023-02-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji obserwowaliśmy osłabienie amerykańskiej waluty, a dziś o poranku sentyment ten utrzymuje się, choć zmienność pozostawia wiele do życzenia. Mniejsze ruchy, które widać dziś o poranku wynikają z wyczekiwania na kluczowe dane o inflacji z USA. Odczyt CPI za styczeń poznamy godzinie 14:30 i będzie on najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia, a może i nawet tygodnia. W momencie publikacji należy spodziewać się podwyższonej zmienność, ponieważ od tego jak wypadnie odczyt, może zależeć polityka Rezerwy Federalnej.
USA na drodze do dalszego uwalniania rezerw ropy naftowej

USA na drodze do dalszego uwalniania rezerw ropy naftowej

2023-02-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień spokojnie. Cena tego surowca w zasadzie tkwi w konsolidacji w wyczekiwaniu na informacje dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych, które pojawią się już dziś, a które zapewne przełożą się na plany Fed w zakresie polityki monetarnej, a co za tym idzie, także na kondycję amerykańskiej gospodarki oraz popyt na ropę. Otwarte deklaracje przedstawicieli Fed dotyczące dużego prawdopodobieństwa dalszych podwyżek stóp procentowych w USA negatywnie przekładają się na ceny ropy w USA, zwłaszcza że podaż pozostaje w tym kraju duża.
Teraz liczy się tylko inflacja z USA

Teraz liczy się tylko inflacja z USA

2023-02-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W USA w styczniu inflacja prawdopodobnie ponownie spadła. Według prezesa Rezerwy Federalnej Powella w USA rozpoczął się "proces dezinflacyjny" – choć on jak na razie dotyczy towarów. Dane za styczeń, które mają pojawić dziś powinny potwierdzić fakt, że dynamika wzrostu cen jest w odwrocie. Jednak niepewność prognozy jest tym razem nieco większa niż zwykle. Po pierwsze, styczniowe dane opierają się na koszyku dóbr, który został dostosowany do nowych wzorców konsumpcji.
Stara miłość do windfall tax nie rdzewieje?

Stara miłość do windfall tax nie rdzewieje?

2023-02-13 Komentarz giełdowy XTB
Wydarzeniem dzisiejszej sesji był znaczący spadek notowań węglowych gigantów. JSW stracił niemal 5%, Bogdanka niemal 2%. Chociaż nie pojawiła się żadna informacja mogąca w wiarygodny sposób fundamentalnie usprawiedliwić te spadki (cena węgla koksowego odnotowuje długoterminowe wzrosty), to możliwe jest, że rynek gra pod potencjalną negatywną informację dotyczącą sektora energetycznego (nowa odsłona windfall tax?), która może się pojawić w najbliższych dniach.
Zbyt wczesny pivot...

Zbyt wczesny pivot...

2023-02-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi większych zmian na rynku. Dolar jest minimalnie mocniejszy na szerokim rynku po tym, jak sytuacja na rynkach akcji pozostaje nerwowa, a rynki czekają na wtorkowe dane o styczniowej inflacji CPI w USA. Dzisiaj najsłabszy jest japoński jen. Para USDJPY zbliża się w okolice oporu 132,50 w oczekiwaniu na oficjalne nominacje na kluczowe stanowiska w Banku Japonii, które poznamy jutro nad ranem.