Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Ceny ropy naftowej mocno w górę po zaskakującej decyzji OPEC+

Ceny ropy naftowej mocno w górę po zaskakującej decyzji OPEC+

2023-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia prawdopodobnie najczęściej komentowanym tematem na rynkach finansowych jest nieoczekiwane cięcie produkcji ropy naftowej przez państwa rozszerzonego kartelu OPEC+. Decyzja ta sprawiła, że dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej otworzyła się luką wzrostową na wykresie cen tego surowca i zwyżką o około 5 USD na baryłce. Ceny ropy WTI podskoczyły do okolic 79-81 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do 84-85 USD za baryłkę.
Cena kontraktów na gaz ziemny w USA nadal nurkuje

Cena kontraktów na gaz ziemny w USA nadal nurkuje

2023-04-03 Komentarz poranny TMS Brokers
W ubiegłym tygodniu cena notowanych na NYMEX-ie kontraktów na gaz ziemny (Henry Hub) atakowała poziom swego minimum z 22 lutego (2,019 USD/mmBtu). W poniedziałek rano to wsparcie zostało dosyć zdecydowanie przełamane po spadku ceny o kolejne ponad 6 proc. do poziomu 2,071 proc. Rozmiary opuszczonej na tym rynku w styczniu br. 1,5-rocznej formacji szczytowej sugerują, że w okolicach połowy br. cena tego surowca energetyczne spadnie do najniższego poziomu od 1995 roku.

OPEC szokuje cięciem produkcji

OPEC szokuje cięciem produkcji

2023-04-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Marzec na rynkach zakończył się w bardzo dobrych nastrojach. Pomimo turbulencji w sektorze bankowym USA i Europy inwestorzy widzieli na horyzoncie koniec problemu inflacji i niższe stopy procentowe. Decyzja OPEC komplikuje ten obraz, nawet jeśli nie jest przełomowa. Ceny ropy od wiosny ubiegłego roku bardzo konsekwentnie spadały. Jeszcze na początku czerwca baryłka ropy kosztowała ponad 120 dolarów, zaś w połowie marca tego roku było to niewiele ponad 70 dolarów.
Indeksy otworzyły dezinflacyjnego szampana

Indeksy otworzyły dezinflacyjnego szampana

2023-03-31 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu miesięcy na rynku akcji obserwowaliśmy grę 'na spadającą inflację'. Wreszcie, choć w dużej mierze z powodu efektu wysokiej bazy, presja cenowa słabnie. Polityka banków centralnych przynosi efekt. Wall Street pozytywnie zareagowało na dynamiczniejszy niż oczekiwano spadek inflacji PCE, podstawowej miary obserwowanej przez Rezerwę Federalną. Odczyt za oceanem wskazał 5% r/r wobec 5,1% prognoz i 5,4% poprzednio, dynamika miesięczna okazała się zgodna z oczekiwaniami. Bazowa PCE wypadła na poziomie 4,6% choć analitycy spodziewali się jej utrzymania na poziomie 4,7%.
Dzisiaj ważne dane o inflacji

Dzisiaj ważne dane o inflacji

2023-03-31 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi odbicie dolara na szerokim rynku. Pośród G-10 najgorzej zachowuje się dolar australijski, dalej mamy jena, franka i euro. Zmiany nie są jednak duże i spory wpływ dzisiaj mogą mieć "księgowe przepływy" związane z końcówką miesiąca i kwartału. Niemniej warto będzie zerkać na kalendarz makroekonomiczny ze względu na ważne publikacje dotyczące inflacji. O godz. 11:00 poznamy szacunki dotyczące HICP dla strefy euro w marcu, a o godz. 14:30 dane PCE dla USA za luty.
OPEC+ najprawdopodobniej utrzyma limity produkcji ropy naftowej

OPEC+ najprawdopodobniej utrzyma limity produkcji ropy naftowej

2023-03-31 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na plusie. Ceny ropy były beneficjentami mniejszej awersji do ryzyka wśród inwestorów na globalnych rynkach finansowych, głównie uspokojenia nastrojów wokół sektora bankowego. Dzisiaj rano pozytywnym akcentem, nie tylko na rynku ropy, była publikacja odczytu indeksu PMI dla przemysłu Chin wg CFLP. Co prawda był on niższy niż w lutym, ale lepszy od ostrożnych oczekiwań. Dzięki temu, na nowo pojawiło się więcej optymistycznej retoryki związanej z ożywieniem gospodarczym w Chinach, a w związku z tym, także tamtejszym popytem na ropę.
Inflacja w Polsce spowalnia, jednak mniej niż oczekiwano

Inflacja w Polsce spowalnia, jednak mniej niż oczekiwano

2023-03-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas ostatniej sesji handlowej w tym tygodniu możemy obserwować próbę odzyskania sił przed dolara amerykańskiego, który znalazł się wczoraj pod presją sprzedających. W czwartek kurs EURUSD wzbił się powyżej poziomu 1,09, testując marcowe maksima. Na razie jednak pierwsza próba przebicia się powyżej zakończyła się niepowodzeniem, przez co dziś o poranku obserwujemy nieznaczną korektę. Patrząc z kolei na inne waluty z grona G10, najgorzej radzi sobie dolar australijski, a jen, euro i fran, także są notowane pod kreską względem USD. Zmienność jest jednak niewielka, ponieważ inwestorzy czekają na ważne dane z USA.
Gaz ziemny w USA najtańszy od września 2020

Gaz ziemny w USA najtańszy od września 2020

2023-03-31 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
S&P 500 i średnia przemysłowa Dow Jonesa osiągnęły wczoraj swe najwyższe poziomu od ponad 3 tygodni (odpowiednio +0,57 proc. i +0,43 proc.). Nasdaq Composite wzrósł do najwyższego poziomu od połowy lutego (+0,73 proc.). Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 na CME pozostawała stabilna (0,06 proc. ok. godz. 9:50).
Na rynkach akcji Azji i Oceanii przeważały dziś zwyżki głównych indeksów. Największy - +1,47 proc. - notował indyjski SENSEX 30.
Jak wybrać konto bankowe dla firmy? Poradnik dla przedsiębiorców

Jak wybrać konto bankowe dla firmy? Poradnik dla przedsiębiorców

2023-03-31 Poradnik MyBank.pl
Wybór odpowiedniego konta bankowego dla firmy może przynieść wiele korzyści, takich jak niższe opłaty, wygodne usługi bankowe czy lepszy dostęp do finansowania. W dzisiejszych czasach banki oferują szeroki wachlarz produktów i usług dedykowanych dla przedsiębiorstw. Ten artykuł pomoże Ci dokonać świadomego wyboru, przedstawiając najważniejsze kryteria, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania konta firmowego.
Jak oszczędzać pieniądze? - Praktyczne porady i strategie

Jak oszczędzać pieniądze? - Praktyczne porady i strategie

2023-03-30 Poradnik MyBank.pl
Oszczędzanie pieniędzy może wydawać się trudne, zwłaszcza w dzisiejszym świecie pełnym pokus i wydatków. Jednakże, zastosowanie kilku prostych strategii może pomóc Ci zbudować solidne oszczędności. W tym artykule znajdziesz praktyczne porady, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze i zwiększyć swoje finansowe bezpieczeństwo.
Allegro przewodzi wzrostom. Byki windują WIG20 o 3% w górę

Allegro przewodzi wzrostom. Byki windują WIG20 o 3% w górę

2023-03-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi wzrosty na europejskim i amerykańskim rynku akcji. Ożywienie kupujących dotarło także na polski parkiet. Indeks WIG20 ma za sobą jedną z najlepszych sesji w 2023 roku, wzrósł dziś o 3,14%. Sentyment wsparły niemal 14% wzrosty Allegro, które zaskoczyło wynikami. Bardzo udaną sesję ma za sobą także segment WIG-Banki, który zyskał dziś ponad 2,4%. Pomogły głębokie poziomy wyprzedania z ostatnich tygodni oraz ogólny spadek obaw o kondycję sektora finansowego.
Czy to koniec problemu inflacji w Europie?

Czy to koniec problemu inflacji w Europie?

2023-03-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Koniec marca przeżywamy w bardzo optymistycznych nastrojach. Nie tylko wydaje się, że kryzys bankowy został zażegnany, ale również inflacja pokazuje wyraźne spowolnienie. Dane z Hiszpanii napawają ogromnym optymizmem, co również jest widoczne w cząstkowych danych z Niemiec. Z drugiej strony dotyczy to głównej inflacji, gdyż inflacja bazowa pozostaje na wysokim poziomie, co może odbić się jeszcze czkawką europejskim decydentom. Czy jednak spadek głównej inflacji nie jest wystarczającym powodem, aby Europejski Bank Centralny zmniejszył podwyżki?
Ceny ropy naftowej stabilne w obliczu danych z Iraku i USA

Ceny ropy naftowej stabilne w obliczu danych z Iraku i USA

2023-03-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dynamicznych zwyżkach cen ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia, cena tego surowca wczoraj delikatnie spadła, odreagowując wcześniejszy optymizm. Miało to swoje uzasadnienie, bowiem czynniki, które w największym stopniu wpływały na ruch wzrostowy podczas poniedziałkowej i wtorkowej sesji, powoli ustępują. Chodzi oczywiście o kwestię eksportu ropy naftowej z północnego Iraku, a dokładniej z cieszącego się częściową autonomią regionu Kurdystanu.
Wyraźniejsza dezinflacja w Eurolandzie?

Wyraźniejsza dezinflacja w Eurolandzie?

2023-03-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek nie przynosi wyraźniejszych wskazań na rynku FX - dolar słabnie do części walut, choć ruch jest kosmetyczny (najsilniejsze są waluty Antypodów, jen, oraz funt), oraz zyskuje wobec mniejszego odsetka w którym znajdują się chociażby korony skandynawskie. Stabilne pozostaje euro, chociaż na wykresie EURUSD jesteśmy coraz bliżej linii trendu wzrostowego, która być może zostanie złamana.
Uwaga rynku skupiona ponownie na danych

Uwaga rynku skupiona ponownie na danych

2023-03-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na rynek powrócił apetyt na ryzyko. Akcje na całym świecie odbiły. Z amerykańskich indeksów najlepiej radził sobie Nasdaq Composite, który zamknął dzień wyżej o 1,8 proc. W Europie Dax zyskał 1,23 proc. Na FX widać małą zmienność na głównej parze walutowej, która oscyluje wokół poziomu 1,0850. Pokazująca często globalne nastroje rynkowe para AUD/JPY rosła trzeci dzień z rzędu zahaczając o pułap 88,8. Z kolei rentowność amerykańskiego długu pozostała na podobnym poziomie. 2-latki wskazują 4,11.
Powraca wątek Tajwanu?

Powraca wątek Tajwanu?

2023-03-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę rano dolar odbija na szerokim rynku przerywając spadki obserwowane od początku tygodnia. Zmiany są jednak kosmetyczne, wyjątkiem jest najsłabszy w zestawieniach jen, który traci wobec dolara blisko 0,8 proc. Nie można wytłumaczyć tego jakimś mocniejszym wzrostem rentowności amerykańskich obligacji. W mediach rezonuje dzisiaj wypowiedź nowego wiceprezesa BOJ (Uchida), który zwrócił uwagę, że wzrost rentowności 10-letnich obligacji rządu Japonii do poziomu 2,0 proc. (obecnie wynoszą one 0,30 proc.) mógłby doprowadzić do sytuacji w której "niezrealizowana" strata sięgnęłaby astronomicznej kwoty 50 bln JPY.
Nieoczekiwany spadek zapasów ropy naftowej w USA

Nieoczekiwany spadek zapasów ropy naftowej w USA

2023-03-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Pierwsza połowa bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem wzrostów notowań tego surowca. Cena ropy naftowej WTI w rezultacie oscyluje obecnie w okolicach 73,70 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 78,50 USD za baryłkę. Ważną przyczyną zwyżek notowań ropy naftowej jest wstrzymanie dostaw tego surowca z irackiego Kurdystanu do tureckiego portu w Ceyhan. Częściowo autonomiczny rejon Kurdystanu, znajdujący się w północnej części Iraku, posiada spore złoża ropy w okolicach miasta Kirkuk, z których dotychczasowy eksport przez Turcję wynosił około 450 tys. baryłek ropy dziennie.
Wyczekiwanie na nowe sygnały

Wyczekiwanie na nowe sygnały

2023-03-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W trakcie wtorkowej sesji na amerykańskim rynku akcji nie doszło do jakichś znaczących rozstrzygnąć (S&P 500 -0,16 proc., DJIA -0,12 proc., Nasdaq Composite -0,45 proc.). Wykres S&P 500 od początku lutego odbija się po raz kolejny od opadającej linii oporu wyznaczanej przez poziomy szczytów z 2 lutego, 7 lutego, 14 lutego, 6 marca, 22 marca i 27 marca. Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 rosła ok. godz. 9:25 o 0,72 proc. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych pod wpływem niepokojących wieści napływających ostatnio z sektora bankowego atakowała w miniony piątek poziom swych minimów z połowy stycznia oraz początku lutego.
Wzrost cen ropy naftowej po doniesieniach z Turcji

Wzrost cen ropy naftowej po doniesieniach z Turcji

2023-03-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od spokojnej konsolidacji, jednak zakończyły ją już na około 5-procentowym plusie. Był to największy dzienny wzrost cen ropy naftowej od ponad czterech miesięcy. W rezultacie, cena ropy WTI podskoczyła do okolic 73 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do rejonu 77,70 USD za baryłkę. Dzisiaj rano zwyżki są kontynuowane. Bezpośrednią przyczyną wzrostów notowań ropy naftowej okazały się doniesienia z Turcji o wstrzymaniu dostaw ropy naftowej z Kurdystanu przez port w Ceyhan za sprawą sporu z Irakiem.
Dolar kontynuuje słabość

Dolar kontynuuje słabość

2023-03-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta pozostaje w odwrocie - wtorek przynosi spadek dolara na większości relacji. Motyw to oczekiwania rynków, co do pierwszych obniżek stóp procentowych przez FED, które wskazują na początek cyklu już od lipca. Kluczowe dane w tym tygodniu to odczyty inflacji dla strefy euro (HICP) i PCE Core dla USA, które poznamy w piątek, ale jeszcze dzisiaj po południu uwagę przyciągną dane nt. zaufania konsumentów sporządzane przez Conference Board (godz. 16:00).