Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Protokół Fed wyjaśni wstrzymanie podwyżek
2023-07-05 Poranny komentarz walutowy XTBTen tydzień jest dosyć specyficzny ze względu na wczorajsze obchody Dnia Niepodległości w USA. Rynki wracają jednak do normalnej pracy i dzisiaj wieczorem poznamy zapisy rozmów bankierów centralnych z USA z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, na której pierwszy raz od marca 2022 roku nie zdecydowano się na podwyżkę. Jednocześnie jednak prognozy banku i słowa Powella wskazywały na to, że kolejne podwyżki nadchodzą. Czy to samo pokażą minutes?
RBA wstrzymuje się z podwyżką stóp procentowych
2023-07-04 Poranny komentarz walutowy XTBPodczas dzisiejszej sesji nie należy spodziewać się podwyższonej zmienności, a to za sprawą święta w USA (Dzień Niepodległości). Ponadto kalendarz na wtorkową sesję jest niemal pusty, po południu poznamy jedynie dane PMI dla przemysłu z Kanady. Wydarzeniem dnia była jednak decyzja RBA ws. Poziomu stóp procentowych. Bank Rezerwy Australii zdecydował się na utrzymanie stóp procentowych na poziomie 4,1%, mimo, że oczekiwania rynkowe zakładały podwyżkę o 25 punktów bazowych.
Niewielkie zmiany na rynkach
2023-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walutWtorek nie przynosi większych zmian, a perspektywa święta w USA (Dzień Niepodległości) nie zachęca do większej aktywności. Rynek czeka na dalsze informacje z USA, jakie napłyną w kolejnych dniach - jutro będą to zapiski z czerwcowego posiedzenia FED, w czwartek ISM dla usług, a w piątek dane Departamentu Pracy USA. Opublikowane wczoraj dane ISM wypadły słabo (zwłaszcza po stronie subindeksów cen płaconych i zatrudnienia), ale nie wpłynęły znacząco na oczekiwania, co do podwyżek stóp procentowych w USA.
mWIG-40 najwyżej od lutego 2022, sWIG-80 atakuje poziom szczytu z jesieni 2021
2023-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersNa giełdach Azji i Oceanii brak było dziś dominującej tendencji, chociaż zwracało uwagę odbicie się japońskiego Nikkei 225 od jego 23-letniego maksimum ustanowionego ponad 2 tygodnie temu (-0,98 proc.). Wakacyjny nastrój panował na giełdach europejskich (DAX +0,09 proc., CAC 40 +0,1 proc. ok. godz. 10:15). WIG-20 tracił ok. godz. 10:15 o 0,48 proc. sWIG-80 atakował poziom swoich szczytów z września-listopada 2021. mWIG-40 osiągnął dziś najwyższy poziom od lutego 2022.
Na złotym spokojnie w Dzień Niepodległości
2023-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walutAmerykanie dzisiaj świętują, stąd też aktywność inwestorów na rynkach może być mniejsza i zarazem zmienność również. We wtorek rano euro oscyluje wokół 4,43 zł, a dolar 4,06 zł. Dolar notuje na szerokim rynku kosmetyczne zmiany, a wydarzeniem sesji azjatyckiej są działania Ludowego Banku Chin w celu wsparcia juana (dzisiaj to się udało), oraz decyzja RBA o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Para EURUSD oscyluje wokół 1,09.
Brak istotnych zmian na rynku ropy
2023-07-03 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od kontynuacji zwyżki. Po ubiegłotygodniowym odbiciu, dziś uwagę inwestorów przyciąga kolejna seria danych makro, dziś przede wszystkim z Azji i Europy. Publikowana jest seria odczytów PMI, które jak na razie, głównie rozczarowują. W zasadzie jedynym relatywnie pozytywnym akcentem okazał się finalny odczyt Caixin PMI dla przemysłu Chin, który utrzymał się powyżej bariery 50 pkt. i był nieco wyższy od oczekiwań (ale niższy od poprzedniego odczytu).
Weekendowy handel...
2023-07-03 Raport DM BOŚ z rynku walutPoczątek nowego półrocza i miesiąca rozpoczynamy z nieco mocniejszym dolarem na głównych ustawieniach, chociaż dzisiaj, a zwłaszcza jutro aktywność inwestorów może być mniejsza (zwłaszcza po południu i wieczorem). Dzisiaj handel na amerykańskich giełdach jest skrócony, a jutro obchodzony jest w USA Dzień Niepodległości.
Hossa na hiszpańskim rynku akcji
2023-07-03 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersDrugie półrocze rozpoczęło się na rynkach akcji Azji i Oceanii od wzrostów głównych indeksów (Nikkei +1,7 proc.). Zwyżka była kontynuowana na giełdach europejskiej (DAX +0,32 proc., CAC 40 +0,2 proc. ok. godz. 10:05). Kolejny raz hiszpański IBEX 35 osiągnął swój najwyższy poziom od lutego 2020. WIG-20 próbował przełamać tendencję spadkową (+0,45 proc. ok. godz. 10:10). Swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś kursy akcji Kruk, PKO BP, mBanku i Alior Banku.
Pierwszy miesięczny wzrost na rynku ropy naftowej w tym roku
2023-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej kończą bieżący miesiąc delikatnymi zwyżkami. Tym samym, ruch ten tworzy szansę na zakończenie czerwca na rynku ropy na niewielkim plusie. Gdyby tak się stało, to byłaby to pierwsza miesięczna zwyżka notowań ropy naftowej Brent od początku roku i druga w tym roku miesięczna zwyżka cen ropy WTI (po delikatnym wzroście także w kwietniu). Jednocześnie, w ujęciu kwartalnym sytuacja wygląda gorzej – II kwartał bieżącego roku prawdopodobnie zakończy się dla cen ropy Brent zniżką o 6%, a dla cen ropy WTI o 7%.
PKB z USA umacnia dolara i poprawia nastroje na rynku
2023-06-30 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersGospodarka USA jest solidna. Wskazały na to wczorajsze dane PKB. Rewizja za I kwartał zaskoczyła inwestorów. Dodatkowo poznaliśmy lepszy obraz rynku pracy. W rezultacie dolar umocnił się czego konsekwencją był zdecydowany spadek kursu EUR/USD poniżej 1,09. Rentowność 2-letnich obligacji USA urosła do 4,9 a dziś na moment osiągnęła wartość 4,95 proc. co oznacza, że zbliżamy się do szczytów z początku marca tego roku.
Dolar oddaje część zwyżek
2023-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynkach walutowych była szczególnie dobra dla amerykańskiego dolara. Wszystko za sprawą debaty, którą odbyli szefowie kluczowych banków centralnych świata – Fed, ECB, BoJ i BoE – a która podkreśliła rozjazd w działaniach tych instytucji.
Naturalnie, najwięcej uwagi przyciągały wypowiedzi szefa Fed, Jerome Powella, za sprawą niepewności związanej z tempem podwyżek stóp procentowych w USA.
Naturalnie, najwięcej uwagi przyciągały wypowiedzi szefa Fed, Jerome Powella, za sprawą niepewności związanej z tempem podwyżek stóp procentowych w USA.
Kurs EUR/SEK najwyżej w historii
2023-06-29 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersS&P 500 prawie 2 tygodnie temu odbił się od górnego ograniczenia swego trwającego od października ub.r. trendu wzrostowego. Dziś rano cena kontraktów na ten indeks, który we wtorek i środę próbował skorygować wcześniejszy spadek, była stabilna (+0,02 proc.). Na giełdach w Azji i Oceanii przeważały niewielkie wzrosty (Nikkei 225 +0,12 proc.). Swój najniższy od początku 2021 roku poziom zaliczył tajlandzki SET Index. Letni marazm zapanował na europejskich rynkach akcji (DAX +0,02 proc., CAC 40 +0,19 proc. ok. godz. 9:50).
Obniżki stóp w Polsce już w październiku?
2023-06-29 Poranny komentarz walutowy XTBCoraz mocniej dyskutuje się na temat potencjalnych obniżek stóp procentowych w Polsce jeszcze w tym roku. Wcześniej wskazywano na to, że jakiekolwiek podstawy do takiego ruchu pojawią się na koniec 2023, ale coraz częściej mówi się o początku IV kwartału czy o październiku. Złoty zaczyna już reagować na takie ryzyko. Czy po kilku miesiącach wyraźnego umocnienia czeka nas okres słabości naszej waluty, w szczególności, kiedy banki centralne strefy euro, USA oraz UK chcą dalej stopy podwyższać?
Wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w USA
2023-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚPo przecenach na początku tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj mocno odbiły w górę, zwyżkując o niecałe 3%. Z jednej strony, ruch w górę można byłoby uznać za czysto techniczną korektę po dotarciu cen ropy do okolic tegorocznych minimów i jednocześnie ważnych poziomów wsparcia. Jednak z drugiej strony, było to jednak coś więcej, bowiem stronę popytową wspierały także dane dotyczące zapasów paliw w USA.
Giełdy między młotem, a kowadłem banków centralnych?
2023-06-28 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja na WIG20 przebiegała w mieszanych nastrojach, indeks 20 polskich bluechipów tracił przez większość sesji ale w końcówce lepsze nastroje na Nasdaq i optymizm europejskich benchmarków pchnęły go nieznacznie w górę. W efekcie zakończył sesję na 0,1% plusie, powyżej 2040 pkt - to jednak wciąż znacznie słabiej od największych, europejskich indeksów. Na giełdzie w Europie obserwowaliśmy nieznaczne odreagowanie, DAX zyskiwał niemal 1% wobec 0,94% wzrostu CAC40 i 0,6% zwyżki FTSE.
Czy ostatnie podwyżki były potrzebne?
2023-06-28 Poranny komentarz walutowy XTBWiele banków centralnych powróciło ostatnio do podwyżek stóp procentowych lub zwiększyły ich skale, ze względu na odbicie inflacji w niektórych częściach globu. Z banków centralnych płynął dosyć wyraźny jastrzębi ton, który wskazywał na to, że inflacja, a w szczególności ta bazowa może dać o sobie jeszcze znać. Czy jednak faktycznie ostatnie podwyżki były potrzebne, biorąc pod uwagę to, jak mocno opóźniony jest wskaźnik inflacyjny, a podwyżki będą miały wpływ na gospodarkę dopiero za kilka lub nawet kilkanaście miesięcy?
Ceny ropy naftowej znów przy tegorocznych minimach
2023-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja podkreśliła słabość strony popytowej na rynku ropy naftowej. Ceny tego surowca we wtorek zniżkowały o ponad 2%, schodząc na nowo do okolic tegorocznych minimów. Te okolice to jednocześnie ważne poziomy wsparcia, które już kilkakrotnie w ciągu ostatnich miesięcy powstrzymały dalsze przeceny. Presja na spadek notowań ropy naftowej wynika głównie z obaw o wzrost gospodarczy na świecie, który przekłada się istotnie na popyt na ropę naftową.
Rubel i jen nadal pod presją
2023-06-27 Raport DM BOŚ z rynku walutNa początku bieżącego tygodnia na rynkach walutowych trwa atmosfera wyczekiwania. Wczorajsza sesja nie przyniosła żadnych przełomowych informacji, więc inwestorzy skupiają się już na prognozach na kolejne dni.
Amerykański dolar dzisiaj oddaje część zwyżek z poprzednich sesji – kurs FUSD kieruje się w dół do rejonu 102,16 pkt., a więc nadal porusza się w zasadzie w konsolidacji w ujęciu kilku ostatnich dni. Korektę spadkową na dolarze widać po notowaniach EUR/USD – dzisiaj ta para walutowa odbija się w górę od poziomu 1,09 i oscyluje obecnie w rejonie 1,093.
Amerykański dolar dzisiaj oddaje część zwyżek z poprzednich sesji – kurs FUSD kieruje się w dół do rejonu 102,16 pkt., a więc nadal porusza się w zasadzie w konsolidacji w ujęciu kilku ostatnich dni. Korektę spadkową na dolarze widać po notowaniach EUR/USD – dzisiaj ta para walutowa odbija się w górę od poziomu 1,09 i oscyluje obecnie w rejonie 1,093.
Kakao najdroższe od 2015 roku
2023-06-27 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersAmerykański rynek akcji kontynuował w poniedziałek korektę ostatnich wzrostów (S&P 500 -0,45 proc., DJIA –0,04 proc., Nasdaq 100 -1,36 proc.). Dziś rano japoński Nikkei nadal cofał się ze swych osiągniętych niedawno najwyższych od 1990 roku poziomów, ale na pozostałych giełdach Azji i Oceanii przeważały zwyżki. W Europie DAX i CAC 40 próbowały korygować trwającą od ok. 1,5 tygodnia zniżkę (DAX +0,15 proc., CAC 40 +0,23 proc. ok. godz. 9:40).
Delikatne odbicie w górę cen ropy naftowej
2023-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia poruszają się w konsolidacji. Po wczorajszej delikatnej zniżce, dziś rano ceny tego surowca równie nieznacznie rosną. Ewidentnie, inwestorom na tym rynku trudno obrać jeden istotny kierunek, biorąc pod uwagę mieszane czynniki wpływające na ceny ropy naftowej. Po niedoszłym puczu wojsk najemnych w Rosji, wzrosła niepewność wokół sytuacji w tym rejonie świata.