Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Wyhamowanie zwyżek na rynku ropy naftowej
2024-02-12 Komentarz surowcowy DM BOŚNowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Cena ropy WTI stabilizuje się w okolicach piątkowych zamknięć, czyli w rejonie 76-77 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej WTI pozostają niewiele poniżej poziomu 82 USD za baryłkę. Za wyhamowanie zwyżki w dużym stopniu odpowiadają czynniki geopolityczne – a dokładniej, komunikat ze strony Izraela mówiący o tym, że zakończył on już serię ataków w Strefie Gazy.
Czy jutrzejsza inflacja z USA rozrusza eurodolara?
2024-02-12 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersNa rynku walutowym od czasu publikacji raportu NFP panuje marazm. Kurs EURUSD po spadku na początku ubiegłego tygodnia w okolice 1,0720 odbił w stronę 1,08. Rynek czeka na kolejny impuls. Wydaje się, że może nim być jutrzejszy odczyt inflacji z USA. Na Wall Street panuje wciąż duży optymizm czego pokłosiem były nowe maksima głównych benchmarków giełdowych. VIX – wskaźnik nazywany potocznie indeksem strachu - cały czas znajduje się przy dolnej bandzie przedziały wahań i jak na razie nie wysyła niepokojących sygnałów.
Złoty mocny po decyzji RPP
2024-02-12 Poranny komentarz walutowy XTBPolski złoty w dobrej formie rozpoczyna kolejny tydzień. Sprzyjała mu ostatnia decyzja RPP, sprzyjają warunki globalne. W tym tygodniu czekamy przede wszystkim na dane o styczniowej inflacji z USA. Być może nawet do końca roku niezmienione pozostaną stopy procentowe w Polsce – taki przekaz obowiązuje po ostatnim posiedzeniu RPP. Obniżka na nim oczywiście nie była oczekiwana, ale rynek chciał wysondować na ile realne są cięcia w kolejnych miesiącach.
Stopy bez zmian dobre dla złotego
2024-02-07 Poranny komentarz walutowy XTBZgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe pozostają bez zmian w Polsce. Decyzja ta nie jest żadnym zaskoczeniem, dlatego uwaga rynku skupia się przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej oraz na ewentualnych zmianach, które mogą wystąpić w oświadczeniu, które opublikowane będzie o godzinie 16:00. Chociaż jeszcze niedawno oczekiwano dosyć szybkiego wznowienia obniżek stóp procentowych, to jednak spore ryzyka inflacyjne powodują, że stopy procentowe mogą pozostać na niezmienionym poziomie przez dłuższy czas.
Czy temat banków pociągnie dolara?
2024-02-07 Raport DM BOŚ z rynku walutŚrodowy poranek nie daje konkretnego kierunku dla dolara, szeroki rynek wypada mieszanie, a zmiany są niewielkie. Niemniej wydaje się, że obserwowany ostatnio ruch na dolarze wyhamował. Seria lepszych danych z USA wzbudziła obawy, co do tego, czy FED dowiezie tak ambitne oczekiwania rynków odnośnie wielu obniżek stóp procentowych w tym roku. Temat ruchu w marcu definitywnie przepadł, ale maj pozostaje w grze. O ile po lepszych danych NFP i ISM szacunki spadły do 60 proc., to dzisiaj powróciły ponad 70 proc.
Prognozy mniejszej dynamiki wzrostu produkcji ropy w USA
2024-02-07 Komentarz surowcowy DM BOŚNa początku bieżącego tygodnia sytuacja na rynku ropy naftowej jest znacznie spokojniejsza niż w tygodniu poprzednim. Po gwałtownych przecenach, ostatnie kilka dni na rynku ropy upływ pod znakiem delikatnego odbicia notowań w górę – niemniej, może być to ruch w większym stopniu techniczny niż fundamentalny. Stronie podażowej nadal sprzyjają obawy związane ze wzrostem gospodarczym na świecie oraz wizja możliwego uspokojenia sytuacji w Strefie Gazy.
Czy RPP może w ogóle zaskoczyć?
2024-02-07 Poranny komentarz walutowy XTBKonsensus Bloomberga mówi jasno – nikt nie spodziewa się dzisiaj żadnego innego ruchu ze strony RPP, niż utrzymania stóp procentowych bez zmian. Co więcej, taka decyzja była wyraźnie komunikowana przez członków Rady już w poprzednich miesiącach. Czy w takim razie czy RPP może w ogóle zaskoczyć? Czy profesor Glapiński da sygnał na możliwe obniżki w dalszej części roku?
Dolar lekko się cofa
2024-02-06 Raport DM BOŚ z rynku walutWydarzeniem wtorkowego poranka są informacje z RBA po zakończonym posiedzeniu - stopy nie zostały zmienione (4,35 proc.), ale komunikat wybrzmiał "jastrzębio", podobnie jak prezeska RBA - Michelle Bullock. Inflacja pozostaje wysoka i bank centralny ma przed sobą zadanie do wykonania, nie możemy odrzucać scenariusza podwyżki stóp procentowych, chociaż nie jest on bazowy. To sprawiło, że AUD jest dzisiaj najsilniejszą walutą pośród G-10, chociaż odbija niecałe 0,25 proc. wobec USD.
Nerwowa konsolidacja na rynku ropy naftowej
2024-02-06 Komentarz surowcowy DM BOŚPo ubiegłotygodniowych spektakularnych zniżkach, sytuacja na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia jest znacznie spokojniejsza. Cena tego surowca oscyluje w konsolidacji – w przypadku ropy WTI porusza się w rejonie 72-73 USD za baryłkę, a w przypadku ropy Brent w okolicach 77-78 USD za baryłkę. Mimo że zmienność cen ropy naftowej jest istotnie mniejsza niż w poprzednim tygodniu, to mimo wszystko obecnie sytuacja na rynku tym jest dość napięta.
Marzec wykluczony
2024-02-06 Poranny komentarz walutowy XTBObniżka stóp procentowych w marcu ze strony Fed jest praktycznie wykluczona. Powell w trakcie weekendowego wywiadu wskazał, że marzec jest mało prawdopodobnym terminem, co zostało również potwierdzone przez wypowiedzi innych członków Fed. W przypadku Rady Polityki Pieniężnej kluczowe będą nowe projekcje inflacyjne, nawet pomimo tego, że inflacja za luty oraz za marzec zbliży się do celu inflacyjnego, choć prawdopodobnie jedynie na moment. Do tego wszystkiego RBA z Australii nie wyklucza możliwego powrotu do podwyżek stóp procentowych.
Czy RPP da sygnał dla marcowej obniżki?
2024-02-05 Market News XTBWe wtorek, 6 lutego, Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna dwudniowe posiedzenie, natomiast decyzja ma zostać ogłoszona w środę, 7 lutego. Konferencja z udziałem prezesa Adama Glapińskiego odbędzie się dzień po decyzji, czyli 8 lutego o godzinie 15:00. Wszyscy uczestnicy rynku są pewni, że RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian, dlatego uwaga rynku skupi się przede wszystkim na konferencji prasowej z udziałem szefa NBP.
Koniec umocnienia dolara?
2024-02-05 Raport DM BOŚ z rynku walutPoniedziałek przynosi kontynuację umocnienia amerykańskiej waluty z piątkowego popołudnia, kiedy to dostaliśmy dość mocne dane Departamentu Pracy USA za styczeń. Doprowadziły one do definitywnego porzucenia oczekiwań co do marcowej obniżki stóp (zaledwie 15 proc. prawdopodobieństwa dzisiaj rano), oraz zmian w kwestii szacunków odnośnie możliwego ruchu 1 maja (cofnięcie do 65 proc. z ponad 90 proc. na początku ubiegłego tygodnia). Czerwiec jest wyceniany na poziomie 93 proc.
Dolar ponownie w defensywie
2024-02-02 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersPierwszy piątek miesiąca oznacza, że rynek otrzyma dane na temat sytuacji na amerykańskim pracy. To zdecydowanie najważniejszy punkt w dzisiejszym kalendarzu makro. Prognozy wskazują, że powinniśmy otrzymać kolejny sygnały ochłodzenia. Wczoraj dolar osłabił się a kurs EUR/USD zdecydowanie zbliżył się do poziomu 1,09. Indeksy giełdowe z Wall Street zanotowały dobrą sesją, co było pokłosiem m.in. dobrych wyników spółek technologicznych (Amazon, Metaplatforms). BoE utrzymał stopy zmian, ale sam komunikat oraz późniejsza konferencja prasowa prezesa Baileya umocniła GBP.
Nastawienie risk-on ciosem w dolara
2024-02-02 Raport DM BOŚ z rynku walutW tym tygodniu inwestorzy na rynku amerykańskim żyją nie tylko komunikatem ze strony Fed, ale także licznymi publikacjami raportów okresowych kluczowych spółek w USA. Sezon publikacji raportów jest w pełni, a w tym tygodniu najwięcej uwagi przyciągnęły spółki z sektora big tech, takich jak Amazon czy Meta. Ich dobre dane finansowe rozbudziły w inwestorach apetyt na bardziej ryzykowne aktywa, co uderzyło w amerykańskiego dolara.
Brak zmian w polityce OPEC+, rewizja poziomów produkcji w marcu
2024-02-02 Komentarz surowcowy DM BOŚPo kilku spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj wyhamowały zniżkę. Cena tego surowca gatunku WTI porusza się w okolicach 74 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent oscylują w rejonie 79 USD za baryłkę. Wczoraj do spadków notowań ropy naftowej w największym stopniu przyczyniły się spekulacje o możliwym dłuższym rozejmie na linii Izrael-Hamas. Obniżenie ryzyk geopolitycznych na Bliskim Wschodzie negatywnie przekłada się na ceny ropy, bowiem wcześniej były one wspierane właśnie głównie przez niepewność dotyczącą możliwej eskalacji konfliktu w tym istotnym z punktu widzenia cen ropy regionie.
Dolar w odwrocie, pomimo jastrzębiego Fed
2024-02-02 Poranny komentarz walutowy XTBKoniec tygodnia już za kilkanaście godzin, a dolar amerykański może zakończyć ten tydzień bardzo słabo, nawet pomimo bardzo dobrych informacji związanych z siłą amerykańskiej gospodarki oraz prawdopodobnie późniejszym terminem obniżki stóp procentowych w USA. Za nami również bardzo dobra sesja giełdowa na Wall Street, ze świetnymi wynikami Amazona, Mety i nawet Apple’a, choć w ostatnim przypadku akcje były przeceniane w notowaniach posesyjnych, co związane było ze słabym wynikiem sprzedażowym w Chinach.
FED wsparł dolara
2024-02-01 Raport DM BOŚ z rynku walutAmerykańska waluta umocniła się w środę wieczorem, ale nie tak wyraźnie. Widać, że inwestorzy w Azji i Europie bardziej posłuchali słów szefa FED, który dał wczoraj do zrozumienia, że szanse na marcową obniżkę stóp procentowych są niewielkie. W komunikacie banku centralnego padły sformułowania, że wprawdzie inflacja spada, to jednak pozostaje na podwyższonych poziomach. A FED woli być ostrożny i nie chce podejmować decyzji w pośpiechu.
Marcowa obniżka pod znakiem zapytania
2024-02-01 Poranny komentarz walutowy XTBNa wczorajszym posiedzeniu Rezerwa Federalna zdecydowała się utrzymać stopy procentowe oraz tempo redukcji bilansu bez zmian. Dodatkowo przewodniczący Powell mocno zasugerował, że obniżka stóp w marcu nie jest scenariuszem bazowym, co wywarło presję na euro oraz indeksy giełdowe. Jastrzębie komentarze Powella dotyczące długo wyczekiwanego, pierwszego w tym cyklu, cięcia stóp procentowych, postawiło rynki w niepewnej sytuacji.
Fed planuje obniżki stóp ale jeszcze nie w marcu
2024-02-01 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersNa wczorajszym posiedzeniu Rezerwa Federalna pozostawiła docelowy zakres stóp procentowych bez zmian. Bank centralny w oświadczeniu po posiedzeniu usunął odniesienie do możliwych dalszych podwyżek. Zanim jednak dojdzie do pierwszej obniżki, Fed chce mieć pewność, że inflacja naprawdę została pokonana. Powell zasugerował, że marcowy ruch w dół jest w tym momencie jest mało prawdopodobny. Na skutek tych słów dolar zyskał na wartości, rentowności amerykańskich obligacji wzrosły a wycena indeksów obniżyła się.
Wzrost zapasów ropy naftowej w USA
2024-02-01 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej zakończyły wczorajszą sesję na sporym minusie. Notowania ropy naftowej gatunku WTI zniżkowały do okolic 76 USD za baryłkę, a ceny ropy Brent spadły poniżej 81 USD za baryłkę. W przypadku obu gatunków ropy naftowej, dzisiejszy poranek przynosi poruszanie się notowań blisko wczorajszego zamknięcia. Ciosem w notowania ropy naftowej wczoraj okazała się siła amerykańskiego dolara, obawy o światowy wzrost gospodarczy, jak również wzrost zapasów ropy naftowej w USA. artamentu Energii USA, pokazujący wzrost zapasów ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu.