Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2023-06-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynkach surowcowych upłynęła pod znakiem zwyżek notowań. Ceny ropy naftowej nie były wyjątkiem – odbiły się one w górę od okolic tegorocznych minimów, a dzisiaj już nieco wolniej kontynuują zwyżkę. W rezultacie, cena ropy WTI powróciła do okolic 69,70 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent poruszają się znów w rejonie 74,60 USD za baryłkę.

Zwyżka cen ropy naftowej to głównie efekt słabości amerykańskiego dolara po wczorajszych niższych od oczekiwań odczytach inflacji CPI w USA.
WIG20 pod presją. Optymizm powoli ulatnia się z polskich indeksówy?

WIG20 pod presją. Optymizm powoli ulatnia się z polskich indeksówy?

2023-06-13 Komentarz giełdowy XTB
Najnowsze wyniki ankiet wśród inwestorów w Polsce wskazywały na rekordowy optymizm wokół narodowego parkietu i jak często bywa na rynku akcji - mamy doczynienia z korektą. Na razie jej zasięg jest relatywnie płytki, WIG20 zamknął sesję powyżej 2020 pkt, notujac dziś blisko 1% spadek. Polskiemu parkietowi nie udzielił się ogólny optymizm na rynkach finansowych i wyższe notowania głównych, europejskich benchmarków - zyskiwały zarówno DAX, CAC40 jak i FTSE.

Nikt się nie obawia FED-u

Nikt się nie obawia FED-u

2023-06-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Indeksy na Wall Street wybiły wczoraj nowe szczyty, które zmieniają też układ sił w ujęciu średnioterminowym. To wszystko wydarzyło się przed publikacją ważnego komunikatu FED w sprawie stóp procentowych w środę wieczorem, oraz na kilkanaście godzin przed majowymi danymi o inflacji CPI (dzisiaj o godz. 14:30). To pokazuje tylko, że rynki nie podchodzą na poważnie do szacunków zakładających, że FED mógłby jeszcze w tym roku podnieść stopy procentowe.
Japoński Nikkei 225 najwyżej od 33 lat

Japoński Nikkei 225 najwyżej od 33 lat

2023-06-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główny indeks japońskiego rynku akcji zakończył wtorkową sesję na najwyższym poziomie od lipca 1990 (+1,8 proc.). Indeks ten wybił się w listopadzie 2020 z trwającej od stycznia 2018 konsolidacji w strefie ok. 16500-24000 pkt. i ciągle brakuje my kilkunastu procent by zrealizować sugerowany przez rozmiary tej opuszczonej górą formacji potencjał wzrostowy. Równocześnie 2 tygodnie temu Nikkei 225 opuścił górą konsolidację rozpoczętą w lutym 2021, co również sugeruje istnienie tu dalszego kilkunastoprocentowe potencjału wzrostowego.
Cena ropy naftowej znów przy tegorocznych minimach

Cena ropy naftowej znów przy tegorocznych minimach

2023-06-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się fatalnie – cena tego surowca wczoraj zniżkowała o 4%, powracając do okolic tegorocznych minimów cenowych. W przypadku ropy WTI, są to okolice 67,50 USD za baryłkę, z kolei dla ropy Brent są to rejony 72 USD za baryłkę. Dziś rano cena ropy nieudolnie próbuje odreagować zniżkę, co świadczy o słabości strony popytowej na tym rynku. Na razie kluczowym scenariuszem, rozgrywanym na rynku ropy naftowej, jest słabość popytu wynikająca ze spowolnienia gospodarczego na świecie.
Czy inflacja w USA spadnie do 4%?

Czy inflacja w USA spadnie do 4%?

2023-06-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Od rana obserwujemy dosyć wyraźne osłabienie dolara. Ma to miejsce w oczekiwaniu na publikację inflacji CPI za maj ze Stanów Zjednoczonych. Inflacja sama w sobie jest ważna z perspektywy amerykańskiej gospodarki, ale dodatkowo już jutro Fed będzie podejmował kolejną decyzję o wysokości stóp procentowych. Czy będzie to pierwsze utrzymanie stóp procentowych od początku cyklu zacieśniania, który rozpoczął się w marcu 2022 roku?
Amerykański rajd w oczekiwaniu na Fed

Amerykański rajd w oczekiwaniu na Fed

2023-06-12 Komentarz giełdowy XTB
Początek kolejnego tygodnia czerwca przebiega w bardzo dobrych nastrojach. Chociaż wzrosty głównych amerykańskich indeksów nie są zbyt wielkie, to jest jednak szansa na nowe wielomiesięczne rekordy. W przypadku S&P 500 około 15 punktów więcej wystarczyłoby do najwyższych poziomów od czerwca 2022 roku. Czy Fed w końcu uzna, że zaczyna wygrywać walkę z inflacją? Czy sama inflacja zaliczy na tyle mocny spadek, aby oficjalnie uznać, że nie ma już powodów do dalszych podwyżek?
Czy ceny złota czeka dłuższa konsolidacja?

Czy ceny złota czeka dłuższa konsolidacja?

2023-06-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sytuacja na rynku złota w ostatnich tygodniach jest daleka od ekscytującej. Notowania kruszcu poruszają się bowiem w konsolidacji. Od góry, ogranicza je ważna bariera psychologiczna w postaci poziomu 2000 USD za uncję. Od dołu, wsparciem jest rejon 1950-1960 USD za uncję. Brak wyraźnego kierunku notowań złota to efekt niepewności związanej z działaniami Rezerwy Federalnej.
Czy czeka nas przełomowy tydzień?

Czy czeka nas przełomowy tydzień?

2023-06-12 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątek zakończył się umiarkowanymi wzrostami indeksów giełdowych. Indeks Sp500 znajduje się o ponad 20 proc. wyżej od najniższego poziomu z października 2022 roku co teoretycznie jest sygnałem hossy. Amerykańskie obligacje (ich rentowność) wzrosły przed weekendem a dolar lekko umocnił się po czwartkowej deprecjacji. W tym tygodniu kluczowe dla rynków będą dane na temat inflacji CPI z USA oraz decyzje głównych banków centralnych świata (Fed, EBC, BoJ).
Czy FED zaskoczy?

Czy FED zaskoczy?

2023-06-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień przyniesie kilka kluczowych decyzji banków centralnych - w środę mamy posiedzenie FED, w czwartek ECB, a w piątek Banku Japonii. Teoretycznie szacunki, co do ruchu Rezerwy Federalnej w górę na stopach procentowych już teraz nie są duże - model CME FED Watch daje temu zaledwie 26 proc. prawdopodobieństwa. Ale już w końcu lipca jest to już łącznie ponad 68 proc. (w tym 15 proc. szans na ruch o 50 punktów baz.).
EURPLN najniżej od 2 lat

EURPLN najniżej od 2 lat

2023-06-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża złotego trwa w najlepsze. Długi weekend w Polsce nie oznaczał wolnego dla rynków i w tym czasie nasza waluta zyskała istotnie zarówno wobec euro, jak i dolara. Kurs EURPLN jest najniżej od maja 2021 roku. Duża w tym zasługa nadziei na sukces operacji ofensywnej na Ukrainie. Ukraińcy potwierdzają, że od kilku dni trwa długo wyczekiwana operacja kontrofensywy. Na ten moment jest jeszcze względnie niewiele szczegółów, ale z rynkowego punktu widzenia to impuls, na który czekało wielu inwestorów.
Kluczowy tydzień

Kluczowy tydzień

2023-06-11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
EBC i Fed w nadchodzącym tygodniu będą podejmować kluczowe decyzje. W przypadku Europy podwyżka jest wyceniania z prawdopodobieństwem ponad 90 proc. Jeśli chodzi o amerykańską instytucję - tu rynek daje zaledwie 25 proc. szans na taki ruch. W przypadku Europy taka decyzja spowoduje, że najważniejsza stopa (depozytowa) wyniosłaby 3,5 proc. Nie tylko „jastrzębi” członkowie Rady Prezesów, którzy generalnie opowiadają się za zacieśnieniem polityki pieniężnej, naciskają na dalsze podwyżki stóp, ale nawet „gołębie” sugerują kolejną podwyżkę kosztu pieniądza przynajmniej na najbliższym posiedzeniu.
Cofnięcie się dolara...

Cofnięcie się dolara...

2023-06-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj po południu cotygodniowe dane o bezrobociu wskazały na najwyższy odczyt od października 2021 r. (261 tys.), co wzbudziło oczekiwania, że FED nie będzie w stanie utrzymywać wysokich stóp procentowych bardzo długo. Niemniej oczekiwania, co do jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych (ale w lipcu, nie w czerwcu) pozostały ponad poziomem 50 proc. (model CME FED Watch). W tym kontekście kluczowe będzie to, co zobaczymy w komunikacie po posiedzeniu FED w przyszłą środę.
Schłodzenie rynku pracy uderza w dolara

Schłodzenie rynku pracy uderza w dolara

2023-06-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Tygodniowe dane z amerykańskiego ryku pracy co prawda są istotne, ale rzadko kiedy przyczyniają się do wzrostu zmienności na rynku. Tym razem było inaczej. Po publikacji dolar stracił na wartości a kurs EUR/USD zdecydowanie obrał kierunek północny, osiągając poziom 1,0780. Rynek w tym momencie poddaje pod interpretację wszystkie dane, które mogą pośrednio wpływać na decyzję Rezerwy Federalnej, która już w następny tygodniu ustali ponownie poziom stóp procentowych.
Wzrosty na EURUSD wspierają złotego

Wzrosty na EURUSD wspierają złotego

2023-06-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Pomimo, że wczoraj w Polsce obchodziliśmy święto i GPW była zamknięta, tak handel na rynku międzynarodowym odbywał się normalnie. W czwartek doszło do osłabienia amerykańskiej waluty, przez co kurs EURUSD ruszył około 80 pipsów w górę, kończąc dzień na sesyjnych maksimach. Notowania EURUSD zdołały przekroczyć strefę oporu przy 1,0740 i zbliżyły się do okrągłego poziomu 1,08 USD. Słabość dolara w połączeniu z dobrymi nastrojami na Wall Street przełożyły się na umocnienie polskiej waluty.
Słabość dolara wspiera złotego

Słabość dolara wspiera złotego

2023-06-09 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Mimo przedłużonego weekendu polska waluta ma się dobrze. Wyprzedaż dolara widoczna w czwartek i dalsze zwyżki na Wall Street przełożyły się na umocnienie złotego - EURPLN w piątek rano narusza poziom 4,47, a USDPLN zszedł poniżej 4,15. W środę prezes Glapiński podczas konferencji prasowej przyznał, że dyskusja na temat obniżki stóp procentowych mogłaby się pojawić dopiero wtedy, kiedy inflacja CPI spadłaby poniżej poziomu 10,0 proc. r/r. Wyraził nadzieję, że mogłoby do tego dojść we wrześniu. Nie widać, zatem nazbyt agresywnego parcia na luzowanie polityki monetarnej i jest to pozytywne dla złotego.
Wyczekiwanie...

Wyczekiwanie...

2023-06-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Uwagę zwraca przyspieszenie spadków tureckiej liry - czyżby rynki uznały w końcu, że sytuacja jest kryzysowa? W przestrzeni G-10 mamy dalszy wzrost dolara australijskiego po słowach szefa RBA (Lowe), który nie wykluczył dalszych podwyżek stóp procentowych - to zrównoważyło nieco słabsze odczyt danych PKB za I kwartał z Australii i wpływ słabych danych z Chin o bilansie handlowym (nadwyżka zmalała w maju do 66 mld USD).
RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

2023-06-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś o 15:00 czasu lokalnego odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe pozostały wczoraj bez zmian, a komunikat również nie pokazał nic nowego. Dzisiejsze wystąpienie będzie głównym punktem zainteresowania rynku i możemy spodziewać się raczej gołębiego tonu, wspieranego przez niższą niż oczekiwano inflację za maj. Jeśli otrzymamy jakieś przesłanki możliwego cięcia stóp jeszcze w tym roku, złoty może stracić na wartości.
Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

2023-06-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj RPP zgodnie z oczekiwaniami zadecydowała o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. W komunikacie również trudno było doszukiwać się jakichkolwiek zmian, oprócz zwrócenia uwagi na spadkowy trend inflacji. Czy jednak inflacja spadła już wystarczająco dużo, aby można było zakomunikować możliwe zmiany w polityce na koniec roku? Czy jednak szef NBP poczeka na lipcowe projekcje inflacyjne przed jakimikolwiek deklaracjami?
Niemal rekordowy import ropy naftowej do Chin

Niemal rekordowy import ropy naftowej do Chin

2023-06-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po sporej zmienności, która pojawiła się na wykresach cen ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia, notowania tego surowca powoli się stabilizują. Dzisiaj cena ropy naftowej porusza się blisko wczorajszego zamknięcia, a po licznych komentarzach związanych z decyzją OPEC+ oczy inwestorów obecnie zwróciły się na Chiny. Dziś bowiem pojawiły się informacje dotyczące importu ropy naftowej do Chin w maju, które okazały się wyjątkowo dobre. Według danych tamtejszego urzędu celnego, w poprzednim miesiącu import ropy do Państwa Środka wyniósł 51,44 mln ton, czyli około 12,11 mln baryłek dziennie.