Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Banki ponownie straszą upadkiem

Banki ponownie straszą upadkiem

2023-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Rynki finansowe powinny zajmować się przede wszystkim ostatnimi decyzjami banków centralnych. Fed podniósł stopy procentowe i zakomunikował, że najprawdopodobniej jest to koniec podwyżek. Z kolei EBC zgodnie z oczekiwaniami zmniejszył skalę podwyżek, ale podkreślił, że nie jest to jeszcze koniec podwyżek. Mimo wszystko rynki patrzą w kierunku amerykańskich banków regionalnych, które wciąż zagrożone są upadkiem, patrząc na kilkudziesięcioprocentowe spadki, które miały miejsce w tym tygodniu.
Koniec podwyżek w USA

Koniec podwyżek w USA

2023-05-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki wreszcie się doczekały – Fed prawdopodobnie zakończył proces podnoszenia stóp procentowych. Nie należy jednak przesadnie koncentrować się na tym fakcie, aby nie stracić szerszego kontekstu – łącznie stopy procentowe zostały podniesione o 5 punktów procentowych! Dziś stopy z kolei podnosić będzie EBC. Decyzja Fed nie przyniosła wiele emocji. Zmiany w polityce są tak dobrze komunikowane od dłuższego czasu, że była to raczej formalność.

Wczoraj FED, dziś ECB

Wczoraj FED, dziś ECB

2023-05-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po wczorajszych emocjach związanych z posiedzeniem FOMC (Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku) w USA dziś o godz. 14:15 poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego. Oczekiwana jest podwyżka stopy refinansowej o 0,25 pkt. proc. do poziomu 3,75 proc. Zgodnie z oczekiwaniami dziś rano o ćwierć punktu procentowego do poziomu 3,25 proc. swą główną stopę procentową podniósł bank centralny Norwegii.
WIG korektą zamyka udany tydzień

WIG korektą zamyka udany tydzień

2023-04-28 Komentarz giełdowy XTB
Byki na WIG20 przez chwilę były dziś bliżej 2000 niż 1900 pkt, ale finalnie wzrostowe momentum nie zdołało się utrzymać. Główny, polski benchmark zakończył sesję na blisko 1% stracie w okolicach 1926 pkt. W skali 5 dni wzrósł jednak o prawie 1,65%, przybliżając inwestorów do psychologicznego oporu przy 2000 pkt. Mimo słabości w końcówce sesji, na tle zagranicznych benchmarków tygodniowy wynik WIG20 wypada zdecydowanie lepiej sygnalizując, że przecenione akcje polskich spółek częściej lądowały w portfelach kupujących.
Wzrost Nikkei 225 i osłabienie jena po decyzji BoJ

Wzrost Nikkei 225 i osłabienie jena po decyzji BoJ

2023-04-28 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajsze silne wzrosty głównych indeksów rynku akcji w USA, które nastąpiły po publikacji danych na temat dynamiki PKB i deflatora PCE w I kw. br. przełożyły się dziś na zwyżki na rynkach akcji Azji i Oceanii. Japoński Nikkei 225 przełamał poziom oporu wyznaczany przez lokalny szczyt indeksu z marca br., który w ostatnich dniach powstrzymywał kontynuację rozpoczętej na początku roku zwyżki. Po wzroście o 1,4 proc. indeks osiągnął najwyższy poziom od sierpnia ub.r., co być może otwiera drogę do dalszej zwyżki.
Rosja: OPEC+ nie widzi potrzeby dalszych cięć produkcji ropy

Rosja: OPEC+ nie widzi potrzeby dalszych cięć produkcji ropy

2023-04-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dynamicznych spadkach w pierwszej połowie tygodnia, na rynku ropy naftowej zrobiło się spokojniej. Zniżka cen tego surowca wyhamowała, a nawet pojawiły się delikatne wzrosty. Ich zakres jest jednak niewielki – ogólnie, na rynku ropy naftowej nastroje są bowiem raczej pesymistyczne. Wynika to z obaw związanych z popytem na ten surowiec, głównie w Chinach i USA, czyli lokomotywach globalnej gospodarki.
Chwila oddechu...

Chwila oddechu...

2023-04-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi lekkie osłabienie dolara na szerokim rynku, co można wiązać z poprawą nastrojów w Azji po tym, jak po zamknięciu sesji na Wall Street spółka Meta zaskoczyła lepszymi wynikami finansowymi, co poprawiło nastroje wokół spółek technologicznych i nieco przykryło obawy związane z sektorem bankowym. Wątek First Republic Bank nie został jednak zamknięty i bankowa saga w USA może dalej eskalować po tym, jak wczoraj pojawiły się doniesienia, że decydenci raczej nie są chętni ratować tą instytucję za państwowe pieniądze.
Kurs euro do dolara walczy o utrzymanie powyżej 1,10 USD

Kurs euro do dolara walczy o utrzymanie powyżej 1,10 USD

2023-04-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Od kilku dni obserwujemy walkę kursu EURUSD o utrzymanie się powyżej 1,10 USD. W poniedziałek notowania zakończyły sesję na lokalnych maksimach, wyraźnie powyżej wspomnianego okrągłego poziomu, jednak wtorek przyniósł wymazanie całego wzrostu z poprzedniego dnia. Z kolei w środę, ponownie mogliśmy obserwować odpowiedź ze strony kupujących i zanegowanie wtorkowego spadku, tym samym kurs głównej pary walutowej ponownie ustanowił nowe tegoroczne maksima i potwierdził, że znajduje się w trendzie wzrostowym.
Wyhamowanie po dużej zniżce cen ropy

Wyhamowanie po dużej zniżce cen ropy

2023-04-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej mają za sobą dwie sesje dynamicznych przecen. Cena tego surowca wczoraj zniżkowała o ponad 3%, schodząc na najniższe poziomy od prawie miesiąca. Dzisiaj spadki wyhamowały, ale o słabości byków na rynku ropy świadczy fakt, że notowania nie odbijają istotnie w górę. W środę nieoczekiwanie retorykę na rynku ropy naftowej zdominowały rozczarowujące dane dotyczące nowych zamówień w amerykańskim przemyśle, które rozbudziły obawy dotyczące kondycji gospodarki Stanów Zjednoczonych oraz, w związku z tym, popytu na ropę naftową.
A kontrakty na pszenicę tanieją, tanieją, tanieją…

A kontrakty na pszenicę tanieją, tanieją, tanieją…

2023-04-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Słabość amerykańskiego rynku akcji z ostatnich dni, a szczególnie kolejne poważne kłopoty First Republic Bank, który w I kw. utracić 40 proc. depozytów (100 mld USD), nieco zredukowały szacowane przez rynek prawdopodobieństwo przyszłotygodniowej podwyżki stóp procentowych FED. Oczywiście szanse, że FOMC w środę ogłosi kolejny wzrost wysokości oprocentowania funduszy federalnych o 0,25 pkt. proc. nadal szacowano jako bardzo duże (81,4 proc.), ale ten szacunek spadł z 90,2 proc. jeszcze w poniedziałek.
USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

2023-04-26 Komentarz giełdowy XTB
Dalszy trend byka na Wall Street stanął pod znakiem zapytania wobec kolejnej fali problemów sektora bankowego, ale główne indeksy zza oceanu notowane są dziś na plusie. First Republic Bank stoi w centrum zainteresowania inwestorów, jego akcje spadły o blisko 85% w ciągu 2 sesji giełdowych ponieważ rynek obawia się dalszego odpływu depozytów. Doniesienia medialne CNBC wskazały, że politycy nie biorą pod uwagę ratowania sytuacji banku.
Czy FRC wpłynie na FED?

Czy FRC wpłynie na FED?

2023-04-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj na Wall Street mocno tąpnęły notowania akcji First Republic Banku. Po tym jak bank ujawnił, że w marcu odnotował gigantyczny odpływ depozytów, rynek zaczyna się obawiać, że konieczne będzie jego przejęcie przez państwo, aby uniknąć scenariusza bankructwa. To pokazało, że echa marcowego zamieszania w sektorze bankowym, mogą być nadal widoczne.
Złoty ostatnio najmocniejszą walutą świata

Złoty ostatnio najmocniejszą walutą świata

2023-04-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na Wall Street obserwowaliśmy wczoraj słabość wywołaną informacją o odpływie 100 mld USD depozytów z regionalnego banku First Republic, który już w lutym i marcu br. był "bohaterem" ówczesnego mini-kryzysu bankowego w USA oraz ostrzeżeniem firmy przesyłkowej UPS, że spowolnienie gospodarcze przełoży się w tym roku na wyniki bliższe dolnej granicy wcześniejszych szacunków (S&P 500 -1,58 proc., DJIA -1,02 proc., Nasadaq Composite -1,98 proc.).
Widmo upadku banków ciągle wśród nas

Widmo upadku banków ciągle wśród nas

2023-04-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Oczekiwania dotyczące inflacji, dane gospodarcze czy przyszłe decyzje dotyczące wysokości stóp procentowych w USA czy w strefie euro. Te rzeczy mają obecnie ograniczony wpływ na działania inwestorów. Okazuje się, że zdecydowanie ważniejsze są wyniki spółek w USA, a w szczególności jednego z ostatnio bardziej znanego banku, który pokazuje, że widmo upadku sektora bankowego w USA wcale nie przeminęło. Czy faktycznie mamy się czego bać? Czy dane finansowe jednego banku są w stanie zmienić nastroje w całym globalnym sektorze finansowym?
Spadek zapasów ropy naftowej w USA

Spadek zapasów ropy naftowej w USA

2023-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj na światowych rynkach finansowych na nowo dało o sobie znać nastawienie risk-off. Ceny ropy naftowej zniżkowały o ponad 2%, niwelując ruch wzrostowy z wcześniejszych dwóch sesji. Dzisiaj natomiast cena ropy odbija w górę. W przypadku ropy WTI, mamy do czynienia z rejonami 77-78 USD za baryłkę, natomiast w przypadku ropy Brent z cenami przekraczającymi 81 USD za baryłkę.
Sezon wyników w centrum uwagi

Sezon wyników w centrum uwagi

2023-04-25 Komentarz giełdowy XTB
Zarówno dzisiejsza sesja giełdowa, jak i nadchodzące w tym tygodniu będą upływały pod znakiem zwiększonej niepewności związanej z sezonem publikacji wyników okresowaych zarówno w Polsce, jak i w USA. W tym tygodniu na GPW wyniki okresowe opublikują takie spółki, jak Orange Polska (dzisiaj po sesji), LPP w środę i PEKAO we czwartek.
inna strategia wobec EBC?

inna strategia wobec EBC?

2023-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek rano dolar lekko odbija na szerokim rynku, po tym jak wczoraj po południu zaliczył kolejny spadek. Pretekstem jest pogorszenie się nastrojów na rynkach akcji w Azji, chociaż de facto handel był nieco płytszy ze względu na święto w Australii i Nowej Zelandii. Wczoraj po południu inwestorzy dostali słabsze dane regionalnego indeksu FED z Dallas, dzisiaj o godz. 16:00 poznamy analogiczny indeks z Richmond. Kolejne gorsze dane zdają się przeczyć optymistycznemu wskazaniu szacunków PMI dla przemysłu z piątku i podbijać obawy przed publikacją wskaźników ISM w przyszłym tygodniu.
Szanse na sezonowy wzrost popytu na ropę

Szanse na sezonowy wzrost popytu na ropę

2023-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od wzrostowego akcentu. Po ubiegłotygodniowych spadkach, cena tego surowca zaczęła odrabiać straty – aczkolwiek nadal skala zwyżek jest relatywnie niewielka. W ostatnich dniach, zwyżkom notowań ropy naftowej sprzyjała słabość amerykańskiego dolara. Co prawda inwestorzy wyczekują dalszych podwyżek stóp procentowych w USA i strefie euro, które mogą negatywnie wpłynąć na globalny popyt na ropę, jednak potencjalnie nie byłyby one już żadnym zaskoczeniem.
Czy amerykańska gospodarka w końcu wchodzi w trudny okres?

Czy amerykańska gospodarka w końcu wchodzi w trudny okres?

2023-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar amerykański nie tracił tak mocno od dawna, jak było to na początku ostatniego tygodnia kwietnia, tuż przed kluczową decyzją o wysokości stóp procentowych, która będzie miała miejsce początkiem maja. Jeszcze niedawno wieszczono dalsze podwyżki w Fed nawet do września tego roku, a teraz spekuluje się o tym, że w maju ma mieć miejsce ostatnia podwyżka. Czy kryzys bankowy w końcu doprowadził do osłabienia perspektyw gospodarczych w USA, na co wskazują indeksy regionalne?
Cukier najdroższy od 11 lat, pszenica najtańsza od 21 miesięcy

Cukier najdroższy od 11 lat, pszenica najtańsza od 21 miesięcy

2023-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Euro od jakiegoś czasu pozostaje jedną z najsilniejszych walut świata. Kurs EUR/USD powrócił powyżej poziomu 1,10, chociaż nie przekroczył swego ustanowionego ponad tydzień temu ponad rocznego maksimum. Euro ustawiało swe nowe przynajmniej roczne maksima względem m.in. australijskiego dolara, chińskiego juana, japońskiego jena, południowokoreańskiego wona, tajwańskiego dolara i kanadyjskiego dolara.