Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Dolar wyraźnie się cofa po wczorajszym ruchu

Dolar wyraźnie się cofa po wczorajszym ruchu

2023-01-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środa przynosi wyraźne cofnięcie się dolara po wczorajszym ruchu w górę. Wpływ na to może mieć zachowanie się rentowności amerykańskich obligacji, które kontynuują spadki w oczekiwaniu na kluczowe dane makro z USA, które spłyną do końca tygodnia - dzisiaj uwagę przyciągnie ISM dla przemysłu, oraz publikowane wieczorem zapiski z posiedzenia FED w grudniu. Rynek zdaje się zakładać, że potwierdzą one scenariusz rychłego pivotu, czyli zmiany dotychczasowej polityki monetarnej (zakończenie cyklu podwyżek stóp w I kwartale).
RPP powraca do starego trybu pracy

RPP powraca do starego trybu pracy

2023-01-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej poinformuje dzisiaj o swojej decyzji dotyczącej polityki monetarnej. Chociaż od poprzedniego posiedzenia nie zmieniło się zbyt wiele, to jednak zmienia się tryb pracy samej Rady Polityki Pieniężnej, a w zasadzie niemal w pełni wraca do trybu sprzed pandemii. Czy to może oznaczać, że tym razem nie będziemy musieli zbyt długo czekać na decyzję?

Cena kontraktów na gaz ziemny w USA poniżej 4 USD

Cena kontraktów na gaz ziemny w USA poniżej 4 USD

2023-01-04 Komentarz Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na rynku akcji w USA zakończyła się spadkami (S&P 500 –0,4 proc., DJIA –0,03 proc., Nasdaq Composite –0,76 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii japoński Nikkei 225 testował dziś rano swe minima z maja, czerwca i października (-1,45 proc.) Hang Seng wzrósł dziś rano o 3,22 proc. do najwyższego poziomu od lipca.
Na początku środowej sesji na europejskich rynkach akcji dominowały wzrosty (DAX +1,19 proc., CAC 40 +1,31 proc. ok. godz. 9:50).
Konkurencja Rosji i Arabii Saudyjskiej o azjatyckich odbiorców ropy naftowej

Konkurencja Rosji i Arabii Saudyjskiej o azjatyckich odbiorców ropy naftowej

2023-01-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wtorkowa zwyżka wartości amerykańskiego dolara przyczyniła się do przecen wielu surowców. Ropa była tego przykładem – wczoraj ceny tego surowca zniżkowały o ponad 4%. Dzisiaj rano kontynuują one ruch spadkowy. Kluczowym czynnikiem wpływającym na ceny ropy naftowej jest rozczarowująca kondycja gospodarki Chin. Słabe dane makro, połączone z rosnącą liczbą przypadków zakażeń koronawirusem oraz informacjami o zwiększeniu limitów eksportu paliw z Państwa Środka, tworzą mieszankę sprzyjającą oczekiwaniom słabszego popytu na paliwa w tym kraju.
Decyzja RPP w kalendarzu

Decyzja RPP w kalendarzu

2023-01-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel an rynku FX przynosi próbę stabilizacji eurodolara po wczorajszej zniżce oraz stonowania osłabienia złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6717 PLN za euro, 4,4205 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7340 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3064 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,583% w przypadku obligacji 10-letnich. Wydarzeniem ostatnich godzin na rynku była publikacja inflacji konsumenckiej z Niemczech, która wypadła poniżej oczekiwań (CPI 8,6% r/r vs 9,1%).
Polak - Niemiec dwa bratanki

Polak - Niemiec dwa bratanki

2023-01-03 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na GPW prym wiódł sektor bankowy, w którym liderami wzrostów był mBank z wynikiem 8,34%, Pekao SA, który wzrósł o 5,06% oraz Santander z PKO BP z wynikiem po 4,92%. Powodem euforii na akcjach polskich banków były pozytywne dane z Niemiec dotyczące inflacji w grudniu, która okazała się być poniżej oczekiwań rynkowych. Rano poznaliśmy informacje z Nadrenii, w której inflacja spadła z 10,4% do 8,7% w grudniu, na co w największym stopniu wpłynął spadek cen energii, który wyniósł 14,3% oraz paliw, które staniały 8,6%.
Oprocentowanie spadnie, jeśli RPP utrzyma kurs

Oprocentowanie spadnie, jeśli RPP utrzyma kurs

2023-01-03 Analizy HRE INvestments
Jeśli w styczniu Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie, to coraz więcej kredytobiorców zobaczy obniżkę rat. Ruch będzie najpewniej niewielki, ale za to w bardzo oczekiwanym kierunku. Jeszcze w październiku czy listopadzie gracze rynkowi spodziewali się, że stopy procentowe w Polsce będą dalej rosły.
Wzrost zainteresowania dolarem

Wzrost zainteresowania dolarem

2023-01-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek nieczynne pozostały już tylko rynki w Japonii i Nowej Zelandii, a na rynki zaczęła powracać płynność. Niepokojące doniesienia z Chin w temacie koronawirusa dają pretekst do ruchu risk-off, który zaczyna podbijać dolara. Jednocześnie perspektywa hamowania inflacji w największych gospodarkach może skłaniać część inwestorów do ponownego przeszacowania potencjalnych ruchów ze strony banków centralnych. Widać to dobrze po zachowaniu się euro, które zareagowało spadkiem na napływające szacunki inflacji CPI z niemieckich landów wskazujące na jej wyraźniejsze wyhamowanie w grudniu.
Przebudzenie dolara

Przebudzenie dolara

2023-01-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja nie zaskoczyła nas zmiennością, a to dlatego, że sporo rynków nie pracowała w poniedziałek. Pierwszy dzień nowego roku zakończył się mieszanie na rynku walutowym (nieznacznie na korzyść USD), podczas gdy indeksy giełdowe z Europy zyskały. Dzisiejsza sesja ma miejsce jeszcze bez inwestorów z Nowej Zelandii, czy Japonii, jednak inwestorzy z USA wracają na rynek po długim weekendzie, dlatego też ruchy powinny być większe. Podwyższoną zmienność możemy już zaobserwować podczas sesji europejskiej, gdzie po godzinie 8:00 dolar zaczął się umacniać, a indeksy giełdowe ruszyły mocno w górę.
Negatywne impulsy z Chin dla rynku ropy naftowej

Negatywne impulsy z Chin dla rynku ropy naftowej

2023-01-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek nowego roku na rynku ropy naftowej jest mało wyrazisty. Dzisiaj rano notowania ropy zniżkowały, jednak później nadrobiły spadki, co składa się póki co na relatywnie neutralne nastroje i wyczekiwanie na kolejne impulsy. Cena ropy WTI przekracza 80 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 86 USD za baryłkę.
Europa zaczyna nowy rok na plusie

Europa zaczyna nowy rok na plusie

2023-01-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj Amerykanie odpoczywali zatem sesji na Wall Street nie było. W Europie akcje rosły. Niemiecki Dax oraz francuski CAC40 zyskały odpowiednio 1,05 proc. o 1,81 proc. co można uznać za udany początek nowego roku. Na rynku FX wciąż główna para walutowa znajduje się pomiędzy poziomem 1,07 a 1,0650. Z kolei jeśli chodzi o surowce, na wyróżnienie zasługuje platyna, która urosła do poziomu 1100 dolarów za uncję trojańską i jest najdroższa od marca tego roku.
Rynki w niepełnym składzie witają nowy rok wzrostami

Rynki w niepełnym składzie witają nowy rok wzrostami

2023-01-02 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze wzrosty na giełdowych parkietach odbywają się bez Wall Street i inwestorów z Wielkiej Brytanii, gdzie giełda dziś pozostaje zamknięta. Efektem jest nieco ospała choć udana sesja, większosć indeksów odnotowuje dziś wzrosty. Już jutro inwestorzy z USA wejdą na rynki, a pozytywne nastroje z otwarcia tygodnia będą przetestowane. Europejskie indeksy zyskują dziś mimo sobotnich, jastrzębich komentarzy prezes EBC Christine Lagarde i Joachima Nagela, bankierzy zasygnalizowali determinację w zaostrzaniu polityki monetarnej strefy euro.
Senny początek roku na GPW

Senny początek roku na GPW

2023-01-02 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa w Nowym Roku upłynęła dość sennie, z niewielką ilością fundamentalnie istotnych informacji oraz dość rachitycznym zachowaniem indeksu WIG20. W dniu dzisiejszym zostały opublikowane szacunki portalu Sensor Tower dot. przychodów uzyskiwanych przez Ten Square Games oraz Huuuge Games. Producent Fishing Clash według ww. portalu osiągnął w grudniu przychody równe 6 mln USD - na poziomie porównywalnym z wynikiem osiągniętym w listopadzie.
Brak aktywności na rynku

Brak aktywności na rynku

2023-01-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Większość głównych rynków finansowych jest dzisiaj zamknięta, stąd też na rynkach widoczny jest marazm. Dzisiaj świętują inwestorzy z Australii, Nowej Zelandii i Chin, a także Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, USA i Kanady. Jutro większość już powróci do pracy (poza Japonią i Nową Zelandią) i będziemy mogli zobaczyć, jaki jest faktyczny sentyment w pierwszych dniach Nowego Roku. Dzisiejsze zachowanie się rynków jest bardziej przypadkowe i nie może być traktowane jako wskazówka na kolejne dni.
Obawy o recesję tematem przewodnim na rynku ropy naftowej w 2023 r.

Obawy o recesję tematem przewodnim na rynku ropy naftowej w 2023 r.

2023-01-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej mają za sobą kolejny rok wyjątkowo dużej zmienności notowań. 2022 rok zakończył się jednak na rynku tego surowca na plusie – cena ropy Brent zwyżkowała ostatecznie o około 10%, a notowania ropy WTI wzrosły o około 7% w skali całego roku. Tym samym, był to już drugi z kolei zwyżkowy rok na rynku ropy naftowej. Dzisiaj rano notowania ropy naftowej rozpoczynają rok od wzrostów. Zwyżkom sprzyja słabość amerykańskiego dolara, jak również zaognienie sytuacji na Ukrainie w kontekście Rosji jako jednego z kluczowych producentów i eksporterów ropy naftowej na świecie.
2022: WIG-20 -20,95 proc.

2022: WIG-20 -20,95 proc.

2023-01-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatnia sesja 2022 roku zakończyła się na Wall Street niewielkimi spadkami głównych indeksów (S&P 500 -0,25 proc., DJIA -0,22 proc., Nasdaq Composite -0,11 proc.). W Europie spadki były nieco głębsze (DAX -1,05 proc., CAC 40 -1,52 proc.). WIG-20 tracąc prawie 21 proc. był minionym roku jednym ze słabszych głównych indeksów na świecie. Dziś rano na tych rynkach akcji Azji i Oceanii, które zdołały się wybudzić po Sylwestrze notowane były niewielkie zmiany.
Szanse i zagrożenia dla złotego w 2023 roku

Szanse i zagrożenia dla złotego w 2023 roku

2023-01-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Pierwszy dzień roku na rynkach zaczyna się spokojnie. Przy braku aktywności Londynu i Nowego Jorku notowania drepczą w miejscu mniej więcej tam, gdzie skończyły w piątek. Złoty ma jednak za sobą dobry okres. Czy ta passa utrzyma się przez cały rok?Złoty ma za sobą niekoniecznie dobry rok – stracił na wartości zarówno względem euro (3%), jak i dolara (ok. 10%). Sama wartość procentowa zmian nie oddaje jednak tego, co działo się w międzyczasie.
Niedźwiedzie zamykają rok na Wall Street

Niedźwiedzie zamykają rok na Wall Street

2022-12-30 Komentarz giełdowy XTB
Po wczorajszych euforycznych wzrostach dziś widzimy wyraźne ochłodzenie, a inwestorzy przygotowują się do zamknięcia 2022 roku w słabych nastrojach. Możęmy dziś śmiało powiedzieć, że nastroje giełdowych parkietów w kończącym się roku zdominował strach i niepewność, które w 2022 stały się katalizatorami odwrócenia hossy wobec radykalnej zmiany polityki banków centralnych, szarżujące w otoczeniu geopolitucznych przemian inflacji i deglobalizacyjnych trendów.
Bez większych przetasowań na rynku Forex na ostatniej sesji 2022 roku

Bez większych przetasowań na rynku Forex na ostatniej sesji 2022 roku

2022-12-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Okres świąteczno-noworoczny nie przynosi (jak na razie) podwyższonej zmienności na rynku walutowym. O ile na indeksach giełdowych podczas pojedynczych sesji ruchy są “przyzwoite”, tak większość najważniejszych walut pozostaje w konsolidacji, czego najlepszym przykładem jest bardzo wąski przedział wahań na głównej parze - EURUSD. Notowania euro w ujęciu do dolata poruszają się od dwóch tygodni w zakresie konsolidacji, który nie przekracza 100 pipsów.
Najlepszy rok dla dolara od 2015 r.

Najlepszy rok dla dolara od 2015 r.

2022-12-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Bieżący tydzień na globalnych rynkach walutowych upływa pod znakiem niewielkiej aktywności inwestorów ze względu na okres świąteczno-noworoczny. Na głównych parach walutowych ruchy są niewielkie – w przypadku kursu EUR/USD dzisiaj obserwujemy konsolidację w rejonie 1,066-1,067, czyli na poziomach obserwowanych już praktycznie podczas każdej sesji tego tygodnia. Ogólnie, na rynku dolara w tym tygodniu widać delikatną presję spadkową, jednak utrzymującą się w granicach dwutygodniowej konsolidacji – indeks dolara FUSD dzisiaj oscyluje w rejonie 103,60 pkt.