Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Dolar nieco traci(ł) przed danymi o inflacji

Dolar nieco traci(ł) przed danymi o inflacji

2023-05-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowy punkt dnia to inflacja CPI z USA o godz. 14:30. Przed tym odczytem ruchy na rynkach mogą być dość zachowawcze. Wczoraj po południu wiceprezes FED, John Williams dał do zrozumienia, że FED nie zamknął sobie drzwi przed dalszymi podwyżkami stóp (gdyby była taka potrzeba), a oczekiwania, co do obniżek stóp w tym roku uznał za przedwczesne. Dlatego dzisiejsze dane mogą być dość ważne. Na obecną chwilę rynek daje 20 proc. prawdopodobieństwa scenariuszowi jeszcze jednej podwyżki stóp o 25 punktów baz. w czerwcu.
Oczekiwanie na dzisiejsze dane z USA na temat CPI

Oczekiwanie na dzisiejsze dane z USA na temat CPI

2023-05-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Głównym tematem, który zajmować będzie dzisiaj inwestorów będą dane na temat rocznej dynamiki CPI w USA, które zostaną opublikowane o godz. 14:30. Ekonomiści oczekując, że w kwietniu br. roczna dynamika CPI pozostanie na poziomie 5 proc. Gdyby tak się stało byłby to pierwszy od czerwca ub.r. miesiąc bez – choćby niewielkiego -spadku tej miary tempa inflacjo. Roczna dynamika wskaźnika inflacji bazowej („core CPI) ma zgodnie z oczekiwaniami lekko spaść z poziomu 5,6 proc. do 5,5 proc.

RPP utrzyma stopy bez zmian, ale czy zapowie obniżki?

RPP utrzyma stopy bez zmian, ale czy zapowie obniżki?

2023-05-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj prawdopodobnie po godzinie 14 powinniśmy poznać kolejną decyzję Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. Oczywiście nie oczekujemy zmian, a stopy procentowe utrzymywane są na relatywnie wysokim poziomie od września zeszłego roku. W komunikacie nie powinniśmy również znaleźć żadnych sygnałów nadchodzącej zmiany komunikacji, dlatego uwaga skupi się na jutrzejszej konferencji prasowej. Wydaje się, że nie ma podstaw do obniżek stóp procentowych w tym roku, ale sygnały tego, że może być jednak inaczej nadchodzą z samej RPP.
Nadal są chętni na kupno złotego

Nadal są chętni na kupno złotego

2023-05-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wczoraj po południu złoty bardzo szybko odrobił straty poniesione we wcześniejszych godzinach w wyniku odbicia dolara na szerokim rynku. Pokazuje to tylko, że średnioterminowy trend naszej waluty pozostaje silny i nie widać zbytnio powodów do jego zmiany. To, że złoty umacnia się w godzinach popołudniowych, a przedpołudniowych nieco słabnie, może być sygnałem, że za jego zakupami stoją głównie Amerykanie.
Lekkie podbicie dolara

Lekkie podbicie dolara

2023-05-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj wieczorem przez FED tak zwane dane SLOOS bazujące na ankietach zebranych przez FED od banków komercyjnych, a zawarte w półrocznym raporcie na temat stabilności finansowej wskazały na spadek akcji kredytowej i zacieśnienie warunków kredytowania w wyniku ostatniego zamieszania wokół banków w marcu (blisko 46 proc. instytucji zdecydowało się na taki ruch).
Kurs EUR/PLN próbuje przełamać w dół swe minimum sprzed roku

Kurs EUR/PLN próbuje przełamać w dół swe minimum sprzed roku

2023-05-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na rynkach akcji Azji i Oceanii dziś rano dzisiejszy dzień rozpoczął się z przewagą spadków głównych indeksów. Jednym z wyjątków był jednak japoński Nikkei 225, który zyskał dziś 1,01 proc. zamykając się najwyżej od stycznia 2022. Lekko spadały ceny kontraktów na główne amerykańskie indeksy (S&P 500 -0,17 proc. ok. godz. 10:05). Komentatorzy zwracali uwagę na negatywny wpływ na rynki akcji dzisiejszej informacji z Chin o niespodziewanym spadku rocznej dynamiki importu do tego kraju do -7,9 proc. w kwietniu.
RPP nie da impulsu

RPP nie da impulsu

2023-05-09 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Dzisiaj rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Komunikat poznamy jutro po południu, a dzień później odbędzie się konferencja prasowa prezesa Glapińskiego. Szanse na jakiekolwiek sygnały zmiany w dotychczasowym nastawieniu są niewielkie. Biorąc pod uwagę to w którym momencie cyklu znajduje się ECB (czerwcowa podwyżka stóp nie będzie ostatnią), zbyt wczesne sygnalizowanie potencjalnej obniżki przez RPP raczej zaszkodziłoby złotemu.
Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

2023-05-08 Komentarz giełdowy XTB
W dzisiejszym dniu WIG20 wzrósł o niespełna 0,5% i zamknął sesję w okolicach 1922 pkt. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć momentum ze środowej fazy sesji nie zostało utrzymane, główny polski benchmark bardzo szybko powstrzymał spadki w ostatnich dniach. Najmocniej świecącą gwiazdą WIG byl dziś z pewnością KGHM, którego akcje zwyżkowały o blisko 3%. Segment WIG-Banki pobił zwrotę z benchmark - lepsze nastroje wokół sektora bankowego wsparły notowania polskich banków. Czy byki zamienią 'marzenia' o przekroczeniu 2000 pkt w realny wynik?
Złoty oazą spokoju?

Złoty oazą spokoju?

2023-05-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Biorąc pod uwagę ostatnią zmienność na globalnych rynkach, to złoty pozostaje wręcz oazą spokoju. Lepsze dane z amerykańskiego rynku pracy, które w piątek po południu, nieco umocniły dolara, nie zaszkodziły złotemu. Rynek nie zakłada, aby miały one zmienić jego zapatrywania na przyszłą politykę FED - pierwsze obniżki stóp są spodziewane od września.
Inflacja kluczowa dla rynku walut

Inflacja kluczowa dla rynku walut

2023-05-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień, choć świąteczny w Polsce, globalnie był bardzo intensywny. Fed i EBC podniosły stopy procentowe, a w USA opublikowano bardzo mocne dane z rynku pracy. W tym tygodniu wszystkie oczy zwrócone będą na publikację danych o inflacji. Fed podniósł stopy procentowe powyżej 5% i choć nie wybrzmiało to oficjalnie, między wierszami zakomunikowano zakończenie procesu podwyżek.
Rynek pracy podsumuje burzliwy tydzień

Rynek pracy podsumuje burzliwy tydzień

2023-05-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja giełdowa na rynkach światowych stoi pod znakiem raportu NFP, który pokaże jaką dynamikę w chwili obecnej wykazuje amerykański rynek pracy. W tej materii panuje jednak spora niepewność, ponieważ dotychczasowa narracja recesyjna, poparta utrzymującym się trendem spowalniającego rynku pracownika, została dosyć gwałtownie załamana przez środowy odczyt ADP, który pobił konsensus analityczny niemal dwukrotnie.
Dane NFP będą kluczowe dla dolara?

Dane NFP będą kluczowe dla dolara?

2023-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Emocje wokół regionalnych banków w USA znów rosną, chociaż nerwowość w sektorze nie przekłada się na nadmierne obawy w pozostałych i indeksy na Wall Street nie zaliczyły wczoraj spektakularnej przeceny. Inwestorzy zdają się wierzyć w schemat zakładający, że instytucje, które znalazły się pod presją, dostaną stosowne wsparcie. To wszystko nie przekłada się na wyraźniejsze umocnienie dolara względem pozostałych walut - amerykańska waluta wręcz traci dzisiaj na szerokim rynku.
Historyczny rekord ceny złota, srebro najdroższe od roku

Historyczny rekord ceny złota, srebro najdroższe od roku

2023-05-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Złoto odpoczywało dziś rano po wspięciu się wczoraj do najwyższego poziomu w historii (-0,07 proc. ok. godz. 9:15). Cena tego metalu szlachetnego osiągnęła wczoraj poziom 2085,4 USD minimalnie przekraczając poziomu swoich szczytów z sierpnia 2020 (2078 USD) i marca 2020 (2078,8 USD). Później te zyski zostały nieco zredukowane i utrzymywała się niepewność, czy ten poziom oporu zostanie przełamany. Natomiast swe nowe roczne maksimum osiągnęła dziś rano cena srebra na COMEX-ie (+0,4 proc.).
Recesja – co to jest? Czy można jej przeciwdziałać?

Recesja – co to jest? Czy można jej przeciwdziałać?

2023-05-04 Poradnik inwestora
Spadek PKB, niższa produkcja oraz konsumpcja – to niewątpliwie oznaki recesji gospodarczej. Zjawisko to może trwać przez kilka miesięcy lub kwartałów. Jest skutkiem ubocznym m.in. niewłaściwej polityki monetarnej czy wojny. Co to jest recesja gospodarcza? Jakie są jej rodzaje? Jakie konsekwencje ze sobą niesie? Sprawdź, co musisz wiedzieć o recesji i jak się na nią przygotować.
Banki ponownie straszą upadkiem

Banki ponownie straszą upadkiem

2023-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Rynki finansowe powinny zajmować się przede wszystkim ostatnimi decyzjami banków centralnych. Fed podniósł stopy procentowe i zakomunikował, że najprawdopodobniej jest to koniec podwyżek. Z kolei EBC zgodnie z oczekiwaniami zmniejszył skalę podwyżek, ale podkreślił, że nie jest to jeszcze koniec podwyżek. Mimo wszystko rynki patrzą w kierunku amerykańskich banków regionalnych, które wciąż zagrożone są upadkiem, patrząc na kilkudziesięcioprocentowe spadki, które miały miejsce w tym tygodniu.
Koniec podwyżek w USA

Koniec podwyżek w USA

2023-05-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki wreszcie się doczekały – Fed prawdopodobnie zakończył proces podnoszenia stóp procentowych. Nie należy jednak przesadnie koncentrować się na tym fakcie, aby nie stracić szerszego kontekstu – łącznie stopy procentowe zostały podniesione o 5 punktów procentowych! Dziś stopy z kolei podnosić będzie EBC. Decyzja Fed nie przyniosła wiele emocji. Zmiany w polityce są tak dobrze komunikowane od dłuższego czasu, że była to raczej formalność.
Wczoraj FED, dziś ECB

Wczoraj FED, dziś ECB

2023-05-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po wczorajszych emocjach związanych z posiedzeniem FOMC (Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku) w USA dziś o godz. 14:15 poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego. Oczekiwana jest podwyżka stopy refinansowej o 0,25 pkt. proc. do poziomu 3,75 proc. Zgodnie z oczekiwaniami dziś rano o ćwierć punktu procentowego do poziomu 3,25 proc. swą główną stopę procentową podniósł bank centralny Norwegii.
WIG korektą zamyka udany tydzień

WIG korektą zamyka udany tydzień

2023-04-28 Komentarz giełdowy XTB
Byki na WIG20 przez chwilę były dziś bliżej 2000 niż 1900 pkt, ale finalnie wzrostowe momentum nie zdołało się utrzymać. Główny, polski benchmark zakończył sesję na blisko 1% stracie w okolicach 1926 pkt. W skali 5 dni wzrósł jednak o prawie 1,65%, przybliżając inwestorów do psychologicznego oporu przy 2000 pkt. Mimo słabości w końcówce sesji, na tle zagranicznych benchmarków tygodniowy wynik WIG20 wypada zdecydowanie lepiej sygnalizując, że przecenione akcje polskich spółek częściej lądowały w portfelach kupujących.
Wzrost Nikkei 225 i osłabienie jena po decyzji BoJ

Wzrost Nikkei 225 i osłabienie jena po decyzji BoJ

2023-04-28 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajsze silne wzrosty głównych indeksów rynku akcji w USA, które nastąpiły po publikacji danych na temat dynamiki PKB i deflatora PCE w I kw. br. przełożyły się dziś na zwyżki na rynkach akcji Azji i Oceanii. Japoński Nikkei 225 przełamał poziom oporu wyznaczany przez lokalny szczyt indeksu z marca br., który w ostatnich dniach powstrzymywał kontynuację rozpoczętej na początku roku zwyżki. Po wzroście o 1,4 proc. indeks osiągnął najwyższy poziom od sierpnia ub.r., co być może otwiera drogę do dalszej zwyżki.
Rosja: OPEC+ nie widzi potrzeby dalszych cięć produkcji ropy

Rosja: OPEC+ nie widzi potrzeby dalszych cięć produkcji ropy

2023-04-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dynamicznych spadkach w pierwszej połowie tygodnia, na rynku ropy naftowej zrobiło się spokojniej. Zniżka cen tego surowca wyhamowała, a nawet pojawiły się delikatne wzrosty. Ich zakres jest jednak niewielki – ogólnie, na rynku ropy naftowej nastroje są bowiem raczej pesymistyczne. Wynika to z obaw związanych z popytem na ten surowiec, głównie w Chinach i USA, czyli lokomotywach globalnej gospodarki.