Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Lekkie podbicie dolara

Lekkie podbicie dolara

2023-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany nie są duże. Najsłabsze w zestawieniach walut G-10, AUD i JPY tracą zaledwie 0,2 proc. Na drugim biegunie mamy mocniejszego NZD i CHF, choć sytuacja jest podobna. W piątek rynek otrzymał lepsze dane PMI z USA - po raz pierwszy od pół roku wskaźnik dla przemysłu powrócił ponad poziom 50 pkt., co może nieco zastanawiać, biorąc pod uwagę słabość publikowanych wcześniej wskaźników regionalnych, jak chociażby Philly FED.
Rynki w uśpieniu

Rynki w uśpieniu

2023-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Miniony tydzień pomimo obfitego kalendarza makro, zawierał pozycje drugiego kalibru, które nie wpłynęły znacznie na zmienność na rynku. Dax po trzykrotnym testowaniu poziomu 15900 pkt w końcu skapitulował i nieco oddalił się od tego pułapu. SP500 nie zdołał pokonać oporu na 4190 pkt. a w krótkim terminie wykres sygnalizuje spadki. EUR/USD cały czas przebywa w wąskiej konsolidacji. Jak na razie wyjście powyżej 1,1 było jedynie chwilowym incydentem ale brak zdecydowanej korekty sugeruje, że przed nami kolejny atak tego poziomu i próba wyjścia wyżej.

Złoty bez większych zmian na starcie tygodnia

Złoty bez większych zmian na starcie tygodnia

2023-04-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałkowy handel zaczynamy z dolarem przy 4,20 zł, a euro przy 4,61 zł. Względem piątku nie widać większych zmian, ale podobnie jest na szerokim rynku. Kluczowy dla rozdania na złotym, EURUSD pozostaje wokół poziomu 1,0975. Dzisiaj w kalendarzu mamy publikację indeksu Ifo z Niemiec, która może być ważna w kontekście ostatnich mieszanych szacunków PMI, ale sporo danych pojawi się też ze strony naszego krajowego GUS - mowa o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej i cenach PPI za marzec.
Dane PMI pozytywne dla złotego

Dane PMI pozytywne dla złotego

2023-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia na rynkach jest dość senny. Brak istotnych informacji to dobra informacja dla złotego, który ostatnio radzi sobie dobrze. Złotego wspierają także europejskie dane, nawet jeśli zawierają one pewne niepokojące tendencje. W piątek poznaliśmy wstępne dane o aktywności gospodarczej w strefie euro, Japonii i USA. Zacznijmy od danych ze strefy euro, które można określić jako najbardziej kontrowersyjne.
Zaskakująca różnica w europejskim przemyśle i usługach

Zaskakująca różnica w europejskim przemyśle i usługach

2023-04-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami kolejne kluczowe dane z europejskich gospodarek w postaci indeksów PMI z sektora przemysłowego i usługowego. Od pewnego czasu mieliśmy rozdźwięk w tych dwóch sektorach, ale za kwiecień doszło do jego powiększenia: w przemyśle oczekuje się dalszego cofnięcia, natomiast usługi rozkwitają. Czy jest to dobra perspektywa dla europejskiej gospodarki czy raczej mocniejszy sygnał ostrzegawczy, że zaraz w usługach może być podobnie lub nawet znacznie gorzej niż w przemyśle.
Podbicie ryzyka

Podbicie ryzyka

2023-04-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek dolar zyskuje wyraźniej na szerokim rynku, wyjątkiem jest tylko jen, który już nieraz był beneficjentem podbicia risk-off na rynkach. Inwestorzy zdają się obawiać, że polityka banków centralnych pozostanie restrykcyjna na dłużej, co wprost oznacza, że oczekiwania, co do obniżek stóp procentowych mogą okazać się płonne. Tymczasem najbliższe tygodnie mogą przynieść serię słabszych odczytów makro, które na powrót każą się zastanowić, czy rzeczywiście powinniśmy spodziewać się tzw. łagodnego lądowania gospodarki.
Euro jest wciąż mocne

Euro jest wciąż mocne

2023-04-21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główna para walutowa co prawda znajduje się niżej niż szczyt wyznaczony w ostatnim czasie, ale cały czas notowania graniczą z poziomem 1,10. Lekkie pogorszenie nastrojów na giełdach nie wpłynęło na spadki głównej pary walutowej. Wczoraj otrzymaliśmy minutki z marcowego posiedzenia EBC. Za 2 tygodnie kluczowa decyzja europejskiej instytucji, która będzie miała miejsce dzień po tej podjętej przez Rezerwę Federalną.
inflacja nie przestaje zaskakiwać

inflacja nie przestaje zaskakiwać

2023-04-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj rynki dyskutowały o zaskakująco wysokich odczytach inflacji w Wielkiej Brytanii, oraz o "prostowaniu" się oczekiwań, co do działań FED w tym roku (obniżki stóp najwcześniej od listopada), czy też otwartych furtkach do podwyżek stóp w RBA, czy BOC, a tymczasem pojawiły się kolejne zaskoczenia. Ekonomiści szacowali, że inflacja CPI w Nowej Zelandii pozostanie w I kwartale na wysokich poziomach, tymczasem nieoczekiwanie dane wypadły... niżej.
To nie koniec podwyżek stóp na

To nie koniec podwyżek stóp na "Wyspach"

2023-04-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na rynku mamy duże uspokojenie i pewnego rodzaju wyczekiwanie na kolejny impuls. Indeks VIX – obrazujący nerwowość na amerykańskim rynku akcyjnym osiągnął najniższy poziom od listopada 2021 roku, co sugeruje, że obawy o stabilność sektora bankowego w USA prawdopodobnie na razie się skończyły. Z kolei implikowana zmienność kursu EUR/USD także jest bliska najniższych poziomów w tym roku. Wielka Brytania zaprezentowała zaskakująco wysokie dane inflacyjne. Funt zyskał na tej informacji umiarkowanie względem USD oraz nieco bardzie zdecydowanie w relacji do euro.
Potężne spadki inflacji producentów w Niemczech

Potężne spadki inflacji producentów w Niemczech

2023-04-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja rozpoczyna się od całkiem pozytywnych informacji ze świata. Inflacja w Nowej Zelandii wypada niżej od oczekiwań, co sugeruje, że presja cenowa zmniejsza się również na drugim krańcu ziemi. Nieco bliżej, gdyż za naszą zachodnią granicą ceny producenckie zaliczają potężny spadek. Inflacja PPI spadła do poziomu nieobserwowanego od połowy 2021 roku. Czy jednak będzie to miało duże przełożenie na Polskę? Warto pamiętać, że duża część niemieckiego przemysłu jest zasilana gazem. Ceny w zeszłym roku w marcu i kwietniu znajdowały się w pułapie 100-200 EUR/MWh.
Wzrost eksportu rosyjskiej ropy naftowej z zachodnich portów.

Wzrost eksportu rosyjskiej ropy naftowej z zachodnich portów.

2023-04-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj wyraźnie zniżkowały, co sprawia, że póki co większość bieżącego tygodnia na tym rynku jest spadkowa. Dzisiaj rano ceny ropy także znajdują się pod presją podaży. O ile notowania ropy Brent oscylują w rejonie 82 USD za baryłkę, to cena ropy WTI spadła już do okolic 78 USD za baryłkę. Dane dotyczące zapasów paliw w USA, opublikowane wczoraj przez Departament Energii, przeszły na rynku niemalże bez echa.
Inflacja nie odpuszcza?

Inflacja nie odpuszcza?

2023-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Krzywa oczekiwań wobec FED na ten rok bardziej się "prostuje" - model CME FED Watch wskazuje na pierwszą obniżkę dopiero w październiku, prezes Banku Kanady (Macklem) nie zamyka sobie furtki do ewentualnej podwyżki stóp w razie potrzeby, choć wydawało się, że cykl został już zakończony, a dzisiejsze dane o inflacji w Wielkiej Brytanii przesunęły oczekiwania rynku, co do terminalnej stopy procentowej w 2023r. na poziom 5,00 proc. (czyli o 75 punktów baz. więcej, niż teraz), a ruch w maju o 25 punktów baz. jest już niemal pewny.
Klimatyczne zobowiązania G7 bez wpływu na ceny ropy naftowej

Klimatyczne zobowiązania G7 bez wpływu na ceny ropy naftowej

2023-04-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po poniedziałkowej sporej zniżce, notowania ropy naftowej pozostają pod presją podaży. Co prawda nacisk strony podażowej nie jest już tak silny, ale jednocześnie, ceny ropy nie mają na razie impulsu do kontynuacji zwyżek. Od decyzji OPEC+ o kolejnym cięciu limitów wydobycia ropy, teraz inwestorzy czekają na kolejne dane lub inne istotne czynniki cenotwórcze. Obecnie jednym z najczęściej komentowanych wydarzeń na rynkach surowców energetycznych jest niedzielne zobowiązanie przedstawicieli krajów grupy G7 do przyspieszenia procesu wycofywania się z konsumpcji paliw kopalnych oraz stawiania na źródła energii bardziej przyjazne środowisku naturalnemu.
Czy złoty skorzysta na tańszej ropie?

Czy złoty skorzysta na tańszej ropie?

2023-04-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty pozostaje dosyć odporny na ostatnie zawirowania rynkowe i pozostaje blisko poziomów, przy którym był notowany w czerwcu, przynajmniej względem euro. Wydaje się, że z perspektywy długoterminowej złoty może korzystać na kontynuacji spadku cen energii, które obecnie obserwujemy. Ropa naftowa spada, ale z drugiej strony obserwujemy dalsze wzrosty cen paliw na stacjach. Czy złoty może skorzystać w takiej sytuacji? Inflacja nie odpuszcza nie tylko w Polsce, ale również w innych ważnych gospodarkach na świecie. W tym tygodniu poznaliśmy kolejny wzrost inflacji bazowej w Polsce do nowego maksimum.
Wyczekiwanie na nowe sygnały

Wyczekiwanie na nowe sygnały

2023-04-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Na rynku akcji w Stanach Zjednoczonych trwa wyczekiwanie na pojawienie się jakichś nowych sygnałów. Poziomy głównych indeksów niewiele się wczoraj zmieniły (S&P 500 +0,09 proc., DJIA -0,03 proc., Nasdaq Composite -0,04 proc.) pozostając lekko poniżej swoich maksimów z ostatnich miesięcy. Obecnie wycena kontraktów na oprocentowanie funduszy federalnych („FED funds rate”) sugeruje 86 proc. prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp Rezerwy Federalnej o 0,25 pkt. proc. w maju.
Zielona fala na GPW

Zielona fala na GPW

2023-04-18 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień przyniósł falę optymizmu na GPW, spowodowaną m.in. dobrymi danymi ze spółek oraz pozytywnymi oczekiwaniami odnośnie sentymentu z USA, który mógł się udzielić inwestorom w odpowiedzi na wyniki amerykańskich banków, które okazały się zaskakująco dobre (jak na słabnącą sytuację gospodarczą). Sentyment wśród spółek z indeksu WIG20 silnie wsparła Grupa Kęty. Spółka zdecydowała o wypłacie dywidendy za 2022r. w wysokości 62,50 zł na akcję.
Czy dolar wróci do gry?

Czy dolar wróci do gry?

2023-04-18 Market News XTB
Dolar amerykański miał bardzo dobry początek kolejnego tygodnia, ale dzisiejsza sesja przebiega już dosyć mieszanie. Z drugiej strony wydaje się, że dolar doszedł do punktu nadmiernego wyprzedania i zdecydowanie zbyt dużych oczekiwań na cięcia stóp procentowych w tym roku, nawet pomimo tego, że wciąż trwa cykl podwyżek. Czy dolar może zaliczyć jeszcze rajd do zbliżającej się decyzji Fed o wysokości stóp procentowych początkiem maja?
Niespodzianki z Azji

Niespodzianki z Azji

2023-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku, po tym jak bilans dla Wall Street wypadł wczoraj nieźle. Co ciekawe prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych o 25 punktów baz. przez FED w maju nadal rośnie i ruch ten wydaje się być niemal pewny - 87 proc. Jednocześnie utrwalają się oczekiwania, co do dwóch, a nie trzech (jak wcześniej) obniżek stóp w tym roku począwszy od września.
Słaby początek tygodnia na rynku ropy, dane z Chin w centrum uwagi

Słaby początek tygodnia na rynku ropy, dane z Chin w centrum uwagi

2023-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Obecnie chińskie rafinerie wyraźnie zwiększają swoją aktywność – w marcu br. przerób ropy w nich był rekordowy i wynosił średnio 14,9 mln baryłek dziennie. To o 8,8% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zwiększenie aktywności rafinerii wynika z dwóch głównych czynników. Po pierwsze, wzrósł popyt na paliwa, w tym paliwo lotnicze, na eksport. Po drugie, rafinerie nastawiają się na uzupełnienie zapasów paliw w Chinach przed planowanymi pracami konserwacyjnymi w największych z nich.
Chińskie ożywienie gospodarcze potwierdzone

Chińskie ożywienie gospodarcze potwierdzone

2023-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś nad ranem poznaliśmy tempo wzrostu gospodarczego Chin. Odczyt ten znalazł się w centrum uwagi inwestorów, ponieważ pokazuje on, jak postępuje ożywienie w Państwie Środka po zniesieniu restrykcji covidowych, które obowiązywały przez prawie 3 lata. Wynik okazał się najwyższy od I kwartału ubiegłego roku i wyniósł 4,5 proc. Giełdy w Azji nie wpadły jednak w euforię. Indeksy odnotowują umiarkowane spadki. Hang Seng traci 0,81 proc.