Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Gdzie ta recesja?

Gdzie ta recesja?

2023-07-14 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
W Stanach Zjednoczonych podniesiono od marca 2022 roku główną stopę procentową o 500 punktów bazowych. Daje to największy wzrost od wczesnych lat 80-tych. Biorąc pod uwagę ten agresywny manewr hamujący i odwróconą krzywą dochodowości od połowy 2022 r., większość ekonomistów od pewnego czasu zakłada, że Fed wywoła recesję. Rynek obligacji jest podobnego zdania. Jak dotąd nie było jednak wielu dowodów rozpoczynającego się spowolnienia.
Cena ropy naftowej na drodze do trzeciej tygodniowej zwyżki

Cena ropy naftowej na drodze do trzeciej tygodniowej zwyżki

2023-07-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu na rynku ropy naftowej zdecydowanie dominuje strona popytowa. Mimo że dziś rano notowania tego surowca wyhamowały zwyżkę, to cena ropy znajduje się na drodze do trzeciego tygodniowego wzrostu z kolei. Notowania ropy naftowej WTI poruszają się w rejonie 77 USD za baryłkę, a cena ropy Brent oscyluje w okolicach 81,20 USD za baryłkę.

Kolejny dzień wzrostów na rynku akcji

Kolejny dzień wzrostów na rynku akcji

2023-07-13 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować kontynuację wzrostów na rynku akcji. Settlement risk on można tłumaczyć kolejnymi dobrymi odczytami makro z USA, które zwiększają szansę na zakończenie procesu zacieśniania polityki przez Fed. Dzisiejsze dane o inflacji producenckiej poznały spadek z 1,1% r/r do 0,1% r/r przy oczekiwaniach zakładających 0,4% r/r. W przypadku bazowego wskaźnika PPI także obserwowaliśmy większy od oczekiwań spadek z 2,8% r/r do 2,4% r/r (przy szacunkach mówiących o 2,7% r/r).
Krajobraz po „inflacyjnej niespodziance”

Krajobraz po „inflacyjnej niespodziance”

2023-07-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsza sesja na globalnych rynkach finansowych upłynęła pod znakiem dominacji jednego wydarzenia: odczytu inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Niższy od oczekiwań odczyt, wynoszący 3% rdr, stał także w dużym kontraście z odczytem sprzed miesiąca, wynoszącym 4% rdr. Wyraźny spadek inflacji w USA to sygnał dla Rezerwy Federalnej, że dalsze jastrzębie podejście może nie być konieczne, aby stłumić inflację.
Zmalała szansa na podwyżkę stóp przez Fed we wrześniu

Zmalała szansa na podwyżkę stóp przez Fed we wrześniu

2023-07-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dane inflacyjne miały wywołać większą zmienność na rynku i tak też się stało. Dolar osłabł a kurs głównej pary walutowej wyszedł na nowe, kilkunastomiesięczne maksima. Za USD płacimy ponownie poniżej 4 złotych. Publikacja CPI ze Stanów Zjednoczonych wywołała falę optymizmu, co zostało zobrazowane wzrostami głównych indeksów z Wall Street. Amerykańskie 2-letnie obligacje skarbowe (ich rentowności) spadły w okolice 4,66 proc.
Depresyjna pozycja dolara amerykańskiego

Depresyjna pozycja dolara amerykańskiego

2023-07-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar amerykański nie ma łatwo, a trwająca od początku roku fala odpływu od waluty rezerwowej świata postępuje. Wczorajsza sesja w tej materii była wyjątkowo spektakularna, szczególnie z perspektywy Polski, ponieważ para USDPLN przebiła się poniżej psychologicznej bariery 4.0000. To jednak nie wszystko, albowiem inne waluty G7 również wybijały się na swoje nowe lokalne szczyty w stosunku do USD. Dlaczego tak się dzieje Tematem nr 1 wczorajszego dnia były odczyt danych o inflacji w Stanach Zjednoczonych.
Znaczący wzrost importu ropy naftowej do Chin

Znaczący wzrost importu ropy naftowej do Chin

2023-07-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Słabość amerykańskiego dolara istotnie przekłada się na rynki wielu surowców, w tym nie pozostaje obojętna na rynku ropy naftowej. Coraz niższe wyceny waluty USA przyczyniły się do zwyżki notowań ropy podczas wczorajszej sesji – obecnie notowania ropy znajdują się na najwyższym poziomie od 2 i pół miesiąca. Z kolei dane fundamentalne zeszły wczoraj na drugi plan. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, które nie sprzyjały stronie popytowej na rynku tego surowca.
Szaleństwo niskiej inflacji

Szaleństwo niskiej inflacji

2023-07-12 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy kasowe takie jak Nasdaq oraz S&P 500 otworzyły się dzisiaj sporą luką wzrostową, najwyżej od kwietnia 2022 roku. Jest to efekt odczytu niskiej inflacji w Stanach Zjednoczonych, która wyniosła „zaledwie” 3%, będąc bardzo niedaleko celu inflacyjnego. Rynek ma nadzieje, że po lipcowej niemal pewnej podwyżce ze strony Fed, stopy procentowe pozostaną już na niezmienionym poziomie do końca tego roku. Poza euforią w USA obserwujemy niemal 3% wzrost indeksu WIG20 napędzanego bankami oraz sektorem wydobywczym.
Słabość dolara tematem przewodnim na rynkach walutowych

Słabość dolara tematem przewodnim na rynkach walutowych

2023-07-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Bieżący tydzień na rynkach walutowych upływa pod znakiem słabości amerykańskiego dolara. Indeks FUSD dziś zniżkuje do okolic 101,00-101,15 pkt., co jest najniższym odczytem od dwóch miesięcy. Słabość dolara widać na wszystkich głównych parach walutowych. Notowania EUR/USD dziś dalej pną się w górę, umacniając się powyżej poziomu 1,10. Niemniej, tym samym poruszają się one już blisko lokalnych maksimów z przełomu kwietnia i maja (1,10-1,11), które stanowią ważną techniczną barierę.
Inflacja w USA wydarzeniem tygodnia

Inflacja w USA wydarzeniem tygodnia

2023-07-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wydarzeniem tego tygodnia jest dzisiejsza publikacja danych o inflacji w USA za czerwiec. W przeciwieństwie do sytuacji z maja, presja cenowa powinna zmniejszyć się również w przypadku inflacji bazowej. Rynek oczekuje 3,1 proc. dla wskaźnika ogólnego i 5,0 proc. dla wskaźnika bazowego. Kurs EUR/USD jest już w niedalekiej odległości od maksimów kwietniowo-majowych. Wczoraj popołudniu maiła miejsce kolejna fala deprecjacji USD.
Obniżka prognoz produkcji ropy naftowej w USA

Obniżka prognoz produkcji ropy naftowej w USA

2023-07-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po kilkukrotnym testowaniu wsparcia w okolicach tegorocznych minimów, notowania ropy naftowej na przełomie czerwca i lipca na nowo ruszyły w górę. Systematyczny ruch wzrostowy trwa już od kilkunastu sesji – w jego wyniku, cena ropy WTI wzrosła już do niemal 75 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent przekroczyły 79 USD za baryłkę. Wyraźniejsze zwyżki widać na wycenie europejskiego surowca – cena ropy Brent wyrwała się bowiem z kilkumiesięcznej konsolidacji, podczas gdy notowania ropy WTI w niej pozostają.
Dolar za 4 zł?

Dolar za 4 zł?

2023-07-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Patrząc na zestawienie wszystkich najważniejszych walut na świecie, złoty plasuje się w ścisłej czołówce pod względem zysku od początku tego roku. Jest to oczywiście efekt mocnej słabości z zeszłego roku związanej z wojną w Ukrainie oraz mocnym luzowaniem polityki monetarnej z czasów pandemii. Złoty częściowo straty odrobił, ale historycznie wcale nie znajduje się na ekstremalnie wysokich poziomach. Czy jednak zmiana nastawienia banku centralnego może popsuć ten pozytywny dla złotego trend?
USDPLN blisko tegorocznego minimum

USDPLN blisko tegorocznego minimum

2023-07-11 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Para USDPLN zmierza w stronę minimum przy 4,0167, jakie zostało osiągnięte 22 czerwca b.r. Złoty jest generalnie silny dzięki ponownie lepszym nastrojom na rynkach globalnych i słabości dolara. Para EURUSD sforsowała barierę 1,10 w oczekiwaniu na dane o inflacji CPI z USA, jakie poznamy w środę. Tu również EURUSD jest blisko ważnego technicznego poziomu - 1,1032 - chociaż tegoroczne szczyty mieliśmy przy 1,1095 w dniu 26 kwietnia.
Nadchodzą obniżki stóp procentowych

Nadchodzą obniżki stóp procentowych

2023-07-10 Komentarz walutowy XTB
Chociaż Fed czy EBC planują jeszcze podnieść stopy procentowe kilkukrotnie, to w krajach wschodzących rozważa się już ich obniżki. Kto pierwszy obniży stopy procentowe? Czy będzie to obniżka w Polsce czy innych krajach naszego regionu? Czy jednak pierwsze obniżą największe gospodarki Ameryki Południowej? Co obniżki mogą znaczyć dla złotego?
Dyskusja o polityce ECB...

Dyskusja o polityce ECB...

2023-07-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czy piątkowa reakcja rynku na dane Departamentu Pracy USA, które aż tak nie różniły się względem prognoz, świadczy o tym, że rynek nadmiernie oczekiwał korekty dolara w górę, a kiedy ta nie nastąpiła, przystąpił do szybkiego domykania pozycji? Niewykluczone. Szanse na podwyżkę stóp przez FED w końcu lipca to obecnie 92 proc. (wg. modelu CME FED Watch), ale już w temacie kolejnego ruchu nie przekraczają 34 proc. (na listopad). Nie oznacza to jednak, że ten wątek nie wróci.
Coraz chłodniejszy rynek pracy w USA?

Coraz chłodniejszy rynek pracy w USA?

2023-07-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czerwcowy raport o zatrudnieniu w Stanach Zjednoczonych był mieszany. Co prawda przyrost miejsc pracy spowolnił do 209 tys. Ale inne wskaźniki okazały się lepsze niż w maju. Chociaż rynek pracy się ochładza, z perspektywy Fed wciąż pozostaje zbyt silny. W związku z tym amerykańska instytucja prawdopodobnie ponownie podniesie stopy procentowe pod koniec tego miesiąca. Kurs EUR/USD ustanowił lokalne maksima na 1,0970.
Złoty odporny na obniżki stóp procentowych?

Złoty odporny na obniżki stóp procentowych?

2023-07-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek po południu prezes Glapiński otwarcie zapowiedział, że obniżka stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej jest możliwa, gdyż inflacja ma szanse wtedy spaść poniżej 10 proc. r/r. Złoty jednak nie zareagował na te doniesienia spadkiem, ale zyskał. Dlaczego? W piątek po południu większym zaskoczeniem dla globalnych rynków były dane Departamentu Pracy USA, które nie okazały się być nazbyt przekonywujące dla scenariusza potencjalnych dwóch podwyżek stóp procentowych przez FED w tym roku.
Dolar ma problemy z umocnieniem. Dziś raport NFP

Dolar ma problemy z umocnieniem. Dziś raport NFP

2023-07-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś najważniejszym pytaniem jest to, czy raport z rynku pracy wzmocni sceptycyzm rynku do podejścia Fed, które zostało zasygnalizowane na ostatnim posiedzeniu, czy może jednak go osłabi. Wczorajsza reakcja dolara na dane makro była chwilowa. EURUSD w godzinach popołudniowo – wieczornych wrócił do poziomów sprzed publikacji. Dolar ma problem z trwałą aprecjacją. Raport ADP zaskoczył mocnym wynikiem.
Czekając na payrolle...

Czekając na payrolle...

2023-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar oddał wczoraj wieczorem to, co zyskał wcześniej. W efekcie nadal stoimy w punkcie wyjścia, chociaż w ostatnich dniach oczekiwania na podwyżki stóp w USA przesunęły się lekko w górę. Model CME FED Watch daje blisko 90 proc. szans na ruch o 25 punktów baz. na posiedzeniu 26 lipca i 38 proc. prawdopodobieństwa na podobny ruch w listopadzie. Opublikowane wczoraj dane - zwłaszcza ADP i ISM dla usług zdają się pokazywać, że w amerykańskiej gospodarce nie jest tak źle, więc FED może dalej forsować zacieśnianie polityki.
Załamanie na rynku akcji

Załamanie na rynku akcji

2023-07-06 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła pogłębienie spadków na rynku akcji w Europie. Pomimo dobrej końcówki ubiegłego tygodnia, po weekendzie inwestorzy odwrócili się od akcji i obserwowaliśmy korektę, która z dnia na dzień stawała się coraz silniejsza. Dzisiejszy dzień można uznać za kulminację ruchu spadkowego ponieważ europejskie indeksy giełdowe przeceniły się nawet 2-3%. Nastroje na globalnym rynku akcji pogorszyły się po wczorajszej publikacji minutes FOMC.