Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?
Poradnik pracownika
Data dodania: 2024-06-06 (15:34)

Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.

Pierwszym krokiem, który musisz podjąć, rozpoczynając poszukiwania pracy, jest stworzenie CV odzwierciedlającego wszystkie Twoje umiejętności. Możesz znaleźć wzór za darmo do wykorzystania jako szablon online.

10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku


W 2024 roku rynek pracy będzie wciąż ewoluował pod wpływem postępu technologicznego, zmian społecznych i globalnej gospodarki. Na podstawie najnowszych trendów i danych z ubiegłego roku przygotowaliśmy przewodnik po karierach, które obecnie kształtują nasz świat.

1. Specjalista ds. Sztucznej Inteligencji (SI)

Sztuczna inteligencja to już nie tylko science fiction, ale rzeczywistość obecna wszędzie. Z integracją SI w prawie wszystkich sektorach, specjaliści ds. SI są bardziej poszukiwani niż kiedykolwiek. Specjaliści ds. SI sprawiają, że maszyny myślą i uczą się.
- Wymagane umiejętności: Uczenie maszynowe, programowanie, nauka o danych i etyka SI.
- Dlaczego jest poszukiwany: Ekspansja SI w sektorach od zdrowia po finanse zwiększa zapotrzebowanie na wykwalifikowanych profesjonalistów.

2. Technik ds. Energii Odnawialnej

Z przejściem świata na zrównoważoną energię, temat ten stał się priorytetem w wielu sektorach, a zapotrzebowanie na wykwalifikowanych techników w tej dziedzinie rośnie.
- Wymagane umiejętności: Znajomość technologii odnawialnych, umiejętność rozwiązywania problemów i pasja do zrównoważonego rozwoju.
- Dlaczego jest poszukiwany: Globalne naciski na zielone rozwiązania energetyczne napędzają wzrost miejsc pracy w tym sektorze.

3. Ekspert ds. Bezpieczeństwa Informatycznego

W świecie opartym na technologii, gdzie wszystkie dane są przechowywane w komputerach, bezpieczeństwo informatyczne pozostaje najwyższym priorytetem dla firm i rządów.
- Wymagane umiejętności: Znajomość protokołów bezpieczeństwa, etyczne hakowanie, zarządzanie ryzykiem i umiejętność przewidywania zagrożeń cybernetycznych.
- Dlaczego jest poszukiwany: Rosnąca cyfryzacja i zagrożenia cybernetyczne czynią tę rolę kluczową.

4. Specjalista ds. Marketingu Cyfrowego

W dzisiejszych czasach wszystkie formy marketingu odbywają się cyfrowo, co jest stale rozwijającym się światem wymagającym świeżych i innowacyjnych umysłów.
- Wymagane umiejętności: SEO, tworzenie treści, analiza danych i marketing w mediach społecznościowych.
- Dlaczego jest poszukiwany: Krajobraz cyfrowy jest kluczowy dla widoczności marki i zaangażowania klientów.

5. Pracownik Służby Zdrowia (Telemedycyna)

Telemedycyna zrewolucjonizowała sektor zdrowia, zwłaszcza po pandemii. Opieka zdrowotna łączy się z technologią, umożliwiając dostęp do porad i leczenia medycznego z dowolnego miejsca.
- Wymagane umiejętności: Umiejętności medyczne, umiejętność komunikacji cyfrowej i zdolność adaptacji do nowych technologii.
- Dlaczego jest poszukiwany: Trwające wyzwania zdrowotne, postępy technologiczne i potrzeba dostępnych rozwiązań zdrowotnych czynią tę rolę coraz ważniejszą.

6. Analityk Danych/Ekspert w Power BI

W erze big data te role są kluczowe dla zbierania i interpretowania ogromnych ilości informacji.
- Wymagane umiejętności: Wizualizacja danych, analiza statystyczna i znajomość narzędzi do analizy danych.
- Dlaczego jest poszukiwany: Firmy we wszystkich sektorach polegają na decyzjach opartych na danych. Eksplozja danych w każdej branży oznacza, że firmy szukają ekspertów, którzy potrafią zrozumieć te dane.

7. Kierownik Projektu Budowlanego (PM)

Projekty budowlane stały się w ostatnich latach znacznie bardziej złożone, z licznymi ekspertami pracującymi razem. Dlatego rola Project Managera staje się coraz ważniejsza, aby doprowadzić projekt do końca z pozytywnymi wynikami.
- Wymagane umiejętności: Planowanie projektu, alokacja zasobów, zarządzanie ryzykiem i skuteczna komunikacja.
- Dlaczego jest poszukiwany: Nadzoruje i koordynuje projekty budowlane od idei do ukończenia, zapewniając ich realizację na czas, zgodnie z budżetem i specyfikacjami.

8. Inżynier Robotyki

Inżynierowie robotyki są na czele innowacji technologicznych, łącząc mechanikę, elektronikę i oprogramowanie, aby projektować i tworzyć roboty.
- Wymagane umiejętności: Inżynieria mechaniczna i oprogramowania, kreatywność i pasja do robotyki.
- Dlaczego jest poszukiwany: Rosnące wykorzystanie robotów w różnych sektorach, od produkcji po opiekę zdrowotną, napędza zapotrzebowanie na tych inżynierów.

9. Projektant UX

Ponieważ produkty i usługi cyfrowe stały się podstawą każdego aspektu życia, projektanci UX stają się kluczowi w tworzeniu funkcjonalnych, angażujących i łatwych w użyciu doświadczeń.
- Wymagane umiejętności: Myślenie projektowe, badania użytkowników i oko do estetyki i funkcjonalności.
- Dlaczego jest poszukiwany: W coraz bardziej cyfrowym świecie potrzeba estetycznych i łatwych w użyciu projektów jest kluczowa, co czyni projektantów UX niezbędnymi w prawie każdym sektorze technologicznym.

10. Deweloper Blockchain

Ponieważ przemysły przyjmują blockchain ze względu na jego bezpieczeństwo, przejrzystość i efektywność, deweloperzy ci są kluczowymi graczami w rewolucjonizowaniu sposobu, w jaki działają firmy i transakcje.
- Wymagane umiejętności: Znajomość platform blockchain, rozwój smart kontraktów, języków programowania takich jak Solidity oraz zrozumienie kryptografii i systemów rozproszonych.
- Dlaczego jest poszukiwany: Rozszerzenie zastosowania technologii blockchain w różnych sektorach zwiększa zapotrzebowanie na deweloperów, którzy potrafią poruszać się w tym złożonym i rozwijającym się obszarze.

Najbardziej poszukiwane umiejętności w 2024 roku


W tym paragrafie przedstawimy najbardziej poszukiwane umiejętności, abyś mógł pracować nie tylko nad swoją specjalistyczną wiedzą, ale także nad tzw. soft skills, które są coraz bardziej ważne na rynku pracy.

Oto Top 5 najbardziej poszukiwanych umiejętności w 2024 roku:

1. Generatywna SI

Pojawienie się generatywnej SI, takiej jak ChatGPT, zostało opisane jako "moment iPhone'a" dla SI. Prawie z dnia na dzień każdy może jej używać do tworzenia, automatyzacji i oszczędzania czasu w życiu zawodowym i codziennym. Jednak potrzebne są jakości i umiejętności do identyfikowania możliwości, opracowywania efektywnych rozwiązań, zarządzania zmianami i stawiania czoła implikacjom etycznym.

2. Umiejętności z zakresu zrównoważonego rozwoju

Firmy uznają wielkie znaczenie działania w sposób zrównoważony i z minimalnym wpływem na środowisko. Cele zerowej emisji są coraz częściej traktowane jako priorytety strategiczne dla firm, a zobowiązanie do zrównoważonego rozwoju jest często wymagane przez mniejsze firmy, które chcą współpracować z przedsiębiorstwami i organami rządowymi. To oznacza, że umiejętności związane z identyfikowaniem i wdrażaniem ekologicznych rozwiązań są bardzo cenione.

3. Zarządzanie projektami

Niezależnie od tego, czy chodzi o zarządzanie ludźmi czy maszynami, rośnie potrzeba osób z umiejętnościami łączenia ludzi, technologii i zdolności do rozwiązywania problemów. Nadzór na wysokim poziomie, definiowanie celów strategicznych i priorytetów pracy oraz zasobów nadal wykracza poza możliwości narzędzi AI w firmach. Osoby pracujące w tych rolach mają jednak niebywałe możliwości wykorzystania AI do wsparcia na każdym etapie, od prototypowania po badania, programowanie, testowanie i zgodność.

4. Umiejętności komunikacyjne

Skuteczna komunikacja jest kluczowym elementem umiejętności biznesowych. Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebni są ludzie, którzy potrafią identyfikować możliwości komunikacyjne i wypełniać luki komunikacyjne między organizacjami. Będzie więcej ról dla tych, którzy potrafią interpretować wnioski z analizy danych i komunikować je w zrozumiały sposób do osób, które muszą działać na ich podstawie.

5. Umiejętności kliniczne w sektorze zdrowia

Lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy służby zdrowia coraz częściej mogą zwiększać swoje umiejętności za pomocą narzędzi sztucznej inteligencji. Jednak ludzkie cechy, takie jak inteligencja emocjonalna i empatia, zawsze będą kluczowe dla ich roli. W rozwiniętych gospodarkach praca w sektorze zdrowia jest często stosunkowo dobrze płatna, co odzwierciedla specjalistyczne umiejętności, cechy i doświadczenie potrzebne do dobrej pracy.

Podsumowanie


Podsumowując, rozwój rynku pracy jest nieustanny, dlatego kluczowe jest świadome zrozumienie jego obecnych potrzeb. Wspomniane zawody stanowią jedynie wierzchołek lodowej góry, wobec licznych zmian technologicznych i społecznych. Profesje najbardziej poszukiwane w 2024 roku oferują znakomite możliwości rozwoju i innowacji.

Obecne trendy wskazują na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z obszarów takich jak sztuczna inteligencja, energetyka odnawialna i bezpieczeństwo informatyczne. Dynamiczny postęp technologiczny stwarza potrzebę ekspertów, którzy potrafią wprowadzać nowoczesne rozwiązania i zarządzać ryzykiem związanym z cyberbezpieczeństwem. Ponadto, wzrost znaczenia zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska przyczynia się do wzrostu atrakcyjności zawodów związanych z technologiami ekologicznymi.

Sektor medyczny, szczególnie telemedycyna, dynamicznie rozwija się, odpowiadając na współczesne wyzwania zdrowotne. Postęp technologiczny umożliwia świadczenie zdalnej opieki zdrowotnej, co zwiększa dostępność usług medycznych dla społeczeństwa.

Inżynieria, w tym robotyka i projektowanie UX, także znajduje się w czołówce poszukiwanych zawodów. Innowacyjne podejście do procesów produkcyjnych i doświadczeń użytkowników staje się kluczowe dla sukcesu biznesowego. Ponadto, umiejętności analityczne, szczególnie w obszarze big data i narzędzi takich jak Power BI, są niezbędne do podejmowania strategicznych decyzji.

Zarządzanie projektami nabiera coraz większego znaczenia, ponieważ skuteczne koordynowanie kompleksowych przedsięwzięć wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. W obliczu rosnącej konkurencji, umiejętność planowania, alokacji zasobów oraz zarządzania ryzykiem staje się niezwykle cenna.

Podsumowując, kluczem do sukcesu w zmieniającym się otoczeniu zawodowym jest inwestowanie w rozwój kompetencji odpowiadających aktualnym potrzebom rynku. Adaptacja do nowych trendów i technologii może otworzyć drzwi do fascynujących możliwości zawodowych w roku 2024 i dalej.

Źródło: Poradnik pracownika
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.