Ropa w górę: zapasy i huragan w centrum uwagi

Ropa w górę: zapasy i huragan w centrum uwagi
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-08-30 (11:02)

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na sporym plusie. Polepszenie nastrojów na globalnym rynku, słabość amerykańskiego dolara, jak również spadek zapasów ropy naftowej w USA przyczyniły się do wzrostu cen ropy naftowej, zarówno gatunku WTI, jak i Brent, o około 1,30% podczas wtorkowej sesji. Dzisiaj rano zwyżka wyhamowuje. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI poruszają się w okolicach 81 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent oscyluje w rejonie 85 USD za baryłkę.

Jednym z istotnych zaskoczeń w trakcie wczorajszej sesji był raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API), w którym pokazano wyliczenia znacznego spadku zapasów ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu. O ile spodziewano się zniżki zapasów o niecałe 3 mln baryłek, to API wyliczył, że zniżka ta wyniosła 11,49 mln baryłek. Dzisiaj swoje wyliczenia, bazujące na większej ilości danych, przedstawi Departament Energii USA. Potwierdzenie dużego spadku zapasów byłoby dla cen ropy dodatkowym wsparciem.

Tymczasem drugim czynnikiem pozytywnie przekładającym się na ceny ropy naftowej w bieżącym tygodniu są obawy związane z huraganem Idalia. Przesuwa się bowiem on coraz bardziej na wschód i możliwe, że zagrozi platformom wydobywczym w rejonie Zatoki Meksykańskiej. To z kolei mogłoby potencjalnie podbić ceny zarówno ropy naftowej, jak i gazu ziemnego.

Niemniej, na razie wiele wskazuje na to, że oba te czynniki mogą wpływać pozytywnie na ceny ropy tylko krótkoterminowo. Huragan to zjawisko przejściowe, które zresztą pojawia się sezonowo w rejonie Zatoki Meksykańskiej i (na ogół) nie stanowi zagrożenia na dłuższy czas. Z kolei niski poziom zapasów ropy naftowej faktycznie jest problemem, aczkolwiek wynika on z relatywnie dużego wakacyjnego popytu na paliwa – gdy lato się skończy, sytuacja pod kątem popytowym może się pogorszyć, zwłaszcza że w USA wciąż oczekiwana jest recesja na przełomie 2023 i 2024 roku.

ZŁOTO

Złoto pod wpływem danych z USA.

W bieżącym tygodniu notowania złota kontynuują zwyżki z wcześniejszych dni. Druga połowa sierpnia póki co przynosi na tym rynku dominację strony popytowej – o ile jeszcze dwa tygodnie temu cena złota oscylowała w okolicach 1915 USD za uncję, obecnie wynosi ona ponad 1960 USD za uncję.

Notowania złota w ostatnim czasie pozostają w dużym stopniu uzależnione od sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Zarówno komunikaty ze strony Fed, jak i dane makroekonomiczne, przekładają się istotnie na wycenę amerykańskiego dolara, rentowności amerykańskich obligacji, a co za tym idzie – także na cenę kruszcu.

Wczorajszy spadek wartości dolara i spadek rentowności amerykańskich obligacji pomogły wypracować notowaniom złota zwyżkę – jednak kolejne dni będą nie mniej obfite w dane makro. Już dzisiaj o 14:30 pojawi się rewizja odczytu PKB w USA za II kw. br., jutro czeka nas m.in. odczyt PCE core, natomiast kulminacją bogatego w dane makro tygodnia będą piątkowe komunikaty z amerykańskiego rynku pracy. Jak zwykle: im gorsze dane, tym większa szansa na łagodniejsze stanowisko Fed w sprawie inflacji – a tym samym, większa szansa na kontynuację zwyżek notowań złota.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-12-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo porannego wyhamowania zniżek, wczorajsza sesja zakończyła się dla cen ropy naftowej na minusie jako już czwarta spadkowa sesja z rzędu. Notowania ropy naftowej WTI zbliżyły się do okolic 72 USD za baryłkę, a cena ropy Brent zeszła poniżej 78 USD za baryłkę. Ubiegłotygodniowa decyzja o pogłębionych – lecz dobrowolnych – cięcia ropy naftowej w krajach OPEC+, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca na globalnym rynku.
Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku

Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku

2023-12-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po kilku spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj poruszają się w okolicach wczorajszego zamknięcia, a jednocześnie – w rejonie lokalnych minimów z połowy listopada br. W przypadku ropy WTI, oznacza to okolice 73 USD za baryłkę, z kolei dla ropy Brent jest to poziom 78 USD za baryłkę. Cena ropy ustabilizowała się na skutek braku nowych impulsów oraz wyczekiwania na kolejne informacje, które nadałyby notowaniom kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-12-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Decyzja OPEC+, wprowadzająca dodatkowe – lecz głównie dobrowolne – cięcia produkcji ropy naftowej, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca. Wręcz przeciwnie: stanowiła ona impuls dla cen ropy naftowej do powrotu do dynamicznych przecen. Ruch ten odzwierciedla zarówno brak wiary w to, czy nowe ustalenia będą skrupulatnie przestrzegane, jak i obawy przed tym, czy będą one w odpowiedzi sposób mierzone. Kluczowe w wycenie ropy naftowej jest jednak to, że na rynku oczekiwane jest na tyle istotne wyhamowanie dynamiki popytu na ropę naftową w przyszłym roku, że działania OPEC mogą nie zniwelować tego efektu.
Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

2023-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była pełna emocji. Wszystko za sprawą wyczekiwanego spotkania przedstawicieli OPEC+, które miało rzucić więcej światła na dalsze plany rozszerzonego kartelu, dotyczące limitów produkcji ropy naftowej. Decyzje faktycznie zapadły – i nawet mimo wielu pojawiających się wcześniej spekulacji, zdołały one zaskoczyć inwestorów.
Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

2023-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi nerwowość inwestorów w wyczekiwaniu na ważną decyzję OPEC+ dotyczącą dalszych planów w kontekście limitów produkcji ropy naftowej. Spotkanie przedstawicieli rozszerzonego kartelu ma miejsce już dzisiaj (dla przypomnienia: było ono przełożone z 26 listopada ze względu na trudności w osiągnięciu kompromisu). Niemniej, mimo oczekiwań konkretnej i spójnej decyzji OPEC+ w kwestii limitów produkcji, inwestorzy nadal nie mają pewności, jak ta decyzja ostatecznie może wyglądać.
OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła odbicie cen tego surowca w górę. Była w tym największa zasługa słabości amerykańskiego dolara, która przyczyniła się do wzrostów na rynkach wielu surowców i towarów. Nie zmienia to faktu, że na rynku ropy trwa nerwowa atmosfera wyczekiwania – w tym tygodniu bowiem na inwestorów czekają najprawdopodobniej liczne wypowiedzi i informacje ze strony producentów ropy naftowej i ważnych graczy na tym rynku z całego świata.
OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

2023-11-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, jednak strona popytowa nieco ją kontruje i dzisiaj na rynku tym trwa konsolidacja. Wszystko za sprawą wyczekiwania na decyzję OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej, która z pewnością jest kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia. Nadchodzące spotkanie przedstawicieli krajów OPEC+ budzi dużo emocji głównie po tym, jak zostało ono przesunięte z 26 na 30 listopada.
Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

2023-11-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa. Mimo słabego rozpoczęcia poniedziałkowej sesji, ceny ropy zakończyły ją na plusie, a dzisiaj utrzymują się blisko wczorajszych poziomów zamknięcia. Wzrostom na rynku ropy naftowej sprzyjają oczekiwania większego popytu na ten surowiec. Impulsem do zwyżek był m.in. raport OPEC.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-11-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po piątkowym wzrostowym akcencie, notowania ropy naftowej w poniedziałkowy poranek powracają do zniżek. Przeceny co prawda nie są dynamiczne, jednak widać, że na rynku tego surowca dominuje wciąż retoryka związana z obawami o popyt na ropę naftową w największych gospodarkach świata (Stanach Zjednoczonych i Chinach), zaś kwestie związane z podażą schodzą na dalszy plan. W kontekście sytuacji w USA, czyli kraju będącego największym konsumentem ropy i produktów ropopochodnych na świecie, inwestorzy obawiają się spowolnienia popytu na paliwa – a obawy te są napędzane przez ostatnie prognozy Departamentu Energii USA.
Słaby tydzień na rynku ropy naftowej

Słaby tydzień na rynku ropy naftowej

2023-11-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej przez większość czasu w tym tygodniu znajdowały się pod wyraźną presją strony podażowej. Końcówka tygodnia przynosi wyhamowanie zniżek i próby odbicia notowań w górę – jednak ich zakres jest niewielki w porównaniu do wcześniejszych przecen. Ten tydzień ogólnie przynosi największą słabość cen ropy naftowej od maja-czerwca bieżącego roku, kiedy to przeceny skłoniły OPEC+ do większej rynkowej interwencji.