Ceny ropy naftowej w górę po ataku na Izrael

Ceny ropy naftowej w górę po ataku na Izrael
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-10-09 (12:20)

Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień na sporym minusie – była to jedna z największych w tym roku tygodniowych przecen i największa zniżka od marca. Nowy tydzień przynosi jednak znaczące zmiany w wycenie tego surowca – notowania ropy naftowej rozpoczęły poniedziałkową sesję od luki wzrostowej wywołanej niespokojną sytuacją na Bliskim Wschodzie. W rezultacie, cena ropy WTI otarła się o rejon 86-87 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent zwyżkowały rano nawet do okolic 89 USD za baryłkę. Później jednak oba rodzaje ropy naftowej oddały część tych zwyżek.

Starcia pomiędzy palestyńskim Hamasem a wojskami Izraela budzą niepokój związany z możliwym ich wpływem na podaż ropy naftowej. Na razie jest on jednak umiarkowany – konflikt póki co nie dość, że trwa krótko, to jeszcze nie wpływa istotnie na produkcję czy eksport ropy naftowej. Dopiero potencjalna eskalacja walk i dołączanie innych bliskowschodnich krajów (takich jak Iran czy Arabia Saudyjska) mogłaby znacząco zmienić obraz sytuacji. Na to jednak, przynajmniej na razie, się nie zanosi: wiele krajów regionu póki co z dystansem przygląda się sytuacji i nie deklaruje wsparcia dla którejkolwiek ze stron. Jedynie Iran otwarcie poparł działania Hamasu, ale póki co jest to retoryka dyplomatyczna, nie zaś większe działania.

Z kolei wsparcie dla Izraela zadeklarowało USA. Atak na ten kraj ze strony Hamasu może bowiem zagrozić próbom dyplomatycznego zbliżenia na linii Izrael-Arabia Saudyjska, do którego USA dążyło w ostatnich latach. Saudyjczycy mieli złagodzić swoje stanowisko względem Izraela w zamian za pakt obronny z USA. Jednocześnie, Arabia Saudyjska zadeklarowała, że od przyszłego roku może podwyższyć produkcję ropy naftowej w ramach tego porozumienia.

Sytuacja w Izraelu będzie przekładać się na wycenę ropy naftowej, jednak dopiero potencjalna eskalacja konfliktu miałaby realny, trwalszy wpływ na ceny tego surowca.

ZŁOTO

Luka wzrostowa na wykresie cen złota.

Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień od luki wzrostowej. Cena tego kruszcu przez ostatnie dwa tygodnie wyraźnie zniżkowała, docierając do okolic 1825 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia. Był to najniższy poziom cen złota od marca br. W rezultacie, notowania złota znalazły się w ostatnich dniach w rejonie technicznego wyprzedania.

Dziś cena złota podskoczyła ponad 1860 USD za uncję, co jednak nie było typowym technicznym odreagowaniem (chociaż ono także miałoby uzasadnienie), lecz reakcją na informacje dotyczące ataku palestyńskiego ugrupowania Hamas na cele w Izraelu, na co Izrael odpowiedział wypowiedzeniem wojny. Konflikt na Bliskim Wschodzie przyciągnął uwagę całego świata i rozbudził nerwowość wokół sytuacji w całym regionie.

Na razie jednak konflikt pozostaje wewnętrzną sprawą Izraela, a inne państwa bliskowschodnie patrzą na sytuację z dystansem. To budzi nadzieje na brak eskalacji konfliktu, zaś zdecydowana odpowiedź Izraela na ataki prowadzi do spekulacji, że konflikt może zakończyć się szybko.

Złoto jest przez wielu inwestorów traktowane jako tzw. bezpieczna przystań na rynkach finansowych, czyli aktywo, które zyskuje na wartości w okresach większej nerwowości i niepewności. Z tej przyczyny, ruch cen złota w górę ejst uzasadniony, jednak na razie jest on mimo wszystko relatywnie niewielki ze względu na nadzieje na szybkie zakończenie konfliktu.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.
Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

2024-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od delikatnej przeceny. Ruch nie jest jednak duży w stosunku do sytuacji w poprzednim tygodniu, a ceny ropy wyczekują na nowe istotne impulsy. Tymczasem póki co, nowy tydzień na rynku ropy przynosi już dawno znane tematy. Pierwszym z nich jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, co do której pojawiły się nadzieje na przełom.
Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.