Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Kolejny spadek produkcji ropy naftowej w Libii

Kolejny spadek produkcji ropy naftowej w Libii

2022-04-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od delikatnej zwyżki. Cena tego surowca dotarła do najwyższych poziomów od trzech tygodni ze względu na oczekiwania dotyczące mniejszej podaży oraz większego popytu na rynku ropy naftowej. W kwestiach podażowych na nowo przypomniała o sobie Libia. Kraj ten już od ponad dekady (a dokładniej, od tzw. arabskiej wiosny z 2011 r.) jest rozdzierany wewnętrznymi walkami i konfliktami o władzę, a w ostatnich latach o wpływy rywalizują oficjalny rząd w Trypolisie oraz samozwańcze władze, posiadające kontrolę nad wschodnią częścią tego kraju.
Wygaszanie handlu rosyjską ropą naftową

Wygaszanie handlu rosyjską ropą naftową

2022-04-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona popytowa. Po dwóch wyraźnie wzrostowych sesjach, dzisiaj cena tego surowca delikatnie odreagowuje, jednak nadal widać presję kupujących. Cenom ropy naftowej pomaga słabość dolara, ale największym wsparciem są dla niej obawy dotyczące podaży rosyjskiej ropy naftowej. Na razie unijne sankcje na import ropy naftowej z Rosji pozostają w sferze przypuszczeń i spekulacji. Prawdopodobieństwo ich wprowadzenia jest niewielkie, ale wiele wskazuje na to, że w międzyczasie będą pojawiać się inne metody na coraz mocniejsze „przykręcanie śruby” Rosji.

Unijne sankcje na rosyjską ropę wywołałyby ogromny szok podażowy

Unijne sankcje na rosyjską ropę wywołałyby ogromny szok podażowy

2022-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, jednak już dzisiaj rano to strona popytowa ma delikatną przewagę. Niemniej, na rynku tym nadal widać niezdecydowanie inwestorów i wyczekiwanie na kolejne fundamentalne lub polityczne impulsy – w tym potencjalnie na kluczowy impuls, jakim byłyby konkretne informacje na temat potencjalnych sankcji obejmujących zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej do Unii Europejskiej.
MAE: dodatkowe 60 mln baryłek ropy uwolnione z rezerw strategicznych

MAE: dodatkowe 60 mln baryłek ropy uwolnione z rezerw strategicznych

2022-04-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wiodącym tematem na rynku ropy naftowej pozostaje kwestia potencjalnych nowych sankcji na Rosję, powiązanych ze zbrodniami wojennymi, dokonanymi na terytorium Ukrainy. Sprawa ta nieustannie budzi obawy, związane z możliwymi problemami z podażą ropy naftowej w krajach zachodnich – jednak nie ulega wątpliwości, że doprowadzenie do sankcji powiązanych z importem ropy naftowej byłoby w Europie bardzo trudne, dlatego ten scenariusz pozostaje mało prawdopodobny w krótkim czasie.
Czy pojawią się nowe sankcje na Rosję, dotyczące ropy naftowej?

Czy pojawią się nowe sankcje na Rosję, dotyczące ropy naftowej?

2022-04-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczęła się spokojnie, jednak ostatecznie ceny tego surowca wyraźnie zwyżkowały, kończąc ją na ponad 3-procentowych plusach (w przypadku ropy WTI, nawet ponad 4-procentowych). Dzisiaj rano strona popytowa także nie odpuszcza, a cena ropy kontynuuje wzrosty. Zwyżka cen ropy to przede wszystkim efekt obaw związanych z możliwością pojawienia się kolejnych sankcji, uderzających w Rosję.
Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2022-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od delikatnej zwyżki, stającej w kontrze wobec wyraźnych spadków cen z poprzedniego tygodnia. Niemniej, odbicie cen ropy w górę jest symboliczne i wynika bardziej z sytuacji technicznej na wykresie notowań ropy niż z uwarunkowań fundamentalnych. Ceny ropy bowiem ocierają się już z powrotem o barierę 100 USD za baryłkę – przynajmniej jeśli chodzi o wycenę ropy naftowej WTI (w przypadku ropy Brent nadal mamy ceny rzędu 104-105 USD za baryłkę).
Kolejne uwolnienie strategicznych rezerw ropy w USA

Kolejne uwolnienie strategicznych rezerw ropy w USA

2022-04-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły marzec spadkowym akcentem, a dzisiaj rano także poruszają się pod presją podaży. Ruch spadkowy wynika przede wszystkim z ogłoszonych przez Stany Zjednoczone planów kolejnego uwolnienia strategicznych rezerw ropy naftowej (Strategic Petroleum Reserve SPR) – i nie tylko. Joe Biden potwierdził wczoraj, że USA uwolnią 180 mln baryłek ropy naftowej z własnych rezerw strategicznych.
Indie z planem zakupu rosyjskiej ropy naftowej

Indie z planem zakupu rosyjskiej ropy naftowej

2022-03-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej pozostają pod presją podaży, wynikającej z nieśmiałego powrotu nastawienia risk-on na globalne rynki finansowe, nadziei na pozytywne wyniki rozmów na linii Ukraina-Rosja, siły amerykańskiego dolara, jak również obaw dotyczących popytu na ropę za sprawą wyraźnego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w Chinach. Powyższe czynniki sprawiły, że dzisiaj rano cena ropy naftowej znajduje się już na najniższych poziomach od 1 marca, czyli od dwóch tygodni. W przypadku ropy naftowej Brent, obserwujemy zejście notowań do okolic 100 USD za baryłkę, natomiast ropa WTI spadła już do poziomów dwucyfrowych i wycen poniżej 97 USD za baryłkę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2022-03-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena ropy gatunku Brent oscyluje dzisiaj rano w okolicach 109 USD za baryłkę, z kolei notowania amerykańskiej ropy WTI poruszają się w rejonie 105-106 USD za baryłkę. Na rynku ropy (i nie tylko) dzisiaj rano panują nieco lepsze nastroje, związane z oczekiwaniami postępów w rozmowach dyplomatycznych na linii Ukraina-Rosja.
Brak pośpiechu w zwiększaniu produkcji ropy naftowej

Brak pośpiechu w zwiększaniu produkcji ropy naftowej

2022-03-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dotarciu notowań ropy naftowej do poziomu 130 USD za baryłkę na początku bieżącego tygodnia, później obserwowaliśmy na tym rynku już spadki. Obecnie cena ropy Brent oscyluje już w okolicach 108-109 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej WTI poruszają się w rejonie 105-106 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to przede wszystkim efekt spekulacji dotyczących wzrostu wydobycia ropy naftowej w krajach będących jej kluczowymi producentami – a wszystko po to, aby zniwelować efekt sankcji narzucanych na Rosję.
Amerykańskie sankcje na import ropy naftowej z Rosji

Amerykańskie sankcje na import ropy naftowej z Rosji

2022-03-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Stało się: zgodnie z zapowiedziami, Stany Zjednoczone wczoraj poinformowały o wprowadzeniu natychmiastowych sankcji na import ropy naftowej oraz innych surowców energetycznych z Rosji. Ruch prezydenta USA, określany przez niego samego jako „cios w machinę wojenną Władimira Putina”, spotkał się w USA z szerokim poparciem, zarówno ze strony polityków, jak i samego społeczeństwa. Decyzja Stanów Zjednoczonych jest oczywiście ważna, ponieważ uderza ona bezpośrednio w kluczową dla Rosji gałąź gospodarki.
Chwiejna konsolidacja notowań ropy naftowej

Chwiejna konsolidacja notowań ropy naftowej

2022-03-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej, które doprowadziły ceny tego surowca do wieloletnich maksimów. Zarówno notowania europejskiej ropy naftowej Brent, jak i ceny amerykańskiej ropy WTI, podczas poniedziałkowej sesji sięgnęły 130 USD za baryłkę. W późniejszych godzinach sytuacja się uspokoiła, a notowania ropy ustabilizowały się odpowiednio w rejonie 125 USD za baryłkę (dla ropy Brent) oraz 121 USD za baryłkę (dla ropy WTI).
Ropa naftowa - Blisko do porozumienia z Iranem

Ropa naftowa - Blisko do porozumienia z Iranem

2022-03-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej gwałtownie rosły – ostatni raz tak dynamiczna wzrostowa seria była obserwowana w połowie 2020 roku, kiedy to rynek ropy podnosił się po wcześniejszym ciosie wywołanym pandemią. Tymczasem końcówka bieżącego tygodnia przynosi próbę wypracowania pewnej równowagi – oczywiście względnej równowagi, biorąc pod uwagę utrzymującą się wysoką zmienność cen ropy.
Rajd w górę notowań ropy naftowej

Rajd w górę notowań ropy naftowej

2022-03-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Emocje na rynku ropy naftowej nie opadają – cena tego surowca pnie się na nowe, obecnie już ośmioletnie szczyty. Notowania ropy Brent dzisiaj rano sięgnęły już niemal 120 USD za baryłkę, a cena ropy WTI dotarły do okolic 116 USD za baryłkę. Cena ropy naftowej wystrzeliła w górę głównie ze względu na obawy dotyczące sankcji narzuconych na Rosję w wyniku konfliktu zbrojnego w Ukrainie.
Cena ropy naftowej nadal w pobliżu siedmioletnich maksimów

Cena ropy naftowej nadal w pobliżu siedmioletnich maksimów

2022-02-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Rozpoczęcie inwazji Rosji na Ukrainę wstrząsnęło wczoraj całym globalnym rynkiem finansowym. W rezultacie, notowania ropy naftowej przekroczyły poziom 100 USD za baryłkę po raz pierwszy od 2014 r. Już wczoraj w godzinach popołudniowych oraz dzisiaj rano sytuacja nieco się uspokoiła, a ceny ropy naftowej zanotowały korektę spadkową – co nie zmienia faktu, że o stabilizacji na tym rynku póki co nie może być mowy. Zmienność pozostaje podwyższona, a notowania ropy pozostają w bliskiej odległości od lokalnych szczytów z wczoraj.
Cena ropy Brent powyżej 100 USD po raz pierwszy od 2014 r.

Cena ropy Brent powyżej 100 USD po raz pierwszy od 2014 r.

2022-02-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Inwazja Rosji na Ukrainę stała się faktem, co naturalnie wstrząsnęło całym globalnym rynkiem finansowym, w tym także notowaniami ropy naftowej. Ceny ropy Brent dzisiaj przekroczyły poziom 100 USD za baryłkę po raz pierwszy od 2014 r. Co prawda ta psychologiczna bariera nadal pozostaje silnym oporem dla notowań ropy, jednak nie ulega wątpliwości, że przy obecnej zmienności notowania ropy naftowej mogą na nią nadal napierać.
Wyraźny zwrot cen ropy naftowej w dół

Wyraźny zwrot cen ropy naftowej w dół

2022-02-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile jeszcze wczoraj notowania ropy naftowej dynamicznie rosły, a cena ropy Brent sięgnęła niemal 100 USD za baryłkę, to dzisiaj rano poziomy trzycyfrowe na rynku tego surowca wyraźnie się oddaliły. Notowania ropy gatunku Brent rozpoczęły środową sesję od luki spadkowej i zejścia poniżej 94 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej WTI otworzyły dzisiejszą sesję w okolicach 92 USD za baryłkę.
Cena ropy naftowej coraz bliżej 100 USD za baryłkę

Cena ropy naftowej coraz bliżej 100 USD za baryłkę

2022-02-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia oczy praktycznie całego świata skierowane są na działania Rosji na Ukrainie. Poniedziałkowy wieczór przyniósł głośne orędzie Władimira Putina, w którym poinformował on o uznaniu przez Rosję dwóch separatystycznych regionów w Donbasie (tzw. Republik Ludowych: Donieckiej i Ługańskiej). Jednocześnie, rosyjski prezydent wezwał do obrony tych terenów przez wojska rosyjskie, co de facto oznacza inwazję Rosji na Ukrainę.
Arabscy producenci ropy naftowej zwolennikami przewidywalności

Arabscy producenci ropy naftowej zwolennikami przewidywalności

2022-02-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W poprzednim tygodniu notowania ropy naftowej zniżkowały, jednak ustabilizowały się i odrobiły część zniżek pod koniec tygodnia. Na rynku tego surowca nieustannie dominują dwa główne tematy. Pierwszym z nich są trwające negocjacje pomiędzy krajami zachodnimi a Iranem na temat potencjalnego powrotu do paktu nuklearnego z 2015 r. Zaczynają one przynosić pierwsze postępy i konkretne informacje, co budzi w inwestorach nadzieje na to, że z czasem zniesione zostaną także sankcje dotyczące ropy naftowej, a irański surowiec trafi w większych ilościach na globalny rynek. To zaś przyczynia się do spadku cen ropy.
Ceny ropy naftowej znów w górę

Ceny ropy naftowej znów w górę

2022-02-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ SA
Po dwóch spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj powróciły do zwyżek. Cena surowca gatunku WTI porusza się tuż poniżej 91 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent oscylują w okolicach 93,50-94,00 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej nadal dominują doniesienia polityczne. Negatywny wpływ na ceny wywołały informacje o postępach w rozmowach na temat paktu nuklearnego. Zarówno Francja, jak i Iran, potwierdziły w ostatnich dniach, że jest coraz większa szansa na sukces negocjacji na linii Iran-kraje zachodnie oraz powrót do porozumienia z 2015 roku.