Prognozy rekordowej produkcji ropy naftowej w USA

Prognozy rekordowej produkcji ropy naftowej w USA
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-08-09 (11:34)

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na delikatnym plusie, mimo początkowych zniżek. W drugiej części dnia cena ropy odrobiła wcześniejsze zniżki z nawiązką, czemu sprzyjają utrzymujące się na światowym rynku obawy o podaż tego surowca i niski poziom jego zapasów. Jednak dzisiaj cena ropy nie ma już siły do kontynuacji zwyżek, co z kolei także ma swoje uzasadnienie fundamentalne.

Z pewnością jedną z kluczowych informacji, na które czekają inwestorzy, jest komunikat dotyczący potencjalnego programu stymulującego gospodarkę Chin. Niemniej, w obliczu braku szczegółowych informacji z Państwa Środka, inwestorzy skupiają się na danych ze Stanów Zjednoczonych.

Wczoraj swój komunikat dotyczący zapasów ropy naftowej przedstawił Amerykański Instytut Paliw (API). Pokazał on, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 4,07 mln baryłek, co jest zaskakującym wynikiem (oczekiwano delikatnego spadku zapasów). Dzisiaj swoje wyliczenia dotyczące zapasów ropy naftowej opublikuje Departament Energii USA.

Natomiast już wczoraj departament (a dokładniej jego statystyczna odnoga EIA, czyli Energy Information Administration) wypuścił raport, w którym oszacował, że w bieżącym roku produkcja ropy naftowej wzrośnie o 850 tys. baryłek do poziomu 12,76 mln baryłek dziennie. Gdyby taki scenariusz się spełnił, to byłby to historyczny rekord produkcji ropy w USA. Z kolei na przyszły rok EIA oczekuje dalszego wzrostu produkcji, tym razem o 330 tys. baryłek dziennie do poziomu 13,09 mln baryłek dziennie.

W ten sposób, Stany Zjednoczone umocnią swoją pozycję jako lidera globalnej produkcji ropy naftowej. W obliczu ograniczającej produkcję Arabii Saudyjskiej oraz uwikłanej w konflikt zbrojny Rosji, to właśnie USA zaopatrują w ropę coraz więcej krajów świata.

KUKURYDZA

Kukurydza pod presją ze względu na dużą podaż.

Wiosna i lato na wykresie notowań kukurydzy są wyjątkowo burzliwym okresem. Duża zmienność cen kukurydzy wynika m.in. ze zmieniających się warunków do upraw tego zboża w Stanach Zjednoczonych, będących kluczowym producentem i eksporterem kukurydzy. Obecnie notowania kukurydzy w USA oscylują w okolicach 5 USD za buszel.

W tym tygodniu cena kukurydzy delikatnie odbija w górę, jednak jest to raczej korekta techniczna niż trwały ruch w górę. Notowania tego zboża są bowiem blokowane przez prognozy dużej produkcji kukurydzy w USA, a tym samym także na świecie.

Obecnie farmerzy amerykańscy prognozują, że tegoroczne zbiory kukurydzy mogą być drugie największe w historii. Wynika to z istotnego polepszenia się warunków pogodowych na terenach uprawy tego zboża w Stanach Zjednoczonych. To może nadal generować presję spadkową na ceny kukurydzy.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

2023-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była pełna emocji. Wszystko za sprawą wyczekiwanego spotkania przedstawicieli OPEC+, które miało rzucić więcej światła na dalsze plany rozszerzonego kartelu, dotyczące limitów produkcji ropy naftowej. Decyzje faktycznie zapadły – i nawet mimo wielu pojawiających się wcześniej spekulacji, zdołały one zaskoczyć inwestorów.
Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

2023-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi nerwowość inwestorów w wyczekiwaniu na ważną decyzję OPEC+ dotyczącą dalszych planów w kontekście limitów produkcji ropy naftowej. Spotkanie przedstawicieli rozszerzonego kartelu ma miejsce już dzisiaj (dla przypomnienia: było ono przełożone z 26 listopada ze względu na trudności w osiągnięciu kompromisu). Niemniej, mimo oczekiwań konkretnej i spójnej decyzji OPEC+ w kwestii limitów produkcji, inwestorzy nadal nie mają pewności, jak ta decyzja ostatecznie może wyglądać.
OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła odbicie cen tego surowca w górę. Była w tym największa zasługa słabości amerykańskiego dolara, która przyczyniła się do wzrostów na rynkach wielu surowców i towarów. Nie zmienia to faktu, że na rynku ropy trwa nerwowa atmosfera wyczekiwania – w tym tygodniu bowiem na inwestorów czekają najprawdopodobniej liczne wypowiedzi i informacje ze strony producentów ropy naftowej i ważnych graczy na tym rynku z całego świata.
OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

2023-11-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, jednak strona popytowa nieco ją kontruje i dzisiaj na rynku tym trwa konsolidacja. Wszystko za sprawą wyczekiwania na decyzję OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej, która z pewnością jest kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia. Nadchodzące spotkanie przedstawicieli krajów OPEC+ budzi dużo emocji głównie po tym, jak zostało ono przesunięte z 26 na 30 listopada.
Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

2023-11-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa. Mimo słabego rozpoczęcia poniedziałkowej sesji, ceny ropy zakończyły ją na plusie, a dzisiaj utrzymują się blisko wczorajszych poziomów zamknięcia. Wzrostom na rynku ropy naftowej sprzyjają oczekiwania większego popytu na ten surowiec. Impulsem do zwyżek był m.in. raport OPEC.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-11-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po piątkowym wzrostowym akcencie, notowania ropy naftowej w poniedziałkowy poranek powracają do zniżek. Przeceny co prawda nie są dynamiczne, jednak widać, że na rynku tego surowca dominuje wciąż retoryka związana z obawami o popyt na ropę naftową w największych gospodarkach świata (Stanach Zjednoczonych i Chinach), zaś kwestie związane z podażą schodzą na dalszy plan. W kontekście sytuacji w USA, czyli kraju będącego największym konsumentem ropy i produktów ropopochodnych na świecie, inwestorzy obawiają się spowolnienia popytu na paliwa – a obawy te są napędzane przez ostatnie prognozy Departamentu Energii USA.
Słaby tydzień na rynku ropy naftowej

Słaby tydzień na rynku ropy naftowej

2023-11-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej przez większość czasu w tym tygodniu znajdowały się pod wyraźną presją strony podażowej. Końcówka tygodnia przynosi wyhamowanie zniżek i próby odbicia notowań w górę – jednak ich zakres jest niewielki w porównaniu do wcześniejszych przecen. Ten tydzień ogólnie przynosi największą słabość cen ropy naftowej od maja-czerwca bieżącego roku, kiedy to przeceny skłoniły OPEC+ do większej rynkowej interwencji.
Niepokoje na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

Niepokoje na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

2023-10-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na minusie. Niemniej, dzisiaj cena tego surowca rośnie, co wynika z utrzymujących się obaw o sytuację na Bliskim Wschodzie. Ceny ropy rosną dziś po informacjach o tym, że amerykańskie wojska uderzyły w dwa irańskie cele (powiązane z Irańską Gwardią Rewolucyjną) cele zlokalizowane w Syrii, jako odpowiedź na niedawne ataki na wojska amerykańskie w Syrii i Iraku.
Sytuacja na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

Sytuacja na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

2023-10-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej, które na początku wczorajszej sesji znajdowały się pod presją podaży, w drugiej połowie dnia powróciły do zwyżek i zakończyły czwartek na wyraźnym plusie. Tym samym, cena ropy znajduje się na drodze do drugiego z rzędu wzrostowego tygodnia. Notowania ropy Brent przekraczają poziom 93 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI oscylują w rejonie bariery 90 USD za baryłkę.
Embargo krajów arabskich mało prawdopodobne

Embargo krajów arabskich mało prawdopodobne

2023-10-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Trwa nerwowy tydzień na rynku ropy naftowej. Dzisiaj na rynku tym przeważa jednak strona podażowa, bowiem spekulacje wokół możliwej eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie nieco przygasły. Tak czy inaczej, zmienność cen ropy pozostaje duża. Dzisiejsze zniżki notowań ropy naftowej wynikają z dwóch kluczowych kwestii. Po pierwsze, mimo ogromu tragedii w Strefie Gazy i chaosu wokół sytuacji w Izraelu, wiele wskazuje na to, że konflikt nie rozprzestrzeni się na pozostałe kraje Bliskiego Wschodu.