Mieszane prognozy dotyczące przyszłości cen ropy naftowej

Mieszane prognozy dotyczące przyszłości cen ropy naftowej
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-08-01 (12:46)

Notowania ropy naftowej mocno rozpoczęły bieżący tydzień. Cena tego surowca jest nieustannie wspierana przez relatywnie niski poziom globalnych zapasów oraz nadzieje na wzrost popytu w kluczowych gospodarkach świata, głównie w Stanach Zjednoczonych oraz Chinach. W przypadku USA, inwestorzy nie liczą na wzrost popytu od razu. Co prawda na razie zapotrzebowanie na paliwa w tym kraju jest większe ze względu na sezon letnich wyjazdów, ale jednocześnie oczekiwane jest wyhamowanie dynamiki wzrostu gospodarczego w tym kraju w końcówce bieżącego roku.

Inwestorzy oczekują, że wyższe stopy procentowe negatywnie przełożą się na sytuację gospodarczą w USA, zaś zakończenie cyklu podwyżek stóp przez Fed i możliwe łagodzenie polityki monetarnej będą miały istotny wpływ na popyt na ropę dopiero najprędzej w drugiej połowie przyszłego roku.

Nieco więcej optymizmu w kontekście najbliższych miesięcy pojawia się w Chinach. Tamtejsze władze niedawno zadeklarowały, że są gotowe stymulować lokalny wzrost gospodarczy. Niemniej, na razie brakuje szczegółów tych potencjalnych działań, więc zapewne dopiero gdy one się pojawią, wywrą pozytywną presję na ceny ropy.

Natomiast w tym tygodniu tematem przewodnim na rynku ropy naftowej jest wyczekiwanie na spotkanie przedstawicieli krajów OPEC+, które będzie miało miejsce w nadchodzący piątek. Jak na razie, duże cięcia produkcji ropy w rozszerzonym kartelu są jednym z kluczowych czynników podtrzymujących notowania ropy naftowej w ostatnich miesiącach. Cięcia te są większe niż wzrost podaży ropy naftowej w krajach spoza OPEC+, co w drugiej połowie roku najprawdopodobniej przełoży się na deficyt na globalnym rynku ropy naftowej.

W rezultacie, oczekiwania dotyczące notowań ropy w najbliższych miesiącach są mieszane. Słabość największych gospodarek świata będzie utrzymywała ceny w ryzach, jednak potencjalny program stymulacyjny w Chinach oraz utrzymanie dużych cięć wydobycia ropy przez OPEC+ mogą być skuteczną przeciwwagą.

ZŁOTO

WGC: Spadek popytu na złoto w II połowie 2023 r.

Notowania złota w ostatnim czasie doświadczały nerwowych zmian notowań, za co odpowiadały m.in. liczne publikacje danych makro w kluczowych gospodarkach świata (w tym USA) oraz decyzje banków centralnych. (W przypadku poniższego wykresu, za lukę wzrostową odpowiada także zmiana serii kontraktów.)

Komunikaty ze strony banków centralnych były jednak na tyle ogólne, że inwestorzy na rynku kruszcu nadal wypatrują danych makro pod kątem dalszych działań tych instytucji w zakresie polityki monetarnej. Co prawda Fed nie wykluczył kolejnych podwyżek stóp, jednak wydaje się bardzo prawdopodobne, że jeśli dynamika inflacji w USA nadal będzie dynamicznie spadać, a dane makro będą relatywnie dobre, to Rezerwa Federalna nie zdecyduje się już na kolejne podwyżki stóp procentowych w USA.

Tymczasem dzisiaj pojawiły się ciekawe dane World Gold Council (WGC) na temat sytuacji na rynku złota w II kw. bieżącego roku. Pokazały one, że popyt na złoto w tym czasie spadł o 2% rdr do poziomu 920,7 ton ze względu na mniejszy popyt ze strony banków centralnych oraz niski popyt przemysłowy. Niemniej, popyt ze strony sektora jubilerskiego, który na rynku złota jest kluczowy, utrzymywał się na wysokim poziomie, co wynikało m.in. z traktowania wysokiej jakości biżuterii jako sposobu na przechowywanie kapitału w niektórych krajach (głównie azjatyckich). Taki scenariusz potwierdzają też dane pokazujące wzrost sprzedaży złotych monet i sztabek w II kw. 2023 r.

Co do popytu inwestycyjnego, czyli tego związanego głównie z napływami lub odpływami z funduszy ETF, drugi kwartał był mało wyrazisty. Nadal kapitał odpływał z ETFów, jednak wolniej niż w pierwszym kwartale. Ogólnie, słabość popytu odzwierciedlały ceny złota w ostatnich miesiącach, które kierowały się w dół. Dopiero lipiec był dla cen kruszcu łaskawszy i przyniósł zwyżki.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.
Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

2024-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od delikatnej przeceny. Ruch nie jest jednak duży w stosunku do sytuacji w poprzednim tygodniu, a ceny ropy wyczekują na nowe istotne impulsy. Tymczasem póki co, nowy tydzień na rynku ropy przynosi już dawno znane tematy. Pierwszym z nich jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, co do której pojawiły się nadzieje na przełom.
Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.