Mieszane prognozy dotyczące przyszłości cen ropy naftowej

Mieszane prognozy dotyczące przyszłości cen ropy naftowej
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-08-01 (12:46)

Notowania ropy naftowej mocno rozpoczęły bieżący tydzień. Cena tego surowca jest nieustannie wspierana przez relatywnie niski poziom globalnych zapasów oraz nadzieje na wzrost popytu w kluczowych gospodarkach świata, głównie w Stanach Zjednoczonych oraz Chinach. W przypadku USA, inwestorzy nie liczą na wzrost popytu od razu. Co prawda na razie zapotrzebowanie na paliwa w tym kraju jest większe ze względu na sezon letnich wyjazdów, ale jednocześnie oczekiwane jest wyhamowanie dynamiki wzrostu gospodarczego w tym kraju w końcówce bieżącego roku.

Inwestorzy oczekują, że wyższe stopy procentowe negatywnie przełożą się na sytuację gospodarczą w USA, zaś zakończenie cyklu podwyżek stóp przez Fed i możliwe łagodzenie polityki monetarnej będą miały istotny wpływ na popyt na ropę dopiero najprędzej w drugiej połowie przyszłego roku.

Nieco więcej optymizmu w kontekście najbliższych miesięcy pojawia się w Chinach. Tamtejsze władze niedawno zadeklarowały, że są gotowe stymulować lokalny wzrost gospodarczy. Niemniej, na razie brakuje szczegółów tych potencjalnych działań, więc zapewne dopiero gdy one się pojawią, wywrą pozytywną presję na ceny ropy.

Natomiast w tym tygodniu tematem przewodnim na rynku ropy naftowej jest wyczekiwanie na spotkanie przedstawicieli krajów OPEC+, które będzie miało miejsce w nadchodzący piątek. Jak na razie, duże cięcia produkcji ropy w rozszerzonym kartelu są jednym z kluczowych czynników podtrzymujących notowania ropy naftowej w ostatnich miesiącach. Cięcia te są większe niż wzrost podaży ropy naftowej w krajach spoza OPEC+, co w drugiej połowie roku najprawdopodobniej przełoży się na deficyt na globalnym rynku ropy naftowej.

W rezultacie, oczekiwania dotyczące notowań ropy w najbliższych miesiącach są mieszane. Słabość największych gospodarek świata będzie utrzymywała ceny w ryzach, jednak potencjalny program stymulacyjny w Chinach oraz utrzymanie dużych cięć wydobycia ropy przez OPEC+ mogą być skuteczną przeciwwagą.

ZŁOTO

WGC: Spadek popytu na złoto w II połowie 2023 r.

Notowania złota w ostatnim czasie doświadczały nerwowych zmian notowań, za co odpowiadały m.in. liczne publikacje danych makro w kluczowych gospodarkach świata (w tym USA) oraz decyzje banków centralnych. (W przypadku poniższego wykresu, za lukę wzrostową odpowiada także zmiana serii kontraktów.)

Komunikaty ze strony banków centralnych były jednak na tyle ogólne, że inwestorzy na rynku kruszcu nadal wypatrują danych makro pod kątem dalszych działań tych instytucji w zakresie polityki monetarnej. Co prawda Fed nie wykluczył kolejnych podwyżek stóp, jednak wydaje się bardzo prawdopodobne, że jeśli dynamika inflacji w USA nadal będzie dynamicznie spadać, a dane makro będą relatywnie dobre, to Rezerwa Federalna nie zdecyduje się już na kolejne podwyżki stóp procentowych w USA.

Tymczasem dzisiaj pojawiły się ciekawe dane World Gold Council (WGC) na temat sytuacji na rynku złota w II kw. bieżącego roku. Pokazały one, że popyt na złoto w tym czasie spadł o 2% rdr do poziomu 920,7 ton ze względu na mniejszy popyt ze strony banków centralnych oraz niski popyt przemysłowy. Niemniej, popyt ze strony sektora jubilerskiego, który na rynku złota jest kluczowy, utrzymywał się na wysokim poziomie, co wynikało m.in. z traktowania wysokiej jakości biżuterii jako sposobu na przechowywanie kapitału w niektórych krajach (głównie azjatyckich). Taki scenariusz potwierdzają też dane pokazujące wzrost sprzedaży złotych monet i sztabek w II kw. 2023 r.

Co do popytu inwestycyjnego, czyli tego związanego głównie z napływami lub odpływami z funduszy ETF, drugi kwartał był mało wyrazisty. Nadal kapitał odpływał z ETFów, jednak wolniej niż w pierwszym kwartale. Ogólnie, słabość popytu odzwierciedlały ceny złota w ostatnich miesiącach, które kierowały się w dół. Dopiero lipiec był dla cen kruszcu łaskawszy i przyniósł zwyżki.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ropa naftowa najtańsza od ponad 5 miesięcy

Ropa naftowa najtańsza od ponad 5 miesięcy

09:37 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się kolejnym dynamicznym spadkiem notowań. Cena ropy WTI spadła w rezultacie poniżej bariery 70 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent zniżkowały do okolic 74 USD za baryłkę. W przypadku obu tych rodzajów ropy naftowej ceny zeszły do najniższych poziomów od końcówki czerwca br., czyli od ponad pięciu miesięcy. Dzisiaj rano cena ropy wyhamowała zniżkę, jednak fundamenty rynku ropy i nastroje inwestorów pozostają niekorzystne dla wyceny surowca.
Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-12-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo porannego wyhamowania zniżek, wczorajsza sesja zakończyła się dla cen ropy naftowej na minusie jako już czwarta spadkowa sesja z rzędu. Notowania ropy naftowej WTI zbliżyły się do okolic 72 USD za baryłkę, a cena ropy Brent zeszła poniżej 78 USD za baryłkę. Ubiegłotygodniowa decyzja o pogłębionych – lecz dobrowolnych – cięcia ropy naftowej w krajach OPEC+, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca na globalnym rynku.
Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku

Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku

2023-12-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po kilku spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj poruszają się w okolicach wczorajszego zamknięcia, a jednocześnie – w rejonie lokalnych minimów z połowy listopada br. W przypadku ropy WTI, oznacza to okolice 73 USD za baryłkę, z kolei dla ropy Brent jest to poziom 78 USD za baryłkę. Cena ropy ustabilizowała się na skutek braku nowych impulsów oraz wyczekiwania na kolejne informacje, które nadałyby notowaniom kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-12-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Decyzja OPEC+, wprowadzająca dodatkowe – lecz głównie dobrowolne – cięcia produkcji ropy naftowej, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca. Wręcz przeciwnie: stanowiła ona impuls dla cen ropy naftowej do powrotu do dynamicznych przecen. Ruch ten odzwierciedla zarówno brak wiary w to, czy nowe ustalenia będą skrupulatnie przestrzegane, jak i obawy przed tym, czy będą one w odpowiedzi sposób mierzone. Kluczowe w wycenie ropy naftowej jest jednak to, że na rynku oczekiwane jest na tyle istotne wyhamowanie dynamiki popytu na ropę naftową w przyszłym roku, że działania OPEC mogą nie zniwelować tego efektu.
Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

2023-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była pełna emocji. Wszystko za sprawą wyczekiwanego spotkania przedstawicieli OPEC+, które miało rzucić więcej światła na dalsze plany rozszerzonego kartelu, dotyczące limitów produkcji ropy naftowej. Decyzje faktycznie zapadły – i nawet mimo wielu pojawiających się wcześniej spekulacji, zdołały one zaskoczyć inwestorów.
Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

2023-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi nerwowość inwestorów w wyczekiwaniu na ważną decyzję OPEC+ dotyczącą dalszych planów w kontekście limitów produkcji ropy naftowej. Spotkanie przedstawicieli rozszerzonego kartelu ma miejsce już dzisiaj (dla przypomnienia: było ono przełożone z 26 listopada ze względu na trudności w osiągnięciu kompromisu). Niemniej, mimo oczekiwań konkretnej i spójnej decyzji OPEC+ w kwestii limitów produkcji, inwestorzy nadal nie mają pewności, jak ta decyzja ostatecznie może wyglądać.
OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła odbicie cen tego surowca w górę. Była w tym największa zasługa słabości amerykańskiego dolara, która przyczyniła się do wzrostów na rynkach wielu surowców i towarów. Nie zmienia to faktu, że na rynku ropy trwa nerwowa atmosfera wyczekiwania – w tym tygodniu bowiem na inwestorów czekają najprawdopodobniej liczne wypowiedzi i informacje ze strony producentów ropy naftowej i ważnych graczy na tym rynku z całego świata.
OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

2023-11-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, jednak strona popytowa nieco ją kontruje i dzisiaj na rynku tym trwa konsolidacja. Wszystko za sprawą wyczekiwania na decyzję OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej, która z pewnością jest kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia. Nadchodzące spotkanie przedstawicieli krajów OPEC+ budzi dużo emocji głównie po tym, jak zostało ono przesunięte z 26 na 30 listopada.
Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

2023-11-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa. Mimo słabego rozpoczęcia poniedziałkowej sesji, ceny ropy zakończyły ją na plusie, a dzisiaj utrzymują się blisko wczorajszych poziomów zamknięcia. Wzrostom na rynku ropy naftowej sprzyjają oczekiwania większego popytu na ten surowiec. Impulsem do zwyżek był m.in. raport OPEC.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-11-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po piątkowym wzrostowym akcencie, notowania ropy naftowej w poniedziałkowy poranek powracają do zniżek. Przeceny co prawda nie są dynamiczne, jednak widać, że na rynku tego surowca dominuje wciąż retoryka związana z obawami o popyt na ropę naftową w największych gospodarkach świata (Stanach Zjednoczonych i Chinach), zaś kwestie związane z podażą schodzą na dalszy plan. W kontekście sytuacji w USA, czyli kraju będącego największym konsumentem ropy i produktów ropopochodnych na świecie, inwestorzy obawiają się spowolnienia popytu na paliwa – a obawy te są napędzane przez ostatnie prognozy Departamentu Energii USA.