Cena ropy naftowej na drodze do piątego wzrostowego tygodnia z rzędu

Cena ropy naftowej na drodze do piątego wzrostowego tygodnia z rzędu
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-07-28 (11:27)

Notowania ropy naftowej dzisiaj rano poruszają się blisko wczorajszych poziomów zamknięcia. Mimo siły amerykańskiego dolara, cena tego surowca znajduje się pod większym wpływem kupujących, a cały tydzień prawdopodobnie zakończy się dla ropy na plusie. Jeśli ten scenariusz się zrealizuje, będzie to już piąta tygodniowa zwyżka z kolei.

Wczoraj mocnym wzrostowym akcentem na rynku ropy naftowej okazały się znacznie lepsze od oczekiwań dane makro w Stanach Zjednoczonych. Na plus zaskoczył wstępny odczyt PKB za II kwartał, który znalazł się na poziomie 2,4% w ujęciu zannualizowanym przy oczekiwanych 1,7%. Dodatkowo, na plus zaskoczyła dynamika zamówień na dobra trwałego użytku oraz mniejsza od oczekiwań liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Dobre dane w USA przyćmiły mało wyrazisty komunikat ECB w sprawie polityki monetarnej i sprawiły, że inwestorzy na nowo zaczęli rozgrywać potencjalny większy popyt na ropę naftową na świecie – zwłaszcza że sytuacjach w dwóch krajach będących największymi konsumentami paliw na świecie jest obiecująca. Pomijają lepsze od oczekiwań dane makro w Stanach Zjednoczonych, inwestorzy liczą bowiem na poprawę koniunktury w Chinach, gdzie oczekiwane są działania stymulacyjne lokalnego rządu.

Tymczasem w najbliższych dniach uwaga inwestorów może przerzucić się także na kraje OPEC+. 4 sierpnia będzie miało miejsce kolejne spotkanie przedstawicieli rozszerzonego kartelu. Obecnie na rynku oczekuje się, że ogłoszona zostanie kontynuacja dotychczasowych cięć produkcji ropy naftowej.

Podobnie jak banki centralne i wielu inwestorów, także OPEC stawia na podejście „wait and see”, śledząc uważnie dane dotyczące koniunktury gospodarczej na świecie pod kątem prognoz popytu na ropę. Dotychczasowe cięcia zostały wprowadzone ze względu na oczekiwania słabego popytu jeszcze w tym roku, przy założeniach, że już w przyszłym roku popyt może znacząco odżyć.

PALLAD

Cena palladu bliska 5-letnich minimów.

Notowania palladu w bieżącym tygodniu znajdują się pod presją podaży. Wynika ona w dużej mierze z siły amerykańskiego dolara, która zresztą negatywnie wpływa na wyceny także pozostałych metali szlachetnych. Notowania palladu znajdują się jednak pod presją podaży już od wielu miesięcy – cena tego kruszcu obecnie porusza się w okolicach 1220 USD za uncję, czyli blisko tegorocznego minimum (rejon 1200 USD za uncję) i jednocześnie najniższych poziomów od 2018 roku.

Po osiągnięciu historycznych rekordów w marcu 2022 roku, notowania palladu znajdują się w trendzie spadkowym. Wynika on z pogarszających się prognoz dotyczących globalnej koniunktury. Pallad jest w większości wykorzystywany w branży motoryzacyjnej, którą w ostatnim czasie dotknęły zatory produkcyjne oraz spadek tempa wzrostu gospodarczego w kluczowych krajach świata.

Na razie jednak oczekiwany jest deficyt na rynku palladu w 2023 roku, który może się przedłużyć na 2024 rok (chociaż dla przyszłego roku prognozy są w tej kwestii podzielone). Te szacunki stanowią wsparcie dla notowań kruszcu i powstrzymują ten rynek od głębszych przecen.

Z punktu widzenia inwestorów, warto pamiętać o tym, że pallad jest uznawany za bardziej ryzykowną inwestycję niż pozostałe metale szlachetne, głównie ze względu na mniejszą płynność tego rynku oraz dużą zmienność notowań.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ropa naftowa najtańsza od ponad 5 miesięcy

Ropa naftowa najtańsza od ponad 5 miesięcy

09:37 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się kolejnym dynamicznym spadkiem notowań. Cena ropy WTI spadła w rezultacie poniżej bariery 70 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent zniżkowały do okolic 74 USD za baryłkę. W przypadku obu tych rodzajów ropy naftowej ceny zeszły do najniższych poziomów od końcówki czerwca br., czyli od ponad pięciu miesięcy. Dzisiaj rano cena ropy wyhamowała zniżkę, jednak fundamenty rynku ropy i nastroje inwestorów pozostają niekorzystne dla wyceny surowca.
Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-12-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo porannego wyhamowania zniżek, wczorajsza sesja zakończyła się dla cen ropy naftowej na minusie jako już czwarta spadkowa sesja z rzędu. Notowania ropy naftowej WTI zbliżyły się do okolic 72 USD za baryłkę, a cena ropy Brent zeszła poniżej 78 USD za baryłkę. Ubiegłotygodniowa decyzja o pogłębionych – lecz dobrowolnych – cięcia ropy naftowej w krajach OPEC+, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca na globalnym rynku.
Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku

Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku

2023-12-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po kilku spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj poruszają się w okolicach wczorajszego zamknięcia, a jednocześnie – w rejonie lokalnych minimów z połowy listopada br. W przypadku ropy WTI, oznacza to okolice 73 USD za baryłkę, z kolei dla ropy Brent jest to poziom 78 USD za baryłkę. Cena ropy ustabilizowała się na skutek braku nowych impulsów oraz wyczekiwania na kolejne informacje, które nadałyby notowaniom kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-12-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Decyzja OPEC+, wprowadzająca dodatkowe – lecz głównie dobrowolne – cięcia produkcji ropy naftowej, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca. Wręcz przeciwnie: stanowiła ona impuls dla cen ropy naftowej do powrotu do dynamicznych przecen. Ruch ten odzwierciedla zarówno brak wiary w to, czy nowe ustalenia będą skrupulatnie przestrzegane, jak i obawy przed tym, czy będą one w odpowiedzi sposób mierzone. Kluczowe w wycenie ropy naftowej jest jednak to, że na rynku oczekiwane jest na tyle istotne wyhamowanie dynamiki popytu na ropę naftową w przyszłym roku, że działania OPEC mogą nie zniwelować tego efektu.
Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

2023-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była pełna emocji. Wszystko za sprawą wyczekiwanego spotkania przedstawicieli OPEC+, które miało rzucić więcej światła na dalsze plany rozszerzonego kartelu, dotyczące limitów produkcji ropy naftowej. Decyzje faktycznie zapadły – i nawet mimo wielu pojawiających się wcześniej spekulacji, zdołały one zaskoczyć inwestorów.
Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

2023-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi nerwowość inwestorów w wyczekiwaniu na ważną decyzję OPEC+ dotyczącą dalszych planów w kontekście limitów produkcji ropy naftowej. Spotkanie przedstawicieli rozszerzonego kartelu ma miejsce już dzisiaj (dla przypomnienia: było ono przełożone z 26 listopada ze względu na trudności w osiągnięciu kompromisu). Niemniej, mimo oczekiwań konkretnej i spójnej decyzji OPEC+ w kwestii limitów produkcji, inwestorzy nadal nie mają pewności, jak ta decyzja ostatecznie może wyglądać.
OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła odbicie cen tego surowca w górę. Była w tym największa zasługa słabości amerykańskiego dolara, która przyczyniła się do wzrostów na rynkach wielu surowców i towarów. Nie zmienia to faktu, że na rynku ropy trwa nerwowa atmosfera wyczekiwania – w tym tygodniu bowiem na inwestorów czekają najprawdopodobniej liczne wypowiedzi i informacje ze strony producentów ropy naftowej i ważnych graczy na tym rynku z całego świata.
OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

2023-11-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, jednak strona popytowa nieco ją kontruje i dzisiaj na rynku tym trwa konsolidacja. Wszystko za sprawą wyczekiwania na decyzję OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej, która z pewnością jest kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia. Nadchodzące spotkanie przedstawicieli krajów OPEC+ budzi dużo emocji głównie po tym, jak zostało ono przesunięte z 26 na 30 listopada.
Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

2023-11-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa. Mimo słabego rozpoczęcia poniedziałkowej sesji, ceny ropy zakończyły ją na plusie, a dzisiaj utrzymują się blisko wczorajszych poziomów zamknięcia. Wzrostom na rynku ropy naftowej sprzyjają oczekiwania większego popytu na ten surowiec. Impulsem do zwyżek był m.in. raport OPEC.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-11-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po piątkowym wzrostowym akcencie, notowania ropy naftowej w poniedziałkowy poranek powracają do zniżek. Przeceny co prawda nie są dynamiczne, jednak widać, że na rynku tego surowca dominuje wciąż retoryka związana z obawami o popyt na ropę naftową w największych gospodarkach świata (Stanach Zjednoczonych i Chinach), zaś kwestie związane z podażą schodzą na dalszy plan. W kontekście sytuacji w USA, czyli kraju będącego największym konsumentem ropy i produktów ropopochodnych na świecie, inwestorzy obawiają się spowolnienia popytu na paliwa – a obawy te są napędzane przez ostatnie prognozy Departamentu Energii USA.