Rosyjskie cięcia eksportu ropy przedłużone

Rosyjskie cięcia eksportu ropy przedłużone
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-09-06 (12:42)

Po spokojnej poniedziałkowej sesji, wtorek przyniósł na rynku ropy naftowej więcej zmienności. Ostatecznie wczorajsza sesja zakończyła się na plusie, jednak już dzisiaj rano tendencja jest odwrotna, a spadki zniwelowały praktycznie cały wczorajszy wzrost. Z pewnością jednym z kluczowych tematów na rynku ropy naftowej w tym tygodniu są cięcia wydobycia ropy naftowej przez kraje OPEC+.

Nadal trwa wyczekiwanie na informacje ze strony Arabii Saudyjskiej, czy kraj ten zdecyduje się na przedłużenie wyjątkowo dużych cięć produkcji ropy naftowej na kolejne miesiące. Saudyjskie dodatkowe, dobrowolne cięcia produkcji, wynoszą obecnie 1 mln baryłek dziennie.

Natomiast wątpliwości rozwiała wczoraj Rosja. Tamtejszy wicepremier Aleksander Nowak powiedział, że rosyjskie cięcia eksportu ropy naftowej, wynoszące 300 tysięcy baryłek, zostaną przedłużone aż do końca bieżącego roku. Tym samym, decyzja Rosji była zgodna z wcześniejszymi deklaracjami i oczekiwana przez rynek.

Ogólnie, przedłużenie cięć wydobycia i eksportu ropy naftowej w krajach OPEC+ zostało już w dużej mierze zdyskontowane przez rynek w poprzednim tygodniu – to właśnie spekulacje związane z możliwymi działaniami Arabii Saudyjskiej i Rosji doprowadziły do spektakularnych wzrostów cen ropy na przełomie sierpnia i września. Teraz więc jakakolwiek decyzja Saudyjczyków może przejść bez większego echa. Prawdopodobieństwo, że Arabia Saudyjska zdecyduje się na pogłębienie cięć, jest niewielkie, a przedłużenie dotychczasowych cięć jest oczekiwane.

Dzisiaj i jutro wzrok inwestorów może się przenieść także do Stanów Zjednoczonych. Już dziś wieczorem czasu europejskiego w USA opublikowany zostanie raport Amerykańskiego Instytutu Paliw na temat zmiany zapasów paliw w poprzednim tygodniu. Natomiast jutro swój cotygodniowy raport przedstawi Departament Energii USA.

PLATYNA

Prognozy rekordowego deficytu na rynku platyny.

Ostatnie kilka sesji na rynkach metali szlachetnych upływało pod znakiem spadków. Zniżki nie ominęły także rynku platyny – w poprzednim tygodniu notowaniom tego kruszcu nie udało się dotrzeć z powrotem do poziomu 1000 USD za uncję. Zamiast tego, ceny skierowały się w dół i obecnie oscylują w okolicach 917 USD za uncję.

Rynek platyny porusza się obecnie w średnioterminowej konsolidacji w okolicach 880-1000 USD za uncję. Presja, pod którą w ostatnim czasie znajdowały się ceny platyny, wynikała przede wszystkim z siły amerykańskiego dolara, która negatywnie wpływała ogólnie na ceny szlachetnych kruszców. Z kolei w ostatnich latach zniżka cen platyny wynikała z pogorszenia kondycji sektora motoryzacyjnego, który odpowiada za większość popytu na platynę na świecie. Metal ten jest bowiem wykorzystywany przede wszystkim w produkcji katalizatorów samochodowych – i to głównie w pojazdach z coraz mniej popularnym napędem diesla.
Nie zmienia to faktu, że przeceny na rynku platyny w ostatnich latach były na tyle duże, że obecne okolice cenowe wśród wielu inwestorów są uznawane za niskie – zwłaszcza w kontekście sytuacji fundamentalnej na rynku platyny. W 2023 roku oczekiwany jest deficyt platyny wynoszący rekordowy milion uncji (dane WPIC).

W całym bieżącym roku popyt na platynę ma urosnąć o 27% do poziomu 8,2 mln uncji za sprawą coraz częstszego zastępowania droższego palladu tańszą platyną w branży motoryzacyjnej. Z kolei podaż platyny ma pozostać na niezmienionym poziomie wobec poprzedniego roku, czyli 7,2 mln uncji, co z kolei wynika z przedłużających się problemów z dostawami elektryczności w kopalniach w RPA. Deficyt na rynku platyny stanowi wsparcie dla notowań tego kruszcu i powstrzymuje je od większych przecen.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-12-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo porannego wyhamowania zniżek, wczorajsza sesja zakończyła się dla cen ropy naftowej na minusie jako już czwarta spadkowa sesja z rzędu. Notowania ropy naftowej WTI zbliżyły się do okolic 72 USD za baryłkę, a cena ropy Brent zeszła poniżej 78 USD za baryłkę. Ubiegłotygodniowa decyzja o pogłębionych – lecz dobrowolnych – cięcia ropy naftowej w krajach OPEC+, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca na globalnym rynku.
Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku

Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku

2023-12-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po kilku spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj poruszają się w okolicach wczorajszego zamknięcia, a jednocześnie – w rejonie lokalnych minimów z połowy listopada br. W przypadku ropy WTI, oznacza to okolice 73 USD za baryłkę, z kolei dla ropy Brent jest to poziom 78 USD za baryłkę. Cena ropy ustabilizowała się na skutek braku nowych impulsów oraz wyczekiwania na kolejne informacje, które nadałyby notowaniom kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-12-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Decyzja OPEC+, wprowadzająca dodatkowe – lecz głównie dobrowolne – cięcia produkcji ropy naftowej, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca. Wręcz przeciwnie: stanowiła ona impuls dla cen ropy naftowej do powrotu do dynamicznych przecen. Ruch ten odzwierciedla zarówno brak wiary w to, czy nowe ustalenia będą skrupulatnie przestrzegane, jak i obawy przed tym, czy będą one w odpowiedzi sposób mierzone. Kluczowe w wycenie ropy naftowej jest jednak to, że na rynku oczekiwane jest na tyle istotne wyhamowanie dynamiki popytu na ropę naftową w przyszłym roku, że działania OPEC mogą nie zniwelować tego efektu.
Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

2023-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była pełna emocji. Wszystko za sprawą wyczekiwanego spotkania przedstawicieli OPEC+, które miało rzucić więcej światła na dalsze plany rozszerzonego kartelu, dotyczące limitów produkcji ropy naftowej. Decyzje faktycznie zapadły – i nawet mimo wielu pojawiających się wcześniej spekulacji, zdołały one zaskoczyć inwestorów.
Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

2023-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi nerwowość inwestorów w wyczekiwaniu na ważną decyzję OPEC+ dotyczącą dalszych planów w kontekście limitów produkcji ropy naftowej. Spotkanie przedstawicieli rozszerzonego kartelu ma miejsce już dzisiaj (dla przypomnienia: było ono przełożone z 26 listopada ze względu na trudności w osiągnięciu kompromisu). Niemniej, mimo oczekiwań konkretnej i spójnej decyzji OPEC+ w kwestii limitów produkcji, inwestorzy nadal nie mają pewności, jak ta decyzja ostatecznie może wyglądać.
OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła odbicie cen tego surowca w górę. Była w tym największa zasługa słabości amerykańskiego dolara, która przyczyniła się do wzrostów na rynkach wielu surowców i towarów. Nie zmienia to faktu, że na rynku ropy trwa nerwowa atmosfera wyczekiwania – w tym tygodniu bowiem na inwestorów czekają najprawdopodobniej liczne wypowiedzi i informacje ze strony producentów ropy naftowej i ważnych graczy na tym rynku z całego świata.
OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

2023-11-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, jednak strona popytowa nieco ją kontruje i dzisiaj na rynku tym trwa konsolidacja. Wszystko za sprawą wyczekiwania na decyzję OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej, która z pewnością jest kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia. Nadchodzące spotkanie przedstawicieli krajów OPEC+ budzi dużo emocji głównie po tym, jak zostało ono przesunięte z 26 na 30 listopada.
Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

2023-11-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa. Mimo słabego rozpoczęcia poniedziałkowej sesji, ceny ropy zakończyły ją na plusie, a dzisiaj utrzymują się blisko wczorajszych poziomów zamknięcia. Wzrostom na rynku ropy naftowej sprzyjają oczekiwania większego popytu na ten surowiec. Impulsem do zwyżek był m.in. raport OPEC.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-11-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po piątkowym wzrostowym akcencie, notowania ropy naftowej w poniedziałkowy poranek powracają do zniżek. Przeceny co prawda nie są dynamiczne, jednak widać, że na rynku tego surowca dominuje wciąż retoryka związana z obawami o popyt na ropę naftową w największych gospodarkach świata (Stanach Zjednoczonych i Chinach), zaś kwestie związane z podażą schodzą na dalszy plan. W kontekście sytuacji w USA, czyli kraju będącego największym konsumentem ropy i produktów ropopochodnych na świecie, inwestorzy obawiają się spowolnienia popytu na paliwa – a obawy te są napędzane przez ostatnie prognozy Departamentu Energii USA.
Słaby tydzień na rynku ropy naftowej

Słaby tydzień na rynku ropy naftowej

2023-11-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej przez większość czasu w tym tygodniu znajdowały się pod wyraźną presją strony podażowej. Końcówka tygodnia przynosi wyhamowanie zniżek i próby odbicia notowań w górę – jednak ich zakres jest niewielki w porównaniu do wcześniejszych przecen. Ten tydzień ogólnie przynosi największą słabość cen ropy naftowej od maja-czerwca bieżącego roku, kiedy to przeceny skłoniły OPEC+ do większej rynkowej interwencji.