Zmiana planów USA w zakresie strategicznych rezerw ropy

Zmiana planów USA w zakresie strategicznych rezerw ropy
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-08-02 (12:08)

Notowania ropy naftowej, mimo słabego początku wczorajszej sesji, zakończyły ją na plusie, a dziś kontynuują ruch wzrostowy. Cena ropy WTI przekracza już 82 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent zbliżają się do 86 USD za baryłkę. To najwyższy poziom cen ropy naftowej od połowy kwietnia br. – i jest to także poziom bliski lokalnym maksimom sprzed 3 i pół miesięcy (odpowiednio okolice 83 USD i 87 USD za baryłkę).

Wczorajszy wzrostowy akcent na rynku ropy pod koniec sesji wynikał z ciekawego rozwoju sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Instytut Paliw (American Petroleum Institute, API) opublikował szacunki dotyczące zapasów ropy naftowej w USA, z których wynikało, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w tym kraju spadły o niebagatelne 15,4 mln baryłek przy oczekiwaniach zniżki o około milion baryłek. API podał również, że zapasy benzyny spadły o 1,7 mln baryłek (przy oczekiwaniach zniżki o około 1,3 mln baryłek), a zapasy destylatów zniżkowały o 510 tys. baryłek przy spodziewanym ich wzroście o 112 tys. baryłek.

Na pierwszym planie znalazł się jednak spadek zapasów ropy, który jest wyjątkowo duży w skali tygodnia. Jeśli dziś w swoim raporcie dane te potwierdzi Departament Energii, to będzie to oznaczało największą tygodniową zniżkę w całej historii publikowania danych, czyli co najmniej od 1982 r.

Znaczący spadek zapasów ropy naftowej w USA to sygnał wzmożonego popytu na paliwa w tym kraju. Z kolei dynamiczny ruch wzrostowy cen tego surowca skłonił amerykańską administrację do zmiany dotychczasowych planów w zakresie uzupełniania strategicznych rezerw ropy naftowej. Władze USA poinformowały, że wycofują się ze swojego zamówienia na wykup 6 mln baryłek ropy do SPR (Strategic Petroleum Reserve).

Ruchy USA w zakresie SPR są i tak symboliczne. W poprzednim roku Stany Zjednoczone uwolniły rekordowe 180 mln baryłek ropy z rezerw, aby powstrzymać wzrost jej cen. W tym roku władze USA stawiają na odkupienie ropy do rezerw, ale póki co odbudowały jedynie 6,3 mln baryłek. Przed dalszymi zakupami powstrzymała je „sytuacja na rynku ropy naftowej”, czyli prawdopodobnie właśnie ponowny wzrost cen tego surowca w ostatnich tygodniach.

ZŁOTO

Cena złota w dół po korekcie ratingu USA.

W ostatnich godzinach na światowych rynkach finansowych pojawiło się dużo nerwowości. Jedną z przyczyn tej sytuacji jest wczorajsza decyzja agencji Fitch o obniżeniu ratingu kredytowego USA z dotychczasowego najwyższego poziomu AAA do poziomu AA+. Agencja tłumaczy ten ruch m.in. rosnącym zadłużeniem Stanów Zjednoczonych.

Co ciekawe, po decyzji agencji Fitch umocnił się amerykański dolar, co pokazało, że w sytuacji risk-off inwestorzy uciekają w najsłynniejszą walutę świata jako tzw. bezpieczną przystań. Z kolei umocnienie dolara uderzyło w notowania złota, które są z nim negatywnie skorelowane: cena złota spadła wczoraj o 1,5% do okolic 1980 USD za uncję, a więc nie utrzymała się powyżej bariery 2000 USD za uncję.

Dziś spadek cen złota się zatrzymuje, a rosnąca niepewność polityczna i gospodarcza może zacząć sprzyjać wyższym wycenom kruszcu. W tym tygodniu przed nami może być jednak więcej zmienności, zwłaszcza że w piątek pojawią się kluczowe dane z amerykańskiego rynku pracy.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

2023-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była pełna emocji. Wszystko za sprawą wyczekiwanego spotkania przedstawicieli OPEC+, które miało rzucić więcej światła na dalsze plany rozszerzonego kartelu, dotyczące limitów produkcji ropy naftowej. Decyzje faktycznie zapadły – i nawet mimo wielu pojawiających się wcześniej spekulacji, zdołały one zaskoczyć inwestorów.
Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

2023-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi nerwowość inwestorów w wyczekiwaniu na ważną decyzję OPEC+ dotyczącą dalszych planów w kontekście limitów produkcji ropy naftowej. Spotkanie przedstawicieli rozszerzonego kartelu ma miejsce już dzisiaj (dla przypomnienia: było ono przełożone z 26 listopada ze względu na trudności w osiągnięciu kompromisu). Niemniej, mimo oczekiwań konkretnej i spójnej decyzji OPEC+ w kwestii limitów produkcji, inwestorzy nadal nie mają pewności, jak ta decyzja ostatecznie może wyglądać.
OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła odbicie cen tego surowca w górę. Była w tym największa zasługa słabości amerykańskiego dolara, która przyczyniła się do wzrostów na rynkach wielu surowców i towarów. Nie zmienia to faktu, że na rynku ropy trwa nerwowa atmosfera wyczekiwania – w tym tygodniu bowiem na inwestorów czekają najprawdopodobniej liczne wypowiedzi i informacje ze strony producentów ropy naftowej i ważnych graczy na tym rynku z całego świata.
OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

2023-11-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, jednak strona popytowa nieco ją kontruje i dzisiaj na rynku tym trwa konsolidacja. Wszystko za sprawą wyczekiwania na decyzję OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej, która z pewnością jest kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia. Nadchodzące spotkanie przedstawicieli krajów OPEC+ budzi dużo emocji głównie po tym, jak zostało ono przesunięte z 26 na 30 listopada.
Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

2023-11-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa. Mimo słabego rozpoczęcia poniedziałkowej sesji, ceny ropy zakończyły ją na plusie, a dzisiaj utrzymują się blisko wczorajszych poziomów zamknięcia. Wzrostom na rynku ropy naftowej sprzyjają oczekiwania większego popytu na ten surowiec. Impulsem do zwyżek był m.in. raport OPEC.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-11-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po piątkowym wzrostowym akcencie, notowania ropy naftowej w poniedziałkowy poranek powracają do zniżek. Przeceny co prawda nie są dynamiczne, jednak widać, że na rynku tego surowca dominuje wciąż retoryka związana z obawami o popyt na ropę naftową w największych gospodarkach świata (Stanach Zjednoczonych i Chinach), zaś kwestie związane z podażą schodzą na dalszy plan. W kontekście sytuacji w USA, czyli kraju będącego największym konsumentem ropy i produktów ropopochodnych na świecie, inwestorzy obawiają się spowolnienia popytu na paliwa – a obawy te są napędzane przez ostatnie prognozy Departamentu Energii USA.
Słaby tydzień na rynku ropy naftowej

Słaby tydzień na rynku ropy naftowej

2023-11-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej przez większość czasu w tym tygodniu znajdowały się pod wyraźną presją strony podażowej. Końcówka tygodnia przynosi wyhamowanie zniżek i próby odbicia notowań w górę – jednak ich zakres jest niewielki w porównaniu do wcześniejszych przecen. Ten tydzień ogólnie przynosi największą słabość cen ropy naftowej od maja-czerwca bieżącego roku, kiedy to przeceny skłoniły OPEC+ do większej rynkowej interwencji.
Niepokoje na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

Niepokoje na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

2023-10-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na minusie. Niemniej, dzisiaj cena tego surowca rośnie, co wynika z utrzymujących się obaw o sytuację na Bliskim Wschodzie. Ceny ropy rosną dziś po informacjach o tym, że amerykańskie wojska uderzyły w dwa irańskie cele (powiązane z Irańską Gwardią Rewolucyjną) cele zlokalizowane w Syrii, jako odpowiedź na niedawne ataki na wojska amerykańskie w Syrii i Iraku.
Sytuacja na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

Sytuacja na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

2023-10-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej, które na początku wczorajszej sesji znajdowały się pod presją podaży, w drugiej połowie dnia powróciły do zwyżek i zakończyły czwartek na wyraźnym plusie. Tym samym, cena ropy znajduje się na drodze do drugiego z rzędu wzrostowego tygodnia. Notowania ropy Brent przekraczają poziom 93 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI oscylują w rejonie bariery 90 USD za baryłkę.
Embargo krajów arabskich mało prawdopodobne

Embargo krajów arabskich mało prawdopodobne

2023-10-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Trwa nerwowy tydzień na rynku ropy naftowej. Dzisiaj na rynku tym przeważa jednak strona podażowa, bowiem spekulacje wokół możliwej eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie nieco przygasły. Tak czy inaczej, zmienność cen ropy pozostaje duża. Dzisiejsze zniżki notowań ropy naftowej wynikają z dwóch kluczowych kwestii. Po pierwsze, mimo ogromu tragedii w Strefie Gazy i chaosu wokół sytuacji w Izraelu, wiele wskazuje na to, że konflikt nie rozprzestrzeni się na pozostałe kraje Bliskiego Wschodu.