Irak i Turcja bez porozumienia ws. eksportu ropy.

Irak i Turcja bez porozumienia ws. eksportu ropy.
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-08-23 (11:04)

Chociaż azjatycka sesja przyniosła zwyżki na rynku ropy naftowej, to już dziś rano w Europie na rynku tego surowca z powrotem przeważyła strona podażowa. Cena ropy naftowej WTI powróciła do okolic 79 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent dotarły na nowo do 83,50 USD za baryłkę. Istotną kwestią, która kładzie się cieniem na ceny ropy naftowej, pozostaje siła amerykańskiego dolara, negatywnie wpływająca ogólnie na wyceny wielu surowców.

Niemniej, w przypadku tego specyficznego rynku istotne znaczenie mają również obawy związane z popytem na ropę naftową w kluczowych gospodarkach świata, m.in. w Chinach i Stanach Zjednoczonych.

W Państwie Środka pojawiły się ostatnio słabe dane makro, pokazujące rozczarowujące tempo ożywienia w tym kraju. Z kolei w USA nadal stopy procentowe są wysokie, co uderza w tamtejszy wzrost gospodarczy, negatywnie wpływając na popyt na ropę. Inwestorzy wyczekują obecnie komunikatu Jerome Powella podczas sympozjum w Jackson Hole, który może nakreślić plany Fed na kolejne miesiące.

Tymczasem nadal brakuje szczegółowych informacji na temat potencjalnego wznowienia eksportu ropy naftowej z północnego Iraku przez terminal w tureckiej miejscowości Cayhan. Dla przypomnienia: w poniedziałek globalny rynek ropy obiegła informacja o wizycie irackiego ministra ds. ropy naftowej, Hayana Abdel-Ghaniego w Turcji, w celu omówienia różnych kwestii polityczno-gospodarczych, w tym właśnie wznowienia eksportu irackiej ropy przez wspomniany port (chodzi aż o 450 tys. baryłek ropy dziennie). Na razie z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że żadna konkretna decyzja nie została podjęta, ale oba kraje mają kontynuować rozmowy na ten temat.

MIEDŹ

Chiny wciąż obciążeniem dla notowań miedzi.

Ostatnie kilka sesji na rynku miedzi przynosi ruch wzrostowy. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych zwyżkuje już do poziomu 3,78 USD za funt, docierając tym samym do najwyższego poziomu od dwóch tygodni. Mimo zwyżek, warto jednak mieć na uwadze fakt, że cena miedzi nadal pozostaje niedaleko okolic tegorocznych minimów.

Kluczowym czynnikiem, który zatrzymuje notowania miedzi na relatywnie niskich poziomach, jest nadal sytuacja gospodarcza w Chinach. Państwo Środka było głównym motorem napędzającym popyt na miedź w ostatnich dwóch dekadach – jednak w ostatnich kilku latach jest dla tego rynku coraz większym obciążeniem. W tym roku tempo ożywienia gospodarczego w Chinach rozczarowuje, a to negatywnie przekłada się na popyt na ten metal i budzi pytania o przyszłe zapotrzebowanie na miedź w tym kraju.

Wiele wskazuje jednak na to, że o ile „chiński cykl” napędzający ceny miedzi się zakończył, to prawdopodobnie stoimy u progu nowego długoterminowego cyklu, opierającego się o wzrost popytu na miedź ze strony sektorów związanych z transformacją energetyczną. W najbliższej dekadzie to właśnie produkcja samochodów elektrycznych, paneli słonecznych, itd. będzie główną siłą napędzającą popyt na miedź.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-12-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo porannego wyhamowania zniżek, wczorajsza sesja zakończyła się dla cen ropy naftowej na minusie jako już czwarta spadkowa sesja z rzędu. Notowania ropy naftowej WTI zbliżyły się do okolic 72 USD za baryłkę, a cena ropy Brent zeszła poniżej 78 USD za baryłkę. Ubiegłotygodniowa decyzja o pogłębionych – lecz dobrowolnych – cięcia ropy naftowej w krajach OPEC+, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca na globalnym rynku.
Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku

Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku

2023-12-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po kilku spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj poruszają się w okolicach wczorajszego zamknięcia, a jednocześnie – w rejonie lokalnych minimów z połowy listopada br. W przypadku ropy WTI, oznacza to okolice 73 USD za baryłkę, z kolei dla ropy Brent jest to poziom 78 USD za baryłkę. Cena ropy ustabilizowała się na skutek braku nowych impulsów oraz wyczekiwania na kolejne informacje, które nadałyby notowaniom kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-12-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Decyzja OPEC+, wprowadzająca dodatkowe – lecz głównie dobrowolne – cięcia produkcji ropy naftowej, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca. Wręcz przeciwnie: stanowiła ona impuls dla cen ropy naftowej do powrotu do dynamicznych przecen. Ruch ten odzwierciedla zarówno brak wiary w to, czy nowe ustalenia będą skrupulatnie przestrzegane, jak i obawy przed tym, czy będą one w odpowiedzi sposób mierzone. Kluczowe w wycenie ropy naftowej jest jednak to, że na rynku oczekiwane jest na tyle istotne wyhamowanie dynamiki popytu na ropę naftową w przyszłym roku, że działania OPEC mogą nie zniwelować tego efektu.
Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

2023-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była pełna emocji. Wszystko za sprawą wyczekiwanego spotkania przedstawicieli OPEC+, które miało rzucić więcej światła na dalsze plany rozszerzonego kartelu, dotyczące limitów produkcji ropy naftowej. Decyzje faktycznie zapadły – i nawet mimo wielu pojawiających się wcześniej spekulacji, zdołały one zaskoczyć inwestorów.
Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

2023-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi nerwowość inwestorów w wyczekiwaniu na ważną decyzję OPEC+ dotyczącą dalszych planów w kontekście limitów produkcji ropy naftowej. Spotkanie przedstawicieli rozszerzonego kartelu ma miejsce już dzisiaj (dla przypomnienia: było ono przełożone z 26 listopada ze względu na trudności w osiągnięciu kompromisu). Niemniej, mimo oczekiwań konkretnej i spójnej decyzji OPEC+ w kwestii limitów produkcji, inwestorzy nadal nie mają pewności, jak ta decyzja ostatecznie może wyglądać.
OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła odbicie cen tego surowca w górę. Była w tym największa zasługa słabości amerykańskiego dolara, która przyczyniła się do wzrostów na rynkach wielu surowców i towarów. Nie zmienia to faktu, że na rynku ropy trwa nerwowa atmosfera wyczekiwania – w tym tygodniu bowiem na inwestorów czekają najprawdopodobniej liczne wypowiedzi i informacje ze strony producentów ropy naftowej i ważnych graczy na tym rynku z całego świata.
OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

2023-11-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, jednak strona popytowa nieco ją kontruje i dzisiaj na rynku tym trwa konsolidacja. Wszystko za sprawą wyczekiwania na decyzję OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej, która z pewnością jest kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia. Nadchodzące spotkanie przedstawicieli krajów OPEC+ budzi dużo emocji głównie po tym, jak zostało ono przesunięte z 26 na 30 listopada.
Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

2023-11-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa. Mimo słabego rozpoczęcia poniedziałkowej sesji, ceny ropy zakończyły ją na plusie, a dzisiaj utrzymują się blisko wczorajszych poziomów zamknięcia. Wzrostom na rynku ropy naftowej sprzyjają oczekiwania większego popytu na ten surowiec. Impulsem do zwyżek był m.in. raport OPEC.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-11-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po piątkowym wzrostowym akcencie, notowania ropy naftowej w poniedziałkowy poranek powracają do zniżek. Przeceny co prawda nie są dynamiczne, jednak widać, że na rynku tego surowca dominuje wciąż retoryka związana z obawami o popyt na ropę naftową w największych gospodarkach świata (Stanach Zjednoczonych i Chinach), zaś kwestie związane z podażą schodzą na dalszy plan. W kontekście sytuacji w USA, czyli kraju będącego największym konsumentem ropy i produktów ropopochodnych na świecie, inwestorzy obawiają się spowolnienia popytu na paliwa – a obawy te są napędzane przez ostatnie prognozy Departamentu Energii USA.
Słaby tydzień na rynku ropy naftowej

Słaby tydzień na rynku ropy naftowej

2023-11-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej przez większość czasu w tym tygodniu znajdowały się pod wyraźną presją strony podażowej. Końcówka tygodnia przynosi wyhamowanie zniżek i próby odbicia notowań w górę – jednak ich zakres jest niewielki w porównaniu do wcześniejszych przecen. Ten tydzień ogólnie przynosi największą słabość cen ropy naftowej od maja-czerwca bieżącego roku, kiedy to przeceny skłoniły OPEC+ do większej rynkowej interwencji.