Pierwszy od miesiąca wzrost zapasów ropy w USA

Pierwszy od miesiąca wzrost zapasów ropy w USA
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-09-14 (13:26)

Na rynku ropy naftowej nadal silna pozostaje strona popytowa. Cena ropy gatunku WTI przekracza 89 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w rejonie 92,00-92,50 USD za baryłkę. W obu przypadkach, istnieje spora szansa na zakończenie już trzeciego z kolei tygodnia na plusie. Inwestorzy na rynku ropy naftowej w tym tygodniu przyglądają się mocniej informacjom ze Stanów Zjednoczonych.

Wczorajsze dane dotyczące inflacji miały zatrząsnąć rynkiem – jednak ostatecznie okazały się one bliskie oczekiwaniom, co poskutkowało ograniczonymi ruchami wartości amerykańskiego dolara oraz, tym samym, relatywnie łagodnie odbiły się na rynkach surowców.

Delikatnym zaskoczeniem były natomiast dane dotyczące zapasów ropy naftowej w USA. We wtorek Amerykański Instytut Paliw oszacował, że w poprzednim tygodniu zapasy te spadły, mimo oczekiwań delikatnego ich wzrostu. Wczoraj potwierdził to amerykański Departament Energii, który wyliczył, że zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu zwyżkowały aż o 3,95 mln baryłek, podczas gdy spodziewano się ich zniżki o 2 mln baryłek. Wyraźnie wzrosły także zapasy benzyny (+5,56 mln baryłek, przy spodziewanym ich niewielkim spadku) oraz destylatów (+3,93 mln baryłek, oczekiwania zwyżki o 1,4 mln baryłek).

Wzrost zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych nie wynika jednak z istotnego spadku popytu na paliwa w USA – a przynajmniej nie jest to kluczowa przyczyna. Czynnikami, które w największym stopniu przełożyły się na większe zapasy, jest wzrost importu ropy do USA oraz większe wydobycie tego surowca. W poprzednim tygodniu Stany Zjednoczone importowały (netto) 4,5 mln baryłek ropy naftowej dziennie, co jest najwyższym poziomem importu od stycznia 2022 r. Całkowity import znalazł się na poziomie 7,9 mln baryłek, co jest z kolei najwyższym wynikiem od sierpnia 2019 r.

Z kolei produkcja ropy naftowej w USA wzrosła o 100 tys. baryłek dziennie do poziomu 12,9 mln baryłek dziennie – to najwyższy jej poziom od marca 2020 r., czyli od momentu tuż sprzed rozprzestrzeniania się pandemii na cały świat i związanego z nią spadku produkcji ropy.

Dane z USA sprzyjają przecenie ropy naftowej, jednak póki co strona popytowa pozostaje mocna za sprawą obaw o podaż tego surowca ze strony innych producentów, z Arabią Saudyjską i Rosją na czele.

MIEDŹ

Notowania miedzi nadal w konsolidacji.

Notowania miedzi rozpoczęły bieżący tydzień od wzrostowego akcentu w poniedziałek, ale od tego czasu poruszają się w wąskiej konsolidacji. Dzisiaj rano cena tego metalu delikatnie rośnie – notowania miedzi w USA nie oddalają się jednak istotnie od rejonu 3,77-3,80 USD za funt.

Dzisiaj wsparciem dla notowań miedzi jest słabość amerykańskiego dolara, jednak czynnik ten jest równoważony przez obawy dotyczące popytu na ten metal oraz wzrost zapasów miedzi w ostatnich tygodniach.

Jesień na ogół jest okresem wzmożonego popytu na metale ze strony sektora przemysłowego. Niemniej, w tym roku ten czynnik stoi pod znakiem zapytania, bowiem za większość popytu na miedź odpowiadają Chiny – a aktywność tamtejszego sektora przemysłowego jest w ostatnich miesiącach rozczarowująca.

Długoterminowo, notowania miedzi mają perspektywy na kolejną falę wzrostową, wywołaną zmianami w strukturze popytu ze względu na transformację energetyczną. Niemniej, krótkoterminowo rynek wciąż patrzy na sytuację w Chinach.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.
Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

2024-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od delikatnej przeceny. Ruch nie jest jednak duży w stosunku do sytuacji w poprzednim tygodniu, a ceny ropy wyczekują na nowe istotne impulsy. Tymczasem póki co, nowy tydzień na rynku ropy przynosi już dawno znane tematy. Pierwszym z nich jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, co do której pojawiły się nadzieje na przełom.
Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.