Możliwe impulsy na rynku ropy z Jackson Hole i z Wenezueli

Możliwe impulsy na rynku ropy z Jackson Hole i z Wenezueli
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-08-24 (14:43)

Notowania ropy naftowej kontynuują ruch spadkowy. Wczoraj zniżki cen tego surowca przyspieszyły – w rezultacie, cena ropy WTI zniżkowała do okolic 78 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent otarły się o poziom 82 USD za baryłkę. W obu przypadkach, ceny delikatnie odbiły pod koniec wczorajszej sesji, ale już dziś presja podażowa pojawiła się na nowo. Negatywnie na ceny ropy wpłynęły wczorajsze rozczarowujące odczyty indeksów PMI w Stanach Zjednoczonych oraz wciąż niskie odczyty m.in. w Europie.

Słabsze od oczekiwań dane przyćmiły nawet spadek zapasów ropy naftowej w USA, pokazany w raporcie Departamentu Energii. Według danych departamentu, w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA zniżkowały aż o 6,14 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano zniżki o niecałe 3 mln baryłek. Niemniej, jednocześnie wzrosły zapasy benzyny i destylatów, więc wydźwięk raportu departamentu także nie może być uznany za jednoznacznie pozytywny.

Obecnie inwestorzy na rynku ropy naftowej wyczekują kolejnych impulsów dla cen. Z pewnością jednym z nich może okazać się wystąpienie prezesa Fed, Jerome Powella, podczas sympozjum w Jackson Hole. Mimo niedawnego wyraźnego spadku dynamiki inflacji w USA, inwestorzy obawiają się, że szef Fed jednak zdecyduje się na jastrzębią retorykę i poinformuje o zamiarze utrzymania wysokich stóp procentowych w USA przez dłuższy czas. Taki komunikat zadziałałby najprawdopodobniej negatywnie na ceny ropy.

Innym ciekawym czynnikiem potencjalnie wpływającym na notowania ropy naftowej jest wizja większej podaży tego surowca z Wenezueli. Wczoraj pojawiły się nieoficjalne wciąż informacje o tym, że Stany Zjednoczone pracują nad propozycją złagodzenia sankcji narzuconych na Wenezuelę w celu ułatwienia eksportu ropy naftowej z tego kraju. Jednak nawet jeśli taka propozycja ujrzy światło dzienne, to prawdopodobnie warunkiem złagodzenia sankcji będzie zorganizowanie demokratycznych wyborów, co pozostaje dużym wyzwaniem w tym kraju. Niemniej, same informacje o takiej inicjatywie pokazują, że USA są zdeterminowane do tego, aby utrzymywać niżej notowania ropy ze względu na fakt, że wyższe ceny ropy szkodzą wzrostowi gospodarczemu.

ZŁOTO

Kontynuacja zwyżek notowań złota.

Bieżący tydzień jest czasem zwyżek notowań złota. Wczoraj ruch wzrostowy przyspieszył, a notowania kruszcu dziś go kontynuują, docierając już do okolic 1950 USD za uncję.

Obecnie inwestorzy na rynku złota bacznie przyglądają się sytuacji na rynku amerykańskiego dolara. Wczoraj to właśnie zniżka wartości USD była jednym z głównych czynników, który przyczynił się do wyraźnie wzrostowej sesji na złocie. Dziś wśród inwestorów widać większą ostrożność – wynika ona z wyczekiwania na komunikaty ze strony szefa Fed, Jerome Powella, który podczas sympozjum w Jackson Hole ma przedstawić plany Rezerwy Federalnej w zakresie polityki monetarnej prowadzonej w kolejnych miesiącach.

Co do zasady, większość inwestorów oczekuje, że ze względu na coraz niższą inflację w USA, Fed nie będzie już podnosił stóp procentowych. Niemniej, nie oznacza to jednoznacznie gołębiego scenariusza od razu – po pierwsze, inwestorzy wciąż biorą pod uwagę scenariusz jeszcze jednej niewielkiej podwyżki we wrześniu; a po drugie, nawet brak podwyżek stóp nie implikuje jeszcze ich rychłych obniżek.

Jeśli Powell ogłosi zamiar utrzymania przez Fed podwyższonych stóp procentowych na dłużej, to prawdopodobnie przyczyni się to do większej siły dolara, co z kolei będzie miało niekorzystny wpływ na ceny złota. Niemniej, jakiekolwiek oznaki gołębiego podejścia będą wspierać dalsze zwyżki cen kruszcu. Warto pamiętać, że o ile krótkoterminowo oba scenariusze są możliwe, to w dłuższej perspektywie spadek stóp procentowych stanowiący wsparcie dla cen złota jest niemalże pewny.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-12-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo porannego wyhamowania zniżek, wczorajsza sesja zakończyła się dla cen ropy naftowej na minusie jako już czwarta spadkowa sesja z rzędu. Notowania ropy naftowej WTI zbliżyły się do okolic 72 USD za baryłkę, a cena ropy Brent zeszła poniżej 78 USD za baryłkę. Ubiegłotygodniowa decyzja o pogłębionych – lecz dobrowolnych – cięcia ropy naftowej w krajach OPEC+, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca na globalnym rynku.
Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku

Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku

2023-12-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po kilku spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj poruszają się w okolicach wczorajszego zamknięcia, a jednocześnie – w rejonie lokalnych minimów z połowy listopada br. W przypadku ropy WTI, oznacza to okolice 73 USD za baryłkę, z kolei dla ropy Brent jest to poziom 78 USD za baryłkę. Cena ropy ustabilizowała się na skutek braku nowych impulsów oraz wyczekiwania na kolejne informacje, które nadałyby notowaniom kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-12-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Decyzja OPEC+, wprowadzająca dodatkowe – lecz głównie dobrowolne – cięcia produkcji ropy naftowej, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca. Wręcz przeciwnie: stanowiła ona impuls dla cen ropy naftowej do powrotu do dynamicznych przecen. Ruch ten odzwierciedla zarówno brak wiary w to, czy nowe ustalenia będą skrupulatnie przestrzegane, jak i obawy przed tym, czy będą one w odpowiedzi sposób mierzone. Kluczowe w wycenie ropy naftowej jest jednak to, że na rynku oczekiwane jest na tyle istotne wyhamowanie dynamiki popytu na ropę naftową w przyszłym roku, że działania OPEC mogą nie zniwelować tego efektu.
Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

2023-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była pełna emocji. Wszystko za sprawą wyczekiwanego spotkania przedstawicieli OPEC+, które miało rzucić więcej światła na dalsze plany rozszerzonego kartelu, dotyczące limitów produkcji ropy naftowej. Decyzje faktycznie zapadły – i nawet mimo wielu pojawiających się wcześniej spekulacji, zdołały one zaskoczyć inwestorów.
Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

2023-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi nerwowość inwestorów w wyczekiwaniu na ważną decyzję OPEC+ dotyczącą dalszych planów w kontekście limitów produkcji ropy naftowej. Spotkanie przedstawicieli rozszerzonego kartelu ma miejsce już dzisiaj (dla przypomnienia: było ono przełożone z 26 listopada ze względu na trudności w osiągnięciu kompromisu). Niemniej, mimo oczekiwań konkretnej i spójnej decyzji OPEC+ w kwestii limitów produkcji, inwestorzy nadal nie mają pewności, jak ta decyzja ostatecznie może wyglądać.
OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła odbicie cen tego surowca w górę. Była w tym największa zasługa słabości amerykańskiego dolara, która przyczyniła się do wzrostów na rynkach wielu surowców i towarów. Nie zmienia to faktu, że na rynku ropy trwa nerwowa atmosfera wyczekiwania – w tym tygodniu bowiem na inwestorów czekają najprawdopodobniej liczne wypowiedzi i informacje ze strony producentów ropy naftowej i ważnych graczy na tym rynku z całego świata.
OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

2023-11-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, jednak strona popytowa nieco ją kontruje i dzisiaj na rynku tym trwa konsolidacja. Wszystko za sprawą wyczekiwania na decyzję OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej, która z pewnością jest kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia. Nadchodzące spotkanie przedstawicieli krajów OPEC+ budzi dużo emocji głównie po tym, jak zostało ono przesunięte z 26 na 30 listopada.
Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

2023-11-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa. Mimo słabego rozpoczęcia poniedziałkowej sesji, ceny ropy zakończyły ją na plusie, a dzisiaj utrzymują się blisko wczorajszych poziomów zamknięcia. Wzrostom na rynku ropy naftowej sprzyjają oczekiwania większego popytu na ten surowiec. Impulsem do zwyżek był m.in. raport OPEC.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-11-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po piątkowym wzrostowym akcencie, notowania ropy naftowej w poniedziałkowy poranek powracają do zniżek. Przeceny co prawda nie są dynamiczne, jednak widać, że na rynku tego surowca dominuje wciąż retoryka związana z obawami o popyt na ropę naftową w największych gospodarkach świata (Stanach Zjednoczonych i Chinach), zaś kwestie związane z podażą schodzą na dalszy plan. W kontekście sytuacji w USA, czyli kraju będącego największym konsumentem ropy i produktów ropopochodnych na świecie, inwestorzy obawiają się spowolnienia popytu na paliwa – a obawy te są napędzane przez ostatnie prognozy Departamentu Energii USA.
Słaby tydzień na rynku ropy naftowej

Słaby tydzień na rynku ropy naftowej

2023-11-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej przez większość czasu w tym tygodniu znajdowały się pod wyraźną presją strony podażowej. Końcówka tygodnia przynosi wyhamowanie zniżek i próby odbicia notowań w górę – jednak ich zakres jest niewielki w porównaniu do wcześniejszych przecen. Ten tydzień ogólnie przynosi największą słabość cen ropy naftowej od maja-czerwca bieżącego roku, kiedy to przeceny skłoniły OPEC+ do większej rynkowej interwencji.