Możliwe impulsy na rynku ropy z Jackson Hole i z Wenezueli

Możliwe impulsy na rynku ropy z Jackson Hole i z Wenezueli
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-08-24 (14:43)

Notowania ropy naftowej kontynuują ruch spadkowy. Wczoraj zniżki cen tego surowca przyspieszyły – w rezultacie, cena ropy WTI zniżkowała do okolic 78 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent otarły się o poziom 82 USD za baryłkę. W obu przypadkach, ceny delikatnie odbiły pod koniec wczorajszej sesji, ale już dziś presja podażowa pojawiła się na nowo. Negatywnie na ceny ropy wpłynęły wczorajsze rozczarowujące odczyty indeksów PMI w Stanach Zjednoczonych oraz wciąż niskie odczyty m.in. w Europie.

Słabsze od oczekiwań dane przyćmiły nawet spadek zapasów ropy naftowej w USA, pokazany w raporcie Departamentu Energii. Według danych departamentu, w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA zniżkowały aż o 6,14 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano zniżki o niecałe 3 mln baryłek. Niemniej, jednocześnie wzrosły zapasy benzyny i destylatów, więc wydźwięk raportu departamentu także nie może być uznany za jednoznacznie pozytywny.

Obecnie inwestorzy na rynku ropy naftowej wyczekują kolejnych impulsów dla cen. Z pewnością jednym z nich może okazać się wystąpienie prezesa Fed, Jerome Powella, podczas sympozjum w Jackson Hole. Mimo niedawnego wyraźnego spadku dynamiki inflacji w USA, inwestorzy obawiają się, że szef Fed jednak zdecyduje się na jastrzębią retorykę i poinformuje o zamiarze utrzymania wysokich stóp procentowych w USA przez dłuższy czas. Taki komunikat zadziałałby najprawdopodobniej negatywnie na ceny ropy.

Innym ciekawym czynnikiem potencjalnie wpływającym na notowania ropy naftowej jest wizja większej podaży tego surowca z Wenezueli. Wczoraj pojawiły się nieoficjalne wciąż informacje o tym, że Stany Zjednoczone pracują nad propozycją złagodzenia sankcji narzuconych na Wenezuelę w celu ułatwienia eksportu ropy naftowej z tego kraju. Jednak nawet jeśli taka propozycja ujrzy światło dzienne, to prawdopodobnie warunkiem złagodzenia sankcji będzie zorganizowanie demokratycznych wyborów, co pozostaje dużym wyzwaniem w tym kraju. Niemniej, same informacje o takiej inicjatywie pokazują, że USA są zdeterminowane do tego, aby utrzymywać niżej notowania ropy ze względu na fakt, że wyższe ceny ropy szkodzą wzrostowi gospodarczemu.

ZŁOTO

Kontynuacja zwyżek notowań złota.

Bieżący tydzień jest czasem zwyżek notowań złota. Wczoraj ruch wzrostowy przyspieszył, a notowania kruszcu dziś go kontynuują, docierając już do okolic 1950 USD za uncję.

Obecnie inwestorzy na rynku złota bacznie przyglądają się sytuacji na rynku amerykańskiego dolara. Wczoraj to właśnie zniżka wartości USD była jednym z głównych czynników, który przyczynił się do wyraźnie wzrostowej sesji na złocie. Dziś wśród inwestorów widać większą ostrożność – wynika ona z wyczekiwania na komunikaty ze strony szefa Fed, Jerome Powella, który podczas sympozjum w Jackson Hole ma przedstawić plany Rezerwy Federalnej w zakresie polityki monetarnej prowadzonej w kolejnych miesiącach.

Co do zasady, większość inwestorów oczekuje, że ze względu na coraz niższą inflację w USA, Fed nie będzie już podnosił stóp procentowych. Niemniej, nie oznacza to jednoznacznie gołębiego scenariusza od razu – po pierwsze, inwestorzy wciąż biorą pod uwagę scenariusz jeszcze jednej niewielkiej podwyżki we wrześniu; a po drugie, nawet brak podwyżek stóp nie implikuje jeszcze ich rychłych obniżek.

Jeśli Powell ogłosi zamiar utrzymania przez Fed podwyższonych stóp procentowych na dłużej, to prawdopodobnie przyczyni się to do większej siły dolara, co z kolei będzie miało niekorzystny wpływ na ceny złota. Niemniej, jakiekolwiek oznaki gołębiego podejścia będą wspierać dalsze zwyżki cen kruszcu. Warto pamiętać, że o ile krótkoterminowo oba scenariusze są możliwe, to w dłuższej perspektywie spadek stóp procentowych stanowiący wsparcie dla cen złota jest niemalże pewny.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powrót do słabszych danych na rynku ropy naftowej

Powrót do słabszych danych na rynku ropy naftowej

10:41 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj notowania ropy naftowej wyhamowały zwyżkę z ostatnich kilku dni, a dzisiaj delikatnie spadają. Po kilku dniach optymizmu, na rynku tego surowca pojawiły się bowiem dane, które skutecznie tamują dobre nastroje. Po pierwsze, wczorajsze dane dotyczące zapasów paliw w USA przyniosły negatywną niespodziankę w postaci wzrostu zapasów ropy naftowej.
Optymistyczny wydźwięk raportów na rynku ropy naftowej

Optymistyczny wydźwięk raportów na rynku ropy naftowej

2024-06-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują wzrosty, aczkolwiek ich dynamika jest już spokojniejsza. Cena surowca gatunku WTI w USA porusza się w rejonie 78-79 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy naftowej Brent oscylują w okolicach 82 USD za baryłkę. Wzrosty cen ropy naftowej dziś mają swoje uzasadnienie w raportach, które pojawiły się na rynku tego surowca. Optymistyczne raporty napłynęły m.in. z USA. Tamtejsza Energy Information Administration (EIA), statystyczna gałąź Departamentu Energii, podniosła prognozy wzrostu globalnego popytu na ropę naftową do poziomu 1,1 mln baryłek dziennie z wcześniejszych 900 tys. baryłek dziennie.
Szanse na wznowienie eksportu ropy z północnego Iraku

Szanse na wznowienie eksportu ropy z północnego Iraku

2024-06-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Piątkowa siła amerykańskiego dolara po publikacji lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy nie zaszkodziła wycenie ropy naftowej. Wręcz przeciwnie – można odnieść wrażenie, że na rynku ropy pojawiła się nowa dawka optymizmu po wspomnianych danych. Mogą one stwarzać bowiem szanse na większy popyt na paliwa w letnich miesiącach. Relatywnie dobra sytuacja na rynku pracy oznacza bowiem, że więcej osób może decydować się na wyjazdy wakacyjne, że będą one częstsze lub dłuższe.
Chwiejna korekta wzrostowa cen ropy naftowej

Chwiejna korekta wzrostowa cen ropy naftowej

2024-06-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej od wczoraj odbijają nieco w górę. Na razie jednak korekta wzrostowa ma niewielki zasięg, a na rynku ropy naftowej niezmiennie pojawiają się pesymistyczne tony. Wiele z nich jest echem niedawnej decyzji OPEC+ o zamiarach stopniowego wycofywania się z dobrowolnych cięć produkcji ropy naftowej pod koniec bieżącego roku. Perspektywa zwiększania podaży ropy naftowej w krajach OPEC+ jest negatywnym akcentem dla inwestorów, którzy i tak obawiają się mizernego popytu na ten surowiec.
Uspokojenie nastrojów po spadkach cen ropy naftowej

Uspokojenie nastrojów po spadkach cen ropy naftowej

2024-06-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pięciu sesjach dynamicznych spadków cen ropy naftowej, ceny tego surowca dzisiaj się stabilizują. Na rynku ropy przeważają jednak negatywne nastroje, a korekta cen tego surowca ma niewielki zakres w porównaniu do wcześniejszych spadków. Przyczyną presji spadkowej na rynku ropy naftowej w ostatnich dniach była przede wszystkim decyzja OPEC+ dotycząca przedłużenia cięć produkcji ropy naftowej, ale jednoczesnego powolnego wycofywania się z dobrowolnych dodatkowych cięć wydobycia.
Więcej optymizmu na rynku ropy naftowej

Więcej optymizmu na rynku ropy naftowej

2024-05-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej jak na razie upływa pod znakiem zwyżek. Cena ropy naftowej WTI powróciła do okolic 79 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w rejonie 83 USD za baryłkę. Widać więc, że na rynku ropy naftowej pojawiło się więcej optymizmu. Jest on związany z dwoma głównymi czynnikami. Po pierwsze, trwa wyczekiwanie na spotkanie OPEC+, zaplanowane na 1 czerwca. Inwestorzy oczekują, że rozszerzony kartel przedłuży okres obowiązywania dobrowolnych cięć produkcji ropy naftowej, obecnie wynoszących ok. 2,2 mln baryłek dziennie.
Spadkowy tydzień na rynku ropy naftowej

Spadkowy tydzień na rynku ropy naftowej

2024-05-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu systematycznie zniżkują – czego kluczową przyczyną są obawy o popyt na ten surowiec oraz wzrost jego zapasów. Cena ropy WTI wczoraj spadła poniżej 77 USD za baryłkę i dziś w tych rejonach rozpoczyna dzień – z kolei notowania europejskiej ropy Brent zniżkowały do okolic 81 USD za baryłkę, a nawet przez chwilę znalazły się poniżej tego poziomu po raz pierwszy od trzech miesięcy. Jastrzębi wydźwięk opublikowanych w tym tygodniu minutes Fed, jak również wzrost zapasów ropy naftowej w USA, były głównymi negatywnymi akcentami na rynku ropy w tym tygodniu.
Wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-05-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj pogłębiły zniżkę. Przyczyniły się do tego dwie główne kwestie. Pierwszą z nich było potwierdzenie wzrostu zapasów ropy naftowej w USA, zaś drugą – ostrożny ton Rezerwy Federalnej w opublikowanych wczoraj minutes z ostatniego posiedzenia. Jeśli chodzi o zapasy ropy naftowej – wczoraj opublikowany został cotygodniowy raport Departamentu Energii USA, pokazujący zmiany zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.
Powrót do zniżek cen ropy naftowej

Powrót do zniżek cen ropy naftowej

2024-05-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Jeszcze na początku bieżącego tygodnia notowania ropy naftowej były wspierane przez informacje na temat tragicznej śmierci prezydenta Iranu, Ebrahima Raisi, które wzmacniały obawy o dalszy rozwój sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie. Niemniej, już wczoraj po południu informacje te zeszły na dalszy plan po tym, jak pojawił się szereg wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej. I wszystkie te wypowiedzi były utrzymane w raczej ostrożnym, a wręcz delikatnie pesymistycznym tonie.
Cena ropy naftowej w górę po śmierci irańskiego prezydenta

Cena ropy naftowej w górę po śmierci irańskiego prezydenta

2024-05-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Informacje na temat tragicznej śmierci prezydenta Iranu, Ebrahima Raisi, wraz z tamtejszym ministrem spraw zagranicznych, nie pozostały bez echa na rynku ropy naftowej. Raisi, który stracił życie w wypadku helikoptera w górach przy granicy z Azerbejdżanem, był bowiem wymieniany jako główny kandydat na następcę Najwyższego Przywódcy Iranu, Ajatollaha al-Chamenei.