Wyścig o platformy wydobywcze na rynku ropy naftowej

Wyścig o platformy wydobywcze na rynku ropy naftowej
Data dodania: 2022-05-27 (12:26) Komentarz surowcowy DM BOŚ SA

Po wczorajszej solidnej zwyżce, notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na plusie. Presja na wzrost notowań tego surowca jest w dużym stopniu uwarunkowana obawami o podaż ropy naftowej w Europie. Co prawda nadal los sankcji dotyczących zakazu importu ropy naftowej z Rosji do UE jest niepewny, ale i tak dostawy rosyjskiej ropy naftowej do Europy znacząco zniżkowały ze względu na m.in. problemy z płatnościami oraz ogólną niechęć traderów do zamówień ropy z Rosji.

Z tej przyczyny, pozostali producenci surowca walczą o to, aby w jak największym stopniu zapełnić lukę po dostawach rosyjskiej ropy do Europy. Z tej przyczyny dzienne stawki za wynajęcie platformy wiertniczej znacząco zwyżkowały. Jak podaje Reuters, o ile w poprzednim roku stawki te wynosiły około 200 tys. dolarów, to obecnie zbliżają się już do 400 tys. dolarów. Ta gwałtowna zwyżka odzwierciedla chęć do jak najszybszego wznowienia produkcji ropy naftowej, zwłaszcza że obecna cena tego surowca na rynku jest kusząca.

Tymczasem do tego wyścigu o europejski rynek nie dołącza OPEC. Kraje tego kartelu co prawda zastąpiły częściowo braki w dostawach ropy naftowej, jednak nie modyfikują znacząco swoich planów w zakresie produkcji tego surowca. Wiele wskazuje na to, że także w porozumieniu naftowym nie będziemy mieć zmian w najbliższych miesiącach. Już 2 czerwca OPEC+ ma zadecydować o poziomie produkcji w lipcu i plan bazowy zakłada, że – podobnie jak w poprzednich miesiącach – OPEC+ po raz kolejny zwiększy limity wydobycia o 432 tys. baryłek miesięcznie. Tym samym, kartel ma kontynuować serię zwyżek, o której zadecydował w poprzednim roku.

Niemniej, warto pamiętać, że OPEC+ i tak ma problemy z dotrzymaniem limitów – ale nie dlatego, że je przekracza, tylko dlatego, że… produkuje mniej ropy naftowej niż może. Sygnatariuszami porozumienia naftowego OPEC+ są bowiem m.in. Rosja, która ze zrozumiałych przyczyn ograniczyła wydobycie, jak również Nigeria czy Angola, które mają problemy z infrastrukturą i z tej przyczyny produkują mniej ropy niż pozwalają im limity.

SREBRO

Srebro na drodze do drugiej tygodniowej zwyżki z rzędu.

Spadek wartości amerykańskiego dolara w bieżącym tygodniu stanowi wsparcie dla notowań metali szlachetnych. Chociaż wzrosty nie są dynamiczne, to i tak pozwalają na wypracowanie notowaniom złota oraz srebra drugiej tygodniowej zwyżki z rzędu.

Faktycznie, największy wpływ słabszego dolara widać było na wykresie złota. Pozostałe metale szlachetne, czasem nazywane „białymi” metalami szlachetnymi, zostawały nieco w tyle – i trudno się temu dziwić, bowiem inwestorzy postrzegają je po części także jako surowce przemysłowe. Srebro, platyna oraz pallad są w znaczącej części metalami przemysłowymi, a obecnie ich ceny znajdują się pod presją, wynikającą z obaw dotyczących spowolnienia gospodarczego na świecie.

Niemniej, warto pamiętać o tym, że ceny srebra wykazują silną korelację z notowaniami złota – więc wycena tego kruszcu będzie w dużym stopniu zależeć od m.in. strategii Fed.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy między obawami o recesję a obawami o podaż

Ceny ropy między obawami o recesję a obawami o podaż

13:14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień w miarę neutralnie, co świetnie obrazuje obecną sytuację na tym rynku. Z jednej strony bowiem inwestorzy na świecie ewidentnie obawiają się recesji i tego, jak bardzo może ona negatywnie przełożyć się na popyt na ropę – ale z drugiej strony dane dotyczące popytu także nie napawają optymizmem i wskazują na możliwe problemy po tej stronie rynku.
Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.
USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

2022-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, dzisiaj obserwujemy dynamiczne zniżki notowań tego surowca. W środę rano ceny ropy naftowej WTI zniżkują o 6 USD na baryłce, a ceny ropy Brent niewiele mniej, bo o 5 USD na baryłce, co przybliża notowania obu gatunków ropy naftowej powoli do okolic psychologicznej bariery na poziomie 100 USD za baryłkę. Przyczyną dzisiejszych sporych przecen na rynku ropy naftowej okazały się działania amerykańskich władz. Administracja Joe Bidena wykazuje coraz większą determinację w walce z wysokimi cenami paliw.
Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

2022-06-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Przez większość bieżącego miesiąca notowania miedzi znajdowały się pod presją strony podażowej. Pomijając zwyżki z samego początku miesiąca, już od 3 czerwca ciąg zniżek na tym rynku był niemal nieprzerwany. To sprawiło, że w ostatnich dniach notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny przetestowały poziom 4 USD za funt jako techniczną barierę – i na razie okazała się ona skuteczna. Dzisiaj rano notowania miedzi w USA odbijają w górę, powracając ponad wspomniany poziom 4 USD za funt.