Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Cena ropy WTI poniżej 80 USD za baryłkę
2022-09-26 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień mocnym spadkowym akcentem – w piątek notowania ropy naftowej WTI zeszły dynamicznie poniżej 80 USD za baryłkę, przełamując tym samym kolejną psychologiczną barierę i schodząc na najniższe poziomy od pierwszej połowy stycznia tego roku. Dzisiaj trend spadkowy już nieco wyhamował, ale nadal dominuje strona podażowa, a notowania amerykańskiej ropy poruszają się w rejonie 77-78 USD za baryłkę. W przypadku ropy gatunku Brent, wycena jest nieco wyższa, oscylująca dzisiaj rano w okolicach 84-85 USD za baryłkę.
Wyjątkowo niskie zapasy miedzi na świecie
2022-09-22 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania miedzi utrzymują się pod presją podaży. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych oscyluje obecnie w okolicach 3,46 USD za funt, co oznacza, że od początku bieżącego roku wycena tego metalu spadła o około jedną piątą. Spadek notowań miedzi wpisuje się w pesymistyczną narrację, która dominuje na globalnych rynkach finansowych w związku z oczekiwaniami znaczącego spowolnienia gospodarczego na świecie.
Nasser: rynek ropy naftowej słabo zaopatrzony
2022-09-21 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej w pierwszej połowie bieżącego tygodnia poruszają się w nerwowej konsolidacji. Po presji spadkowej obserwowanej wczoraj, dzisiaj widzimy zwyżkę – jednak trudno uznać którykolwiek z tych ruchów za istotny, biorąc pod uwagę rozchwiane nastroje na rynku ropy. Z jednej strony, ceny ropy naftowej uginają się pod presją spowalniającego wzrostu gospodarczego, a wraz z nim, ze spadkiem popytu na ropę naftową. Z drugiej strony, wsparciem dla cen są utrzymujące się napięcia dotyczące wojny w Ukrainie, a dodatkowo, globalny rynek ropy naftowej wcale nie jest tak dobrze zaopatrzony w ten surowiec, jak mogłoby się wydawać.
Konsolidacja na rynku ropy naftowej
2022-09-20 Komentarz surowcowy DM BOŚŚrednioterminowy trend spadkowy na rynku ropy naftowej w ostatnich dniach spowolnił. Po wielu tygodniach zniżek, które doprowadziły ceny tego surowca do poziomów ze stycznia bieżącego roku – czyli jeszcze sprzed wybuchu wojny w Ukrainie – notowania ropy naftowej wyhamowały przeceny, wpadając w konsolidację. Obecnie cena ropy Brent oscyluje w rejonie 92 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej WTI poruszają się w okolicach 85 USD za baryłkę.
Kontynuacja zwyżek cen ropy naftowej
2022-09-13 Komentarz surowcowy DM BOŚPo spadkach w pierwszej połowie poprzedniego tygodnia, notowania ropy naftowej odbiły w górę i rozpoczęły także bieżący tydzień od zwyżki. Na razie ruch ten jest jednak traktowany głównie jako korekta wzrostowa w średnioterminowym trendzie spadkowym – zakres zwyżek nadal jest bowiem niewielki i obarczony dużą dozą niepewności co do przyszłych cen. Nie ulega wątpliwości, że ceny ropy naftowej są obecnie rozchwiane. Zmienność jest duża, ponieważ na ceny surowca działają obecnie dwie istotne siły – jednak działają one w przeciwległym kierunku.
Popyt na ropę w Chinach może spaść po raz pierwszy od 20 lat
2022-09-12 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowaniom ropy naftowej udało się wypracować korektę wzrostową pod koniec minionego tygodnia, jednak i tak nie była ona wystarczająco dynamiczna, by udało się zakończyć cały tydzień na plusie. Zamiast tego, na rynku ropy naftowej nadal mamy do czynienia z wyraźnym średnioterminowym trendem spadkowym. Dzisiaj rano notowania ropy naftowej tkwią w wąskiej konsolidacji w okolicach piątkowego zamknięcia. Na razie jednak nastroje na rynku tego surowca sprzyjają kontynuacji zniżek. Na pierwszy plan wysuwają się coraz liczniejsze prognozy zakładające, że popyt na ropę naftową i paliwa w Chinach może w tym roku spaść po raz pierwszy od dwudziestu lat.
Niższe prognozy produkcji ropy naftowej w USA
2022-09-09 Komentarz surowcowy DM BOŚNa rynku ropy naftowej właśnie trwa już kolejny fatalny tydzień. Ceny tego surowca mocno zniżkowały we wtorek i środę. Mimo że od wczoraj odbijają w górę, to zwyżka jest symboliczna i jedynie przypieczętowuje ona słabość kupujących na tym rynku. Największa presja spadkowa na rynku ropy naftowej wynika z obaw związanych z sytuacją w światowej gospodarce. Recesyjny scenariusz wydaje się bardzo prawdopodobny w większości kluczowych gospodarek świata i niewątpliwie będzie miał on negatywny wpływ na popyt na paliwa.
Decyzja OPEC+ bez realnego wpływu na ceny ropy naftowej
2022-09-06 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia delikatnie odbiły się w górę po dotkliwych przecenach z wcześniejszych kilku dni. Niemniej, na wykresie tego surowca ewidentnie widać słabość kupujących, bowiem zakres korekty wzrostowej jest niewielki.
Kto potrzebuje irańskiej ropy?
2022-08-29 Komentarz surowcowy DM BOŚWedług doniesień agencji Bloomberg Irańczycy mogą mieć nawet 90 mln baryłek ropy na statkach, którą mogliby szybko dostarczyć na rynki, gdyby USA zniosły embargo. Tymczasem zdaniem Johna Kirby'ego (rzecznika Pentagonu) szanse na wypracowanie porozumienia pomiędzy USA, a Iranem są teraz większe, niż były dwa tygodnie temu. Punktem spornym pozostaje oczywiście irański program atomowy, co do którego Amerykanie mają duże obawy, a z kolei Irańczycy liczą, że pozwoli on rozgrywać im kluczową rolę w regionie Bliskiego Wschodu, gdzie liczącymi graczami są Izrael i Arabia Saudyjska.
Zniżkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej
2022-08-22 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zniżki. Cena surowca gatunku WTI porusza się poniżej poziomu 89 USD za uncję, natomiast notowania ropy naftowej gatunku Brent oscylują w okolicach 95 USD za baryłkę. Dzisiaj na globalnych rynkach finansowych przeważają negatywne nastroje i wzrost awersji do ryzyka, co widać m.in. po spadkach wycen azjatyckich indeksów akcji oraz słabym początku sesji w Europie. Dodatkowym sygnałem utrzymującego się nastawienia risk-off jest siła amerykańskiego dolara, która była wyraźnie widoczna w poprzednim tygodniu i utrzymuje się ona także dzisiaj.
Recesja i wzrost produkcji tematami przewodnimi na rynku ropy
2022-08-19 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na wyraźnych plusach, jednak już dzisiaj notowania tego surowca powracają do zniżek i są na drodze do wypracowania ujemnego bilansu całego tygodnia. Nie ulega wątpliwości, że obecnie głównym tematem przewijającym się przez rynek ropy naftowej, są obawy dotyczące globalnej recesji. Spowolnienie gospodarcze, które widać już w wielu krajach świata, ma negatywny wpływ na popyt na paliwa. Obecnie częściowym wsparciem dla cen jest sezonowy, letni wzrost popytu na paliwa, związany z wyjazdami na wakacje, ale jego efekt już niedługo zaniknie.
Duży spadek zapasów i rekordowy eksport ropy naftowej z USA
2022-08-18 Komentarz surowcowy DM BOŚPo dynamicznym tąpnięciu notowań ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia, ceny tego surowca wpadły w konsolidację. Notowania ropy WTI od wtorku poruszają się w rejonie 87-88 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent porusza się w rejonie 92-94 USD za baryłkę. Wczoraj jedną z istotnych informacji, które pojawiły się na rynku ropy naftowej, był raport Departamentu Energii USA, pokazujący wyraźny spadek zapasów tego surowca.
Spadek aktywności inwestorów na rynku ropy naftowej
2022-08-17 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej póki co upływa pod znakiem przecen. Po spadkowym poniedziałku i wtorku, dzisiaj rano notowania tego surowca stabilizują się w rejonie wczorajszego zamknięcia i próbują delikatnie odbić na północ. Nie ulega wątpliwości, że sytuacja na rynku ropy naftowej w ostatnich tygodniach jest wyjątkowo rozchwiana, a ruchy cen są bardziej nerwowe niż zwykle.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej
2022-08-16 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej przeceny. Wczoraj cena tego surowca zniżkowała o prawie 3%, co oznaczało zniwelowanie w całości wzrostów z wcześniejszych kliku dni. W rezultacie, cena ropy WTI ustabilizowała się wyraźnie poniżej 90 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent spadły do okolic 94 USD za baryłkę. Pesymizm na rynku ropy naftowej w tym tygodniu wynikał z kilku czynników. Po pierwsze, fala negatywnych nastrojów przewinęła się przez szeroki rynek finansowy w związku z powrotem obaw o recesję.
Ropa naftowa znów płynie ropociągiem Przyjaźń
2022-08-11 Komentarz surowcowy DM BOŚW bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej widać delikatne zwyżki. Na początku tygodnia notowania ropy naftowej zwyżkowały za sprawą informacji o zamknięciu południowej odnogi ropociągu Przyjaźń, transportującego ropę naftową z Rosji przez Słowację na Węgry. Wiadomość tę przekazała spółka Transnieft, która poinformowała, że przepływ ropy został wstrzymany ze względu na problemy z płatnościami, wynikające z sankcji narzuconych przez UE na Rosję po ataku na Ukrainę.
Ropociąg Przyjaźń i zapasy paliw w centrum uwagi na rynku ropy
2022-08-10 Komentarz surowcowy DM BOŚWczoraj po południu notowania ropy naftowej wystrzeliły w górę. Przyczyną zwyżek okazała się informacja o zamknięciu południowej odnogi ropociągu Przyjaźń, transportującego ropę naftową z Rosji przez Słowację na Węgry. Wiadomość ta pojawiła się ze strony spółki Transnieft, która poinformowała, że przepływ ropy został wstrzymany przez stronę ukraińską na skutek narzuconych przez UE sankcji powodujących problemy z płatnościami.
Szanse na powrót irańskiej ropy naftowej na rynek
2022-08-09 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżki. Wczoraj cena tego surowca zwyżkowała o niecałe 2%, nadrabiając część spadków z poprzedniego tygodnia. Dzisiaj jednak notowania ropy kierują się delikatnie w dół, co jest wypadkową nie tylko obaw związanych ze spowolnieniem gospodarczym, lecz także oczekiwań większej podaży ropy naftowej.
Mizerne dane dotyczące importu ropy naftowej do Chin
2022-08-08 Komentarz surowcowy DM BOŚMiniony tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się sporą przeceną. Notowania tego surowca dzisiaj jednak delikatnie odbijają się w górę, nadrabiając część strat. Notowania ropy naftowej WTI nadal jednak poruszają się w rejonie 89-90 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent oscyluje w rejonie 95-96 USD za baryłkę. Poruszanie się notowań ropy naftowej na poziomach dwucyfrowych to w dużym stopniu efekt obaw związanych z popytem na ten surowiec w obliczu spowolnienia gospodarczego na świecie. Na początku bieżącego tygodnia w tę retorykę wpisują się m.in. dane, które pojawiły się w Chinach.
Notowania złota powyżej poziomu 1800 USD za uncję
2022-08-05 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku złota przyniosła solidną zwyżkę cen kruszcu, czego rezultatem było przekroczenie przez notowania złota poziomu 1800 USD za uncję. Cena tego popularnego inwestycyjnego metalu pozostaje powyżej tej bariery także dzisiaj rano – przy czym zmienność jest już niższa. Zwyżkom cen złota wczoraj sprzyjała słabość amerykańskiego dolara. Niemniej, o ostatecznym bilansie bieżącego tygodnia w największym stopniu prawdopodobnie zadecyduje dopiero dzisiejsza sesja, bowiem pojawią się podczas niej dane dotyczące sytuacji na amerykańskim rynku pracy.
Delikatny wzrost limitów produkcji ropy w OPEC+
2022-08-04 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej upływała pod znakiem decyzji OPEC+ w sprawie limitów produkcji ropy naftowej we wrześniu. Najbardziej oczekiwanym scenariuszem był brak podwyżki limitów, jednak brano pod uwagę także delikatne ich podniesienie. I to właśnie ten drugi scenariusz się zrealizował. OPEC+ wczoraj zadecydował bowiem, że we wrześniu podwyższy limity produkcji ropy naftowej o 100 tys. baryłek dziennie.