Nawracające obawy o popyt na ropę w Chinach

Nawracające obawy o popyt na ropę w Chinach
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2022-06-10 (10:25)

Notowania ropy naftowej od wczoraj delikatnie spadają, jednak i tak najprawdopodobniej zakończą bieżący tydzień na plusie. Wciąż dominującą siłą wpływającą na notowania tego surowca są obawy o podaż, które nasiliły się w związku z sezonem letnich wyjazdów oraz nowymi sankcjami, narzuconymi przez UE na Rosję. Jednak teraz nastroje się nieco ochłodziły, bowiem wiele wskazuje na to, że sytuacja gospodarcza w Chinach raczej nie skłania do optymizmu.

O ile jeszcze na początku czerwca ogłoszono zniesienie lockdownów w kluczowych metropoliach Państwa Środka, Pekinie oraz Szanghaju – to obecnie, za sprawą nawrotu nowych zakażeń, obostrzenia zostają wprowadzane na nowo w niektórych dzielnicach, a Chiny przeprowadzają dodatkowo masowe testy na koronawirusa. W takim wypadku pojawiły się istotne obawy, że sytuacja pandemiczna w Chinach nie jest opanowana, a to budzi duże wątpliwości co do stanu gospodarki tego kraju w najbliższych miesiącach. Co za tym idzie, niepewność dotyczy również tamtejszego popytu na ropę naftową.

Dane w Chinach, związane z rynkiem ropy, są póki co mieszane. W maju import ropy naftowej do Chin wzrósł o 12% w ujęciu rdr, jednak wynika to poniekąd z efekty niskiej bazy. Ogólnie, w Chinach zapasy ropy naftowej i paliw są nadal duże, co wynika z niedawnych lockdownów, znacząco przekładających się na popyt na paliwa.

Tak czy inaczej, warto pamiętać, że najbliższe tygodnie na rynkach paliw będą pełne wyzwań, zwłaszcza w krajach zachodnich. W Europie największe obawy budzi perspektywa wygaszania importu ropy naftowej z Rosji, która skłania kraje Starego Kontynentu do poszukiwania nowych kierunków dostaw. Z kolei w Stanach Zjednoczonych sezon letnich wyjazdów już wyraźnie wpłynął na popyt na paliwa, co w połączeniu z niskimi ich zapasami, tworzy mieszankę sprzyjającą utrzymywaniu się wysokich cen ropy.

ZŁOTO

Kolejny neutralny tydzień na rynku złota.

Notowania złota w ostatnich dniach tkwią w konsolidacji, która trwa już nieco dłużej, bo od ponad dwóch tygodni. W rezultacie, cena tego kruszcu jest na drodze do neutralnego zakończenia bieżącego tygodnia w rejonie 1850 USD za uncję.

Notowania złota znajdują się pod presją rosnących rentowności amerykańskich obligacji i nadal dużej siły amerykańskiego dolara. Złoto, jako aktywo niewypłacające odsetek, staje się mniej atrakcyjną alternatywą inwestycyjną. W ostatnich tygodniach na szkodę cen złota działały także lockdowny w Chinach, które zmniejszyły popyt na kruszec w formie monet i sztabek. Chiny, obok Indii, generują największy na świecie popyt na złoto fizyczne.

Najbliższe perspektywy dla notowań złota nadal nie są najlepsze, jednak w średnioterminowym ujęciu sytuacja na rynku kruszcu może coraz bardziej sprzyjać stronie popytowej. Jeśli EBC w końcu zdecyduje się na podwyżki stóp, będzie to wsparcie dla notowań euro (chociaż biorąc pod uwagę ich dynamikę, póki co niewielkim), a tym samym większa presja spadkowa na USD. Dodatkowo, obawy przed recesją skłaniają inwestorów do posiadania złota w swoich portfelach jako aktywa nieskorelowanego z wieloma innymi klasami aktywów.

Dzisiaj najwięcej uwagi na rynku złota przyciągną dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych, których publikacja jest zaplanowana na godzinę 14:30. O ile wysokie odczyty są oczekiwane, to jeśli będą one wyższe od oczekiwań, mogą zaszkodzić notowaniom złota. I na odwrót – mniejsze, a nawet zgodne z oczekiwaniami odczyty mogą okazać się dla złota wsparciem.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

10:01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.