Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej
Data dodania: 2022-06-23 (13:08) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.

Oczywiście na pierwszym planie jest sytuacja w Stanach Zjednoczonych, w których wczoraj Jerome Powell, szef Fed, ocenił, że nie wyklucza podwyżek stóp nawet o 100 punktów bazowych. Perspektywa istotnego zacieśniania polityki monetarnej w kraju generującym największy popyt na ropę naftową na świecie negatywnie przełożyła się na ceny ropy na rynku.

Jednocześnie, problemy z podażą ropy naftowej są póki co, mimo wszystko, mniejsze od oczekiwań. Co prawda produkcja ropy naftowej w Rosji w związku z wojną w Ukrainie wyraźnie spadła, ale kraj ten rozwija swój eksport ropy na rynki azjatyckie. W maju wyraźnie zwiększył się import rosyjskiej ropy naftowej w takich państwach jak Indie oraz Chiny, a dostawy taniego surowca z Rosji wyparły nieco surowiec z Bliskiego Wschodu.

Negatywnym akcentem na rynku ropy naftowej okazały się także wczorajsze informacje ze strony Amerykańskiego Instytutu Paliw (API). Pokazały one, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły aż o 5,61 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich spadku. Nie dowiemy się jednak szybko, czy te dane potwierdzi amerykański Departament Energii, ponieważ instytucja ta podała, że w wyniku problemów systemowych publikacja cotygodniowego raportu dotyczącego zmiany zapasów paliw zostanie przełożona na co najmniej przyszły tydzień.

ZŁOTO

Cena złota nadal w konsolidacji.

W bieżącym tygodniu notowania złota poruszają się w wąskiej konsolidacji w okolicach 1830-1840 USD za uncję. Cena kruszcu nadal jest podtrzymywana przez obawy związane z recesją, które sprawiają, że wielu inwestorów utrzymuje złoto w swoich portfelach lub nawet do tych portfeli je dodaje.

Niemniej, nieustannie największą presję zniżkową na ceny złota wywiera siła amerykańskiego dolara, która wynika z procesu zacieśniania polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną. Instytucja ta wykazuje coraz większą determinację w zwalczaniu podwyższonej inflacji, o czym świadczyły m.in. wczorajsze słowa Jerome Powella podczas wystąpienia w amerykańskim Senacie.

Powell podkreślił, że walka z inflacją to dla Fed cel pierwszorzędny, i nawet jeśli ta walka miałaby zostać przeprowadzona kosztem gorszej sytuacji w amerykańskiej gospodarce, to jest na to gotów. Szef Fed nie wykluczył podwyżek stóp procentowych nawet o 100 punktów bazowych, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

2022-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, dzisiaj obserwujemy dynamiczne zniżki notowań tego surowca. W środę rano ceny ropy naftowej WTI zniżkują o 6 USD na baryłce, a ceny ropy Brent niewiele mniej, bo o 5 USD na baryłce, co przybliża notowania obu gatunków ropy naftowej powoli do okolic psychologicznej bariery na poziomie 100 USD za baryłkę. Przyczyną dzisiejszych sporych przecen na rynku ropy naftowej okazały się działania amerykańskich władz. Administracja Joe Bidena wykazuje coraz większą determinację w walce z wysokimi cenami paliw.
Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

2022-06-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Przez większość bieżącego miesiąca notowania miedzi znajdowały się pod presją strony podażowej. Pomijając zwyżki z samego początku miesiąca, już od 3 czerwca ciąg zniżek na tym rynku był niemal nieprzerwany. To sprawiło, że w ostatnich dniach notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny przetestowały poziom 4 USD za funt jako techniczną barierę – i na razie okazała się ona skuteczna. Dzisiaj rano notowania miedzi w USA odbijają w górę, powracając ponad wspomniany poziom 4 USD za funt.
Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

2022-06-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Rozpoczyna się nowy tydzień na rynku ropy naftowej, jednak problemy i wyzwania tego rynku pozostają takie same jak w tygodniach poprzednich. Nadal notowania ropy naftowej z jednej strony pozostają pod presją obaw o wzrost gospodarczy na świecie, jednak z drugiej strony są podtrzymywane przez obawy o podaż tego surowca, związane głównie z konsekwencjami wojny w Ukrainie.
Ceny ropy naftowej na drodze do tygodniowego spadku

Ceny ropy naftowej na drodze do tygodniowego spadku

2022-06-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej przeważa strona podażowa, a ceny tego surowca znajdują się na drodze do zakończenia całego tygodnia na minusie. Główną przyczyną tego stanu są obawy o popyt na paliwa na świecie, związane z ich wysokimi cenami i ewidentnym oporem konsumentów przed kupowaniem większej ilości paliw niż jest to absolutnie konieczne. Obawy o popyt są również związane z działaniami banków centralnych. Co prawda ceny ropy naftowej nie są tak mocno uzależnione od sytuacji na rynku walutowym jak np. notowania złota – jednak nadal są one ściśle powiązane z perspektywami dla całej światowej gospodarki. A nad nią zbierają się coraz gęstsze czarne chmury.