Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi
Data dodania: 2022-06-21 (14:55) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Przez większość bieżącego miesiąca notowania miedzi znajdowały się pod presją strony podażowej. Pomijając zwyżki z samego początku miesiąca, już od 3 czerwca ciąg zniżek na tym rynku był niemal nieprzerwany. To sprawiło, że w ostatnich dniach notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny przetestowały poziom 4 USD za funt jako techniczną barierę – i na razie okazała się ona skuteczna. Dzisiaj rano notowania miedzi w USA odbijają w górę, powracając ponad wspomniany poziom 4 USD za funt.

Pomijając sytuację na wykresie cen miedzi, notowania tego metalu są również wspierane przez informacje na temat planowanego strajku pracowników chilijskiego państwowego giganta miedziowego, spółki Codelco. Przedstawiciele tamtejszych związków zawodowych ogłosili bowiem, że już w najbliższą środę planują rozpoczęcie strajku.

Konflikt na linii spółka-pracownicy rozpoczął się kilka dni temu, kiedy to Codelco przekazało informacje o zamiarze zamknięcia huty Ventanas. Postanowienie to ma związek z niedawnymi incydentami w postaci wzrostu zachorowań ludności mieszkającej w pobliżu huty oraz jej negatywnego wpływu na środowisko naturalne w okolicy. Z tej przyczyny, Codelco jeszcze 8 czerwca zdecydowało się na wstrzymanie operacji w hucie, a kilka dni temu ogłosiło plany definitywnego jej zamknięcia.

Chociaż decyzja spółki ma uzasadnienie, wywołała ona falę krytyki ze strony pracowników ze względu na obawy dotyczące zwolnień. Co prawda Codelco obiecało zachowanie jak największej liczby etatów, np. oferując opcje relokacji, jak również umożliwienie przejścia na przyspieszoną emeryturę na preferencyjnych warunkach – niemniej, związki zawodowe i tak zapowiadają protesty, domagając się modernizacji huty oraz wznowienia jej prac.

Na razie informacje te wpływają nieznacznie na ceny miedzi, aczkolwiek jeśli protest będzie się przedłużał, to może realnie wpłynąć na globalną podaż tego metalu – bowiem Codelco to największy producent miedzi na świecie.

ZŁOTO

Czy złoto będzie w końcu bezpieczną przystanią?

Początek bieżącego tygodnia na rynku złota przynosi spokojną konsolidację notowań tego kruszcu. Cena złota porusza się w okolicach 1835-1840 USD za uncję, czyli na poziomach zamknięcia z końca poprzedniego tygodnia. Kilka dni temu poziom 1800 USD za uncję po raz kolejny okazał się skutecznym wsparciem dla cen tego metalu.

Obecnie kluczowym czynnikiem, decydującym o notowaniach złota, są działania banków centralnych i to, jak wpływają one na sytuację na globalnych rynkach walutowych. W centrum uwagi naturalnie znajduje się amerykańska Rezerwa Federalna, która w poprzednim tygodniu podniosła stopy procentowe aż o 75 pb. W tym tygodniu również inwestorzy czekają na Fed, a dokładniej, na wystąpienie Jerome Powella w Kongresie, które jest zaplanowane na jutro. O ile Powell prawdopodobnie nie zaskoczy, to może on podkreślić fakt kierowania się danymi makro przez Fed w decyzjach dotyczących polityki monetarnej – co z kolei oznaczałoby możliwą dużą wrażliwość cen złota na dane dotyczące m.in. inflacji, które będą pojawiać się w kolejnych miesiącach.

Nie ulega wątpliwości, że dotychczas w bieżącym roku złoto rozczarowywało inwestorów – w obliczu wysokiej inflacji zapewniło ono tylko częściową ochronę dla kapitału, natomiast dużo częściej inwestorzy uciekali w gotówkę (amerykańskiego dolara). Niemniej, trudne czasy dla globalnej gospodarki dopiero nadchodzą. W ostatnim czasie utrzymywał się wzmożony popyt na złoto w formie fizycznej (monety, sztabki), natomiast jeśli globalną gospodarkę dotnie istotne spowolnienie wzrostu PKB, to zapewne coraz więcej inwestorów będzie chciało dodać złoto do swoich portfeli jako bezpieczną przystań.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy między obawami o recesję a obawami o podaż

Ceny ropy między obawami o recesję a obawami o podaż

13:14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień w miarę neutralnie, co świetnie obrazuje obecną sytuację na tym rynku. Z jednej strony bowiem inwestorzy na świecie ewidentnie obawiają się recesji i tego, jak bardzo może ona negatywnie przełożyć się na popyt na ropę – ale z drugiej strony dane dotyczące popytu także nie napawają optymizmem i wskazują na możliwe problemy po tej stronie rynku.
Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.
USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

2022-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, dzisiaj obserwujemy dynamiczne zniżki notowań tego surowca. W środę rano ceny ropy naftowej WTI zniżkują o 6 USD na baryłce, a ceny ropy Brent niewiele mniej, bo o 5 USD na baryłce, co przybliża notowania obu gatunków ropy naftowej powoli do okolic psychologicznej bariery na poziomie 100 USD za baryłkę. Przyczyną dzisiejszych sporych przecen na rynku ropy naftowej okazały się działania amerykańskich władz. Administracja Joe Bidena wykazuje coraz większą determinację w walce z wysokimi cenami paliw.
Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

2022-06-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Rozpoczyna się nowy tydzień na rynku ropy naftowej, jednak problemy i wyzwania tego rynku pozostają takie same jak w tygodniach poprzednich. Nadal notowania ropy naftowej z jednej strony pozostają pod presją obaw o wzrost gospodarczy na świecie, jednak z drugiej strony są podtrzymywane przez obawy o podaż tego surowca, związane głównie z konsekwencjami wojny w Ukrainie.