Ceny ropy między obawami o recesję a obawami o podaż

Ceny ropy między obawami o recesję a obawami o podaż
Data dodania: 2022-07-04 (13:14) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień w miarę neutralnie, co świetnie obrazuje obecną sytuację na tym rynku. Z jednej strony bowiem inwestorzy na świecie ewidentnie obawiają się recesji i tego, jak bardzo może ona negatywnie przełożyć się na popyt na ropę – ale z drugiej strony dane dotyczące popytu także nie napawają optymizmem i wskazują na możliwe problemy po tej stronie rynku.

W kwestii popytu sprawa jest oczywista: im wyraźniejsze spowolnienie gospodarcze, tym mocniej może ono uderzyć w popyt na ropę. Ostatnie dane makroekonomiczne z całego świata pokazały, że to spowolnienie zaczyna być faktem – rozczarowały m.in. odczyty indeksów PMI dla przemysłu dla większości państw na świecie. Dodatkowo, powszechne zacieśnianie polityki monetarnej przez kluczowe banki centralne nie pomaga.

Nie zmienia to jednak faktu, że także informacje dotyczące podaży ropy naftowej okazały się niepocieszające. Europa, która zrywa więzi z Rosją pod kątem dostaw ropy, nie będzie miała wcale tak prosto ze znalezieniem nowych, dużych kierunków dostaw. Nie pociesza fakt, że kraje OPEC, mimo podwyższania limitów wydobycia, mają trudności z ich dotrzymaniem. O ile część krajów kartelu, w tym Arabia Saudyjska, faktycznie zwiększają produkcję, to inne kraje, w tym Nigeria czy Libia, notują spadki wydobycia.

W przypadku Libii ogromnym wyzwaniem pozostaje eskalacja konfliktu wewnątrz tego kraju, który przekłada się bezpośrednio na zawirowania w produkcji i eksporcie ropy. W poprzednim tygodniu opublikowane zostały informacje o spadku eksportu do poziomów około 365-409 tys. baryłek dziennie, podczas gdy standardowy poziom eksportu to około 865 tys. baryłek dziennie.

W tej sytuacji, wisienką na torcie jest strajk pracowników kilku platform wydobywczych w Norwegii. Mimo że na razie wpłynie on jedynie nieznacznie na produkcję, to pokazuje on, że żadne źródło produkcji ropy naftowej nie jest stuprocentowo pewne, zwłaszcza w obliczu szalejącej inflacji i presji na wyższe wynagrodzenia pracowników sektora naftowego.

ZŁOTO

Poziom 1800 USD za uncję na złocie obroniony.

Notowania złota zakończyły miniony tydzień na minusie. Cena tego kruszcu w piątek zeszła nawet na chwilę poniżej poziomu 1800 USD za uncję, aczkolwiek ta psychologiczna bariera zdołała zostać obroniona przez kupujących. Cały tydzień zakończył się dla złota powyżej poziomu 1800 USD za uncję, a dzisiaj rano notowania kruszcu poruszają się w rejonie 1808-1812 USD za uncję.

Nadal czynnikiem negatywnie wpływającym na notowania złota pozostaje siła amerykańskiego dolara. Dzisiaj jednak informacje z USA mają ograniczony wpływ na sytuację na rynku tego kruszcu ze względu na obchodzone w USA Święto Niepodległości. Presję na ceny wywierają także podwyżki stóp procentowych w wielu państwach świata, które zmniejszają atrakcyjność złota jako inwestycji nieprzynoszącej odsetek.

W rezultacie, inwestorzy instytucjonalni póki co w złoto nie wierzą i powiększają swoje krótkie pozycje. Gdyby złoto ponownie przebiło w dół wsparcie przy 1800 USD za uncję, to spadki mogłyby przyspieszyć. Długoterminowo, ceny złota są jednak wspierane przez status tego kruszcu jako bezpiecznej przystani.

Dzisiaj pojawiły się także informacje o tym, że Australia zdecydowała się na nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji, w tym zakaz importu rosyjskiego złota. Jednak, podobnie jak to miało miejsce w przypadku kilku innych państw, które podjęły podobne kroki, także w przypadku Australii jest to raczej ruch czysto symboliczny. Australia sama jest jednym z największych producentów złota na świecie.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Mizerne dane dotyczące importu ropy naftowej do Chin

Mizerne dane dotyczące importu ropy naftowej do Chin

13:22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Miniony tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się sporą przeceną. Notowania tego surowca dzisiaj jednak delikatnie odbijają się w górę, nadrabiając część strat. Notowania ropy naftowej WTI nadal jednak poruszają się w rejonie 89-90 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent oscyluje w rejonie 95-96 USD za baryłkę. Poruszanie się notowań ropy naftowej na poziomach dwucyfrowych to w dużym stopniu efekt obaw związanych z popytem na ten surowiec w obliczu spowolnienia gospodarczego na świecie. Na początku bieżącego tygodnia w tę retorykę wpisują się m.in. dane, które pojawiły się w Chinach.
Notowania złota powyżej poziomu 1800 USD za uncję

Notowania złota powyżej poziomu 1800 USD za uncję

2022-08-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku złota przyniosła solidną zwyżkę cen kruszcu, czego rezultatem było przekroczenie przez notowania złota poziomu 1800 USD za uncję. Cena tego popularnego inwestycyjnego metalu pozostaje powyżej tej bariery także dzisiaj rano – przy czym zmienność jest już niższa. Zwyżkom cen złota wczoraj sprzyjała słabość amerykańskiego dolara. Niemniej, o ostatecznym bilansie bieżącego tygodnia w największym stopniu prawdopodobnie zadecyduje dopiero dzisiejsza sesja, bowiem pojawią się podczas niej dane dotyczące sytuacji na amerykańskim rynku pracy.
Delikatny wzrost limitów produkcji ropy w OPEC+

Delikatny wzrost limitów produkcji ropy w OPEC+

2022-08-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej upływała pod znakiem decyzji OPEC+ w sprawie limitów produkcji ropy naftowej we wrześniu. Najbardziej oczekiwanym scenariuszem był brak podwyżki limitów, jednak brano pod uwagę także delikatne ich podniesienie. I to właśnie ten drugi scenariusz się zrealizował. OPEC+ wczoraj zadecydował bowiem, że we wrześniu podwyższy limity produkcji ropy naftowej o 100 tys. baryłek dziennie.
Dzień pod znakiem decyzji OPEC+

Dzień pod znakiem decyzji OPEC+

2022-08-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wpadły w konsolidację. Cena ropy Brent porusza się przy ważnej barierze na poziomie 100 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy WTI oscylują w okolicach 94 USD za baryłkę. Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej z pewnością upłynie głównie pod znakiem jednego wydarzenia: spotkania przedstawicieli państw OPEC+ i ich decyzji dotyczącej limitów produkcji ropy naftowej we wrześniu. Bazowy scenariusz zakłada, że rozszerzony kartel utrzyma limity na niezmienionym poziomie, takim samym jak w sierpniu.
Nowy szef OPEC: współpraca z Rosją ważna dla kartelu

Nowy szef OPEC: współpraca z Rosją ważna dla kartelu

2022-08-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się na delikatnym plusie. Z kolei dzisiejsza sesja rozpoczyna się spokojnie, od poruszania się cen ropy blisko ubiegłotygodniowych poziomów zamknięcia. W przypadku cen ropy WTI, są to okolic 97-98 USD za baryłkę, z kolei dla ropy Brent są to poziomy przekraczające 103 USD za baryłkę. Na początku bieżącego tygodnia na globalnych rynkach finansowych panują mieszane nastroje związane z oceną sytuacji gospodarczej na świecie.
Wzrost eksportu ropy naftowej z USA

Wzrost eksportu ropy naftowej z USA

2022-07-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po słabym początku bieżącego tygodnia, wczoraj notowania ropy naftowej zawróciły w górę i zwyżkowały o ponad 2%. W rezultacie, cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych powróciła ponad poziom 98 USD za baryłkę, natomiast notowania europejskiej ropy Brent dotarły ponad poziom 102 USD za baryłkę. Jednym z istotnych impulsów do zwyżek notowań ropy naftowej okazały się dane dotyczące amerykańskich zapasów paliw.
Zapowiedzi dalszego uwalniania rezerw ropy naftowej w USA

Zapowiedzi dalszego uwalniania rezerw ropy naftowej w USA

2022-07-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu pozostają pod presją podaży. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych porusza się w okolicach 96 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent naruszyły już istotną psychologiczną barierę na poziomie 100 USD za baryłkę. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoim cotygodniowym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu spadły o ponad 4 mln baryłek. To znacznie większa zniżka od oczekiwań, zakładających spadek zapasów o około milion baryłek.
Obawy o popyt motywem przewodnim na rynku ropy naftowej

Obawy o popyt motywem przewodnim na rynku ropy naftowej

2022-07-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od kontynuacji zniżek z końcówki poprzedniego tygodnia. Cena ropy WTI dzisiaj rano zeszła poniżej 94 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują niewiele powyżej 102 USD za baryłkę. W przypadku obu gatunków surowca, największe obawy budzą oczekiwania związane ze spowolnieniem gospodarczym.
Afrykańskie projekty naftowe szansą na nowe dostawy ropy do Europy

Afrykańskie projekty naftowe szansą na nowe dostawy ropy do Europy

2022-07-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień dla cen ropy naftowej ma szansę zakończyć się na plusie. Co prawda notowania ropy WTI pozostają poniżej poziomu 100 USD za baryłkę, to cena ropy Brent utrzymuje się w okolicach 105 USD za baryłkę. Wyższe ceny ropy w Europie nie zaskakują, biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie Stary Kontynent ma obecnie najwięcej niepewności związanej z dostawami ropy naftowej w obliczu sankcji, które UE narzuciła na Rosję po wybuchu wojny w Ukrainie.
Gazociąg Nord Stream 1 ponownie uruchomiony

Gazociąg Nord Stream 1 ponownie uruchomiony

2022-07-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynkach surowców energetycznych upływał pod znakiem spekulacji na temat bezpieczeństwa energetycznego w Europie. O ile ten temat jeszcze przez dłuższy czas będzie wyjątkowo istotny, to ostatnie dni zdominowała kwestia prac konserwacyjnych nad gazociągiem Nord Stream 1, transportującym gaz ziemny z Rosji do Niemiec. Ze względu na uszkodzenia turbiny i konieczność przetransportowania nowej części z Kanady, w dniach 11-21 lipca wstrzymano przepływ gazu przez NS1.