Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Wyraźny spadek aktywności chińskich rafinerii w kwietniu
2022-05-16 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień neutralnie. Niemniej, zmienność notowań tego surowca pozostaje podwyższona, a na rynku ropy mamy do czynienia z nerwową konsolidacją już od wielu tygodni. Wszystko za sprawą utrzymujących się dwóch czynników, działających na ceny w odwrotnym kierunku: obaw związanych z rosyjską podażą ropy naftowej (działających na ceny ropy pozytywnie) oraz spadku popytu na ropę w Chinach (sprzyjających spadkom notowań ropy).
Cięcie prognoz popytu na ropę przez OPEC
2022-05-13 Komentarz surowcowy DM BOŚPo spadkowym początku bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej od środy odrabiają spadki. Niemniej, na razie wiele wskazuje na to, że zakończą one bieżący tydzień na minusie. W szerszej perspektywie, nadal mamy do czynienia ze średnioterminową konsolidacją. Brak wyraźnego kierunku cen ropy naftowej wynika z dwóch nakładających się na siebie czynników, działających w inny sposób na ceny tego surowca.
Sezonowy wzrost popytu na paliwa w USA
2022-05-12 Komentarz surowcowy DM BOŚPo dwóch dniach solidnych zniżek cen ropy naftowej, wczoraj ceny tego surowca dynamicznie odrabiały spadki. Notowania ropy naftowej Brent zwyżkowały o około 5%, a cena ropy WTI aż o 6%. W przypadku obu gatunków ropy naftowej, nadal jednak średnioterminowo mamy do czynienia z konsolidacją notowań. Wczoraj na uwagę na rynku ropy zasługiwały dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych, opublikowane przez Departament Energii (DoE). Pokazały one, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA zwyżkowały aż o 8,49 mln baryłek i dotarły do poziomu 424,2 mln baryłek – podczas gdy jeszcze na początku tygodnia oczekiwano ich zniżki o około pół miliona baryłek.
Krajobraz po tąpnięciu cen ropy naftowej i gazu ziemnego
2022-05-10 Komentarz surowcowy DM BOŚPoniedziałek na globalnych rynkach finansowych był dniem sporych przecen, które dotyczyły nie tylko rynku akcji, lecz także rynków surowcowych. Grupa surowców energetycznych należała do tych aktywów, które otrzymały najmocniejszy cios na fali nastawienia risk-off, przetaczającego się przez globalne rynki surowcowe: wczoraj obserwowaliśmy 12-procentową zniżkę cen gazu ziemnego oraz ponad 6-procentowe zniżki cen ropy naftowej. Obawy dotyczące sytuacji w globalnej gospodarce, które przetaczały się przez rynek już od wielu tygodni, prawdopodobnie w końcu dotarły do większości globalnych inwestorów.
Wzrost importu ropy naftowej do Chin w kwietniu
2022-05-09 Komentarz surowcowy DM BOŚPo wzrostowym poprzednim tygodniu na rynku ropy naftowej, nowy tydzień rozpoczyna się od delikatnych przecen tego surowca. Niemniej, nadal wpisują się one w średnioterminową konsolidację na rynku tego surowca. Niezmiennie, presję na wzrost cen ropy wywołują obawy o konsekwencje sankcji unijnych na import ropy naftowej z Rosji – zaś istotny negatywny wpływ na ceny mają przede wszystkim obawy o popyt na ropę naftową na świecie.
Plany uzupełnienia rezerw strategicznych ropy w USA
2022-05-06 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem zwyżek notowań. Cena ropy WTI oscyluje w okolicach 108-110 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent poruszają się nieco wyżej, w rejonie 111-112 USD za baryłkę. Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi mieszankę obaw, związanych z nowymi sankcjami dotyczącymi importu ropy naftowej z Rosji do krajów Unii Europejskiej – jak również potencjalnymi konsekwencjami ustawy NOPEC w USA, pozwalającej pozywać OPEC i stowarzyszonych z kartelem producentów za „sztuczne utrzymywanie cen ropy naftowej na wysokich poziomach”.
Ceny ropy naftowej w rozkroku między danymi z USA, Chin i UE
2022-05-05 Komentarz surowcowy DM BOŚO ile w pierwszej połowie bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej mieliśmy do czynienia z konsolidacją, to ceny tego surowca wczoraj znacząco zwyżkowały, stwarzając możliwość zakończenia całego tygodnia na plusie. Wczoraj duży udział w zwyżkach miał spadek wartości amerykańskiego dolara, który pozytywnie przełożył się na notowania wielu surowców i towarów.
Sankcje dotyczące importu ropy z Rosji do UE coraz bliżej
2022-05-04 Komentarz surowcowy DM BOŚPierwsza połowa bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem spokojnej konsolidacji. Dzisiaj rano delikatną przewagę na wykresie cen tego surowca ma strona popytowa, na co wpływ ma kilka fundamentalnych czynników. Po pierwsze, zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu spadły. Wczoraj raport Amerykańskiego Instytutu Paliw pokazał, że w minionym tygodniu zapasy te zniżkowały o 3,48 mln baryłek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej
2022-05-02 Komentarz surowcowy DM BOŚW poprzednim tygodniu tematem przewodnim na rynku ropy naftowej była decyzja o zakręceniu przez Rosję kurka z gazem dla niektórych państw Unii Europejskiej, z Polską na czele – które wywołało obawy o analogiczne ruchy dotyczące pozostałych krajów UE, jak również innych surowców, np. ropy naftowej. Ten strach podbił wycenę ropy naftowej na globalnym rynku. Na początku bieżącego tygodnia obawy te schodzą jednak na dalszy plan, a uwaga inwestorów na nowo koncentruje się na Chinach.
Ceny złota poniżej 1900 USD za uncję
2022-04-28 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania złota rozpoczęły bieżący tydzień od dynamicznej zniżki, co okazało się zwiastunem całego spadkowego tygodnia. Cena kruszcu znajduje się bowiem na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na wyraźnym minusie. Wczoraj ceny złota przekroczyły w dół psychologiczną barierę na poziomie 1900 USD za uncję, a dzisiaj dalej osuwają się w dół, oscylując już w okolicach 1875 USD za uncję. Z technicznego punktu widzenia, te okolice to kolejne wsparcie na wykresie cen złota – niemniej, w najbliższych dniach notowania złota mogą pozostać rozchwiane ze względu na zbliżającą się decyzję dotyczącą poziomu stóp procentowych w USA.
Gazowy szantaż Rosji
2022-04-27 Komentarz surowcowy DM BOŚOd wczoraj kluczowym tematem na rynkach surowców energetycznych jest wstrzymanie dostaw rosyjskiej ropy naftowej za pośrednictwem gazociągu jamalskiego do Polski. Informacja na ten temat pojawiła się tuż po tym, jak PGNiG ogłosiło, że nie ma zamiaru płacić za rosyjski gaz w rublach – czyli spełnić żądań Rosji, przedstawionych przez ten kraj wcześniej. Na razie informacja ta, choć niewątpliwie przełomowa, nie ma dużych konsekwencji dla realnych dostaw gazu ziemnego do konsumentów ani firm (aczkolwiek nie można wykluczyć, że pewne ograniczenia w dostawach do tych drugich pojawią się w kolejnych tygodniach).
Ceny ropy naftowej pomiędzy sankcjami a pandemią
2022-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚNa rynku ropy naftowej w ostatnich dniach nie pojawia się zbyt wiele przełomowych informacji – ale trudno mówić tu o spokoju. Po dynamicznych zwyżkach notowań ropy naftowej na przełomie lutego i marca, później cena tego surowca gwałtownie odreagowała, a następnie utkwiła w chwiejnej konsolidacji. I trudno się temu dziwić, bowiem wielu instytucjonalnych inwestorów wymienia obecny czas jako okres ogromnej niepewności oraz uzależnienia cen ropy naftowej od czynników politycznych.
Ceny ropy naftowej pod pandemiczną presją
2022-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚNa początku bieżącego tygodnia na rynek ropy naftowej powróciło widmo pandemii, które spycha notowania tego surowca w dół. Ceny ropy naftowej Brent otworzyły dzisiejszą sesję luką spadkową i zeszły do okolic 102-103 USD za baryłkę, czyli do najniższego poziomu od dwóch tygodni. Z kolei notowania ropy WTI dzisiaj zeszły na nowo do poziomów dwucyfrowych, a dokładniej znajdują się w rejonie 98 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej przez weekend nie pojawiły się praktycznie żadne przełomowe informacje, które mogłyby zaskoczyć inwestorów.
Wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w USA
2022-04-21 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się neutralnie. Mimo utrzymującej się przez wiele godzin presji na spadek cen tego surowca, pod koniec sesji umocniła się strona popytowa. Pewnym wsparciem dla notowań ropy naftowej były dane dotyczące zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Tamtejszy Departament Energii podał bowiem w swoim cotygodniowym raporcie, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły aż o 8,02 mln baryłek do poziomu 413,7 mln baryłek.
Spadek produkcji ropy naftowej w OPEC+
2022-04-20 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na globalnych rynkach surowcowych zakończyła się na minusach. W przypadku cen ropy naftowej, zniżki przekroczyły wczoraj 5%. W rezultacie, cena ropy naftowej WTI powróciła do okolic 102-103 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent zniżkowały do rejonu 108 USD za baryłkę. W ostatnich tygodniach na rynku ropy naftowej utrzymują się duże wahania notowań przy jednoczesnym braku wyraźnego trendu. Wynika to z faktu, że obecnie trwa nadal niepewność związana z sytuacją w Ukrainie, a na rynek docierają zarówno niepokojące informacje na temat spadającej podaży ropy naftowej, jak i te związane z obniżonym popytem na ten surowiec (głównie w Chinach).
Kolejny spadek produkcji ropy naftowej w Libii
2022-04-19 Komentarz surowcowy DM BOŚNowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od delikatnej zwyżki. Cena tego surowca dotarła do najwyższych poziomów od trzech tygodni ze względu na oczekiwania dotyczące mniejszej podaży oraz większego popytu na rynku ropy naftowej. W kwestiach podażowych na nowo przypomniała o sobie Libia. Kraj ten już od ponad dekady (a dokładniej, od tzw. arabskiej wiosny z 2011 r.) jest rozdzierany wewnętrznymi walkami i konfliktami o władzę, a w ostatnich latach o wpływy rywalizują oficjalny rząd w Trypolisie oraz samozwańcze władze, posiadające kontrolę nad wschodnią częścią tego kraju.
Wygaszanie handlu rosyjską ropą naftową
2022-04-14 Komentarz surowcowy DM BOŚW tym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona popytowa. Po dwóch wyraźnie wzrostowych sesjach, dzisiaj cena tego surowca delikatnie odreagowuje, jednak nadal widać presję kupujących. Cenom ropy naftowej pomaga słabość dolara, ale największym wsparciem są dla niej obawy dotyczące podaży rosyjskiej ropy naftowej. Na razie unijne sankcje na import ropy naftowej z Rosji pozostają w sferze przypuszczeń i spekulacji. Prawdopodobieństwo ich wprowadzenia jest niewielkie, ale wiele wskazuje na to, że w międzyczasie będą pojawiać się inne metody na coraz mocniejsze „przykręcanie śruby” Rosji.
Unijne sankcje na rosyjską ropę wywołałyby ogromny szok podażowy
2022-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, jednak już dzisiaj rano to strona popytowa ma delikatną przewagę. Niemniej, na rynku tym nadal widać niezdecydowanie inwestorów i wyczekiwanie na kolejne fundamentalne lub polityczne impulsy – w tym potencjalnie na kluczowy impuls, jakim byłyby konkretne informacje na temat potencjalnych sankcji obejmujących zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej do Unii Europejskiej.
MAE: dodatkowe 60 mln baryłek ropy uwolnione z rezerw strategicznych
2022-04-07 Komentarz surowcowy DM BOŚWiodącym tematem na rynku ropy naftowej pozostaje kwestia potencjalnych nowych sankcji na Rosję, powiązanych ze zbrodniami wojennymi, dokonanymi na terytorium Ukrainy. Sprawa ta nieustannie budzi obawy, związane z możliwymi problemami z podażą ropy naftowej w krajach zachodnich – jednak nie ulega wątpliwości, że doprowadzenie do sankcji powiązanych z importem ropy naftowej byłoby w Europie bardzo trudne, dlatego ten scenariusz pozostaje mało prawdopodobny w krótkim czasie.
Czy pojawią się nowe sankcje na Rosję, dotyczące ropy naftowej?
2022-04-05 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczęła się spokojnie, jednak ostatecznie ceny tego surowca wyraźnie zwyżkowały, kończąc ją na ponad 3-procentowych plusach (w przypadku ropy WTI, nawet ponad 4-procentowych). Dzisiaj rano strona popytowa także nie odpuszcza, a cena ropy kontynuuje wzrosty. Zwyżka cen ropy to przede wszystkim efekt obaw związanych z możliwością pojawienia się kolejnych sankcji, uderzających w Rosję.