Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Dzień pod znakiem decyzji OPEC+
2022-08-03 Komentarz surowcowy DM BOŚPo spadkowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wpadły w konsolidację. Cena ropy Brent porusza się przy ważnej barierze na poziomie 100 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy WTI oscylują w okolicach 94 USD za baryłkę. Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej z pewnością upłynie głównie pod znakiem jednego wydarzenia: spotkania przedstawicieli państw OPEC+ i ich decyzji dotyczącej limitów produkcji ropy naftowej we wrześniu. Bazowy scenariusz zakłada, że rozszerzony kartel utrzyma limity na niezmienionym poziomie, takim samym jak w sierpniu.
Nowy szef OPEC: współpraca z Rosją ważna dla kartelu
2022-08-01 Komentarz surowcowy DM BOŚPoprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się na delikatnym plusie. Z kolei dzisiejsza sesja rozpoczyna się spokojnie, od poruszania się cen ropy blisko ubiegłotygodniowych poziomów zamknięcia. W przypadku cen ropy WTI, są to okolic 97-98 USD za baryłkę, z kolei dla ropy Brent są to poziomy przekraczające 103 USD za baryłkę. Na początku bieżącego tygodnia na globalnych rynkach finansowych panują mieszane nastroje związane z oceną sytuacji gospodarczej na świecie.
Wzrost eksportu ropy naftowej z USA
2022-07-28 Komentarz surowcowy DM BOŚPo słabym początku bieżącego tygodnia, wczoraj notowania ropy naftowej zawróciły w górę i zwyżkowały o ponad 2%. W rezultacie, cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych powróciła ponad poziom 98 USD za baryłkę, natomiast notowania europejskiej ropy Brent dotarły ponad poziom 102 USD za baryłkę. Jednym z istotnych impulsów do zwyżek notowań ropy naftowej okazały się dane dotyczące amerykańskich zapasów paliw.
Zapowiedzi dalszego uwalniania rezerw ropy naftowej w USA
2022-07-27 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu pozostają pod presją podaży. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych porusza się w okolicach 96 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent naruszyły już istotną psychologiczną barierę na poziomie 100 USD za baryłkę. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoim cotygodniowym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu spadły o ponad 4 mln baryłek. To znacznie większa zniżka od oczekiwań, zakładających spadek zapasów o około milion baryłek.
Obawy o popyt motywem przewodnim na rynku ropy naftowej
2022-07-25 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od kontynuacji zniżek z końcówki poprzedniego tygodnia. Cena ropy WTI dzisiaj rano zeszła poniżej 94 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują niewiele powyżej 102 USD za baryłkę. W przypadku obu gatunków surowca, największe obawy budzą oczekiwania związane ze spowolnieniem gospodarczym.
Afrykańskie projekty naftowe szansą na nowe dostawy ropy do Europy
2022-07-22 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień dla cen ropy naftowej ma szansę zakończyć się na plusie. Co prawda notowania ropy WTI pozostają poniżej poziomu 100 USD za baryłkę, to cena ropy Brent utrzymuje się w okolicach 105 USD za baryłkę. Wyższe ceny ropy w Europie nie zaskakują, biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie Stary Kontynent ma obecnie najwięcej niepewności związanej z dostawami ropy naftowej w obliczu sankcji, które UE narzuciła na Rosję po wybuchu wojny w Ukrainie.
Gazociąg Nord Stream 1 ponownie uruchomiony
2022-07-21 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynkach surowców energetycznych upływał pod znakiem spekulacji na temat bezpieczeństwa energetycznego w Europie. O ile ten temat jeszcze przez dłuższy czas będzie wyjątkowo istotny, to ostatnie dni zdominowała kwestia prac konserwacyjnych nad gazociągiem Nord Stream 1, transportującym gaz ziemny z Rosji do Niemiec. Ze względu na uszkodzenia turbiny i konieczność przetransportowania nowej części z Kanady, w dniach 11-21 lipca wstrzymano przepływ gazu przez NS1.
Rosja głównym dostawcą ropy naftowej do Chin
2022-07-20 Komentarz surowcowy DM BOŚPo wzrostowym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, notowania tego surowca dzisiaj rano oddają część zwyżek. Cena ropy WTI tym samym porusza się tuż poniżej poziomu 100 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent – o kilka dolarów wyżej, w okolicy 105 USD za baryłkę. Różnica w cenie na korzyść europejskiego surowca ma uzasadnienie fundamentalne: w Europie obawy związane z bezpieczeństwem energetycznym są obecnie największe ze względu na wprowadzone sankcje na Rosję i problemy z dostawami różnych surowców energetycznych.
Wzrostowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej
2022-07-19 Komentarz surowcowy DM BOŚPo trwających ponad miesiąc przecenach, notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki. Wczoraj ceny ropy wzrosły o ponad 5%, natomiast dzisiaj rano poruszają się w okolicach poniedziałkowego zamknięcia. Na razie trudno jednak mówić o istotnym uspokojeniu nastrojów na rynku ropy naftowej. Na rynku tym nadal dominują te same obawy co we wcześniejszych tygodniach.
Cena złota już w okolicach 1700 USD za uncję
2022-07-15 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania złota w bieżącym tygodniu kontynuowały ruch w dół. Presja na spadek cen tego kruszcu trwa już od ponad 4 miesięcy, jednak w ostatnich tygodniach niedźwiedzie się dodatkowo umocniły, a przeceny przyspieszyły. Już praktycznie od miesiąca na rynku złota liczbę wzrostowych sesji można było policzyć na palcach jednej ręki. W rezultacie, bieżący tydzień prawdopodobnie będzie już piątym z kolei spadkowym tygodniem na rynku tego kruszcu.
Kolejny wzrost zapasów ropy naftowej w USA
2022-07-14 Komentarz surowcowy DM BOŚPo dynamicznym spadku notowań ropy naftowej podczas wtorkowej sesji, cena tego surowca ustabilizowała się, jednak pozostała poniżej poziomu 100 USD za baryłkę. Tym samym, coraz wyraźniej na rynku ropy dają się odczuć negatywne nastroje, powiązane z obawami recesji i spadku popytu na paliwa na świecie. W tę retorykę wpisują się wczorajsze dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj, jak co tydzień, dane na ten temat przedstawił amerykański Departament Energii.
Nowe podatki i stare problemy na rynku ropy naftowej
2022-07-12 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki. Cena tego surowca nadal jednak przekracza kluczową barierę na poziomie 100 USD za baryłkę, a zniżki są ograniczone. Wynika to z faktu, że oprócz obaw związanych z popytem na ropę naftową, wciąż żywe są obawy o jej podaż. W kwestii popytu, nadal najistotniejszym czynnikiem wpływającym na ceny ropy naftowej są obawy o recesję w globalnej gospodarce.
Echa pandemii na rynku ropy naftowej
2022-07-11 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Poprzedni tydzień także zakończył się dla tego surowca na minusie, co wynikało przede wszystkim z obaw związanych z recesją w globalnej gospodarce oraz związanym z nią spadkiem popytu na paliwa. W ostatnich dniach do pogłębienia tych obaw przyczyniły się doniesienia z Chin o powrocie wzrostu liczby zakażeń, w tym pojawienia się w Szanghaju wariantu Omikron.
Odreagowanie wzrostowe na rynku ropy naftowej
2022-07-08 Komentarz surowcowy DM BOŚSytuacja na rynku ropy naftowej w bieżącym tygodniu dobitnie pokazuje, że nadal daleko mu do stabilności. Silne przeceny z pierwszej połowy tygodnia teraz są nieco kontrowane przez stronę popytową – jednak notowania ropy naftowej wyraźnie zbliżyły się już do bariery na poziomie 100 USD za baryłkę i możliwe, że w kolejnych dniach lub tygodniach ponownie będą próbowały ją sforsować. Wiele zależy oczywiście od sytuacji na szerokich rynkach finansowych i oczekiwań związanych z globalną recesją.
Wyhamowanie zniżek cen miedzi
2022-07-07 Komentarz surowcowy DM BOŚPo fatalnym, mocno spadkowym rozpoczęciu bieżącego tygodnia, od wczoraj na rynku miedzi obserwujemy wyhamowanie zniżek, a nawet delikatne próby odbicia notowań w górę. Nadal jednak trudno mówić tu o jakimkolwiek optymizmie – cena miedzi w USA obecnie oscyluje w okolicach 3,40-3,50 USD za funt, a więc i tak są to najniższe wyceny od późnej jesieni 2020 roku. Na razie okolice 3,50 USD za funt stanowią najbliższy techniczny opór.
Strajk pracowników sektora naftowego w Norwegii już zakończony
2022-07-06 Komentarz surowcowy DM BOŚW poprzednim tygodniu globalny rynek surowców energetycznych obiegła niepokojąca informacja o planowanym strajku pracowników kilku pól naftowych w Norwegii. Natomiast wczoraj strajk się oficjalnie rozpoczął i objął, zgodnie z założeniami, na początku trzy pola naftowe – po to, by później każdego dnia rozprzestrzeniać się na kolejne i obejmować coraz więcej norweskiej produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego. W najgorszym scenariuszu, Belgia czy Wielka Brytania mogły być odcięte od norweskiego gazu już od soboty.
Strajk pracowników sektora naftowego w Norwegii
2022-07-05 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej zakończyły poniedziałkową sesję na plusie, a dzisiaj poruszają się w okolicach wczorajszego poziomu zamknięcia. Cena tego surowca oscyluje w okolicach 110 USD za baryłkę, nadal pozostając pod znaczącym wpływem obaw, zarówno tych związanych z popytem, jak i podażą ropy. W bieżącym tygodniu trochę bardziej przeważają jednak te drugie – nie tylko ze względu na wątły wzrost produkcji ropy naftowej w OPEC, lecz także ze względu na rozpoczęty właśnie strajk pracowników sektora naftowego w Norwegii.
Ceny ropy między obawami o recesję a obawami o podaż
2022-07-04 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień w miarę neutralnie, co świetnie obrazuje obecną sytuację na tym rynku. Z jednej strony bowiem inwestorzy na świecie ewidentnie obawiają się recesji i tego, jak bardzo może ona negatywnie przełożyć się na popyt na ropę – ale z drugiej strony dane dotyczące popytu także nie napawają optymizmem i wskazują na możliwe problemy po tej stronie rynku.
Obawy o recesję przeważają na rynku ropy
2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń
2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚPo wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.