Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2022-06-13 (13:43)

Siła amerykańskiego dolara odbija się na szerokich rynkach finansowych i dotyka również surowców. Notowania ropy naftowej dzisiaj uginają się m.in. właśnie pod naciskiem silnego dolara. Ale oczywiście sytuacja jest bardziej złożona. Notowania ropy naftowej dzisiaj tracą na wartości z kilku innych przyczyn. Po pierwsze, sytuacja pandemiczna w Chinach znów się pogarsza – rosnąca liczba przypadków zakażeń koronawirusem w Pekinie budzi obawy o powrót lockdownów i o silniejsze spowolnienie wzrostu gospodarczego w Państwie Środka.

To zaś oczywiście odbija się negatywnie na oczekiwaniach tamtejszego popytu na paliwa, który dopiero co zaczął na nowo rosnąć po zniesieniu restrykcji na początku czerwca – a znów może zacząć spadać. Po drugie, wysokie ceny surowców energetycznych na całym świecie budzą uzasadnione obawy dotyczące popytu na paliwa na całym świecie. Wielu konsumentów po raz pierwszy od lat traktuje ceny paliw jako istotny wyznacznik wakacyjnych i podróżniczych planów na kolejne miesiące. To niewątpliwie odbije się na danych dotyczących popytu na ropę naftową.

Po trzecie, w Stanach Zjednoczonych nadal żywy jest pomysł na narzucenie dodatkowego podatku na firmy z branży wydobywczej, które w ostatnim czasie wstrzymywały się ze zwiększaniem wydobycia ropy naftowej, korzystając z wysokich cen surowca. Taki podatek (a dokładniej, 25-procentowy podatek od zysków firm naftowych) wprowadziła niedawno Wielka Brytania. O ile dotychczas wprowadzenie analogicznego podatku w USA wydawało się abstrakcyjne, to prawdopodobieństwo takiego ruchu rośnie wraz z niezadowoleniem społecznym i poczuciem niesprawiedliwości w obliczu ogromnych zysków spółek naftowych. Istnieją jednak wątpliwości, czy taki podatek skłoniłby te firmy do zwiększenia wydobycia, ponieważ wiele zależy od jego dokładnej konstrukcji.

ZŁOTO

Czy wzrost awersji do ryzyka w końcu pomoże cenom złota?

Na rynku złota w ostatnich dniach obserwujemy powrót do podwyższonej zmienności. Wszystko za sprawą kluczowych danych z USA dotyczących inflacji, które – zgodnie z oczekiwaniami – zadecydowały o bilansie poprzedniego tygodnia na rynku złota.

Na uwagę zasługuje fakt, że w piątek złoto „odłączyło się” od swojej negatywnej korelacji z amerykańskim dolarem. Mimo istotnego wzrostu notowań dolara, także na rynku kruszcu wyższe od oczekiwań odczyty inflacji w USA wywołały silny ruch wzrostowy. Może to świadczyć o tym, że w końcu złoto zaczyna poruszać się w mniejszym stopniu pod dyktando dolara, a w większym stopniu na fali rynkowego sentymentu.

A ten ostatni znów przekształcił się w istotny risk-off. Wysoka inflacja w USA prowadzi do oczekiwań jeszcze bardziej jastrzębiego Fed, a to z kolei budzi obawy o spowolnienie wzrostu gospodarczego w USA. To zaś sprawia, że notowania akcji znajdują się pod presją, zaś złoto zyskuje na atrakcyjności jako dodatek do portfela inwestycyjnego.

Warto jednak zaznaczyć, że na razie tę teorię należy traktować z pewnym dystansem. Na rynku złota faktycznie widać coraz większą siłę kruszcu, ale jeszcze dzisiaj rano obserwujemy mocną kontrę sprzedających.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-05-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj pogłębiły zniżkę. Przyczyniły się do tego dwie główne kwestie. Pierwszą z nich było potwierdzenie wzrostu zapasów ropy naftowej w USA, zaś drugą – ostrożny ton Rezerwy Federalnej w opublikowanych wczoraj minutes z ostatniego posiedzenia. Jeśli chodzi o zapasy ropy naftowej – wczoraj opublikowany został cotygodniowy raport Departamentu Energii USA, pokazujący zmiany zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.
Powrót do zniżek cen ropy naftowej

Powrót do zniżek cen ropy naftowej

2024-05-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Jeszcze na początku bieżącego tygodnia notowania ropy naftowej były wspierane przez informacje na temat tragicznej śmierci prezydenta Iranu, Ebrahima Raisi, które wzmacniały obawy o dalszy rozwój sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie. Niemniej, już wczoraj po południu informacje te zeszły na dalszy plan po tym, jak pojawił się szereg wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej. I wszystkie te wypowiedzi były utrzymane w raczej ostrożnym, a wręcz delikatnie pesymistycznym tonie.
Cena ropy naftowej w górę po śmierci irańskiego prezydenta

Cena ropy naftowej w górę po śmierci irańskiego prezydenta

2024-05-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Informacje na temat tragicznej śmierci prezydenta Iranu, Ebrahima Raisi, wraz z tamtejszym ministrem spraw zagranicznych, nie pozostały bez echa na rynku ropy naftowej. Raisi, który stracił życie w wypadku helikoptera w górach przy granicy z Azerbejdżanem, był bowiem wymieniany jako główny kandydat na następcę Najwyższego Przywódcy Iranu, Ajatollaha al-Chamenei.
Szansa na wzrostowe zakończenie tygodnia na rynku ropy

Szansa na wzrostowe zakończenie tygodnia na rynku ropy

2024-05-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile kwiecień był na rynku ropy naftowej miesiącem znaczących przecen po wcześniejszych wzrostach notowań – to z kolei maj wydaje się być miesiącem poszukiwania stabilizacji. Już od ponad dwóch tygodni cena amerykańskiej ropy naftowej WTI porusza się w rejonie 78-79 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent oscylują w okolicach 83 USD za baryłkę.
Cięcie prognoz popytu na ropę przez MAE

Cięcie prognoz popytu na ropę przez MAE

2024-05-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła sporo nerwowości. Przez pierwszą część dnia notowania ropy naftowej znajdowały się pod presją podaży – po to, by w końcówce sesji dynamicznie nadrobić ten spadek i zakończyć cały dzień na delikatnym plusie. Tym samym, ceny ropy naftowej nadal nie wyrwały się z trwającej już od dwóch tygodni konsolidacji. Negatywnym akcentem podczas wczorajszej sesji był raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE – International Energy Agency, IEA), w którym instytucja ta obniżyła prognozy wzrostu popytu na ropę naftową na świecie w 2024 roku.
Raport OPEC bez zaskoczenia na rynku ropy

Raport OPEC bez zaskoczenia na rynku ropy

2024-05-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Trwa spokojny handel na rynku ropy naftowej. Pierwsza połowa tygodnia nie przynosi istotnych zmian w wycenie tego surowca – notowania ropy WTI nadal oscylują w rejonie 78-79 USD za baryłkę, a cena ropy Brent nie oddala się istotnie od poziomu 83 USD za baryłkę. Pewnym wsparciem dla cen ropy naftowej jest słabość amerykańskiego dolara oraz informacje o spadku zapasów ropy naftowej w USA.
 Inflacja w USA i raport OPEC w centrum uwagi na rynku ropy

Inflacja w USA i raport OPEC w centrum uwagi na rynku ropy

2024-05-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej nie przynosi istotnych zmian – cena amerykańskiej ropy naftowej oscyluje w pobliżu 79 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent nieznacznie przekraczają 83 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej trwa obecnie wyczekiwanie na kolejne dane i raporty. Po pierwsze, inwestorzy na szerokim rynku – nie tylko surowcowym – wypatrują ważnych danych dotyczących inflacji w USA, które pojawią się dziś i jutro, a które zapewne wpłyną na oczekiwania dotyczące działań Fed.
Odbicie cen ropy naftowej w górę po danych dot. zapasów

Odbicie cen ropy naftowej w górę po danych dot. zapasów

2024-05-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile jeszcze pierwsza połowa środowej sesji na rynku ropy naftowej przebiegała pod dyktando strony podażowej, to sesja amerykańska wiele zmieniła – a wszystko za sprawą pojawienia się raportu dotyczącego zapasów ropy naftowej w USA.

Departament Energii, jak w każdą środę, także wczoraj opublikował raport pokazujący zmiany zapasów paliw w poprzednim tygodniu.
Cena złota nadal wysoko

Cena złota nadal wysoko

2024-05-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżki, a dzisiaj cena tego kruszcu stabilizuje się niedaleko wczorajszych poziomów i jednocześnie nadal porusza się powyżej poziomu 2300 USD za uncję. Mimo że w ostatnich tygodniach na rynku złota miała miejsce korekta spadkowa, to jednak była ona relatywnie płytka, a ceny kruszcu nie oddaliły się istotnie od historycznych maksimów, ukształtowanych na poziomach przekraczających 2400 USD za uncję.
Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.