Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi
2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚOstatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?
2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7
2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+
2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚOstatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej
2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.
USA zdeterminowane do obniżania cen paliw
2022-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚPo spokojnym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, dzisiaj obserwujemy dynamiczne zniżki notowań tego surowca. W środę rano ceny ropy naftowej WTI zniżkują o 6 USD na baryłce, a ceny ropy Brent niewiele mniej, bo o 5 USD na baryłce, co przybliża notowania obu gatunków ropy naftowej powoli do okolic psychologicznej bariery na poziomie 100 USD za baryłkę. Przyczyną dzisiejszych sporych przecen na rynku ropy naftowej okazały się działania amerykańskich władz. Administracja Joe Bidena wykazuje coraz większą determinację w walce z wysokimi cenami paliw.
Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi
2022-06-21 Komentarz surowcowy DM BOŚPrzez większość bieżącego miesiąca notowania miedzi znajdowały się pod presją strony podażowej. Pomijając zwyżki z samego początku miesiąca, już od 3 czerwca ciąg zniżek na tym rynku był niemal nieprzerwany. To sprawiło, że w ostatnich dniach notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny przetestowały poziom 4 USD za funt jako techniczną barierę – i na razie okazała się ona skuteczna. Dzisiaj rano notowania miedzi w USA odbijają w górę, powracając ponad wspomniany poziom 4 USD za funt.
Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin
2022-06-20 Komentarz surowcowy DM BOŚRozpoczyna się nowy tydzień na rynku ropy naftowej, jednak problemy i wyzwania tego rynku pozostają takie same jak w tygodniach poprzednich. Nadal notowania ropy naftowej z jednej strony pozostają pod presją obaw o wzrost gospodarczy na świecie, jednak z drugiej strony są podtrzymywane przez obawy o podaż tego surowca, związane głównie z konsekwencjami wojny w Ukrainie.
Ceny ropy naftowej na drodze do tygodniowego spadku
2022-06-17 Komentarz surowcowy DM BOŚW bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej przeważa strona podażowa, a ceny tego surowca znajdują się na drodze do zakończenia całego tygodnia na minusie. Główną przyczyną tego stanu są obawy o popyt na paliwa na świecie, związane z ich wysokimi cenami i ewidentnym oporem konsumentów przed kupowaniem większej ilości paliw niż jest to absolutnie konieczne. Obawy o popyt są również związane z działaniami banków centralnych. Co prawda ceny ropy naftowej nie są tak mocno uzależnione od sytuacji na rynku walutowym jak np. notowania złota – jednak nadal są one ściśle powiązane z perspektywami dla całej światowej gospodarki. A nad nią zbierają się coraz gęstsze czarne chmury.
Decyzja Fed w centrum uwagi na rynku złota
2022-06-15 Komentarz surowcowy DM BOŚOstatnie dni na rynku złota upływają inwestorom na uważnym śledzeniu danych makroekonomicznych w USA oraz spekulacjach na temat możliwych dalszych działań Rezerwy Federalnej. Piątkowe, wyższe od oczekiwań, odczyty inflacji w Stanach Zjednoczonych, podgrzały emocje na tym rynku, budząc pytania o reakcję Fed. Na informacje ze strony tej instytucji nie przyjdzie nam najprawdopodobniej długo czekać – już dzisiaj Fed ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych w USA, a dodatkowo przedstawi swoje projekcje makroekonomiczne.
Popyt wciąż przeważa na rynku ropy naftowej
2022-06-14 Komentarz surowcowy DM BOŚOstatnie dni na rynku ropy naftowej pokazują, że notowania tego surowca nadal pozostają pod istotnym wpływem strony popytowej na skutek obaw o podaż. Mimo spadkowego rozpoczęcia wczorajszej sesji, ceny ropy naftowej powróciły do zwyżek i już wczoraj zakończyły sesję na plusie, zaś dzisiaj rano kontynuują delikatne wzrosty. W przypadku obu najbardziej znanych wśród inwestorów gatunków ropy naftowej – WTI oraz Brent – mamy do czynienia z notowaniami nieznacznie przekraczającymi 120 USD za baryłkę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej
2022-06-13 Komentarz surowcowy DM BOŚSiła amerykańskiego dolara odbija się na szerokich rynkach finansowych i dotyka również surowców. Notowania ropy naftowej dzisiaj uginają się m.in. właśnie pod naciskiem silnego dolara. Ale oczywiście sytuacja jest bardziej złożona. Notowania ropy naftowej dzisiaj tracą na wartości z kilku innych przyczyn. Po pierwsze, sytuacja pandemiczna w Chinach znów się pogarsza – rosnąca liczba przypadków zakażeń koronawirusem w Pekinie budzi obawy o powrót lockdownów i o silniejsze spowolnienie wzrostu gospodarczego w Państwie Środka.
Nawracające obawy o popyt na ropę w Chinach
2022-06-10 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej od wczoraj delikatnie spadają, jednak i tak najprawdopodobniej zakończą bieżący tydzień na plusie. Wciąż dominującą siłą wpływającą na notowania tego surowca są obawy o podaż, które nasiliły się w związku z sezonem letnich wyjazdów oraz nowymi sankcjami, narzuconymi przez UE na Rosję. Jednak teraz nastroje się nieco ochłodziły, bowiem wiele wskazuje na to, że sytuacja gospodarcza w Chinach raczej nie skłania do optymizmu.
Stabilizacja notowań ropy naftowej w okolicach 120 USD za baryłkę
2022-06-08 Komentarz surowcowy DM BOŚW bieżącym tygodniu zwyżka notowań ropy naftowej wyhamowała, jednak nie oznacza to bynajmniej żadnej istotnej korekty. Ceny ropy naftowej – zarówno gatunku Brent, jak i WTI – nadal poruszają się w okolicach 120 USD za baryłkę. W krótkoterminowej perspektywie, kluczowym wsparciem dla cen tego surowca jest napięta sytuacja od strony podaży oraz oczekiwania wzrostu popytu na ropę m.in. ze względu na zniesienie lockdownów w Chinach oraz wyjazdy w sezonie letnim w Ameryce Północnej i Europie.
Jest porozumienie dotyczące zakazu importu ropy naftowej z Rosji do UE
2022-05-31 Komentarz surowcowy DM BOŚ SAPoczątek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przynosi przełomową informację o uzgodnieniu przez kraje Unii Europejskiej zakazu importu rosyjskiej ropy do Wspólnoty. Nie jest to zakaz całkowity, jednak obejmuje on zdecydowaną większość dostaw ropy z Rosji do UE, co praktycznie natychmiast przyniesie efekt w postaci uderzenia w tamtejszą gospodarkę. W dniach 30-31 maja ma miejsce spotkanie przywódców 27 krajów UE. Wielu dyplomatów już w ostatnich dniach wyrażało wiarę w to, że uda się osiągnąć porozumienie właśnie na tym spotkaniu.
Wyścig o platformy wydobywcze na rynku ropy naftowej
2022-05-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ SAPo wczorajszej solidnej zwyżce, notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na plusie. Presja na wzrost notowań tego surowca jest w dużym stopniu uwarunkowana obawami o podaż ropy naftowej w Europie. Co prawda nadal los sankcji dotyczących zakazu importu ropy naftowej z Rosji do UE jest niepewny, ale i tak dostawy rosyjskiej ropy naftowej do Europy znacząco zniżkowały ze względu na m.in. problemy z płatnościami oraz ogólną niechęć traderów do zamówień ropy z Rosji.
Nietrwały optymizm na rynku ropy naftowej
2022-05-24 Komentarz surowcowy DM BOŚJeszcze na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej pojawiło się więcej optymizmu, związanego głównie z informacjami dotyczącymi znoszenia restrykcji pandemicznych w Szanghaju, kluczowej metropolii Chin. Niemniej, już obecnie są one przyćmiewane przez obawy związane z pogarszającą się sytuacją w Pekinie. Chińska stolica notuje bowiem wzrost zakażeń koronawirusem, co budzi pytania o powrót lockdownów – a przy okazji, także o popyt na ropę naftową w Chinach.
Neutralny tydzień na rynku ropy, obawy o niskie zapasy destylatów
2022-05-20 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej wczoraj zwyżkowały, nadrabiając część strat z wcześniejszych dni. Póki co, surowiec ten znajduje się na drodze do neutralnego zakończenia tygodnia. Nie byłoby to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że notowania ropy naftowej poruszają się w konsolidacji już od niecałych dwóch miesięcy. Na razie rynek ropy tkwi w zawieszeniu w oczekiwaniu na rozwój sytuacji w Europie, gdzie nadal punktem spornym są potencjalne sankcje dotyczące importu ropy naftowej z Rosji. Tymczasem na światowym rynku dużo większym zmartwieniem są problemy z dostępnością diesla i ogólnie, destylatów.
Ogłoszenie kilkuletniego planu odchodzenia UE od rosyjskiej ropy
2022-05-19 Komentarz surowcowy DM BOŚNa rynku ropy naftowej nadal panują mieszane nastroje. Brak wyraźnego kierunku zmian cen tego surowca to w dużym stopniu efekt wątpliwości związanych z popytem na ropę naftową w najbliższych miesiącach. Z jednej strony, więcej optymizmu pojawiło się w kontekście Chin, które planują rozluźnienie restrykcji pandemicznych, a to samo w sobie podbije popyt na paliwa w tym kraju. Z drugiej strony, dane makro z Chin ostatnio rozczarowywały, a wysoka inflacja i rosnące stopy procentowe prawdopodobnie nie pozostaną bez znacznego wpływu na stan światowej gospodarki.
Wypowiedź Powella ciosem w ceny złota
2022-05-18 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania złota w ostatnich tygodniach nie mają dobrej passy. Cena tego kruszcu zniżkowała przez cztery tygodnie z kolei, a bieżący tydzień na razie przynosi niewielką poprawę sytuacji. Jeszcze w poniedziałek cena złota zeszła w trakcie sesji nawet do okolic 1785-1790 USD za uncję, aczkolwiek na razie psychologiczna bariera na poziomie 1800 USD za uncję stanowi skuteczne wsparcie dla notowań kruszcu.