Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej
2022-11-14 Komentarz surowcowy DM BOŚKońcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej przyniosła zwyżki cen tego surowca, co wynikało w dużym stopniu ze sprzyjającej sytuacji na rynkach walutowych. Osłabiający się dynamicznie dolar otworzył bowiem cenom wielu surowców i towarów drogę do wzrostów cen. W piątek cena ropy WTI dotarła do okolic 90 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent do poziomu niemal 97 USD za baryłkę. Na początku bieżącego tygodnia notowania ropy delikatnie osuwają się w dół, jednak zniżka póki co jest symboliczna.
Utrzymujące się obawy dotyczące spadku popytu na ropę naftową
2022-11-08 Komentarz surowcowy DM BOŚSilny wzrostowy akcent na rynku ropy naftowej na koniec poprzedniego tygodnia wyniósł cenę ropy WTI do okolic 93 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent nawet do okolic 99 USD za baryłkę. Jednak po tym optymizmie nie ma już śladu. Na początku bieżącego tygodnia ceny ropy naftowej co prawda nie oddalają się bardzo od wypracowanych na koniec poprzedniego tygodnia poziomów, ale mimo wszystko delikatnie zniżkują.
Wzrost importu ropy naftowej do Chin w październiku
2022-11-07 Komentarz surowcowy DM BOŚPiątkowa słabość amerykańskiego dolara oraz niepewność związana z kolejnymi sankcjami narzucanymi na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę pozwoliły notowaniom ropy naftowej dynamicznie wystrzelić w górę podczas ostatniej sesji minionego tygodnia. Dzisiaj rano cena ropy porusza się niedaleko piątkowych maksimów, aczkolwiek ich nie przekracza.
Srebro na drodze do zakończenia tygodnia wzrostem
2022-11-04 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania srebra w tym tygodniu cechowała podwyższona zmienność – zwłaszcza w połowie tygodnia, kiedy to o wycenie tego i pozostałych szlachetnych kruszców w dużym stopniu decydowała decyzja Fed ws. stóp procentowych i oczekiwania związane z dalszą polityką monetarną prowadzoną przez Fed. Zapowiedzi jastrzębiego podejścia Rezerwy Federalnej do prowadzonej w USA polityki monetarnej sprzyjały wyższej wycenie dolara oraz spadkom notowań metali szlachetnych. Niemniej, już od wczoraj na rynku srebra dominują z powrotem kupujący, a cena kruszcu obecnie porusza się powyżej poziomu 19,70 USD za uncję.
Delikatne spadki na rynku ropy naftowej
2022-11-03 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej dzisiaj delikatnie osuwają się w dół. Niemniej, w ujęciu ostatnich kilku tygodni, cena tego surowca z jednej strony jest wspierana obawami dotyczącymi podaży, a z drugiej strony – jest na nią wywierana presja wynikająca z obaw o spadek popytu. W kwestii podaży warto zwrócić uwagę na sytuację w krajach będących głównymi producentami ropy naftowej.
Zaskakujący spadek zapasów ropy naftowej w USA
2022-11-02 Komentarz surowcowy DM BOŚSytuacja na rynku ropy naftowej pozostaje rozchwiana. Notowania tego surowca w ostatnich tygodniach poruszają się bez wyraźnego kierunku. Z jednej strony, inwestorzy obawiają się recesji i powiązanego z nią spadku popytu na paliwa na świecie – ale z drugiej strony, niski poziom zapasów ropy i limity jej produkcji ograniczają potencjał spadkowy cen tego surowca.
Spadkowa końcówka miesiąca na rynku ropy naftowej
2022-10-31 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień, i jednocześnie ostatnią sesję października, od zniżki. Cena ropy gatunku Brent oscyluje w rejonie 92 USD za baryłkę, a notowania amerykańskiej ropy WTI poruszają się w okolicach 86 USD za baryłkę. Słaby początek tygodnia na rynku ropy to m.in. efekt rozczarowujących danych makroekonomicznych z Chin. Dzisiejsze odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług wg CFLP za październik znalazły się na poziomach nieprzekraczających 50 pkt., co oznacza spadek aktywności obu sektorów.
Wzrost eksportu ropy naftowej z USA
2022-10-27 Komentarz surowcowy DM BOŚPo słabym rozpoczęciu wczorajszej sesji, w późniejszych godzinach notowania ropy naftowej mocno wystrzeliły w górę, kończąc środową sesję na znaczącym plusie: dla ropy Brent było to ponad 2% zwyżki, a dla amerykańskiej ropy WTI – ponad 3% zwyżki. Większy wzrost notowań ropy w Stanach Zjednoczonych nie był przypadkowy, bowiem kluczowym impulsem dla cen okazały się wczoraj dane Departamentu Energii dotyczące eksportu ropy naftowej z USA.
Dalszy ciąg uwalniania rezerw ropy naftowej w USA
2022-10-19 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej kontynuują zniżki. Jak na razie, obawy związane z mniejszą podażą ropy naftowej ze strony krajów OPEC+ ustępują presji wynikającej ze słabnącego popytu na paliwa w konsekwencji spowolnienia gospodarczego na świecie. Wczoraj czynnikiem sprzyjającym zniżkom notowań ropy były także odświeżone zapowiedzi uwalniania części rezerw tego surowca w Stanach Zjednoczonych.
Kontynuacja presji spadkowej na rynku ropy po informacjach z Chin
2022-10-17 Komentarz surowcowy DM BOŚNerwowy, poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się zniżką. Po piątkowym spadkowym akcencie dzisiaj mamy do czynienia z mniejszą zmiennością, ale nadal utrzymującą się presją na spadek cen ropy naftowej. Notowania ropy WTI poruszają się tuż poniżej poziomu 85 USD za baryłkę, a cena ropy Brent oscyluje w rejonie 91,50 USD za baryłkę. Weekendowy XX Zjazd Komunistycznej Partii Chin jest obecnie szeroko komentowany w mediach, jednak nie przyniósł on istotnych zmian w kontekście rynków surowcowych.
Odbicie cen ropy naftowej w górę
2022-10-14 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej wczoraj dynamicznie rosły, nadrabiając część wcześniejszych zniżek. Dzisiaj na rynku tego surowca jest spokojniej, ale widać powracającą presję spadkową. Cena amerykańskiej ropy WTI porusza się w rejonie 88 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w rejonie 94-95 USD za baryłkę. Niewątpliwie wczoraj zwyżce cen ropy naftowej sprzyjał przede wszystkim osłabiający się dolar. Wartość tej waluty, po krótkim podbiciu na danych z USA pokazujących wyższą od oczekiwań inflację, wyraźnie zniżkowała, otwierając drogę cenom wielu surowców do wzrostów. Ropa naftowa nie była wyjątkiem.
Jen testuje dno z 1998 roku
2022-10-13 Komentarz surowcowy DM BOŚNa globalnych rynkach walutowych wyraźnie daje się odczuć atmosferę wyczekiwania na dzisiejsze dane dotyczące inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Większość par walutowych porusza się w konsolidacji przed publikacją, zaplanowaną na godzinę 14:30 polskiego czasu. Sam indeks amerykańskiego dolara oscyluje w wąskim ruchu bocznym tuż powyżej poziomu 113 pkt., z kolei notowania EUR/USD utknęły w okolicach 0,97.
Rynek ropy a coraz bardziej napięte relacje USA-Arabia Saudyjska
2022-10-12 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się spadkiem notowań. Dzisiaj rano na rynku ropy znów jest spokojnie, a zmienność jest niewielka – ale widać, że po korekcie wzrostowej wywołanej decyzją OPEC+ o dużym cięciu limitów wydobycia ropy naftowej, na rynek ten powraca znana inwestorom wcześniej presja spadkowa.
Cena ropy naftowej między obawami o popyt a niepewnością podaży
2022-10-11 Komentarz surowcowy DM BOŚPo fali systematycznych zwyżek cen ropy naftowej w poprzednim tygodniu i spadku notowań w trakcie poniedziałkowej sesji, dzisiaj notowania tego surowca wpadły w konsolidację. Faktem jest, że na ceny ropy wpływa teraz szereg istotnych czynników, które działają w obie strony. Niektóre z tych czynników nadal są wsparciem dla cen ropy. Tu króluje niedawna decyzja OPEC+ o znaczącym obniżeniu limitów wydobycia tego surowca od listopada. Jest ona przede wszystkim sygnałem, że rozszerzony kartel jest skłonny bronić cen ropy przed zbyt dużym osunięciem się w dół.
Wzrost importu ropy naftowej do Azji
2022-10-10 Komentarz surowcowy DM BOŚPoprzedni tydzień przynosił systematyczne zwyżki cen ropy naftowej – notowania tego surowca rosły każdego dnia, nadrabiając wcześniejsze przeceny i docierając do najwyższych poziomów od końcówki sierpnia br. Zwyżka ta wiązała się z obawami dotyczącymi podaży ropy naftowej w obliczu obniżonych limitów wydobycia tego surowca przez kraje OPEC+. Największe obawy panują oczywiście w krajach europejskich, które borykają się z kryzysem energetycznym, będącym skutkiem wojny w Ukrainie i sankcji narzuconych przez Unię Europejską na Rosję.
Kontrowersyjna decyzja OPEC+ wsparciem dla cen ropy
2022-10-06 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się kolejną zwyżką notowań tego surowca. Przyczyniła się do tego wyczekiwana decyzja OPEC+ dotycząca limitów produkcji ropy naftowej w rozszerzonym kartelu w listopadzie. Na początku bieżącego tygodnia przez rynek przetoczyła się bowiem informacja, że OPEC+ planuje kolejne cięcie wydobycia ropy – i tym razem ma być ono znacznie większe niż to ustalone na wrześniowym posiedzeniu (cięcie o symboliczne 100 tys. baryłek dziennie) i największe od 2020 roku, czyli momentu uderzenia pandemii w ceny ropy.
Wyczekiwanie na decyzję dot. produkcji ropy w OPEC+
2022-10-05 Komentarz surowcowy DM BOŚCeny ropy naftowej zakończyły wczorajszą sesję na ponad 3-procentowym plusie. Dzisiaj zwyżki wyhamowały, jednak notowania ropy pozostają w rejonie wczorajszego poziomu zamknięcia. A wszystko przez to, że inwestorzy dziś tkwią w wyczekiwaniu na decyzję OPEC+ związaną z tamtejszym planowanym poziomem produkcji ropy naftowej w listopadzie.
Coraz większe szanse na największe cięcie produkcji ropy w OPEC+
2022-10-04 Komentarz surowcowy DM BOŚCeny ropy naftowej na początku tygodnia notują wzrosty. Cena tego surowca oscyluje w okolicach 84 USD za baryłkę (amerykańska ropa WTI) i 89 USD za baryłkę (europejska ropa naftowa Brent). Zwyżkom notowań tego surowca sprzyja słabość amerykańskiego dolara oraz delikatne podbicie nastrojów risk-on na początku bieżącego tygodnia. Niemniej, najwięcej uwagi na rynku ropy przyciąga obecnie spotkanie przedstawicieli OPEC+, do którego ma dojść już jutro w Wiedniu.
Prognozowane cięcie produkcji ropy naftowej w OPEC+
2022-10-03 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowaniom ropy naftowej udało się zakończyć poprzedni tydzień neutralnie. Dzisiaj rano sytuacja na tym rynku jest spokojna, a zmienność cen ropy jest niewielka. Cena ropy WTI oscyluje w okolicach 82,20 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent nieznacznie przekraczają 88 USD za baryłkę. W centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej pozostają oczekiwania związane z pogłębiającą się recesją w kluczowych światowych gospodarkach oraz widmem spowalniającego popytu na ten surowiec. Ropa naftowa to surowiec w dużym stopniu powiązany z kondycją globalnej koniunktury, więc ten czynnik działa na ceny ropy negatywnie.
Cena ropy WTI poniżej 80 USD za baryłkę
2022-09-26 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień mocnym spadkowym akcentem – w piątek notowania ropy naftowej WTI zeszły dynamicznie poniżej 80 USD za baryłkę, przełamując tym samym kolejną psychologiczną barierę i schodząc na najniższe poziomy od pierwszej połowy stycznia tego roku. Dzisiaj trend spadkowy już nieco wyhamował, ale nadal dominuje strona podażowa, a notowania amerykańskiej ropy poruszają się w rejonie 77-78 USD za baryłkę. W przypadku ropy gatunku Brent, wycena jest nieco wyższa, oscylująca dzisiaj rano w okolicach 84-85 USD za baryłkę.