Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

EUR/CHF poniżej parytetu

EUR/CHF poniżej parytetu

2022-06-30 Komentarz poranny TMS Brokers
Para walutowa EUR/CHF kwotowana jest poniżej parytetu. Silny frank to efekt zaskakującego zwrotu SNB w polityce monetarnej, który nastąpił 16 czerwca. Szwajcarski bank centralny to instytucja, która dołączyła do grupy banków centralnych reagujących na globalny szok inflacyjny poprzez podniesienie stóp procentowych. Swoją ostatnią decyzją SNB wyprzedził w działaniu EBC, który zamierza wykonać podobny ruch dopiero w lipcu.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.

Dolar znów na fali

Dolar znów na fali

2022-06-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wyraźne pogorszenie się nastrojów na Wall Street jeszcze wczoraj wieczorem doprowadziło do podbicia dolara na szerokim rynku. Inwestorzy w USA zareagowali nerwowo na słabe dane dotyczące indeksu zaufania konsumentów Conference Board, odbierając go jako element potwierdzający scenariusz zbliżającej się recesji. Wydaje się jednak, że próby oceny, co do tego czy zobaczymy tzw. twarde lądowanie gospodarki, czy też bardziej łagodne, będzie można postawić dopiero za kilka miesięcy.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
Koniec korekty wzrostowej na rynku akcji, czy tylko przerwa?

Koniec korekty wzrostowej na rynku akcji, czy tylko przerwa?

2022-06-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Trwający przez miniony tydzień wzrost cen akcji w USA został wczoraj gwałtownie przerwany. W jednym ruchu amerykańskie indeksy skasowały prawie połowę ostatnich wzrostów. S&P 500 stracił 2,01 proc., średnia przemysłowa Dow Jonesa spadła o 1,56 proc., zaś Nasdaq Composite zniżkował o 2,98 proc. Giełdy Azji i Oceanii w większości podążyły dziś rano śladami amerykańskiego rynku akcji, chociaż skala spadków była tu bardziej umiarkowana. Najsilniej spadał dziś Hang Seng (2,08 proc.) i koreański Kospi (-1,6 proc.).
Uwaga skierowana na Półwysep Iberyjski

Uwaga skierowana na Półwysep Iberyjski

2022-06-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach obserwujemy wzrost awersji do ryzyka. Giełdy w USA i Azji traciły i podobnie zapowiada się sesja europejska. Brak jest jednak wyraźnego powodu za takim stanem rzeczy, a ostatnie niezdecydowanie rynków pokazuje, że weszliśmy już w mniej intensywny okres wakacyjny. Dziś uwaga skierowana będzie przede wszystkim na Półwysep Iberyjski, gdzie w Madrycie, stolicy Hiszpanii, trwa szczyt NATO, a w Sintrze w Portugalii trwa konferencja Europejskiego Banku Centralnego.
Nowy program od ECB?

Nowy program od ECB?

2022-06-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar kontynuuje swoje spadki na szerokim rynku, chociaż optymizm na rynkach akcji nieco zmalał - wczoraj handel na Wall Street zakończył się niewielkimi zmianami indeksów. Rynki czekają jednak na nowe impulsy, takowym może być kończące się jutro sympozjum Europejskiego Banku Centralnego w portugalskiej Sintrze. W tym kontekście agencja Reuters podała powołując się na anonimowe źródła, jakoby ECB przygotowywał nowy program mający na celu kontrolę krzywej rentowności obligacji tzw. zagrożonych krajów.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Wakacyjne nastroje na rynku

Wakacyjne nastroje na rynku

2022-06-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja nie przyniosła większej zmienności na rynku. Handel na rynku akcji w USA przebiegał spokojnie, a ostatecznie amerykańskie indeksy zakończyły dzień nieznacznie pod kreską. Z kolei na rynku walutowym także próżno szukać większych ruchów. Notowania EURUSD zadowalały co prawda wyjść wczoraj powyżej poziomu 1,06, jednak bez większej dynamiki. Ruch nie okazał się trwały ponieważ kurs szybko cofnął się poniżej wspomnianego okrągłego poziomu, a dziś także widać iż w dalszym ciagu stanowi on krótkoterminowy opór.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
dolar traci na sentymencie

dolar traci na sentymencie

2022-06-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przynosi kontynuację lekkiego osłabienia dolara dzięki lepszemu sentymentowi na rynkach akcji - Wall Street zakończyła handel sporymi wzrostami, a pozytywny trend utrzymał się też w Azji, oraz na otwarciu Europy. Skala spadków dolara jest jednak kosmetyczna, co może pokazywać, że inwestorzy nie są do końca przekonani, co do do dłuższej korekty. Najlepiej zachowują się funt, oraz korona szwedzka (brytyjskiej walucie nie zaszkodziły doniesienia, jakoby wewnętrzna opozycja miała planować kolejne wnioski o wotum zaufania dla szefa rządu), dalej mamy euro i koronę norweską.
Złudne ożywienie?

Złudne ożywienie?

2022-06-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Zeszły tydzień przyniósł wyraźną poprawę nastrojów na rynkach, choć pod względem publikacji danych obserwujemy dalsze pogorszenie. W zasadzie sama poprawa nastrojów to efekt gorszych danych, które zostały odczytane jako pretekst do zmniejszenia i spowolnienia podwyżek stóp procentowych na całym świecie. Może się jednak okazać, że banki centralnie wcale nie będą chciały zmniejszać swoich podwyżek i za wszelką cenę doprowadzić do spadku inflacji. Czy w takim razie czeka nas jednak kryzys?
WIG-20 broni poziom majowego minimum

WIG-20 broni poziom majowego minimum

2022-06-27 Komentarz poranny TMS Brokers
WIG-20 ok. 9:30 rósł dziś o 1,48 proc. próbując oddalić się od ubiegłotygodniowych minimów, które zostały ustanowione w okolicach dołka z 12 maja w strefie 1652,3 pkt. (minimum)-1691,62 pkt. Rosły dziś rano również pozostałe główne indeksy GPW. Wśród indeksów sektorowych GPW najsilniej dziś – o +3,37 proc. - rano zwyżkował WIG-Górnictwo (oczywiście głównie dzięki +4,01 proc. wzrostowi kursu akcji KGHM).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Szczyt podwyżek już bliski?

Szczyt podwyżek już bliski?

2022-06-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Na Wall Street euforia po ostatnim wyraźnym spadku rentowności, pomimo wciąż mizernych sygnałów z gospodarki oraz postawie Fed nastawionej na walkę z inflacją. Z kolei w Polsce również spadek rentowności i sygnały z innych banków centralnych, że szczyt stóp procentowych może znajdować się bardzo blisko. Czy z rynku dochodzą do nas faktyczne sygnały zmian, które doprowadzą do stałej poprawy nastrojów? Czy jest to jedynie krótka faza ożywienia, po której nastąpi powrót do silniejszych spadków?
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dolar zaczyna się korygować

Dolar zaczyna się korygować

2022-06-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nieco koryguje się w piątek na szerokim rynku, co można tłumaczyć lepszym sentymentem na rynkach akcji - Wall Street zakończyła wczoraj handel zwyżkami, a wzrosty widać było też dzisiaj podczas handlu w Azji. Czy rynki akcji wyceniły już scenariusz recesji do którego teoretycznie przygotowywały się w ostatnich tygodniach? Zobaczymy, co przyniesie przyszły tydzień, gdyż sytuacja nadal pozostaje dość zmienna. Niemniej, gdyby dobry sentyment się utrzymał, to dolar mógłby się jeszcze bardziej skorygować.
Rynki surowców słabną

Rynki surowców słabną

2022-06-24 Komentarz poranny TMS Brokers
Po wczorajszych wzrostach cen akcji w USA (S&P 500 +0,95 proc., DJIA +0,64 proc., Nasdaq Composite +1,62 proc.) zwyżka indeksów giełdowych była kontynuowana dziś w Azji i Oceanii, gdzie dziś wzrosły główne indeksy wszystkich najważniejszych rynków. Najsilniejszy wzrost – o +2,43 proc. – notował koreański Kospi.
Warto zauważyć, że o ile wczoraj koniunktura giełdowa w USA się zauważalnie poprawiła, o tyle do nowych przynajmniej rocznych minimów spadły wczoraj główne indeksy rynków akcji w Kanadzie, Brazylii i Chile.
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.