Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Marazm na Wall Street oraz silny złoty

Marazm na Wall Street oraz silny złoty

2024-04-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja na Wall Street charakteryzowała się konsolidacją. Wszystkie trzy główne indeksy zamknęły dzień w okolicy poziomu otwarcia. Była to bardzo spokojna sesja po tym ja w piątek akcje odbiły po mocnym raporcie NFP. Rentowności obligacji USA nieznacznie wzrosły. Rynek czeka na odczyty inflacyjne (CPI oraz PPI) z USA, które zostaną podane w środę oraz w czwartek. Złoty umocnił się wczoraj względem euro oraz USD a kurs głównej pary walutowej urósł w okolice 1,0860.
Dolar nie reaguje zbytnio na informacje ze Strefy Gazy

Dolar nie reaguje zbytnio na informacje ze Strefy Gazy

2024-04-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o tym, że Izrael wycofuje wojsko z południowej części Strefy Gazy mogą być jakimś sukcesem amerykańskiej dyplomacji, ale i też sygnałem, że poważny konflikt w regionie był bardzo blisko - mowa o groźbach Iranu i nerwowej reakcji rynków w piątek rano. Droga do rozejmu może być jednak daleka - według źródeł kolejna runda negocjacji w Egipcie pokazała, że różnice zdań pomiędzy władzami Izraela, a Hamasem są nadal dość duże.

Dolar umocnił się jedynie na chwilę

Dolar umocnił się jedynie na chwilę

2024-04-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dolar po ostatnim raporcie NFP zdołał umocnić się jedynie na moment. Kurs EUR/USD po chwilowym spadku poniżej poziom 1,08 wrócił do wzrostów i zakończył się blisko poziomu otwarcia. Amerykańskie akcje zyskały ostatecznie, choć pierwsza reakcja była negatywna. Rentowności amerykańskich obligacji wzrosły. Aktualnie rynek daje niewiele ponad 45 proc. szans na podwyżkę stóp procentowych w czerwcu przez Fed.
Deeskalacja napięcia pomaga złotemu?

Deeskalacja napięcia pomaga złotemu?

2024-04-08 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Polska waluta pozostaje silna, chociaż po piątkowych danych Departamentu Pracy USA, oddaliła się perspektywa czerwcowej obniżki stóp procentowych przez FED. To jednak nie doprowadziło do umocnienia dolara. Pozytywny klimat na rynku w poniedziałek rano zawdzięczamy głównie doniesieniom o wycofaniu się wojsk izraelskich z części Strefy Gazy, co może prowadzić do deeskalacji napięcia w regionie Bliskiego Wschodu (po raz pierwszy od rozpoczęcia działań militarnych pół roku temu).
Kolejne dane do odhaczenia

Kolejne dane do odhaczenia

2024-04-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Pierwszy kwartał minął na rynkach globalnych w świetnych nastrojach. Nie przeszkodziły w tym dwa raporty o inflacji z USA, które nie były tak dobre, jak oczekiwali inwestorzy. Czy tym razem będzie inaczej? Choć inflacja nie jest już takim problemem jak jeszcze przed rokiem, nadal jest to najważniejsza publikacja dla rynku. Globalny cykl monetarny przestawia się powoli na luzowanie.
Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?

Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?

2024-04-04 Artykuł sponsorowany
Regulujesz kilka zobowiązań finansowych wobec banków i męczy cię pamiętanie o terminach spłaty każdego z nich? Jeśli chcesz płacić tylko jedną miesięczną ratę, wcale nie musisz regulować przed czasem zaciągniętych kredytów. Rozwiązaniem może okazać się pożyczka konsolidacyjna – sprawdź, co możesz na tym zyskać.
Frank słabszy od dolara....

Frank słabszy od dolara....

2024-04-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta wróciła we wtorek po południu do spadków po tym, jak inwestorzy zinterpretowali "gołębio" marcowy odczyt indeksu ISM dla usług. Wypadł on słabiej (51,4 pkt.), ale uwagę zwrócił mocniejszy ruch w dół na subindeksie cen płaconych, który spadł do najniższego poziomu od 4 lat (53,4 pkt.). To zostało wykorzystane jako pretekst do podbicia tezy, że FED jednak dowiezie czerwcową obniżkę stóp i zaplanowane na ten rok łącznie trzy ruchy po 25 punktów baz.
Miedź najdroższa od ponad roku

Miedź najdroższa od ponad roku

2024-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zakończyły wczorajszą sesję imponującą, 3-procentową zwyżką. W rezultacie, benchmarkowa cena miedzi na giełdzie w Londynie umocniła swoją pozycję powyżej poziomu 9200 USD za tonę, a w przypadku kontraktów 3-miesięcznych sięgnęła 9000 USD za tonę. Z kolei notowania miedzi w USA przekroczyły wczoraj poziom 4,20 USD za funt i dziś dalej pną się w górę. Oznacza to, że ceny miedzi znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od ponad roku.
Czy dolar pozostanie silny?

Czy dolar pozostanie silny?

2024-04-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w reakcji na dane, które dopiero przed nami. Kluczowy będzie tu odczyt Departamentu Pracy USA, który poznamy w najbliższy piątek po południu. Teoretycznie słabsze dane mogłyby przywrócić wiarę rynku w to, że FED rozpocznie obniżki stóp procentowych w czerwcu. Ta została nadwątlona po serii ostatnich danych o inflacji CPI i PPI, a także lepszym ISM dla przemysłu w ostatni poniedziałek.
OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2024-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki. Dzisiaj rano ruch w górę jednak wyhamowuje, a notowania ropy wyczekują na kolejne impulsy. Wiele z nich obecnie wiąże się z napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie – po ataku izraelskich wojsk na konwój humanitarny w Strefie Gazy oraz na ambasadę Iranu w Syrii wokół tego rejonu świata znów zawrzało.
Czy to koniec aprecjacji dolara?

Czy to koniec aprecjacji dolara?

2024-04-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek środowej sesji na rynkach walutowych przebiega relatywnie spokojnie, chociaż pewne odchylenia cenowe obserwujemy na parach powiązanych z frankiem szwajcarskim oraz dolarem nowozelandzkim. Inwestorzy z zainteresowaniem przyglądać się dzisiaj będą napływającym danym makro, które mogą zmienić rozkład sił w ujęciu prowadzonej przez banki centralne polityki monetarnej. Para EURUSD mimo gołębich komentarzy Holzmanna z EBC odbija po sięgnięciu dołka w okolicach 1,072.
Ekstremalnie mocny dolar

Ekstremalnie mocny dolar

2024-04-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż piątkowe dane inflacyjne oraz przemówienie Powella dawały szanse na obniżkę stóp procentowych w czerwcu, to poniedziałkowe publikacje dotyczące kondycji amerykańskiej gospodarki wskazały już na inną postać rzeczy. Silna gospodarka i rosnąca presja cenowa może wstrzymać Fed na dłużej przed pierwszą obniżką stóp procentowych, co z pewnością jest pozytywnie postrzegane przez inwestorów obstawiających siłę amerykańskiego dolara. Para EURUSD spadła do najniższego poziomu od połowy lutego, natomiast indeks dolara wspiął się do poziomów niemal najmocniejszych od 5 miesięcy.
Indeks ISM umocnił dolara

Indeks ISM umocnił dolara

2024-04-02 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
W poniedziałek giełdy w Europie były zamknięte. Na Wall Street otrzymaliśmy wzrost indeksu Dow Jones o 0,6 proc. oraz SP500 o 0,2 proc. a także kosmetyczny spadek Nasdaq Composite o 0,1 proc. Dolar zyskał po lepszych danych na temat ISM dla przemysłu. Nastroje wśród menedżerów ds. zakupów w USA wydają się ponownie poprawiać. Rentowności 2-letnich rządowych obligacji USA urosły powyżej poziom 4,7 proc.
Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

2024-04-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają drugi kwartał tego roku od zwyżki. Ceny surowca gatunku WTI przekroczyły poziom 84 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najwyższe poziomy od końcówki października 2023 r. Ceny ropy naftowej są obecnie wspierane przez kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim, w ostatnich dniach pojawiły się lepsze od oczekiwań dane makro, które rozbudziły scenariusz ożywienia popytu na ropę naftową na świecie.
Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

2024-03-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na globalnych rynkach surowcowych będzie spokojna, bowiem większość kluczowych giełd towarowych na świecie jest zamknięta. Z tej przyczyny bilans całego miesiąca, a nawet kwartału, dla wielu surowców i towarów ukształtował się już wczoraj. Dla notowań ropy naftowej oznaczało to wzrostowy akcent na koniec miesiąca i kwartału. Wczoraj cena tego surowca zwyżkowała o około 2%, co w przypadku ropy Brent oznaczało powrót do poziomów z połowy poprzedniego tygodnia, a dla notowań ropy WTI – powrót do poziomów z listopada ubiegłego roku.
Lista banków w Polsce 2024

Lista banków w Polsce 2024

2024-03-28 Poradnik konsumenta
Polska, będąca gospodarką o silnych tradycjach bankowych, które sięgają XIX wieku, dziś jest domem dla wielu instytucji finansowych, w tym zarówno banków krajowych, jak i zagranicznych. Przyjrzyjmy się bankowości w Polsce i temu, jakie banki funkcjonują obecnie na terenie naszego kraju. Wszystko potwierdzi lista banków w Polsce wraz z krótkim omówieniem.
EURUSD najniżej od 20 lutego

EURUSD najniżej od 20 lutego

2024-03-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień dostarczył w dużej mierze drugorzędne dane z amerykańskiej gospodarki. Dopiero jutrzejszy raport na temat wydatków Amerykanów może wzbudzić nieco więcej emocji, choć i tak nie powinniśmy oczekiwać tu większej niespodzianki, ponieważ już jakiś czas temu poznaliśmy odczyty CPI dla Stanów Zjednoczonych, które wypadły lekko wyżej. Wczoraj Indeksy giełdowe z Wall Street zyskały, a Dow Jones urósł aż o 1,2 proc. Dziś rano euro traci na skutek gorszych danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech. Kurs EUR/USD przełamuje w dół techniczne wsparcie na 1,08.
EURUSD poniżej 1,08

EURUSD poniżej 1,08

2024-03-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar zyskuje na szerokim rynku przed publikacją piątkowych danych o inflacji PCE Core za luty. Rynek po ostatnich wyższych odczytach CPI i PPI nie jest pewien tego, co zobaczy, a emocje podbijają kolejne wypowiedzi członków FED, którzy nie widzą konieczności pośpiechu w temacie obniżek stóp procentowych - choć akurat wypowiadający się na ten temat Christopher Waller miał zazwyczaj "jastrzębie" podejście.
Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

2024-03-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu notowaniom ropy naftowej brakuje wyraźnego kierunku. Po przecenie, jakiej ceny tego surowca doświadczyły m.in. w związku z zaskakującym wzrostem zapasów ropy w USA, podanym w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw, wczoraj notowania ropy wzrosły, mimo że Departament Energii pokazał analogiczny wzrost zapasów paliw. To pokazuje, że wciąż działają czynniki wspierające notowania ropy naftowej, głównie te związane z geopolityką.
Złoty pozostaje mocny

Złoty pozostaje mocny

2024-03-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje mocny, nawet przy ostatnim mocnym wzroście ze strony amerykańskiego dolara. Oczywiście w przypadku naszej waluty istniały obawy, że ostatnie wydarzenia powiązane z NBP mogą wpłynąć negatywnie na naszą walutę, ale reakcja była w zasadzie ograniczona. Z pewnością bardzo ciekawa może być konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia.