Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Popyt na kredyty mieszkaniowe wyraźnie w górę

Popyt na kredyty mieszkaniowe wyraźnie w górę

2023-03-06 Analizy HRE Investments
Już o 80% wzrósł popyt na kredyty mieszkaniowe w porównaniu do dołka z sierpnia 2022 roku – sugerują szacunki HRE Investments oparte o dane BIK. Jest to zasługa spadającego oprocentowania, nowych zaleceń wydanych przez KNF oraz zbliżających się programów rządowych. Luty przyniósł zaskakująco dobre dane na temat popytu na kredyty mieszkaniowe. W porównaniu ze styczniem liczba złożonych wniosków kredytowych wzrosła o ponad 43%.
Ceny gazu w Europie najniższe od sierpnia 2021

Ceny gazu w Europie najniższe od sierpnia 2021

2023-03-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji zwyżkowały w piątek drugi dzień z rzędu wychodząc na najwyższe poziomy od 8 sesji (S&P 500 +1,61 proc., DJIA +1,17 proc., Nasdaq Composite +1,97 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii dziś rano przeważały zwyżki głównych indeksów. Najsilniejszy – o 1,3 proc. – notował filipiński PSEi.
Podobnie była w Europie (DAX +0,21 proc., CAC 40 +0,46 proc.). Swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś rano główne indeksy giełdowe w Czechach, Włoszech, Hiszpanii, Francji oraz na Łotwie.

Obiecujący chiński popyt na ropę naftową

Obiecujący chiński popyt na ropę naftową

2023-03-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się wzrostowym akcentem, jednak dzisiaj notowania tego surowca poruszają się pod delikatną presją podaży, poniżej wczorajszych poziomów zamknięcia. Dla cen ropy WTI oznacza to okolice 79 USD za baryłkę, a dla cen ropy Brent rejon 85 USD za baryłkę. Dzisiaj najważniejszą informacją na rynku ropy naftowej jest podwyżka cen ropy z Arabii Saudyjskiej do odbiorców z Chin od kwietnia.
Czekamy na Powella, RPP i NFP!

Czekamy na Powella, RPP i NFP!

2023-03-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Nadchodzący tydzień zapowiada się naprawdę interesująco. Czekają nas trzy ważne wydarzenia z perspektywy polskiego inwestora. Będziemy mogli usłyszeć Powella, który będzie się tłumaczył przed Kongresem z prowadzonej polityki, następnie poznamy najnowszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej na temat wysokości stóp procentowych, a w piątek poznamy dane z amerykańskiego rynku za luty, które będą ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji przez Fed za nieco ponad 2 tygodnie.
Byki dominują końcówkę tygodnia

Byki dominują końcówkę tygodnia

2023-03-04 Komentarz giełdowy XTB
Końcówka tygodnia przynosi ulgę inwestorom i daje nadzieję na kontynuację byczego trendu - mimo obaw wokół bardziej jastrzębiej polityki Fedu. Choć nie jest jasne czy trend ten się utrzyma, widać że kupujący nie zamierzają poddać się tak łatwo. Wobec tej sytuacji uwaga Wall Street prawdopodobnie przeniesie się na kolejne wystąpienie Powella, które potencjalnie może stanowić wskazówkę, czy wzrostowemu momentum nie zabraknie paliwa. Wobec tak silnych danych z gospodarki może skutkować efektem zbliżonym do pamiętnej, jastrzębiej przemowy z Jackson Hole.
Dolar coraz wyżej?

Dolar coraz wyżej?

2023-03-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek rano dolar koryguje się na szerokim rynku, co próbuje się tłumaczyć wczorajszym komentarzem Raphaela Bostica z FED (bez prawa głosu w FOMC w tym roku), którego zdaniem FED zakończy cykl podwyżek i będzie gotów przejść w tryb wait & see najpóźniej w drugiej połowie lata. To jednak bardziej pretekst, gdyż Bostic zwyczajowo był bardziej "centrowy", niż "jastrzębi".
Dolar czeka na dane ISM z USA

Dolar czeka na dane ISM z USA

2023-03-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować umocnienie amerykańskiej waluty, co można wiązać z jastrzębiami wypowiedziami członków Fed. Bostic powiedział, że jego zdaniem Rezerwa Federalna zakończy proces podwyżek stóp procentowych dopiero w drugiej połowie lata, po czym przejdzie w tryb oczekiwania i będzie przyglądać się sytuacji rynkowej w celu podjęcia dalszych kroków. Jastrzębio brzmiał też Waller, który przyznał, że docelowy poziom stóp procentowych przekroczy poziom 5,4%.
Kurs BTC/USD najniżej od ponad 2 tygodni

Kurs BTC/USD najniżej od ponad 2 tygodni

2023-03-03 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Średnia przemysłowa Dow Jonesa była w środę najniżej od listopada, ale wczoraj odbiła w górę o 1,05 proc. Z najniższych poziomów od drugiej połowy stycznia br. wzrosły również w czwartek S&P 500 (+0,76 proc.) i Nadaq Composite (+0,73 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii przeważały dziś niewielkie wzrosty (najsilniejszy – o 1,58 proc. notował indyjski SENSEX 30).
Sesja na GPW w cieniu windfall tax i dezinflacyjnej zadyszki na indeksach

Sesja na GPW w cieniu windfall tax i dezinflacyjnej zadyszki na indeksach

2023-03-02 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszą sesję w Europie zdominowały dane o inflacji ze strefy euro oraz bardziej lokalnie - komentarze wicepremiera Sasina. W pierwszym przypadku byki zlekceważyły będący wyzwaniem dla Europejskiego Banku Centralnego odczyt -w drugim nie zdołały powstrzymać wyprzedaży największych spółek z WIG20. Informacje z opublikowanego dziś protokołu EBC sporządzonego trzy tygodnie temu okazały się mniej istotne dla byków i nie przyniosły zaskoczenia. Na Wall Street nastroje są wciąż przygaszone - kolejna porcja danych z rynku pracy obciążyła sentymenty byków i wsparła amerykańskiego dolara.
Jak dobrze wybrać kredyt mieszkaniowy?

Jak dobrze wybrać kredyt mieszkaniowy?

2023-03-02 Poradnik kredytobiorcy
Wybór odpowiedniego kredytu mieszkaniowego to ważna decyzja, której nie należy podejmować pochopnie. Może to mieć duży wpływ na twoją przyszłość finansową, dlatego ważne jest, aby zrozumieć wszystkie czynniki związane z wyborem pożyczki hipotecznej.
Przygasający optymizm na rynku ropy naftowej

Przygasający optymizm na rynku ropy naftowej

2023-03-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W pierwszej połowie bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej dominowała strona popytowa. Niemniej, siła kupujących dzisiaj rano już się wyczerpuje, a ceny ropy oddają część wczorajszych zwyżek. Cena ropy WTI porusza się w okolicach 77 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent oscylują w okolicach 84 USD za baryłkę. Niewątpliwie optymistycznym akcentem na rynkach surowcowych w tym tygodniu były zaskakująco dobre dane z Chin, które pokazały, że ożywienie tamtejszej gospodarki po rezygnacji z surowej polityki „zera tolerancji wobec Covid-19” stało się faktem.
Rentowności powyżej 4,00 proc.

Rentowności powyżej 4,00 proc.

2023-03-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rentowności 10-letnich obligacji rządu USA wybiły barierę 4,00 proc. i jest to główny temat dnia, który jednocześnie tłumaczy powrót silnego dolara na szerokim rynku. Po "jastrzębich" komentarzach Neel'a Kashkari'ego z FED, który nie odrzucił możliwości poparcia wniosku o podwyżkę stóp o 50 punktów baz. w marcu i dał do zrozumienia, że ich docelowy poziom w tym roku może być wyższy od 5,4 proc. wycenianych do tej pory przez rynki, oczekiwania przesunęły się na 5,50-5,75 proc. w perspektywie do lipca.
EBC chce mocniej podnosić stopy

EBC chce mocniej podnosić stopy

2023-03-02 Komentarz walutowy XTB
Decyzję EBC poznamy dopiero za dwa tygodnie, a decyzję Fed za trzy tygodnie. Niemniej na ten moment rynek jest ponownie bardziej przekonany o mocniejszym jastrzębim nastawieniu ze strony Rezerwy Federalnej. Rentowności przebijają psychologiczną barierę, a dolar wydaje się odzyskiwać blask. Czy nie ma już szansy na mocniejsze euro? Co dalej z inflacją?
Silne euro i rajd złotego

Silne euro i rajd złotego

2023-03-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po wyższych od oczekiwań danych inflacyjnych z USA otrzymaliśmy wyniki z Europy, które również wskazują na uporczywość inflacji. Dane o dynamice wzrostu cen z Francji, Hiszpanii czy Niemiec wskazują, że dzisiejsza publikacja z całej strefy euro może również okazać się wyższa. Dotyczy to zarówna wskaźnika zasadniczego jak i bazowego. W związku z tym euro ponownie może otrzymać wsparcie. Od poniedziałku widać odreagowanie na głównej parze walutowej. Kurs EUR/USD zdołał urosnąć z poziomu 1,0530 i zbliżyć się do 1,07. Wczoraj otrzymaliśmy silny rajd aprecjacyjny złotego i innych walut naszego regionu.
Wyraźnie mocniejszy złoty

Wyraźnie mocniejszy złoty

2023-03-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi lekką korektę ostatnich zwyżek – eurodolar cofa się do 1,063 USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6727 PLN za euro, 4,3927 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6581 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2642 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,54% w przypadku obligacji 10-letnich. Ostatnie godziny obrotu na globalnych rynkach przyniosły lekkie skorygowanie nastrojów.
Słabsze Wall Street to słabszy WIG

Słabsze Wall Street to słabszy WIG

2023-03-01 Komentarz giełdowy XTB
Byki na polskich parkietach oddały zyski z wcześniejszej części sesji ponieważ słabe otwarcie nowego miesiąca na Wall Street obciążyło nastroje. Wróciły ‘stare bolączki’. Wzrost rentowności obligacji, jastrzębie komentarze Fed i wyższy od oczekiwań odczyt ISM PMI dla przemysłu. Czy kupujący znów zapłacą wysoką cenę za noworoczną sielankę zakupową? Indeks ISM Manufacturing PMI w USA wzrósł w lutym do 47,7 z 47,4 w poprzednim miesiącu, poniżej oczekiwań analityków na poziomie 48,0.
Mocne dane z Chin

Mocne dane z Chin

2023-03-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środa i zarazem pierwszy dzień marca przynosi wyraźniejsze osłabienie dolara na szerokim rynku. To wynik poprawy sentymentu po bardzo dobrych danych z Chin, które jak widać są pewnym zaskoczeniem - rynki skupiły się ostatnio na negatywnych aspektach geopolitycznych, tymczasem gospodarka Państwa Środka realizuje scenariusz post-pandemicznego ożywienia.
Dobre dane z Chin wsparciem dla cen ropy naftowej.

Dobre dane z Chin wsparciem dla cen ropy naftowej.

2023-03-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej dzisiaj kierują się w górę, czego przyczyną są przede wszystkim lepsze od oczekiwań odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług w Chinach – kraju będącym największym importerem ropy naftowej na świecie. Temat ożywienia gospodarczego w Państwie Środka jest wyjątkowo istotny dla wycen surowców w ostatnim czasie, bowiem w obliczu spowalniającej globalnej gospodarki i obaw o popyt na ropę w wielu krajach zachodnich, to właśnie ożywienie gospodarcze w Państwie Środka po rezygnacji z surowych restrykcji pandemicznych jest wymieniane jako czynnik decydujący o ostatecznym globalnym popycie.
Chińskie ożywienie

Chińskie ożywienie

2023-03-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Lutowe wskaźniki PMI dla Chin, które poznaliśmy dziś w nocy, sugerują, że gospodarka azjatycka mocno rozpoczęła rok. Widać znaczne wzrosty w produkcji. Oficjalny wskaźnik PMI dla przemysłu „wzbił” się do poziomu 52,6 pkt. pokonując tym samym oczekiwania rynkowe. To również najwyższy wynik od 2012 roku. Dobre dane to odzwierciedlenie wznowienia aktywności po styczniowym święcie chińskiego Nowego Roku oraz efekty ponownego otwarcia gospodarki po pandemii. Widać normalizację łańcuchów dostaw.
Złoty odzyskuje siłę

Złoty odzyskuje siłę

2023-03-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj o poranku poznaliśmy najnowsze dane dotyczące nastrojów przedsiębiorców w Polsce i zaskakująco okazały się one być lepsze od oczekiwań. Z drugiej strony indeks PMI wciąż wskazuje na dalsze pogorszenie sytuacji i uzasadnia ostatnie rozczarowanie twardymi danymi gospodarczymi dotyczącymi produkcji przemysłowej czy sprzedaży detalicznej. Na rynkach trwa jednak umiarkowana euforia związana z powrotem wyceny otwierania chińskiej gospodarki.