Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wzrost Nikkei 225 i osłabienie jena po decyzji BoJ

Wzrost Nikkei 225 i osłabienie jena po decyzji BoJ

2023-04-28 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajsze silne wzrosty głównych indeksów rynku akcji w USA, które nastąpiły po publikacji danych na temat dynamiki PKB i deflatora PCE w I kw. br. przełożyły się dziś na zwyżki na rynkach akcji Azji i Oceanii. Japoński Nikkei 225 przełamał poziom oporu wyznaczany przez lokalny szczyt indeksu z marca br., który w ostatnich dniach powstrzymywał kontynuację rozpoczętej na początku roku zwyżki. Po wzroście o 1,4 proc. indeks osiągnął najwyższy poziom od sierpnia ub.r., co być może otwiera drogę do dalszej zwyżki.
Rosja: OPEC+ nie widzi potrzeby dalszych cięć produkcji ropy

Rosja: OPEC+ nie widzi potrzeby dalszych cięć produkcji ropy

2023-04-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dynamicznych spadkach w pierwszej połowie tygodnia, na rynku ropy naftowej zrobiło się spokojniej. Zniżka cen tego surowca wyhamowała, a nawet pojawiły się delikatne wzrosty. Ich zakres jest jednak niewielki – ogólnie, na rynku ropy naftowej nastroje są bowiem raczej pesymistyczne. Wynika to z obaw związanych z popytem na ten surowiec, głównie w Chinach i USA, czyli lokomotywach globalnej gospodarki.

Chwila oddechu...

Chwila oddechu...

2023-04-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi lekkie osłabienie dolara na szerokim rynku, co można wiązać z poprawą nastrojów w Azji po tym, jak po zamknięciu sesji na Wall Street spółka Meta zaskoczyła lepszymi wynikami finansowymi, co poprawiło nastroje wokół spółek technologicznych i nieco przykryło obawy związane z sektorem bankowym. Wątek First Republic Bank nie został jednak zamknięty i bankowa saga w USA może dalej eskalować po tym, jak wczoraj pojawiły się doniesienia, że decydenci raczej nie są chętni ratować tą instytucję za państwowe pieniądze.
Kurs euro do dolara walczy o utrzymanie powyżej 1,10 USD

Kurs euro do dolara walczy o utrzymanie powyżej 1,10 USD

2023-04-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Od kilku dni obserwujemy walkę kursu EURUSD o utrzymanie się powyżej 1,10 USD. W poniedziałek notowania zakończyły sesję na lokalnych maksimach, wyraźnie powyżej wspomnianego okrągłego poziomu, jednak wtorek przyniósł wymazanie całego wzrostu z poprzedniego dnia. Z kolei w środę, ponownie mogliśmy obserwować odpowiedź ze strony kupujących i zanegowanie wtorkowego spadku, tym samym kurs głównej pary walutowej ponownie ustanowił nowe tegoroczne maksima i potwierdził, że znajduje się w trendzie wzrostowym.
Wyhamowanie po dużej zniżce cen ropy

Wyhamowanie po dużej zniżce cen ropy

2023-04-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej mają za sobą dwie sesje dynamicznych przecen. Cena tego surowca wczoraj zniżkowała o ponad 3%, schodząc na najniższe poziomy od prawie miesiąca. Dzisiaj spadki wyhamowały, ale o słabości byków na rynku ropy świadczy fakt, że notowania nie odbijają istotnie w górę. W środę nieoczekiwanie retorykę na rynku ropy naftowej zdominowały rozczarowujące dane dotyczące nowych zamówień w amerykańskim przemyśle, które rozbudziły obawy dotyczące kondycji gospodarki Stanów Zjednoczonych oraz, w związku z tym, popytu na ropę naftową.
A kontrakty na pszenicę tanieją, tanieją, tanieją…

A kontrakty na pszenicę tanieją, tanieją, tanieją…

2023-04-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Słabość amerykańskiego rynku akcji z ostatnich dni, a szczególnie kolejne poważne kłopoty First Republic Bank, który w I kw. utracić 40 proc. depozytów (100 mld USD), nieco zredukowały szacowane przez rynek prawdopodobieństwo przyszłotygodniowej podwyżki stóp procentowych FED. Oczywiście szanse, że FOMC w środę ogłosi kolejny wzrost wysokości oprocentowania funduszy federalnych o 0,25 pkt. proc. nadal szacowano jako bardzo duże (81,4 proc.), ale ten szacunek spadł z 90,2 proc. jeszcze w poniedziałek.
USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

2023-04-26 Komentarz giełdowy XTB
Dalszy trend byka na Wall Street stanął pod znakiem zapytania wobec kolejnej fali problemów sektora bankowego, ale główne indeksy zza oceanu notowane są dziś na plusie. First Republic Bank stoi w centrum zainteresowania inwestorów, jego akcje spadły o blisko 85% w ciągu 2 sesji giełdowych ponieważ rynek obawia się dalszego odpływu depozytów. Doniesienia medialne CNBC wskazały, że politycy nie biorą pod uwagę ratowania sytuacji banku.
Czy FRC wpłynie na FED?

Czy FRC wpłynie na FED?

2023-04-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj na Wall Street mocno tąpnęły notowania akcji First Republic Banku. Po tym jak bank ujawnił, że w marcu odnotował gigantyczny odpływ depozytów, rynek zaczyna się obawiać, że konieczne będzie jego przejęcie przez państwo, aby uniknąć scenariusza bankructwa. To pokazało, że echa marcowego zamieszania w sektorze bankowym, mogą być nadal widoczne.
Złoty ostatnio najmocniejszą walutą świata

Złoty ostatnio najmocniejszą walutą świata

2023-04-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na Wall Street obserwowaliśmy wczoraj słabość wywołaną informacją o odpływie 100 mld USD depozytów z regionalnego banku First Republic, który już w lutym i marcu br. był "bohaterem" ówczesnego mini-kryzysu bankowego w USA oraz ostrzeżeniem firmy przesyłkowej UPS, że spowolnienie gospodarcze przełoży się w tym roku na wyniki bliższe dolnej granicy wcześniejszych szacunków (S&P 500 -1,58 proc., DJIA -1,02 proc., Nasadaq Composite -1,98 proc.).
Widmo upadku banków ciągle wśród nas

Widmo upadku banków ciągle wśród nas

2023-04-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Oczekiwania dotyczące inflacji, dane gospodarcze czy przyszłe decyzje dotyczące wysokości stóp procentowych w USA czy w strefie euro. Te rzeczy mają obecnie ograniczony wpływ na działania inwestorów. Okazuje się, że zdecydowanie ważniejsze są wyniki spółek w USA, a w szczególności jednego z ostatnio bardziej znanego banku, który pokazuje, że widmo upadku sektora bankowego w USA wcale nie przeminęło. Czy faktycznie mamy się czego bać? Czy dane finansowe jednego banku są w stanie zmienić nastroje w całym globalnym sektorze finansowym?
Spadek zapasów ropy naftowej w USA

Spadek zapasów ropy naftowej w USA

2023-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj na światowych rynkach finansowych na nowo dało o sobie znać nastawienie risk-off. Ceny ropy naftowej zniżkowały o ponad 2%, niwelując ruch wzrostowy z wcześniejszych dwóch sesji. Dzisiaj natomiast cena ropy odbija w górę. W przypadku ropy WTI, mamy do czynienia z rejonami 77-78 USD za baryłkę, natomiast w przypadku ropy Brent z cenami przekraczającymi 81 USD za baryłkę.
Sezon wyników w centrum uwagi

Sezon wyników w centrum uwagi

2023-04-25 Komentarz giełdowy XTB
Zarówno dzisiejsza sesja giełdowa, jak i nadchodzące w tym tygodniu będą upływały pod znakiem zwiększonej niepewności związanej z sezonem publikacji wyników okresowaych zarówno w Polsce, jak i w USA. W tym tygodniu na GPW wyniki okresowe opublikują takie spółki, jak Orange Polska (dzisiaj po sesji), LPP w środę i PEKAO we czwartek.
inna strategia wobec EBC?

inna strategia wobec EBC?

2023-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek rano dolar lekko odbija na szerokim rynku, po tym jak wczoraj po południu zaliczył kolejny spadek. Pretekstem jest pogorszenie się nastrojów na rynkach akcji w Azji, chociaż de facto handel był nieco płytszy ze względu na święto w Australii i Nowej Zelandii. Wczoraj po południu inwestorzy dostali słabsze dane regionalnego indeksu FED z Dallas, dzisiaj o godz. 16:00 poznamy analogiczny indeks z Richmond. Kolejne gorsze dane zdają się przeczyć optymistycznemu wskazaniu szacunków PMI dla przemysłu z piątku i podbijać obawy przed publikacją wskaźników ISM w przyszłym tygodniu.
Szanse na sezonowy wzrost popytu na ropę

Szanse na sezonowy wzrost popytu na ropę

2023-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od wzrostowego akcentu. Po ubiegłotygodniowych spadkach, cena tego surowca zaczęła odrabiać straty – aczkolwiek nadal skala zwyżek jest relatywnie niewielka. W ostatnich dniach, zwyżkom notowań ropy naftowej sprzyjała słabość amerykańskiego dolara. Co prawda inwestorzy wyczekują dalszych podwyżek stóp procentowych w USA i strefie euro, które mogą negatywnie wpłynąć na globalny popyt na ropę, jednak potencjalnie nie byłyby one już żadnym zaskoczeniem.
Czy amerykańska gospodarka w końcu wchodzi w trudny okres?

Czy amerykańska gospodarka w końcu wchodzi w trudny okres?

2023-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar amerykański nie tracił tak mocno od dawna, jak było to na początku ostatniego tygodnia kwietnia, tuż przed kluczową decyzją o wysokości stóp procentowych, która będzie miała miejsce początkiem maja. Jeszcze niedawno wieszczono dalsze podwyżki w Fed nawet do września tego roku, a teraz spekuluje się o tym, że w maju ma mieć miejsce ostatnia podwyżka. Czy kryzys bankowy w końcu doprowadził do osłabienia perspektyw gospodarczych w USA, na co wskazują indeksy regionalne?
Cukier najdroższy od 11 lat, pszenica najtańsza od 21 miesięcy

Cukier najdroższy od 11 lat, pszenica najtańsza od 21 miesięcy

2023-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Euro od jakiegoś czasu pozostaje jedną z najsilniejszych walut świata. Kurs EUR/USD powrócił powyżej poziomu 1,10, chociaż nie przekroczył swego ustanowionego ponad tydzień temu ponad rocznego maksimum. Euro ustawiało swe nowe przynajmniej roczne maksima względem m.in. australijskiego dolara, chińskiego juana, japońskiego jena, południowokoreańskiego wona, tajwańskiego dolara i kanadyjskiego dolara.
Lekkie podbicie dolara

Lekkie podbicie dolara

2023-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany nie są duże. Najsłabsze w zestawieniach walut G-10, AUD i JPY tracą zaledwie 0,2 proc. Na drugim biegunie mamy mocniejszego NZD i CHF, choć sytuacja jest podobna. W piątek rynek otrzymał lepsze dane PMI z USA - po raz pierwszy od pół roku wskaźnik dla przemysłu powrócił ponad poziom 50 pkt., co może nieco zastanawiać, biorąc pod uwagę słabość publikowanych wcześniej wskaźników regionalnych, jak chociażby Philly FED.
Rynki w uśpieniu

Rynki w uśpieniu

2023-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Miniony tydzień pomimo obfitego kalendarza makro, zawierał pozycje drugiego kalibru, które nie wpłynęły znacznie na zmienność na rynku. Dax po trzykrotnym testowaniu poziomu 15900 pkt w końcu skapitulował i nieco oddalił się od tego pułapu. SP500 nie zdołał pokonać oporu na 4190 pkt. a w krótkim terminie wykres sygnalizuje spadki. EUR/USD cały czas przebywa w wąskiej konsolidacji. Jak na razie wyjście powyżej 1,1 było jedynie chwilowym incydentem ale brak zdecydowanej korekty sugeruje, że przed nami kolejny atak tego poziomu i próba wyjścia wyżej.
Złoty bez większych zmian na starcie tygodnia

Złoty bez większych zmian na starcie tygodnia

2023-04-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałkowy handel zaczynamy z dolarem przy 4,20 zł, a euro przy 4,61 zł. Względem piątku nie widać większych zmian, ale podobnie jest na szerokim rynku. Kluczowy dla rozdania na złotym, EURUSD pozostaje wokół poziomu 1,0975. Dzisiaj w kalendarzu mamy publikację indeksu Ifo z Niemiec, która może być ważna w kontekście ostatnich mieszanych szacunków PMI, ale sporo danych pojawi się też ze strony naszego krajowego GUS - mowa o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej i cenach PPI za marzec.
Dane PMI pozytywne dla złotego

Dane PMI pozytywne dla złotego

2023-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia na rynkach jest dość senny. Brak istotnych informacji to dobra informacja dla złotego, który ostatnio radzi sobie dobrze. Złotego wspierają także europejskie dane, nawet jeśli zawierają one pewne niepokojące tendencje. W piątek poznaliśmy wstępne dane o aktywności gospodarczej w strefie euro, Japonii i USA. Zacznijmy od danych ze strefy euro, które można określić jako najbardziej kontrowersyjne.