Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wyczekiwanie na wieści z Bliskiego Wschodu...

Wyczekiwanie na wieści z Bliskiego Wschodu...

2023-10-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki obawiały się, że ofensywa lądowa Izraela w Strefie Gazy rozpocznie się już w ten weekend, ale podobno ze względu na warunki pogodowe została odroczona. O ile? Patrząc na ilość izraelskiego wojska czekającego w gotowości, wydaje się, że zaledwie o kilka dni. Tymczasem o ile do tej pory próbowano klasyfikować ten konflikt jako lokalny, o tyle weekendowe wypowiedzi przedstawicieli Arabii Saudyjskiej, czy też Iranu, zaczynają podbijać to, czego inwestorzy nie chcieliby widzieć - ryzyko wciągnięcia w konflikt większej liczby krajów. Bo Bliski Wschód jest jak "polityczna puszka Pandory" i najlepiej jej w ogóle nie otwierać.
Bliskowschodnie niepokoje nadal istotne na rynku ropy

Bliskowschodnie niepokoje nadal istotne na rynku ropy

2023-10-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej przyniosła wyjątkowo dynamiczny wzrost cen ropy naftowej. Zarówno surowiec gatunku Brent, jak i ropa WTI, zwyżkowały w piątek o niemal 6%, na skutek obaw o eskalację konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie. Dzisiaj rano jednak nastroje są spokojniejsze. Nerwowość ustąpiła wyczekiwaniu na kolejne wiadomości i impulsy związane z konfliktem w Izraelu.

Złoty mocny po wyborach, optymizm na GPW

Złoty mocny po wyborach, optymizm na GPW

2023-10-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wyniki sondaży exit poll po niedzielnych wyborach parlamentarnych umocniły złotego. EUR/PLN spadł poniżej 4,46 a USD/PLN poniżej 4,24 proc. Część tej aprecjacji dziś rano jest redukowana. Na rynku akcyjnym WIG20 zyskuje dziś 3,2 proc. a WIG rośnie o 2,4 proc.. Globalnym tematem jest wzrost awersji do ryzyka w wyniku obaw o eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie. Izraelska armia oświadczyła, że przygotowuje się do "znaczących operacji naziemnych" w Strefie Gazy, tydzień po tym, jak bojownicy Hamasu uderzyli w południowy Izrael.
Złoty reaguje na wyniki wyborów

Złoty reaguje na wyniki wyborów

2023-10-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki globalne wstrzymują oddech, ale złoty zyskuje. To reakcja na sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce. Inwestorzy liczą na ocieplenie relacji z Brukselą i szybkie KPO. Sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce bazujące zarówno na exit polls, jak i late polls sugerują zmianę władzy. Większość parlamentarną będzie mieć deklarowana koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy.
Czy czeka nas niespokojny weekend?

Czy czeka nas niespokojny weekend?

2023-10-13 Komentarz giełdowy XTB
W zasadzie tytuł dzisiejszego komentarza nie odnosi się konkretnie do wyborów w Polsce, choć oczywiście ich wyniki mogą doprowadzić do sporej zmienności na warszawskim parkiecie. Z drugiej strony wydaje się, że zdecydowanie ważniejsze rzeczy dzieją się na Bliskim Wschodzie. Ten tydzień kończy się bardzo zastanawiającymi ruchami: wysokie ceny złota, wysokie ceny ropy, odbicie cen obligacji i mocny dolar. WIG20 ma za sobą jeden z lepszych tygodni w ostatnim czasie, natomiast amerykańskie indeksy wyraźnie redukują wzrosty przed rozpoczęciem weekendu, choć sam tydzień zaczął się dosyć nerwowo.
Korekta dolara w pewnym sensie już się zrealizowała

Korekta dolara w pewnym sensie już się zrealizowała

2023-10-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynek walutowy czeka na kolejne impulsy - dolar jest dzisiaj nieco słabszy, na niektórych ustawieniach, ale zmiany nie są duże. Wobec większości pozostaje stabilny, lub nieznacznie zyskuje. Wczoraj rynek dostał kolejną wypowiedź od przedstawiciela FED - tym razem Raphaela Bostica, który dał do zrozumienia, że kolejne podwyżki stóp nie będą już potrzebne. Szanse na taki ruch w listopadzie według modelu CME FED Watch zmalały do 13 proc. Czy dzisiejsze dane PPI i zapiski z wrześniowego posiedzenia FED coś zmienią. Nie.
Dolar nieznacznie pod kreską przed publikacją zapisków z posiedzenia FOMC

Dolar nieznacznie pod kreską przed publikacją zapisków z posiedzenia FOMC

2023-10-11 Komentarz walutowy XTB
W ostatnich dniach na rynku widać było cofnięcie na USD. Podczas środowej sesji także możemy obserwować nieznaczną słabość dolara amerykańskiego, jednak skala ruchu jest niewielka. Główna para walutowa walczy w rejonach okrągłego poziomu 1,0600. Jego trwałe przebicie w górę mogłoby doprowadzić do większej korekty wzrostowej, z kolei pojawienie się tutaj sprzedających mogłoby przyczynić się do powrotu kursu poniżej 1,0500. Co dalej z dolarem?
Planowane rozmowy Rosji i Arabii Saudyjskiej o rynku ropy naftowej

Planowane rozmowy Rosji i Arabii Saudyjskiej o rynku ropy naftowej

2023-10-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po poniedziałkowych znaczących zwyżkach, sytuacja na rynku ropy naftowej się uspokoiła. Z jednej strony, notowania tego surowca nie korygują wzrostów i utrzymują wyższe wyceny – a z drugiej strony, zwyżki nie są kontynuowane. Taka sytuacja świadczy o tym, że inwestorzy obecnie wyczekują na nowe impulsy na rynku ropy naftowej. O ile konflikt na Bliskim Wschodzie bez wątpienia nadal budzi wiele emocji, to mimo wszystko nie przekłada się ona istotnie na poziomy produkcji czy eksportu ropy naftowej w skali globalnej.
Złoty się nadal umacnia

Złoty się nadal umacnia

2023-10-11 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Środa rozpoczęła się od wzrostów głównych indeksów na rynkach akcji Azji i Oceanii. Japoński Nikkei 226 (+0,6 proc.) osiągnął swój najwyższy poziom od 6 sesji, zaś australijski All Ordinaries (+0,7 proc.) był najwyżej od 21 września br. Europejskie rynki akcji nie podtrzymały dziś rano tej dobrej passy (DAX -0,13 proc., CAC 40 -0,74 proc.). Nadal trwała natomiast dobra koniunktura na GPW. WIG-20 rósł ok. godz. 10:50 o 1,18 proc. docierając do poziomu swego szczytu z 15 września br.
Stabilizacja dolara przed ważnymi danymi

Stabilizacja dolara przed ważnymi danymi

2023-10-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na globalnym rynku nie widać już tej nerwowości, jaka miała miejsce w poniedziałek rano - rynki pomału "zapominają" o konflikcie w Izraelu zakładając, że będzie miał on lokalny charakter. Niemniej dolar nie traci, a bilans wtorkowego ranka wypada nawet lekko na jego korzyść. Wprawdzie wczorajsza sesja na Wall Street wypadła nieźle, a rynki utwierdzają się w przekonaniu, że do listopadowej podwyżki stóp przez FED nie dojdzie, co daje argumenty do spadku rentowności, to jednak inwestorzy czekają.
WIG-20 najsilniejszy na świecie w ciągu minionych 3 sesji

WIG-20 najsilniejszy na świecie w ciągu minionych 3 sesji

2023-10-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowe notowania na rynku akcji przebiegały w dobrych nastrojach. Na giełdach Azji i Oceanii japoński Nikkei 225 zyskał 2,43 proc., zaś australijski All Ordinaries 1,03 proc. Zwyżki indeksów dominowały również w Europie (DAX +1,56 proc., CAC 40 +1,39 proc. ok. godz. 10:35). Lekko – o 10,8 proc. ok. godz. 10:50 – rosła również cena kontraktów na S&P 500. W ciągu minionych 3 sesji WIG-20 był najmocniejszym głównym indeksem rynku akcji na świecie (+4,55 proc.). Dziś ok. godz. 10:50 po wzroście o 2,11 proc. był najwyżej od ponad 2 tygodni.
Niższe rentowności dają wytchnienie

Niższe rentowności dają wytchnienie

2023-10-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Rajd amerykańskich rentowności w ostatnich tygodniach był naprawdę spektakularny. Niemal wszyscy wierzyli, że jedynie kwestią czasu jest dobicie 10 letnich rentowności do 5%. Jednak w ostatni weekend doszło do wybuchu kolejnego konfliktu, tym razem na Bliskim Wschodzie, co doprowadziło do zmiany nastawienia inwestorów i wzrostu popytu na bezpieczne aktywa. Ceny obligacji wzrosły, rentowności spadły, co pozwoliło na oddech na aktywach takich jak akcje, złoto czy również ropa. Do tego dochodzą mniej jastrzębie komentarze bankierów z Fed. Czy to sugeruje koniec trudnego okresu na globalnym rynku?
Wyhamowanie zwyżek cen ropy naftowej

Wyhamowanie zwyżek cen ropy naftowej

2023-10-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od luki wzrostowej i nerwowego wyczekiwania na kolejne informacje z Bliskiego Wschodu. Ta atmosfera czekania na kolejne informacje trwa na rynku tego surowca również dzisiaj rano. Wzrost cen ropy wyhamował – po wczorajszych zwyżkach, dziś na rynku delikatnie dominuje strona podażowa, ale ceny ropy naftowej pozostają w zakresie obserwowanym podczas wczorajszej sesji. Obecnie cena ropy WTI porusza się tuż poniżej 86 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent oscylują w okolicach 87,50 USD za baryłkę.
To tylko lokalny konflikt?

To tylko lokalny konflikt?

2023-10-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek rano jest nieco nerwowo, ale poza mocniejszym ruchem na ropie, nie widać jakichś wyraźniejszych zmian na globalnym ujęciu. Ruch widoczny w piątek wieczorem, czyli mocne odbicie na Wall Street i osłabienie dolara, nie został wymazany. Sam w sobie pozostaje dość intrygujący, gdyż rynki zareagowały wtedy tak, jakby dane Departamentu Pracy USA były bardzo złe, a przecież okazały się nieoczekiwanie dobre.
Ceny ropy naftowej w górę po ataku na Izrael

Ceny ropy naftowej w górę po ataku na Izrael

2023-10-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień na sporym minusie – była to jedna z największych w tym roku tygodniowych przecen i największa zniżka od marca. Nowy tydzień przynosi jednak znaczące zmiany w wycenie tego surowca – notowania ropy naftowej rozpoczęły poniedziałkową sesję od luki wzrostowej wywołanej niespokojną sytuacją na Bliskim Wschodzie. W rezultacie, cena ropy WTI otarła się o rejon 86-87 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent zwyżkowały rano nawet do okolic 89 USD za baryłkę. Później jednak oba rodzaje ropy naftowej oddały część tych zwyżek.
Mocne dane o zatrudnieniu w USA i atak Hamasu na Izrael umacniają USD

Mocne dane o zatrudnieniu w USA i atak Hamasu na Izrael umacniają USD

2023-10-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Sobotni atak Hamasu na Izrael spowodował w poniedziałkowy poranek wzrost cen kontraktów na ropę naftową o kilka procent. W miarę upływu czasu skala zwyżki nieco malała i ok. godz. 10:00 wynosiła +2,78 proc. w przypadku WTI na NYMEX-ie oraz +2,41 proc. w przypadku Brent na ICE. Cena kontraktów na złoto na COMEX-ie, która w piątek znalazła się na najniższym poziomie od marca br., podskoczyła dziś rano o ok. 1 proc.
Złoto i ropa zyskują na niepokojach

Złoto i ropa zyskują na niepokojach

2023-10-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień skończył się na rynkach optymistycznym akcentem. Spadające wyraźnie ceny ropy przyniosły ulgę inwestorom na rynkach długu i akcji, jednak obraz ten zmienił się po wydarzeniach na Bliskim Wschodzie podczas weekendu. Ropa zyskuje ok. 3,5%, metale szlachetne drożeją w zakresie 1-1,5% w reakcji na konflikt pomiędzy Hamasem, a Izraelem, który w weekend zszokował społeczność międzynarodową.
Odbicie na Wall Street obudzi byki na GPW?

Odbicie na Wall Street obudzi byki na GPW?

2023-10-06 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja za oceanem przybrała nieoczekiwany obrót ponieważ mimo mocnego odczytu danych NFP (który teoretycznie daje Fedowi argumenty za kolejnymi podwyżkami stóp i utrzymaniem jastrzębiej polityki na dłużej) indeksy na Wall Street przywitały sesję dynamicznymi wzrostami. Czy wzmożona aktywność byków w USA przełoży się na zażegnanie marazmu wśród spółek z WIG20 i zapoczątkuje kolejną falę wzrostów na GPW? Nasdaq 100 obecnie zyskuje 1,3% przy prawie 1% zwyżce na S&P 500 i blisko 0,9% wzrostach DIJA.
Czy na ropie zmienił się trend?

Czy na ropie zmienił się trend?

2023-10-06 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Indeksy giełdowe kończą tydzień na minusie. Dolar jest silniejszy. Kurs głównej pary walutowej spadł w minionych dniach poniżej 1,05 a tydzień kończy się w okolicach tego okrągłego poziomu. Rentowności 2 letnich obligacji USA rosły na początku tygodnia, następnie otrzymaliśmy spadki w środę oraz czwartek, a w piątek ponownie obserwowaliśmy wzrosty. Rynek pracy USA okazuje się, że wciąż jest silny a lekkie sygnały ochłodzenia są na tyle małe, że inwestorzy zakładają, że Fed podniesie stopy procentowe jeszcze raz w tym roku i utrzyma je przez długi czas w 2024 roku.
Stabilizacja cen ropy naftowej po dużej przecenie

Stabilizacja cen ropy naftowej po dużej przecenie

2023-10-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ceny ropy naftowej nieznacznie wzrosły, odrabiając część dużych strat z poprzedniej sesji, po tym jak panel OPEC+ utrzymał cięcia wydobycia ropy naftowej w celu utrzymania napiętej podaży, choć niepewne perspektywy popytu ograniczyły wzrosty. Wycena ropy naftowej spadły o ponad 5 dolarów w środę, ponieważ uwaga skupiła się na gorszych perspektywach makroekonomicznych i niszczeniu popytu na paliwo, po spotkaniu panelu OPEC+, grupującego Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojuszników pod przewodnictwem Rosji.