Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Amerykański cud gospodarczy wspiera rekordowe poziomy WIG20
2023-07-25 Komentarz giełdowy XTBWall Street żyje trwającym sezonem wyników, który jak zwykle - ma już swoich zwycięzców i przegranych, a wyniki przedstawią dziś giganci technologiczni Alphabet (Google) i Microsoft. Oczywiście raporty obu molochów będą miały wpływ na nastroje giełdowych indeksów i potencjalnie także jutrzejszą sesję w Polsce. Bez wątpienia warte uwagi są jednak dzisiejsze odczyty danych z amerykańskiej gospodarki.
Kolejne obietnice chińskiego wsparcia
2023-07-25 Poranny komentarz walutowy XTBPoczątek nowego tygodnia należy zdecydowanie do Chin, gdzie czołowi politycy zapowiedzieli kolejne działania mające na celu wsparcie wzrostu gospodarczego. Informacje te wpłynęły dosyć mocno na rynek surowców, chińskie akcje czy juana, który dawno nie był tak mocny w stosunku do amerykańskiego dolara. Z drugiej strony warto pamiętać, że są to kolejne obietnice w ostatnich miesiącach, które do tej pory nie przyniosły wyraźnego wsparcia dla chińskiej gospodarki. Czy tym razem się uda? Co to może znaczyć dla globalnego rynku?
Jutro FOMC w USA
2023-07-25 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersNa rynkach akcji nie widać na razie jakiegoś przesadnego lęku przed oczekiwanymi w środę (FED) i czwartek (ECB) kolejnymi podwyżkami stóp o 0,25 pkt. proc. Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii przeważały zwyżki głównych indeksów, chociaż jednym z nielicznych wyjątków był japoński Nikkei 225, który spadł o 0,06 proc. Ok. godz. 9:35 kontrakty na S&P 500 wykazywały minimalną zmianę (+0,04 proc.). W Europie nieznacznie traciły DAX (-0,08 proc.) i CAC 40 (-0,06 proc.).
Ceny ropy naftowej najwyżej od 3 miesięcy
2023-07-25 Komentarz surowcowy DM BOŚWczoraj notowania ropy naftowej wystrzeliły mocno w górę. Po słabym początku sesji, później pojawiło się bowiem na rynku ropy więcej optymizmu, wynikającego z nadziei na większy popyt na ten surowiec. W rezultacie, notowania ropy naftowej zwyżkowały wczoraj o około 2%, docierając do najwyższego poziomu od drugiej połowy kwietnia, czyli od około 3 miesięcy.
WIG20 bliski rocznych szczytów. Inwestorzy spoglądają w kierunu Wall Street
2023-07-24 Komentarz giełdowy XTBW miarę upływu miesięcy inwestorzy upewniają się, że trend dezinflacyjny nie jest zagrożony, a gospodarki wciąż nie wykazują spowolnienia, którego należałoby się obawiać. W tej sytuacji oraz trendzie AI należałoby upatrywać głównego motoru napędzającego sentymenty rynków finansowych. W najbliższych dwóch tygodniach inwestorzy ocenią jak spory, faktyczny wpływ na raporty firm będzie miała sztuczna inteligencja i związane z nią nowe segmenty biznesowe.
Euro w dół po słabszych od oczekiwań odczytach PMI
2023-07-24 Raport DM BOŚ z rynku walutBieżący tydzień na globalnych rynkach finansowych rozpoczyna się spokojnie. Wartość amerykańskiego dolara delikatnie zwyżkuje, kontynuując ruchy z poprzedniego tygodnia. Niemniej, zwyżka jest symboliczna. Notowania indeksu FUSD oscylują w rejonie 101 pkt., czyli na najwyższym poziomie od prawie dwóch tygodni.
Ruch dolara w górę jest pochodną m.in. dzisiejszej porannej słabości euro. Notowania EUR/USD ruszyły dziś w dół, schodząc poniżej poziomu 1,11 i docierając do okolic 1,1090.
Ruch dolara w górę jest pochodną m.in. dzisiejszej porannej słabości euro. Notowania EUR/USD ruszyły dziś w dół, schodząc poniżej poziomu 1,11 i docierając do okolic 1,1090.
UAE: Działania OPEC+ na rynku ropy naftowej wystarczające
2023-07-24 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczynają dzisiejszą sesję od delikatnej przeceny, korygującej zwyżki z końcówki poprzedniego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się obecnie w rejonie 76,70 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy naftowej gatunku Brent poruszają się tuż powyżej bariery 80,50 USD za baryłkę. Oba gatunki ropy naftowej wyhamowały wcześniejsze wzrosty, ale najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu pojawią się istotne impulsy cenotwórcze na tym rynku.
Kolejne banki podniosą stopy procentowe
2023-07-24 Poranny komentarz walutowy XTBPodwyżki stóp procentowych na świecie trwają już ponad rok. Choć od pewnego czasu mówi się o ich wstrzymaniu, a nawet zainicjowaniu obniżek, ten tydzień najprawdopodobniej przyniesie kolejne zaostrzenie w polityce pieniężnej. Końcówka lipca w polityce pieniężnej będzie bardzo emocjonująca. W środę wieczorem decyzję o stopach procentowych ogłosi Fed, w czwartek EBC, zaś w piątek rano Bank Japonii. Z tej trójki najbardziej pewna wydaje się decyzja EBC.
Cena złota na drodze do trzeciej z rzędu tygodniowej zwyżki
2023-07-21 Komentarz surowcowy DM BOŚW drugiej połowie bieżącego tygodnia notowania złota oddają część wcześniejszych zwyżek. Wczoraj, po dotarciu cen złota do najwyższych poziomów od niemal dwóch miesięcy, notowania kruszcu zniżkowały na skutek pojawienia się lepszych od oczekiwań danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych, które przyczyniły się do umocnienia amerykańskiego dolara. Nie zmienia to faktu, że złoto dzięki wcześniejszym zwyżkom, znajduje się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na plusie – co byłoby już trzecim tygodniowym wzrostem z kolei.
Dobre nastroje w Europie i cofnięcie na akcjach technologicznych w USA
2023-07-20 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji na rynku akcji w Europie mogliśmy obserwować generalnie pozytywny sentyment. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły sesję wyżej. Niemiecki DAX zyskał 0,6%, z kolei francuski CAC40 dodał 0,8%, a londyński FTSE100 zamknął się 0,75% wyżej, kontynuując wczorajsza silną zwyżkę. Dane o inflacji producenckiej w Niemczech nie miały większego wpływu na notowania, to dlatego, że były mniej więcej zgodne z oczekiwaniami. Inflacja PPI wyniosła 0,1% r/r, przy oczekiwaniach zakładających 0,0% r/r.
Wzrosty na juanie i australijskim dolarze
2023-07-20 Raport DM BOŚ z rynku walutDzisiejsza sesja na rynkach walutowych rozpoczyna się wyjątkowo dobrze dla australijskiego dolara. Ta waluta antypodów zwyżkuje na fali lepszych od oczekiwań danych z rynku pracy. Stopa bezrobocia w Australii w czerwcu spadła do 3,5% przy oczekiwaniach braku jej zmian i pozostania na poziomie 3,6%. Tym samym, stopa bezrobocia w Australii pozostaje bliska 50-letnich minimów. Z kolei zmiana zatrudnienia wyniosła aż 32,6 tys. przy oczekiwaniach przyrostu 15,2 tys. etatów.
Dezinflacyjne wieści z Polski
2023-07-20 Poranny komentarz walutowy XTBNa rynku w dalszym ciągu trwa festiwal spekulacji jak mocno mogą spaść stopy w Polsce w perspektywie 3, 6 czy 12 miesięcy, choć niespełnione zostały jeszcze warunki obniżki narzucone na siebie przez RPP. Niemniej wydaje się, że spadek inflacji do poziomu jednocyfrowego nadchodzi wielkim krokami. Najnowsze dane z polskiej gospodarki sugerują, że presja inflacyjna nie jest taka silna jak oczekiwał tego rynek. Jak na te informacje reaguje złoty?
Spadek zapasów ropy naftowej w USA
2023-07-20 Komentarz surowcowy DM BOŚW bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje, a inwestorzy wypatrują mocniejszych impulsów do ruchu w którąkolwiek stronę. Póki co ceny ropy poruszają się w nerwowej konsolidacji. Dziś rano cena ropy WTI oscyluje tuż powyżej 75 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent przekraczają 79 USD za baryłkę, ale już nie powracają ponad barierę 80 USD za baryłkę.
Czy obawy inflacyjne łagodnieją?
2023-07-20 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersKurs EUR/USD spadł poniżej poziomu 1,12 po czym ponownie urósł i aktualnie dryfuje nad tym pułapem. Zmienność jest ograniczona poza funtem, który mocno stracił na skutek niespodzianki inflacyjnej. Dziś kalendarz makro zawiera dane drugiego kalibru, które mogą nie wyrwać notowań głównej pary walutowej z wąskiego przedziału wahań. Po ubiegłotygodniowych danych o inflacji z USA rynek zaczął coraz mocniej oczekiwać, że Fed będzie łagodniejszy w swoich działaniach i wcześniej zakończy cykl podwyżek stóp.
Funt pod presją po danych dot. inflacji w UK
2023-07-19 Raport DM BOŚ z rynku walutPoczątek bieżącego tygodnia na rynkach walutowych jest relatywnie spokojny. Amerykański dolar wyhamował zniżkę, ale nadal jest zbyt słaby, aby istotnie odbić się w górę. W rezultacie, notowania indeksu FUSD nadal poruszają się poniżej poziomu 100 pkt., dziś rano głównie w rejonie 99,60-99,80 pkt. Konsolidacja trwa także na wykresie EUR/USD, którego notowania poruszają się w nerwowym ruchu bocznym tuż powyżej poziomu 1,12.
Tymczasem dzisiaj rano uwagę inwestorów przyciąga przede wszystkim sytuacja na rynku brytyjskiego funta.
Tymczasem dzisiaj rano uwagę inwestorów przyciąga przede wszystkim sytuacja na rynku brytyjskiego funta.
Brytyjska inflacja zaskakuje
2023-07-19 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersRynek walutowy czeka na przyszłotygodniowe posiedzenia Fed-u oraz EBC. Mamy okres „blackout-u” co oznacza, że nie otrzymamy w najbliższych dniach żadnych nowych wskazówek od decydentów. Wczorajszy odczyt sprzedaży detalicznej lekko umocnił dolara, ale reakcja była umiarkowana. Kurs EURUSD wciąż znajduje się powyżej 1,12. Dziś rano interesująco zrobiło się na parach związanych z funtem. GBP osłabł po niższych od oczekiwań danych inflacyjnych.
Czy rozdźwięk w RPP szkodzi złotemu?
2023-07-19 Poranny komentarz walutowy XTBPolski złoty utrzymuje dosyć dobrą pozycję patrząc z perspektywy całego roku, choć po mocnym rajdzie łapie nieco zadyszki. Dzieli nas jedynie tydzień do decyzji najważniejszych banków centralnych na świecie, natomiast sporo pod względem komentarzy dzieje się również na naszym podwórku. Po dosyć jasnej komunikacji na ostatniej konferencji RPP na temat potencjalnych obniżek, komunikacja ta jest wzmocniona przez część członków, natomiast nieliczni jastrzębie wskazują na to, że ewentualna obniżka będzie błędem. Czego dalej oczekiwać po złotym w kontekście nadchodzących zmian?
Rynek miedzi w impasie
2023-07-19 Komentarz surowcowy DM BOŚRozczarowujące poniedziałkowe dane makroekonomiczne z Chin nadały ton sytuacji na rynku miedzi na początku bieżącego tygodnia. Cena tego metalu, która już w piątek zawróciła na południe, w poniedziałek dostała mocny cios, a w kolejnych dniach kontynuowała zniżkę. Obecnie ceny miedzi w USA oscylują w rejonie 3,81 USD za funt.
Solidny dzień na GPW
2023-07-18 Komentarz giełdowy XTBWczoraj na rynku giełdowym w Polsce doszło do sporych wzrostów, motywowanych m.in. spółkami energetycznymi. Dzisiaj pozytywne nastroje na rynkach są kontynuowane, tym razem przede wszystkim w sektorze finansowym. To samo tyczy się Stanów Zjednoczonych, gdzie wyniki finansowe publikują największe banki, które chwalą się niezłymi liczbami. Czy rządowy program mieszkaniowy doprowadzi do dalszych wzrostów na GPW motywowanych akcjami banków oraz deweloperów?
Prognozowany spadek produkcji ropy naftowej z łupków w USA
2023-07-18 Komentarz surowcowy DM BOŚPo spadkowym rozpoczęciu bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej dziś wyhamowały zniżkę i poruszają się w konsolidacji blisko wczorajszego poziomu zamknięcia. Z jednej strony, cena ropy naftowej znajduje się pod presją coraz gorszej sytuacji gospodarczej na świecie, w tym tygodniu podkreślonej przez poniedziałkowe słabe dane makro z Chin. Z drugiej strony, na rynek regularnie powracają obawy o podaż ropy naftowej, co wspiera kupujących na rynku tego surowca.