Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Kurs EUR/USD atakuje poziom swego maksimum z lutego br.

Kurs EUR/USD atakuje poziom swego maksimum z lutego br.

2023-04-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W pierwszej części wczorajszej sesji S&P 500 i średnia przemysłowa Dow Jonesa osiągnęły najwyższe od 1,5 miesiąca poziomy, ale nie zdołały utrzymać zysków kończąc wtorkową sesję spadkami o odpowiednio 0,58 proc. i 0,59 proc. Spadł również wczoraj Nasdaq Composite (-0,52 proc.). Dziś rano zmiana ceny kontraktów na S&P 500 była minimalna (+0,06 proc. ok. godz. 9:25).
Recesyjne obawy Wall Street powstrzymały optymizm WIG20

Recesyjne obawy Wall Street powstrzymały optymizm WIG20

2023-04-04 Komentarz giełdowy XTB
WIG20 walczył dziś o przebicie się powyżej wczorajszych poziomów ale ostatecznie zakończył sesję poniżej poziomów z wczorajszego zamknięcia. Na sentymentach inwestorów zaważyło słabe otwarcie na amerykańskiej giełdzie, gdzie byki wobec słabszych odczytów makro przestraszyli się recesji. Dzisiejsza sesja może zwiastować, że dane makro mogą niebawem przestać być na Wall Street interpretowane w myśl niedawno panującej 'pivotowej' zasady 'źle znaczy dobrze'. Czy temat możliwe recesji zdominuje prasę finansową w II kwartale roku?

RBA nie zmienił stóp procentowych

RBA nie zmienił stóp procentowych

2023-04-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Banku Australii zdecydowali dzisiaj nad ranem o pozostawieniu stóp procentowych na poziomie 3,60 proc., co może być sygnałem końca cyklu podwyżek. Wprawdzie w komunikacie pozostawiono sformułowania o tym, że dalsze zacieśnienie polityki może być konieczne w razie potrzeby, ale wydaje się, że w kolejnych miesiącach argumentów do takiego ruchu będzie coraz mniej. W grupie G-10 dolar australijski jest dzisiaj najsłabszą walutą.
RBA utrzymuje stopy, a kurs EURUSD ponownie wznosi się powyżej 1,0900

RBA utrzymuje stopy, a kurs EURUSD ponownie wznosi się powyżej 1,0900

2023-04-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś o poranku Bank Rezerwy Australii (RBA) zdecydował się na utrzymanie poziomu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie 3,6%. Tym samym mamy do czynienia z zakończeniem serii 10 powyżek.Jeśli chodzi o komuiniakt, bankierzy są zdania, że aktualnie należy przeanalizować wpływ ostatnich ruchów na gospodarkę i inflację - przyjęto więc stanowisko - “czekamy i obserwujemy”.
Czy wróci ropa po 100 USD za baryłkę?

Czy wróci ropa po 100 USD za baryłkę?

2023-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nieoczekiwane dodatkowe cięcie produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC+ zdominowało dyskusje na globalnym rynku surowcowym na początku bieżącego tygodnia. Na nowo powróciły spekulacje na temat możliwości powrotu notowań ropy naftowej do okolic 100 USD za baryłkę. Obecnie cena ropy naftowej WTI oscyluje w okolicach 80-81 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent przekracza 85 USD za baryłkę.
Decyzja OPEC+ powoduje obawy o ponowny wzrost inflacji

Decyzja OPEC+ powoduje obawy o ponowny wzrost inflacji

2023-04-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Decyzja OPEC+ była dla rynku całkowitym zaskoczeniem. Widać tu rozgrywkę geopolityczną. Stosunki miedzy USA a Arabią Saudyjską pogorszą się – to nie ulega wątpliwości. Pojawiają się obawy o to, że ruch ze strony rozszerzonego kartelu może skomplikować walkę Fed-u z inflacja. Pomimo niekorzystnej dla globalnej gospodarki decyzji, indeks SP500 zdołał urosnąć już czwartą sesję z rzędu. Z kolei rentowność amerykańskich papierów skarbowych oraz dolar spadły po słabym raporcie o produkcji ISM.
Bez większych zmian

Bez większych zmian

2023-04-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyhamowanie wzrostu eurodolara, a więc również złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6711 PLN za euro, 4,2906 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6982 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3234 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,025% w przypadku obligacji 10-letnich. Początek nowego tygodnia handlu na globalnych rynkach przyniósł spore zmiany w zakresie wyceny ropy naftowej, co rzutowało również na pozostałe aktywa.
Powiew optymizmu z realizacją zysków

Powiew optymizmu z realizacją zysków

2023-04-03 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa upłynęła pod znakiem znacznego optymizmu na akcjach z indeksu WIG20 w pierwszej części dnia oraz realizacją zysków w drugiej. O 9:00 poznaliśmy odczyt PMI dla Polski za marzec, który był nieznacznie powyżej oczekiwań na poziomie 48,3 wobec oczekiwanych 48,2. Istotne dane makroekonomiczne napłynęły z USA o 16, kiedy został opublikowany indeks ISM dla przemysłu, który był znacząco poniżej oczekiwań rynkowych i wyniósł 46,3 wobec oczekiwań na poziomie 47,5, co jednak nie wpłynęło ani na euforyczne otwarcie giełdy w USA, ani na podtrzymanie sentymentu na GPW.
OPEC wsparł dolara?

OPEC wsparł dolara?

2023-04-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przynosi odbicie dolara na szerokim rynku, chociaż jest ono już redukowane. Powód to zaskakująca decyzja kartelu OPEC+, który wbrew oczekiwaniom podjął decyzję o redukcji wydobycia ropy, co doprowadziło dzisiaj rano do wyraźnej zwyżki tego surowca. Dla rynków logika jest następująca - droższa ropa może podbić inflację, a to z kolei wpłynie na opóźnienie potencjalnego pivotu w wielu bankach centralnych. Teoretycznie może wzrosnąć też ryzyko wystąpienia recesji, zamiast tzw. miękkiego lądowania gospodarki. W sytuacji ostatniego wyprzedania dolara względem wielu walut, stwarza to pretekst do jego odbicia.
Ceny ropy naftowej mocno w górę po zaskakującej decyzji OPEC+

Ceny ropy naftowej mocno w górę po zaskakującej decyzji OPEC+

2023-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia prawdopodobnie najczęściej komentowanym tematem na rynkach finansowych jest nieoczekiwane cięcie produkcji ropy naftowej przez państwa rozszerzonego kartelu OPEC+. Decyzja ta sprawiła, że dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej otworzyła się luką wzrostową na wykresie cen tego surowca i zwyżką o około 5 USD na baryłce. Ceny ropy WTI podskoczyły do okolic 79-81 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do 84-85 USD za baryłkę.
Cena kontraktów na gaz ziemny w USA nadal nurkuje

Cena kontraktów na gaz ziemny w USA nadal nurkuje

2023-04-03 Komentarz poranny TMS Brokers
W ubiegłym tygodniu cena notowanych na NYMEX-ie kontraktów na gaz ziemny (Henry Hub) atakowała poziom swego minimum z 22 lutego (2,019 USD/mmBtu). W poniedziałek rano to wsparcie zostało dosyć zdecydowanie przełamane po spadku ceny o kolejne ponad 6 proc. do poziomu 2,071 proc. Rozmiary opuszczonej na tym rynku w styczniu br. 1,5-rocznej formacji szczytowej sugerują, że w okolicach połowy br. cena tego surowca energetyczne spadnie do najniższego poziomu od 1995 roku.
OPEC szokuje cięciem produkcji

OPEC szokuje cięciem produkcji

2023-04-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Marzec na rynkach zakończył się w bardzo dobrych nastrojach. Pomimo turbulencji w sektorze bankowym USA i Europy inwestorzy widzieli na horyzoncie koniec problemu inflacji i niższe stopy procentowe. Decyzja OPEC komplikuje ten obraz, nawet jeśli nie jest przełomowa. Ceny ropy od wiosny ubiegłego roku bardzo konsekwentnie spadały. Jeszcze na początku czerwca baryłka ropy kosztowała ponad 120 dolarów, zaś w połowie marca tego roku było to niewiele ponad 70 dolarów.
Indeksy otworzyły dezinflacyjnego szampana

Indeksy otworzyły dezinflacyjnego szampana

2023-03-31 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu miesięcy na rynku akcji obserwowaliśmy grę 'na spadającą inflację'. Wreszcie, choć w dużej mierze z powodu efektu wysokiej bazy, presja cenowa słabnie. Polityka banków centralnych przynosi efekt. Wall Street pozytywnie zareagowało na dynamiczniejszy niż oczekiwano spadek inflacji PCE, podstawowej miary obserwowanej przez Rezerwę Federalną. Odczyt za oceanem wskazał 5% r/r wobec 5,1% prognoz i 5,4% poprzednio, dynamika miesięczna okazała się zgodna z oczekiwaniami. Bazowa PCE wypadła na poziomie 4,6% choć analitycy spodziewali się jej utrzymania na poziomie 4,7%.
Dzisiaj ważne dane o inflacji

Dzisiaj ważne dane o inflacji

2023-03-31 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi odbicie dolara na szerokim rynku. Pośród G-10 najgorzej zachowuje się dolar australijski, dalej mamy jena, franka i euro. Zmiany nie są jednak duże i spory wpływ dzisiaj mogą mieć "księgowe przepływy" związane z końcówką miesiąca i kwartału. Niemniej warto będzie zerkać na kalendarz makroekonomiczny ze względu na ważne publikacje dotyczące inflacji. O godz. 11:00 poznamy szacunki dotyczące HICP dla strefy euro w marcu, a o godz. 14:30 dane PCE dla USA za luty.
OPEC+ najprawdopodobniej utrzyma limity produkcji ropy naftowej

OPEC+ najprawdopodobniej utrzyma limity produkcji ropy naftowej

2023-03-31 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na plusie. Ceny ropy były beneficjentami mniejszej awersji do ryzyka wśród inwestorów na globalnych rynkach finansowych, głównie uspokojenia nastrojów wokół sektora bankowego. Dzisiaj rano pozytywnym akcentem, nie tylko na rynku ropy, była publikacja odczytu indeksu PMI dla przemysłu Chin wg CFLP. Co prawda był on niższy niż w lutym, ale lepszy od ostrożnych oczekiwań. Dzięki temu, na nowo pojawiło się więcej optymistycznej retoryki związanej z ożywieniem gospodarczym w Chinach, a w związku z tym, także tamtejszym popytem na ropę.
Inflacja w Polsce spowalnia, jednak mniej niż oczekiwano

Inflacja w Polsce spowalnia, jednak mniej niż oczekiwano

2023-03-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas ostatniej sesji handlowej w tym tygodniu możemy obserwować próbę odzyskania sił przed dolara amerykańskiego, który znalazł się wczoraj pod presją sprzedających. W czwartek kurs EURUSD wzbił się powyżej poziomu 1,09, testując marcowe maksima. Na razie jednak pierwsza próba przebicia się powyżej zakończyła się niepowodzeniem, przez co dziś o poranku obserwujemy nieznaczną korektę. Patrząc z kolei na inne waluty z grona G10, najgorzej radzi sobie dolar australijski, a jen, euro i fran, także są notowane pod kreską względem USD. Zmienność jest jednak niewielka, ponieważ inwestorzy czekają na ważne dane z USA.
Gaz ziemny w USA najtańszy od września 2020

Gaz ziemny w USA najtańszy od września 2020

2023-03-31 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
S&P 500 i średnia przemysłowa Dow Jonesa osiągnęły wczoraj swe najwyższe poziomu od ponad 3 tygodni (odpowiednio +0,57 proc. i +0,43 proc.). Nasdaq Composite wzrósł do najwyższego poziomu od połowy lutego (+0,73 proc.). Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 na CME pozostawała stabilna (0,06 proc. ok. godz. 9:50).
Na rynkach akcji Azji i Oceanii przeważały dziś zwyżki głównych indeksów. Największy - +1,47 proc. - notował indyjski SENSEX 30.
Jak wybrać konto bankowe dla firmy? Poradnik dla przedsiębiorców

Jak wybrać konto bankowe dla firmy? Poradnik dla przedsiębiorców

2023-03-31 Poradnik MyBank.pl
Wybór odpowiedniego konta bankowego dla firmy może przynieść wiele korzyści, takich jak niższe opłaty, wygodne usługi bankowe czy lepszy dostęp do finansowania. W dzisiejszych czasach banki oferują szeroki wachlarz produktów i usług dedykowanych dla przedsiębiorstw. Ten artykuł pomoże Ci dokonać świadomego wyboru, przedstawiając najważniejsze kryteria, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania konta firmowego.
Jak oszczędzać pieniądze? - Praktyczne porady i strategie

Jak oszczędzać pieniądze? - Praktyczne porady i strategie

2023-03-30 Poradnik MyBank.pl
Oszczędzanie pieniędzy może wydawać się trudne, zwłaszcza w dzisiejszym świecie pełnym pokus i wydatków. Jednakże, zastosowanie kilku prostych strategii może pomóc Ci zbudować solidne oszczędności. W tym artykule znajdziesz praktyczne porady, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze i zwiększyć swoje finansowe bezpieczeństwo.
Allegro przewodzi wzrostom. Byki windują WIG20 o 3% w górę

Allegro przewodzi wzrostom. Byki windują WIG20 o 3% w górę

2023-03-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi wzrosty na europejskim i amerykańskim rynku akcji. Ożywienie kupujących dotarło także na polski parkiet. Indeks WIG20 ma za sobą jedną z najlepszych sesji w 2023 roku, wzrósł dziś o 3,14%. Sentyment wsparły niemal 14% wzrosty Allegro, które zaskoczyło wynikami. Bardzo udaną sesję ma za sobą także segment WIG-Banki, który zyskał dziś ponad 2,4%. Pomogły głębokie poziomy wyprzedania z ostatnich tygodni oraz ogólny spadek obaw o kondycję sektora finansowego.