Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wyczekiwanie na nowe sygnały

Wyczekiwanie na nowe sygnały

2023-04-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Na rynku akcji w Stanach Zjednoczonych trwa wyczekiwanie na pojawienie się jakichś nowych sygnałów. Poziomy głównych indeksów niewiele się wczoraj zmieniły (S&P 500 +0,09 proc., DJIA -0,03 proc., Nasdaq Composite -0,04 proc.) pozostając lekko poniżej swoich maksimów z ostatnich miesięcy. Obecnie wycena kontraktów na oprocentowanie funduszy federalnych („FED funds rate”) sugeruje 86 proc. prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp Rezerwy Federalnej o 0,25 pkt. proc. w maju.
Zielona fala na GPW

Zielona fala na GPW

2023-04-18 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień przyniósł falę optymizmu na GPW, spowodowaną m.in. dobrymi danymi ze spółek oraz pozytywnymi oczekiwaniami odnośnie sentymentu z USA, który mógł się udzielić inwestorom w odpowiedzi na wyniki amerykańskich banków, które okazały się zaskakująco dobre (jak na słabnącą sytuację gospodarczą). Sentyment wśród spółek z indeksu WIG20 silnie wsparła Grupa Kęty. Spółka zdecydowała o wypłacie dywidendy za 2022r. w wysokości 62,50 zł na akcję.

Czy dolar wróci do gry?

Czy dolar wróci do gry?

2023-04-18 Market News XTB
Dolar amerykański miał bardzo dobry początek kolejnego tygodnia, ale dzisiejsza sesja przebiega już dosyć mieszanie. Z drugiej strony wydaje się, że dolar doszedł do punktu nadmiernego wyprzedania i zdecydowanie zbyt dużych oczekiwań na cięcia stóp procentowych w tym roku, nawet pomimo tego, że wciąż trwa cykl podwyżek. Czy dolar może zaliczyć jeszcze rajd do zbliżającej się decyzji Fed o wysokości stóp procentowych początkiem maja?
Niespodzianki z Azji

Niespodzianki z Azji

2023-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku, po tym jak bilans dla Wall Street wypadł wczoraj nieźle. Co ciekawe prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych o 25 punktów baz. przez FED w maju nadal rośnie i ruch ten wydaje się być niemal pewny - 87 proc. Jednocześnie utrwalają się oczekiwania, co do dwóch, a nie trzech (jak wcześniej) obniżek stóp w tym roku począwszy od września.
Słaby początek tygodnia na rynku ropy, dane z Chin w centrum uwagi

Słaby początek tygodnia na rynku ropy, dane z Chin w centrum uwagi

2023-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Obecnie chińskie rafinerie wyraźnie zwiększają swoją aktywność – w marcu br. przerób ropy w nich był rekordowy i wynosił średnio 14,9 mln baryłek dziennie. To o 8,8% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zwiększenie aktywności rafinerii wynika z dwóch głównych czynników. Po pierwsze, wzrósł popyt na paliwa, w tym paliwo lotnicze, na eksport. Po drugie, rafinerie nastawiają się na uzupełnienie zapasów paliw w Chinach przed planowanymi pracami konserwacyjnymi w największych z nich.
Chińskie ożywienie gospodarcze potwierdzone

Chińskie ożywienie gospodarcze potwierdzone

2023-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś nad ranem poznaliśmy tempo wzrostu gospodarczego Chin. Odczyt ten znalazł się w centrum uwagi inwestorów, ponieważ pokazuje on, jak postępuje ożywienie w Państwie Środka po zniesieniu restrykcji covidowych, które obowiązywały przez prawie 3 lata. Wynik okazał się najwyższy od I kwartału ubiegłego roku i wyniósł 4,5 proc. Giełdy w Azji nie wpadły jednak w euforię. Indeksy odnotowują umiarkowane spadki. Hang Seng traci 0,81 proc.
Kurs Ten Square Games idzie na dno?

Kurs Ten Square Games idzie na dno?

2023-04-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa przyniosła istotną informację ze spółki Ten Square Games, która od dłuższego czasu boryka się z kolejnymi przeciwnościami. Nie tak dawno poznaliśmy informację o tym, iż gra Fishing Clash, będąca głównym motorem napędowy spółki odpowiadającym za wiekszość uzyskiwanych przychodów od 22 maja przestanie być dostępna w Chinach.
Rynek wycenia mniej obniżek stóp przez FED

Rynek wycenia mniej obniżek stóp przez FED

2023-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek amerykańska waluta nieco zyskała po "jastrzębich" komentarzach Christophera Wallera z FED, którego zdaniem być może potrzeba będzie jeszcze więcej podwyżek, niż jedna, oraz zaskakujących danych z Uniwersytetu Michigan, które pokazały zmianę krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych konsumentów z 3,6 proc. do 4,6 proc. To nieco przesunęło ścieżkę oczekiwań wobec posunięć FED, ale nadal scenariusz bazowy zakłada, że majowa podwyżka o 25 punktów baz. będzie ostatnią w cyklu (jej prawdopodobieństwo skoczyło do 85 proc. wg. modelu CME FED Watch).
Kurs EUR/USD ponownie poniżej 1,10

Kurs EUR/USD ponownie poniżej 1,10

2023-04-17 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500 i średnia przemysłowa Dow Jonesa próbowały w piątek utrzymać się na swoich najwyższych od lutego br. poziomach, ale ta próba się nie powiodła (odpowiednio -0,21 proc. i -0,42 proc.). Nasdaq Composite spadł o 0,35 proc. Dziś ok. godz. 9:40 cena kontraktów na S&P 500 na CME rosła o 0,26 proc. Na giełdach Azji i Oceanii przeważały dziś zwyżki głównych indeksów. Najsilniejszą - +1,67 proc. – notował Hang Seng, który osiągnął najwyższy poziom od 7 marca.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2023-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach panują leniwe nastroje. Narracja w ostatnich tygodniach zdecydowanie się zmieniła. Panuje przekonanie, że gospodarczy dołek za nami, a za chwilę czekają nas obniżki stóp. To zdecydowanie pomaga złotemu. Czy ten optymizm będzie trwały? Publikowane dane o inflacji z USA w ubiegłym tygodniu wpisały się w pozytywną narrację. Obecnie w ujęciu rocznym porównujemy się do okresu bardzo drogiej ropy po agresji wobec Ukrainy.
Na rynku ropy spokojnie mimo obaw o podaż

Na rynku ropy spokojnie mimo obaw o podaż

2023-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od konsolidacji. Cena surowca gatunku WTI w Stanach Zjednoczonych oscyluje w okolicach 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy naftowej Brent poruszają się w okolicach 86,20 USD za baryłkę. W przypadku obu tych gatunków ropy, podobne poziomy cenowe były widoczne także pod koniec poprzedniego tygodnia.
Końcówka tygodnia rozpala nadzieje byków na GPW

Końcówka tygodnia rozpala nadzieje byków na GPW

2023-04-14 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z polskiego parkietu mają za sobą kolejną udaną sesję. Końcówka tygodnia upływała pod znakiem danych o sprzedaży detalicznej z USA oraz wyników sektora bankowego i przedłuża bycze momentum na WIG20. Główny, polski benchmark zyskuje dziś znacznie więcej niż francuski CAC40, niemiecki DAX czy brytyjski FTSE. WIG20 notowany jest w okolicach 1860 pkt i wciąż rozpala wyobraźnię rodzimych inwestorów, dając powody do marzeń o ataku w okolice 2000 pkt.
kolejne dane, dalsza słabość dolara?

kolejne dane, dalsza słabość dolara?

2023-04-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj dolar mocno tracił po publikacji danych o inflacji PPI, które razem z wcześniejszymi odczytami CPI, wpisują się w scenariusz w którym FED w maju zakończy cykl podwyżek stóp procentowych. Dzisiaj po południu rynek otrzyma kolejną paczkę ważnych danych - o godz. 14:30 będzie to dynamika sprzedaży detalicznej (oczekiwania zakładają jej spadek w marcu o 0,4 proc. m/m), o godz. 15:15 dynamika produkcji przemysłowej (prognoza mówi o jej wzroście o 0,2 proc. m/m), a o godz. 16:00 dowiemy się jaki był wskaźnik nastrojów konsumenckich sporządzany przez Uniwersytet Michigan (szacunki mówią o lekkim odbiciu do 62,2 pkt. w połowie kwietnia).
Złoty korzysta ze wzrostu kursu EURUSD

Złoty korzysta ze wzrostu kursu EURUSD

2023-04-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Po publikacji wczorajszych danych o inflacji PPI z USA mogliśmy obserwować wyraźne osłabienie się amerykańskiej waluty, jak i wzrosty na rynku akcji. Główny odczyt inflacji producenckiej spadł z 4,6% r/r do 2,7% r/r przy oczekiwaniach zakładających spadek do 3,0% r/r. Dane zwiększają więc prawdopodobieństwo scenariusza zakładającego, że Fed zakończy w przyszłym miesiąc cykl zacieśniania polityki monetarnej.
Nowe roczne maksimum EUR/USD

Nowe roczne maksimum EUR/USD

2023-04-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
S&P 500 (+1,33 proc.) i średnia przemysłowa Dow Jonesa (+1,14 proc.) osiągnęły wczoraj swe najwyższe poziomy od lutego. Nasdaq Composite (+1,99 proc.) pozostawał tuż poniżej swoich lokalnych maksimów z początku lutego i końca marca. Na giełdach Azji i Oceanii przeważył dziś wzrosty głównych indeksów. Największy – o 1,2 proc. – notował japoński Nikkei 225.
Wyczekiwanie na kolejne raporty na rynku ropy

Wyczekiwanie na kolejne raporty na rynku ropy

2023-04-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa. Niemniej, wczoraj zwyżka cen tego surowca wyhamowała, a dzisiaj notowania poruszają się w spokojnej konsolidacji. Ogólnie, wzrostom cen ropy naftowej sprzyja panujące na szerokim rynku nastawienie risk-on, podsycane niższymi od oczekiwań odczytami inflacji w USA i oczekiwaniami łagodniejszego podejścia Fed do polityki monetarnej w tym kraju. Obecnie inwestorzy na rynku ropy naftowej wyczekują kolejnych impulsów, które nadałyby kierunek cenom tego surowca.
Dolar coraz słabszy

Dolar coraz słabszy

2023-04-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta dalej słabnie po tym, jak wczorajsze dane CPI za marzec pokazały większe od oczekiwanego wyhamowanie wskaźnika cen - do 5,0 proc. r/r wobec oczekiwanych 5,2 proc. r/r. Niemniej inflacja CPI wzrosła zgodnie z oczekiwaniami (5,6 proc. r/r). W efekcie oczekiwania, co do podwyżki stóp w maju cofnęły się tylko nieznacznie - do 65 proc. (model CME FED Watch).
Czy to koniec podwyżek w USA?

Czy to koniec podwyżek w USA?

2023-04-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Inflacja w USA zaskoczyła mocniejszym spadkiem od oczekiwań, a dodatkowo wielu bankierów z Fed rozważało utrzymanie stóp procentowych bez zmian podczas marcowego posiedzenia. Czy niższa inflacja, sporo niepewności w stosunku do sektora bankowego oraz wystarczająco wysoki poziom stóp procentowych doprowadzi do tego, że Fed zakończy swój cykl podwyżek? Co to oznacza dla amerykańskiego dolara? Inflacja w USA spadła do 5,0% r/r z poziomu 6,0% r/r. To naprawdę spory spadek, pomimo tego, że oczekiwano zejścia do 5,2% r/r.
Niższe zapasy ropy w USA, wyższy import do Chin

Niższe zapasy ropy w USA, wyższy import do Chin

2023-04-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu na rynku ropy naftowej dominują zwyżki. Notowania tego surowca pną się w górę za sprawą niższej wyceny dolara amerykańskiego, powracającego (aczkolwiek póki co nietrwałego) optymizmu na światowych rynkach finansowych oraz obaw związanych z podażą ropy naftowej. Wczoraj uwagę inwestorów na rynku ropy naftowej przyciągnął raport Departamentu Energii USA, dotyczący zapasów paliw w tym kraju.
Wczoraj CPI dzisiaj PPI. Dane z USA w centrum uwagi

Wczoraj CPI dzisiaj PPI. Dane z USA w centrum uwagi

2023-04-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Odczyt inflacji w USA osłabił dolara amerykańskiego, spowodował spadek rentowności amerykańskich obligacji i wzrost cen złota. Z kolei indeksy giełdowe z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych stratach. Rynek poznał również „minutki” z marcowego posiedzenia FOMC. Reakcja na nie była jednak bardzo stonowana. Fed prawdopodbnie podniesie stopy procentowe w maju o kolejne 25 bps. Zakładam, że będzie to ostatni ruch w całym, agresywnym cyklu zacieśniania monetarnego, który trwa od marca 2022 roku.