Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Czy EBC sprosta oczekiwaniom rynkowym?

Czy EBC sprosta oczekiwaniom rynkowym?

2022-06-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Pojawiają się głosy, że dziś możemy zobaczyć podwyżkę stóp procentowych w strefie euro. Oczekiwania te jednak zostaną prawdopodobnie zawiedzione, pomimo ostatnich jastrzębich komentarzy z EBC. Pierwszy ruch ze strony Rady Prezesów będzie miał miejsce w lipcu. Rynki czekają na potwierdzenie takiego scenariusza wydarzeń.
Czego zatem możemy się spodziewać po dzisiejszym posiedzeniu EBC? Przede wszystkim decyzji o zakończeniu skupu aktywów na początku III kwartału.
Stopy rosną po raz dziewiąty

Stopy rosną po raz dziewiąty

2022-06-08 Komentarz rynkowy eToro
Dziś Rada Polityki Pieniężnej podniosła podstawową stopę procentową o 0,75 p.p. do 6 proc. To już dziewiąta podwyżka z serii, która rozpoczęła się w październiku 2021 roku. WIBOR 3M, ważny dla kredytobiorców hipotecznych, jest aż o 0,72 p.p wyższy niż stopa referencyjna NBP, podczas gdy w okresie ostatnich 7 lat było to przeciętnie 0,27 p.p.

Niepewność na rynku

Niepewność na rynku

2022-06-08 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy powrót pesymistycznych nastrojów na rynkach, przy czym słabość kupujących szczególnie widoczna jest na europejskich indeksach. Czy byki mają szansę wyjść z tarapatów obronną ręką i przerwać impas zdecydowanym ruchem w górę? Czy lato da wytchnąć popytowi i podaż da bykom więcej miejsca? Twarde historyczne dane (choć historia nie musi się powtarzać) pokazują, że amerykańskie indeksy za każdym razem odreagowywały po tak fatalnym początku roku.
Kurs USD/JPY coraz bliżej pokonania szczytu z 2000 roku

Kurs USD/JPY coraz bliżej pokonania szczytu z 2000 roku

2022-06-08 Komentarz poranny TMS Brokers
Główne amerykańskie indeksy zakończyły wczorajszą sesję wzrostami o 0,8-0,95 proc. zbliżając się do poziomów szczytów z ostatnich dni. Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy oddawały mniej więcej połowę wtorkowej zwyżki.

Za wyjątkiem głównych indeksów giełd w Nowej Zelandii i Singapurze, które lekko dziś zniżkowały, pozostałe rynki akcji w Azji i Oceanii zwyżkowały środę (najsilniej – o 2,16 proc. – rósł Hang Seng osiągając najwyższy poziom od 2 miesięcy).
Stabilizacja notowań ropy naftowej w okolicach 120 USD za baryłkę

Stabilizacja notowań ropy naftowej w okolicach 120 USD za baryłkę

2022-06-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu zwyżka notowań ropy naftowej wyhamowała, jednak nie oznacza to bynajmniej żadnej istotnej korekty. Ceny ropy naftowej – zarówno gatunku Brent, jak i WTI – nadal poruszają się w okolicach 120 USD za baryłkę. W krótkoterminowej perspektywie, kluczowym wsparciem dla cen tego surowca jest napięta sytuacja od strony podaży oraz oczekiwania wzrostu popytu na ropę m.in. ze względu na zniesienie lockdownów w Chinach oraz wyjazdy w sezonie letnim w Ameryce Północnej i Europie.
Kolejna podwyżka stóp

Kolejna podwyżka stóp

2022-06-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki w tym tygodniu pokazują na razie niezdecydowanie, czekając na wydarzenia takie jak posiedzenie EBC i przede wszystkim publikację danych o inflacji w USA w piątek. W Polsce jednak tematem numer jeden będzie decyzja RPP. Rada Polityki Pieniężnej nie ma wyboru – musi podnosić stopy procentowe. Choć stopa referencyjna na poziomie 5,25% jest już obecnie znacznie wyżej niż przed pandemią, przy inflacji blisko 14% mamy do czynienia z bardzo głęboko ujemnymi stopami realnymi.
Złoty bez zmian przed decyzją RPP

Złoty bez zmian przed decyzją RPP

2022-06-08 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian wyceny PLN przed zakończeniem posiedzenia RPP. Eurodolar nieznacznie koryguje z okolic 1,07 USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5762 PLN za euro, 4,2835 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3909 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3806 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,569% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rynkowa próba sił

Rynkowa próba sił

2022-06-07 Komentarz giełdowy XTB
Dziś mimo słabego otwarcia kupujący wrócili na giełdy i próbują ratować sytuację na indeksach. Popyt stara się pokazać siłę i dać znać niedźwiedziom, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Czy obserwujemy pierwsze symptomy przechylania się wahadła na korzyść byków? Czy obawy wokół inflacji przechylą szalę zwycięstwa na korzyść podaży? Dzisiejsza sesja przebiega pod znakiem alarmujących prognoz ze strony detalistów WalMart i Target, którzy wskazali na poważne problemy z rosnącymi zapasami.
Wzrostowy początek tygodnia

Wzrostowy początek tygodnia

2022-06-06 Komentarz giełdowy XTB
Dziś większość największych indeksów giełdowych zyskuje. Kupujący wracają na rynek w obliczu poprawy sentymentu na azjatyckich indeksach i luzowania obostrzeń w Pekinie. Czy odblokowanie łańcuchów dostaw w Chinach spowoduje odblokowanie siły popytu? W ostatnich tygodniach inwestorzy otrzymywali wiele sprzecznych ze sobą informacji, co ostatecznie sprawiło, że niezdecydowanie zaczęło się przeciągać. Stare powiedzenie spekulantów mówi: ‘nie chce rosnąć, będzie spadać’ i powoli stawaliśmy się świadkami takiego scenariusza.
Dominacja sprzedających na koniec tygodnia

Dominacja sprzedających na koniec tygodnia

2022-06-03 Komentarz giełdowy XTB
Dziś sprzedający wracają na rynek i spychają byki z powrotem do defensywy. Notowania indeksów cofają się w obliczu danych z amerykańskiej gospodarki. Czy znaczy to, że w najbliższym czasie inwestorzy ponownie będą zmuszeni do szukania nowych dołków? Dziś kupujących kolejny raz obiegł strach przed jastrzębią narracją Rezerwy Federalnej. Rynki finansowe w ostatnim czasie chciały wierzyć, że FED będzie skłonny do bardziej gołębiej polityki zwłaszcza w warunkach wysyłającej alarmujące sygnały gospodarki.
Czy słabszy NFP powstrzyma Fed przed podwyżkami stóp procentowych?

Czy słabszy NFP powstrzyma Fed przed podwyżkami stóp procentowych?

2022-06-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami ostatnia sesja w tym tygodniu handlowym. Dziś inwestorzy nie powinni narzekać na brak zmienności, a to za sprawą wyczekiwanych danych z rynku pracy za maj w Stanach Zjednoczonych. Rządowy raport zostanie opublikowany o godzinie 14:30. Dane musiałby jednak bardzo rozczarować, aby wstrzymać Fed przed dalszym zacieśnieniem polityki monetarnej. Ostatnie komentarze członków banku centralnego są raczej spójne i zakładają podwyżkę na kolejnych posiedzeniach (w czerwcu i lipcu po 50 punktów bazowych).
S&P 500 i Nasdaq najwyżej prawie miesiąca

S&P 500 i Nasdaq najwyżej prawie miesiąca

2022-06-03 Komentarz poranny TMS Brokers
Dosyć silny wzrost cen akcji w USA w czwartek wyprowadził wartość S&P 500 i Nasdaq Composite na najwyższe poziomy od 5-6 maja. Średnia przemysłowa Dow Jonesa nie zdołała wczoraj pokonać środowego maksimum, ale też osiągnęła najwyższe od 4 maja zamknięcie. Trzysesyjny wzrost S&P 500 ze środy, czwartku i piątku w ubiegłym tygodniu o 5,5 proc. był najsilniejszym tego typu ruchem od połowy marca br., kiedy to podobnie jak ostatnio indeks ten wyszedł po dłuższym okresie słabości na najwyższy poziom od 3-4 tygodni.
Czekając na NFP

Czekając na NFP

2022-06-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł powrót do słabego dolara, ale już piątkowy ranek daje mieszane wskazania, co pokazuje, że próba interpretacji scenariusza na dzisiaj nie będzie łatwa. Kluczowym punktem programu będą dane Departamentu Pracy USA, które poznamy o godz. 14:30. Wczorajsze słabe dane ADP (zaledwie 128 tys. nowych etatów w maju), oraz rozczarowujące wskazania subwskaźnika zatrudnienia w indeksie ISM dla przemysłu ze środy (49,6 pkt.) to sygnał, że dzisiaj nie należy spodziewać się pozytywnych odczytów.
Obrona poziomów horyzontalnych na indeksach w USA

Obrona poziomów horyzontalnych na indeksach w USA

2022-06-02 Komentarz giełdowy XTB
Podczas czwartkowej sesji mogliśmy obserwować raczej lepsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel wyżej. Niemiecki DAX zareagował wczoraj na wysokości kluczowej strefy wsparcia w rejonach 14300 pkt, po czym dziś ruch w górę był kontynuowany. Jeżeli obecny kierunek zostanie utrzymany, powinniśmy oczekiwać ataku na strefę oporową w okolicach poziomu 14600 pkt. Z kolei jej przekroczenie, mogłoby zwiastować nawet atak na szczyty z końcówki marca tego roku - rejonach 14870 pkt.
Lekka poprawa nastrojów na rynku

Lekka poprawa nastrojów na rynku

2022-06-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy handel przynosi nieznaczną poprawę nastrojów rynkowych, dzięki czemu eurodolar zyskuje +0,36% i obserwowany jest w okolicy 1,06910$. Lekkie złagodzenie cen ropy naftowej (-2% na CRUDE OIL WTI) przyciąga inwestorów do bardziej ryzykownych aktywów i walut. Jest to melodia na złagodzenie presji inflacyjnej i tym samym na minimalne zmniejszenie oczekiwań dot. tempa wzrostu stóp procentowych Fed. Pamiętajmy jednak, że cykl podwyżek cen kredytów w USA dopiero co się rozpoczął, stąd m.in. ostatnie zwyżki rentowności 10- letnich amerykańskich papierów skarbowych do okolic 3,2030%.
Dolar wraca do gry

Dolar wraca do gry

2022-06-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydawałoby się, że dobre dane powinny wspierać sytuację na rynkach finansowych. Wczorajsze dane dotyczące nastrojów wśród przedsiębiorstw przemysłowych w Stanach Zjednoczonych, mierzonych poprzez indeks ISM pokazały nieoczekiwaną poprawę. To z kolei zmartwiło inwestorów, ze względu na to, że gospodarka jest w stanie przetrzymać mocniejsze i szybsze podwyżki stóp procentowych. Ostatecznie obserwowaliśmy spadki na indeksach oraz powrót siły dolara. Dosłownie kilka dni temu na rynku mówiło się o powolnym łagodzeniu stanowiska ze strony Rezerwy Federalnej.
Dobre dane wspierają USD

Dobre dane wspierają USD

2022-06-02 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajszy raport ISM wywołał aprecjację dolara. Inwestorzy otrzymali potwierdzenie, że gospodarka USA ma się jak na razie dobrze pomimo ostatnich zaostrzeń warunków finansowych. Nie da się ukryć, że w tym momencie większe emocje i tym samym większą zmienność na rynku będą wywoływać dane na temat koniunktury w Stanach Zjednoczonych. O inflacji wiemy już wszystko, jest wysoka i prawdopodobnie będzie spadać ale w wolnym tempie. W tych okolicznościach dane z rynku pracy dziś (ADP) a szczególnie te jutro (NFP) mogą ponownie wywołać większy ruch na USD. Nie zapominajmy o ISM dla usług.
Słabszy sentyment, silniejszy dolar

Słabszy sentyment, silniejszy dolar

2022-06-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środa przynosi lekkie podbicie dolara, co ma związek ze słabszym zakończeniem wczorajszej sesji na Wall Street. Inwestorzy znów zaczynają się zastanawiać, na ile strategia na zasadzie "kiepskie dane, to dobre dane, bo banki centralne nie będą mocniej dociskać" jest, aby na pewno słuszna, biorąc pod uwagę trudne do oceny ryzyko twardego lądowania globalnej gospodarki za kilkanaście miesięcy.
Inflacja dalej zagrożeniem

Inflacja dalej zagrożeniem

2022-06-01 Poranny komentarz walutowy
W maju inflacja w polskiej gospodarce przyspieszyła do 13,9% r/r. Rynek przyjął te dane spokojnie, nie oznacza to jednak, że problemu nie ma. Na rynku globalnym obserwujemy natomiast możliwy zwrot w notowaniach EURUSD. Percepcja polskich danych była taka, jak gdyby problem inflacji został rozwiązany. Ponieważ w ostatnich miesiącach inflacja często mocno zaskakiwała wzrostem, nie wykluczało się nawet publikacji na powyżej 14%. Jednak dane nie są dobre. Nadal rosną ceny w najważniejszych kategoriach.
Embargo podnosi ceny ropy

Embargo podnosi ceny ropy

2022-05-31 Poranny komentarz walutowy
Długo wyczekiwane porozumienie wreszcie ujrzało światło dzienne – Unia decyduje się na zaprzestanie importu rosyjskiej ropy. Jak to zwykle bywa w tak szerokim gronie, porozumienie nie jest do końca pełne, ale i tak widzimy presję na wzrost ceny surowca. A to oznacza problemy dla europejskiej gospodarki. Czy unijne porozumienie to faktycznie embargo na ropę? Embargo przewiduje całkowity zakaz, tymczasem unijne porozumienie to zakaz, ale nie całkowity i nie od razy a z końcem roku.