Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

W oczekiwaniu na dane z USA

W oczekiwaniu na dane z USA

2023-02-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Lekkie wzrosty rentowności amerykańskich obligacji w oczekiwaniu na dane z USA - dzisiaj szacunkowe indeksy PMI za luty, jutro zapiski z posiedzenia FED - podbijają we wtorek rano notowania dolara na szerokim rynku. Słabiej wypadają dzisiaj waluty rynków EM, a pośród G-10 najgorzej radzą sobie waluty Antypodów. Co ciekawe ma to miejsce przy relatywnie "jastrzębim" przekazie z RBA - na posiedzeniu w lutym decydenci byli zgodni, co do tego, że utrzymująca się wysoka inflacja będzie wymagać wielu podwyżek stóp procentowych - teraz rozważano ruch o 50 punktów baz.
Dolar umacnia się przed publikacją protokołu z ostatniego posiedzenia FED

Dolar umacnia się przed publikacją protokołu z ostatniego posiedzenia FED

2023-02-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji opublikowane zostały wstępne dane PMI za luty z Niemiec i Francji. Wskaźniki z obu krajów wypadły mieszanie, przy czym odczyty dla sektora usług zaskoczył pozytywnie, a z sektora przemysłowego - negatywnie. Reakcja na rynku walutowym także była mieszana, EURUSD ruszył nieznacznie w górę po publikacji z Francji, z kolei po danych z Niemiec zaczął spadać. Aktualnie główna para walutowa jest notowana 0,15% niżej w ujęciu dziennym.

Biden w Polsce. Indeksy PMI z Europy w centrum uwagi

Biden w Polsce. Indeksy PMI z Europy w centrum uwagi

2023-02-21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na rynkach finansowych przebiegła spokojnie, co wynikało w głównej mierze z dnia wolnego w USA oraz braku publikacji danych makro ze Stanów Zjednoczonych oraz strefy euro. Z Polski poznaliśmy paczkę danych, z których wynika, że przemysł spowalnia i coraz mocniej widoczne są procesy dezinflacyjne co jest spójne z oczekiwaniami Rady Polityki Pieniężnej. Do Polski przyjechał prezydent Biden. Na rynku w tym momencie dominują tematy geopolityczne.
Polska gospodarka zaciąga hamulec

Polska gospodarka zaciąga hamulec

2023-02-20 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym o godzinie 10:00 poznaliśmy dane dotyczące polskiej gospodarki oraz rynku pracy. Produkcja przemysłowa za styczeń wykazała fatalną dynamikę w porównaniu z miesiącem poprzednim i wyniosła -2,5%. W ujęciu rocznym wyniosła 2,6% wobec oczekiwań na poziomie 4,2% r/r. Jest to paradoksalnie pozytywna informacja dla rynków kapitałowych, ponieważ słabe dane gospodarcze wskazują, iż restrykcyjna polityka monetarna prowadzona przez Bank Centralny przynosi rezultaty, gospodarka zaczyna spowalniać, więc powinno to wpłynąć negatywnie na procesy inflacyjne.
Delikatne zwyżki na początku tygodnia na rynku ropy

Delikatne zwyżki na początku tygodnia na rynku ropy

2023-02-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po ubiegłotygodniowych spadkach, notowania ropy naftowej dzisiaj kierują się delikatnie w górę. Na razie ruch ten można uznać przede wszystkim za odreagowanie wcześniejszych ruchów, zwłaszcza że dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej najprawdopodobniej będzie spokojna. Dzisiaj na globalnych rynkach aktywni nie będą Amerykanie i Kanadyjczycy, za sprawą lokalnych świąt, co w dużym stopniu ograniczy wymowę ruchów cen na globalnych rynkach finansowych. Jednak fundamentalnie, na rynku ropy od poprzedniego tygodnia niewiele się zmieniło.
Washington’s Birthday

Washington’s Birthday

2023-02-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Piątkowa sesja na rynku akcji w USA nie przyniosła jakichś szczególnych rozstrzygnięć (S&P 500 -0,28 proc., DJIA +0,39 proc., Nasdaq Composite -0,58 proc.). Dziś na giełdach Azji i Oceanii przeważały spadki (największy - -1,28 proc. - notował Hang Seng). Na giełdach europejskich swe nowe przynajmniej roczne maksima ustanowiły dziś rano główne indeksy giełd w Grecji, Wilnie i Hiszpanii. Zmiany indeksów głównych rynków były kosmetyczne (DAX +0,05 proc., CAC 40 0,05 proc. ok godz. 10:05).
Goepolityka znów straszy

Goepolityka znów straszy

2023-02-20 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnim czasie złoty radzi sobie nieco słabiej. Na razie jest to głównie efekt korekty globalnym rynku walutowym, ale w tym tygodniu na pierwszy plan może wysunąć się geopolityka. W piątek mija rok od rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Temat tego konfliktu, choć aktualny i żywy w mediach, rynkowo w zasadzie zniknął z radaru inwestorów. Dlaczego? Od miesięcy nie obserwujemy większych zmian i rynki wychodzą z założenia, że tak może być jeszcze bardzo długo.
Indeksy słabną wobec oddalającego się pivotu Fed

Indeksy słabną wobec oddalającego się pivotu Fed

2023-02-17 Komentarz giełdowy XTB
W ostatnich dniach apetyt na ryzyko osłabł ponieważ mocne dane z amerykańskiej gospodarki, wspierane niższym od oczekiwanego tempem spadku inflacji wskazują, że Fed nie będzie tańczył tak jak zagrają mu rynki. Na pivot prawdopodobnie przyjdzie poczekać dużo dłużej. Końcówka tygodnia rozgrywana jest pod dyktando niedźwiedzi.

Banki Goldman Sachs i JP Morgan wskazały dziś, ze Fed najprawdopodobniej będzie podnosił stopy procentowe do połowy tego roku co oznaczałoby możliwe 3 podwyżki, najprawdopodobniej o 25 punktów bazowych i doprowadziłoby do stopy na poziomie 5,5%.
Powrót dolara

Powrót dolara

2023-02-17 Komentarz tygodniowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA wyhamowuje, ale ten proces znacznie się spowolnił. Rynek liczył na zaskoczenie niższym wynikiem. Inwestorzy chcieli kolejnego pozytywnego zaskoczenia, którego jednak nie było. Tym samym dolar kontynuował w minionych dniach ruch aprecjacyjny, który został zapoczątkowany wyjątkowo dobrym odczytem NFP na początku miesiąca. Inflacja po osiągnięciu najwyższego poziomu w czerwcu 2022 roku (9,1 proc.) spadła w styczniu do 6,4 proc..
FED podniesie stopy w marcu aż o 50 punktów bazowych?

FED podniesie stopy w marcu aż o 50 punktów bazowych?

2023-02-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi kontynuację widocznego w czwartek umocnienia dolara. Wyższa od prognozowanej inflacja PPI sprawiła, że scenariusz rychłego pivotu FED zaczął się rozmywać. Wczoraj "jastrzębia" Loretta Mester z FED przyznała, że stopy procentowe mogą wzrosnąć powyżej 5 proc. i pozostać tam przed dłuższy okres. Nie odrzuciła scenariusza w którym marcowa podwyżka stóp mogłaby wynieść 50 punktów baz. Wątek ten podchwycił wczoraj też James Bullard.
Ropa naftowa na drodze do tygodniowej zniżki

Ropa naftowa na drodze do tygodniowej zniżki

2023-02-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka tygodnia na rynkach surowcowych przynosi pogorszenie nastrojów i spadek notowań. Wynika to przede wszystkim z siły amerykańskiego dolara, która wywiera presję na ceny surowców – z ropą naftową włącznie. Po relatywnie wysokim odczycie inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych, opublikowany został bowiem także dość wysoki odczyt inflacji PPI – co jest kolejną sugestią, że Rezerwa Federalna może zdecydować się na bardziej jastrzębie podejście do polityki monetarnej w USA.
Kolejna podwyżka stóp w USA jednak o 50 pb?

Kolejna podwyżka stóp w USA jednak o 50 pb?

2023-02-17 Poranny komentarz walutowy XTB
W piątek o poranku możemy obserwować osłabienie amerykańskiej waluty, tym samym kontynuowany jest wczorajszy sentyment. Przypomnijmy, że nastroje popsuły się po publikacji danych o inflacji producenckiej (PPI) ze Stanów Zjednoczonych. Pomimo, że wzrost cen nieznacznie spadł w porównaniu do poprzedniego odczytu, tak rynek zakładał, że spowolnienie inflacji będzie większe. Rozczarowujące dane zmniejszają szanse na szybki pivot Fedu i niewykluczone, że kolejne podwyżki stóp procentowych doprowadzą do przekroczenia poziomu 5%, który do tej pory był uważany za poziom docelowy.
Ponad 2-letnie minimum ceny kontraktów na gaz ziemny w USA

Ponad 2-letnie minimum ceny kontraktów na gaz ziemny w USA

2023-02-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rozczarowaniu danymi na temat PPI czwartkowa sesja na rynku akcji w USA zakończyła się spadkami głównych indeksów (S&P 500 -1,38 proc., DJIA -1,26 proc., Nasdaq Composite -1,78 proc.). Spadki głównych indeksów dominowały również dziś na giełdach Azji i Oceanii. Najsilniejszy - -1,28 proc. – zanotował Hang Seng. Zniżkami rozpoczęła się również piątkowa sesja na giełdach europejskich (DAX -1,18 proc., CAC 40 -0,99 proc. ok. godz. 9:40).
WIG20 w tyle za europejskimi indeksami

WIG20 w tyle za europejskimi indeksami

2023-02-16 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji na rynku akcji w Europie mogliśmy obserwować umiarkowane wzrosty. Niemiecki DAX zakończył dzień wynikiem na poziomie +0,18%, z kolei londyński FTSE100 dodał 0,15%, a francuski zyskał CAC40 aż 0,89%. Wyniki europejskich indeksów z pewnością byłby lepsze, gdyby nie zaskakujące dane o inflacji z USA, które popsuły nieco globalny sentyment. Odczyt inflacji PPI okazał się wyższy od oczekiwań, co doprowadziło do cofnięcia na kontraktach na amerykańskie indeksy, jak i odbiło się negatywnie na wycenie europejskich akcji.
AI - chwilowa moda czy początek rewolucji?

AI - chwilowa moda czy początek rewolucji?

2023-02-16 Market News XTB
ChatGPT - wirtualny asystent, który potrafi odpowiedzieć niemal na każde pytanie. Algorytm, który potrafi rozwiać wątpliwości na temat tego, jakie wino pasuje do konkretnego posiłku do kultowego już “jak żyć?”, rozpalił wyobraźnię giełdowych graczy, nie tylko na Wall Street. Nic dziwnego, że coraz głośniej rozbrzmiewają pytania na temat tego, czy jest to jedynie chwilowa moda, jak w przypadku covidowych spółek produkujących rękawiczki nitrylowe i środki do dezynfekcji, czy jednak początek technologicznej rewolucji. I czy polscy inwestorzy mogą również na tej fali optymizmu skorzystać?
Lagarde wsparła EURUSD

Lagarde wsparła EURUSD

2023-02-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek rano dolar nieco tanieje na szerokim rynku. Mimo dobrych danych o sprzedaży detalicznej (w styczniu wzrosła o 3 proc. m/m) i niezłego odczytu regionalnego indeksu NY FED Mfg. rynki jednak wahają się z oceną szans, co do czerwcowej podwyżki stóp przez FED - wątek ten pojawił się po odczycie inflacji CPI w ostatnich dniach. W efekcie indeksy na Wall Street pozostały względnie stabilne i nie widać było większego uderzenia fali risk-off. Niewykluczone, zatem, że wyraźniejszy ruch na dolarze zobaczymy dopiero w kontekście danych ISM i Departamentu Pracy USA w pierwszych dniach marca.
Chiński optymizm vs. amerykański pesymizm na rynku ropy naftowej

Chiński optymizm vs. amerykański pesymizm na rynku ropy naftowej

2023-02-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po słabym początku tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj nadrobiły część strat, a dzisiaj rozpoczynają sesję już na niewielkim plusie. Nieco więcej optymizmu pojawiło się na rynku tego surowca nawet mimo faktu, że dane z USA były wczoraj rozczarowujące. Amerykański Departament Energii podał w swoim cotygodniowym raporcie, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły aż o 16,28 mln baryłek. To znacznie więcej niż szacowany jeszcze na początku tygodnia wzrost o około milion baryłek – ale także jest to więcej nawet od i tak sporych wyliczeń Amerykańskiego Instytutu Paliw z wtorku (które pokazały zwyżkę zapasów o ponad 10 mln baryłek).
Inflacja nie mówi ostatniego słowa

Inflacja nie mówi ostatniego słowa

2023-02-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Inflacja w Stanach Zjednoczonych zaskoczyła wyższym odczytem od oczekiwań. Ceny w niektórych kategoriach przestały spadać, a w innych dalej rosną, co sugeruje, że inflacja mogła jeszcze nie odpuścić. To podstawa dla Fed do dalszego zacieśniania. Z kolei w Polsce inflacja rośnie mniej od oczekiwań, ale w otoczeniu europejskim wciąż pozostajemy jednym z liderów. Co dalej z decyzjami najważniejszych banków centralnych na świecie? Jaki może to mieć wpływ na złotego?
Recesja w USA coraz mniej prawdopodbna

Recesja w USA coraz mniej prawdopodbna

2023-02-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Najsilniejszy wzrost sprzedaży detalicznej od prawie dwóch lat podkreślił coś, co powinno być już oczywiste - gospodarka amerykańska rozpoczęła nowy rok w sposób znacznie bardziej solidny niż oczekiwano, a Fed będzie musiał podnieść stopy mocniej niż wcześniej zakładano, aby zapewnić spadek inflacji w kierunku celu.
Aktualny stan rzeczy jest korzystny dla dolara, ponieważ Fed pozostaje bardzo wiarygodny. Słabość USD, którą obserwowaliśmy od listopada, opierała się na założeniu, że zbliża się koniec cyklu podwyżek stóp przez Fed, a w dalszej kolejności nastąpi ich redukcja.
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.