Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.
eToro

Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Czy nowy cel inflacyjny EBC coś zmienia?

Czy nowy cel inflacyjny EBC coś zmienia?

2021-07-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny w ramach przeglądu swojej polityki zdecydował się na zmianę definicji celu inflacyjnego oraz jego lekkie dostosowanie. Teraz jest to cel symetryczny oraz podniesiony nieznacznie do poziomu 2%. Teoretycznie mogłoby to oznaczać, że EBC może pozostać bierny w swoich decyzjach przez dłuższy czas. Czy to jednak coś faktycznie zmienia? Symetryczny czy dwustronny cel inflacyjny oznacza, że zarówno odchylenia w dół czy w górę są niepożądane przez bank centralny.
Zamykamy tydzień

Zamykamy tydzień

2021-07-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek podobnie jak czwartek przynosi mieszany bilans dla dolara, chociaż tracą te waluty, które wczoraj zyskiwały (jak jen, gdzie USDJPY reaguje na podbicie rentowności amerykańskich obligacji po ostatnich spadkach), a zyskują te, które traciły, jak chociażby Antypody (niezależnie od pogarszającej się sytuacji pandemicznej w Azji). Na rynkach akcji widać lekką przecenę indeksów w Azji, ale chociażby kontrakty na Wall Street próbują odreagowywać wczorajszy spadek. Teoretycznie nadal zauważalny jest tryb risk-off, ale nie jest to nazbyt wyraźne.

Po staremu u RPP i EBC

Po staremu u RPP i EBC

2021-07-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Europejski rynek akcji odbija, ceny obligacji przestały rosnąć, a na rynku walutowym zapanowała stabilizacja. Gdzieś w tle pozostają obawy o rozprzestrzenianie się wariantu Delta, ale trzymam się opinii, że jest to tylko pretekst wykorzystywany do technicznej korekty, gdyż w tych wakacyjnych tygodniach raczej nie otrzymamy lepszych impulsów do handlu. Kwestią czasu jest, kiedy zacznie się polowanie na okazje wśród przecenionych aktywów.
Rekordowa RPP, ale stopy bez zmian

Rekordowa RPP, ale stopy bez zmian

2021-07-09 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi lekkie uspokojenie nastrojów po wczorajszym podbiciu zmienności. Eurodolar wyceniany jest na 1,18175 USD podczas gdy PLN kwotowany jest następująco: 4,5356 PLN za euro, 3,8331 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1850 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,28 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,641% w przypadku obligacji 10-letnich.
Delta bardziej się liczy, niż FED

Delta bardziej się liczy, niż FED

2021-07-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj o godz. 20:00 zapiski z czerwcowego posiedzenia FED początkowo zostały odebrane jako "gołębie". Decydenci stwierdzili, że warunki niezbędne dla ogłoszenia "istotnego postępu" nie zostały jeszcze wypełnione, chociaż dalsza poprawa sytuacji gospodarczej jest dość prawdopodobna. Kilku członków wskazało, że należy być "cierpliwym" w kwestii realizacji celów, zanim ogłoszone zostaną decyzje nt. zmian w dynamice skupu aktywów.
Bez “fajerwerków” po minutkach FOMC

Bez “fajerwerków” po minutkach FOMC

2021-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji obserwowaliśmy wyczekiwanie na wieczorną publikację protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. Inwestorzy szukali w komunikacie wzmianek o tym, kiedy może rozpocząć się proces zacieśniania polityki, który został zasygnalizowany w minionym miesiącu. Rezerwa Federalna utrzymała stanowisko co do wzrostu gospodarki, jednak ponownie podkreślono, że to jeszcze nie czas aby rozpocząć stopniowe ograniczanie programu skupu aktywu (tzw. tapering).
Nagłe strachy o wzrost

Nagłe strachy o wzrost

2021-07-08 Komentarz poranny TMS Brokers
Obawy o wyhamowanie globalnego ożywienia są katalizatorem dla rajdu obligacji, a awersja do ryzyka cofa kapitał z rynków wchodzących w kierunku dolara. Wariant Delta (a raczej to, jak się go postrzega) jest głównym winowajcą zaraz obok oznak spowolnienia w Chinach i wiecznej dyskusji o przyszłej polityce Fed. Wydaje się jednak, że są to bardziej wymówki dla korekty niż solidne podstawy dla trwałego ruchu. Za kilka dni, gdy kurz opadnie, łatwo może przebudzić się apetyt na ryzyko.
Czego boją się rynki?

Czego boją się rynki?

2021-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na rynkach widoczna jest większa nerwowość, która wczoraj po południu przełożyła się na umocnienie dolara. Inaczej zachowywał się tylko USDJPY, któremu ważyły wyraźnie spadające w dół rentowności amerykańskich obligacji. Dzisiaj rano wynoszą one dla papierów 10-letnich zaledwie 1,36 proc. Zamieszanie próbuje się tłumaczyć słabym odczytem indeksu ISM dla usług w USA, który spadł w czerwcu do 60,1 pkt., a subindeks zatrudnienia zjechał do 49,3 pkt.
Czy minutes Fed zmienią obraz dolara?

Czy minutes Fed zmienią obraz dolara?

2021-07-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj można było zauważyć możliwy powrót awersji do ryzyka na rynku. Obserwowaliśmy wyraźny spadek rentowności w Stanach Zjednoczonych, za czym poszło umocnienie amerykańskiego dolara. Taka sytuacja zdarzyła się w początkowym etapie pandemii. Z drugiej jednak strony widać, że rynki szybko powróciły do normalnego zachowania, choć siła dolara pozostała. Czy minutes Fed zmienią postawę tej waluty?
Byleby wróciła zmienność

Byleby wróciła zmienność

2021-07-07 Komentarz poranny TMS Brokers
Potrzeba, by ruszyć mocniej rynkami w którymkolwiek kierunku w końcu została zaspokojona, a emocje znalazły ujście w awersji do ryzyka pod pretekstem słabszych danych makro. Jednak zarówno w Europie (ZEW) jak i USA (ISM) mówimy o tym, że dane na moment przestały być super dobre, a są tylko bardzo dobre. Nie jest to powód, by rozkręcać szerszą panikę. W poszukiwaniu jakiegokolwiek impulsu dla dalszego kierunku, inwestorzy będą wyczekiwać protokołu z czerwcowego posiedzenia FOMC.
Pułapki w myśleniu?

Pułapki w myśleniu?

2021-07-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy przyniósł lekkie osłabienie dolara, które jednak zostało później wymazane. Dzisiaj powracają inwestorzy z USA (wczoraj był Dzień Niepodległości) co powinno zwiększyć zmienność. Na plus wyróżniają się dzisiaj waluty Antypodów - najsilniejszy NZD został wsparty prognozą lokalnego banku ASB, który wezwał RBNZ do rychłego zacieśnienia polityki monetarnej z uwagi na silny popyt wewnętrzny i perspektywy wzrostu inflacji.
Jastrzębie sygnały z Antypodów

Jastrzębie sygnały z Antypodów

2021-07-06 Komentarz poranny TMS Brokers
Dolar dalej oddaje wcześniejsze wzrosty, które ostatecznie nie znalazły potwierdzenia w raporcie z rynku pracy. Dyskusja o tym, co i kiedy zrobi Fed, została odłożona na chwile na bok, ale temat zacieśniania monetarnego nie jest na wyłączność banku centralnego USA. Jastrzębie sygnały docierają z Antypodów, co napędza rajd walut ryzykownych. Dolar amerykański jest dziś najsłabszą walutą w G10, za to na drugim końcu rankingu brylują dolar nowozelandzki i dolar australijski.
Brak zgody w OPEC+

Brak zgody w OPEC+

2021-07-06 Poranny komentarz walutowy XTB
O poranku obserwujemy wzrosty na rynku ropy naftowej. Jest to kontynuacja ruchu rozpoczętego wczoraj po załamaniu się rozmów członków grupy OPEC+ ws. podniesienia produkcji. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie nie osiągnęły porozumienia w kwestii rozlokowania ewentualnej podwyżki produkcji. Nie wyznaczono daty następnego spotkania, co sugeruje, że produkcja w sierpniu pozostanie na dotychczasowym poziomie.
Kwestia interpretacji

Kwestia interpretacji

2021-07-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przebiega z minimalnie mocniejszym dolarem, który próbuje odreagować piątkowe osłabienie wywołane "niedostatecznie dobrymi" danymi Departamentu Pracy USA (850 tys. etatów w sektorze pozarolniczym w czerwcu). W Azji widać lekkie podbicie ryzyka po zaskakująco słabym odczycie indeksu PMI dla usług w Chinach - Caixin spadł w czerwcu do 50,3 pkt. z 55,1 pkt., a także rosnących obawach o sytuację pandemiczną w Korei Południowej (władze przywróciły obowiązek chodzenia w maskach w Seulu).
Tak w sam raz

Tak w sam raz

2021-07-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Mimo że wzrost zatrudnienia w USA w czerwcu był wyższy od wskazań konsensusu, rynek walutowy po cichu liczył na liczby, które w bardziej stanowczy sposób skłonią Fed do przyspieszenia decyzji o wygaszaniu ekspansji monetarnej. Dolar stracił pod presją redukcji długich pozycji. Rynek wrócił do punktu wyjścia w oczekiwania na nowe impulsy. Raport z rynku pracy był taki w sam raz. Przyrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 850 tys. nie jest na tyle niski, aby podnieść obawy o spowolnienie wzrostu, ale też nie za wysoki, by przyspieszyć dyskusję w Fed o rozpoczęciu redukcji tempa skupu aktywów.
Fed ma chwilę oddechu

Fed ma chwilę oddechu

2021-07-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Piątkowe dane z rynku pracy ze Stanów Zjednoczonych zostały bardzo dobrze przyjęte przez rynek. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę znaczne przyspieszenie zatrudnienia w porównaniu do ostatnich słabszych miesięcy. Z drugiej strony dane nie zostały potraktowane jako sygnał do potrzeby zaostrzania polityki monetarnej, co daje nieco oddechu Rezerwie Federalnej. Z drugiej strony czai się ryzyko dalszych wzrostów cen ropy naftowej, co może mieć ogromny wpływ na budowanie dalszej presji inflacyjnej, choć oczywiście mniej zależnej od polityki banku centralnego.
Rynki nie podejmują rajdu ryzykownych aktywów

Rynki nie podejmują rajdu ryzykownych aktywów

2021-07-02 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Mimo że rynek akcji w USA poprawia rekordy, inne rynki nie podejmują rajdu ryzykownych aktywów. Deficyt pozytywnych katalizatorów i silnych danych makro może stworzyć próżnię, którą łatwo zapełnią obawy o nowy wariant wirusa. Jakkolwiek powinien być to jedyne pretekst do korekty niż poważny czynnik ryzyka, pewna doza ostrożności jest wskazana.
Dane z rynku pracy w USA w centrum uwagi

Dane z rynku pracy w USA w centrum uwagi

2021-07-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Bieżący tydzień na rynkach walutowych to czas dużego uzależnienia notowań od danych makro oraz wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej. W centrum uwagi inwestorów jest bowiem amerykański dolar, który ani myśli oddawać wzrostów z połowy czerwca. Notowania FUSD kierują się w tym tygodniu nieprzerwanie w górę, a obecnie dotarły one już do okolic 92,60 pkt., czyli do najwyższego poziomu od 6 kwietnia, a więc od prawie 3 miesięcy.
A szczęśliwą liczbą dnia jest...

A szczęśliwą liczbą dnia jest...

2021-07-02 Komentarz poranny TMS Brokers
Cały tydzień minął na oczekiwaniu publikowanego dziś po południu raportu z rynku pracy USA. Ryzyka są dwustronne gdyż słabe i mocne wyniki będą niosły implikacje dla polityki Fed, a zatem i dla całych rynków finansowych. Czasu na decyzje inwestycyjne nie będzie dużo, gdyż przed USA długi weekend.
Konsensus rynkowy dla zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w czerwcu został ustalony na 720 tys.
Dolar zyskuje przed NFP

Dolar zyskuje przed NFP

2021-07-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś publikacja danych, na które zwykle rynek czekał cały miesiąc. Choć giełdy przestały reagować na jakiekolwiek dane, dla dolara faktycznie może to być publikacja przełomowa. Chodzi o zmianę zatrudnienia w USA za czerwiec. Dolar po krótkiej pauzie kontynuuje zwyżkę rozpoczętą od posiedzenia Fed w czerwcu. Zaraz po posiedzeniu wskazywałem, że techniczne z nazwy podwyżki stóp reverse repo i oprocentowania rezerw dla banków mają spore znaczenie, bo dla rynku topionego w ujemnych stopach procentowych (globalnie) nawet kilka punktów bazowych na plusie to jak prezent.