Spadkowe akcenty na rynku ropy naftowej

Spadkowe akcenty na rynku ropy naftowej
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2022-12-15 (10:26)

Po trzech wzrostowych sesjach, na rynku ropy naftowej dziś rano znów pojawiły się zniżki. Cena ropy tym samym pozostaje w pobliżu tegorocznego minimum. Za przełamaniem ciągu zwyżek przemawia kilka czynników. Po pierwsze, umocnienie amerykańskiego dolara po deklaracji prezesa Fed, dotyczącej planów dalszych podwyżek stóp procentowych w USA, wywiera presję na ceny wielu surowców. Jastrzębia polityka Fed zwiększa bowiem szanse na dotkliwsze spowolnienie gospodarcze w USA.

Po drugie, dzisiaj pojawiły się słabsze od oczekiwań dane makroekonomiczne z Chin. W listopadzie niższa od oczekiwań okazała się dynamika produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz inwestycji w aglomeracjach miejskich. Jako że Chiny są jednym z kluczowych, obok USA, konsumentów ropy naftowej na świecie, słabsze dane makro w tym kraju przyczyniają się do obaw o globalny popyt na ropę. Tu jednak pojawił się także pozytywny akcent, bowiem Międzynarodowa Agencja Energetyczna wydała prognozę, według której w przyszłym roku popyt na ropę w Państwie Środka powinien się ożywić po tegorocznych spadkach.

Po trzecie, uruchomiona została część ropociągu Keystone, transportującego ropę naftową z Kanady do Stanów Zjednoczonych. Na razie to jedynie niewielki fragment, odpowiadający za przesył do stanu Illinois, jednak nastąpił on wcześniej niż oczekiwano. Nadal jednak nie jest znana prawdopodobna data wznowienia działalności całego ropociągu, transportującego ropę aż na południe USA – i to jest czynnik, który z kolei ogranicza zakres spadków notowań tego surowca.

Po czwarte, wczorajszy raport Departamentu Energii potwierdził duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA, wcześniej sygnalizowany w szacunkach Amerykańskiego Instytutu Paliw. Według ostatecznych wyliczeń departamentu, w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły aż o 10,23 mln baryłek, a spora zwyżka o ponad 4 mln baryłek dotyczyła również zapasów benzyny. Jest to największy tygodniowy wzrost zapasów ropy w USA od marca 2021 r.

Rynek ropy obecnie wpadł w fazę wyczekiwania na kolejne istotne dane makro i decyzje banków centralnych. Ogólnie, spowalniająca gospodarka światowa sprzyja niższym cenom ropy – jednak nawracające przerwy w dostawach w różnych częściach świata w tym tygodniu podtrzymują notowania nieco wyżej.

ZŁOTO

Spadek notowań złota po komunikacie Fed.

Zgodnie z oczekiwaniami, bieżący tydzień na rynku złota przynosi podwyższoną zmienność notowań. Jest to bowiem tydzień pełen istotnych danych makro i, przede wszystkim, decyzji oraz komunikatów banków centralnych. Wczoraj miała miejsce najbardziej wyczekiwana informacja tego tygodnia, a mianowicie decyzja Rezerwy Federalnej dotycząca poziomu stóp procentowych oraz późniejszy komunikat tej instytucji dotyczący dalszej polityki monetarnej prowadzonej w USA.

Pod kątem decyzji ws. stóp procentowych, Fed nie zadziwił, ponieważ podniósł je o spodziewane 50 pb. Niemniej, dużo ważniejsze niż sama decyzja, były późniejsze słowa szefa Fed, Jerome Powella, dotyczące planów Fed na kolejne miesiące. Te z kolei pokazały nieugiętość tej instytucji – Powell zapowiedział dalsze podwyżki stóp procentowych w 2023 roku i podkreślił, że jak na razie, nie ma planów obniżek stóp w przyszłym roku.

Te informacje stanowiły wsparcie dla wartości amerykańskiego dolara, co z kolei przełożyło się negatywnie na ceny złota. Dzisiaj rano notowania kruszcu spadły z powrotem poniżej bariery 1800 USD za uncję.

O ile komunikat Fed znajdował się w centrum uwagi inwestorów na rynku złota w bieżącym tygodniu, to także dzisiaj nie zabraknie informacji mogących mieć kluczowy wpływ na notowania walut, a pośrednio także ceny szlachetnych kruszców. Dziś czeka nas kilka decyzji banków centralnych, w tym kluczowa decyzja ECB ws. stóp procentowych oraz komunikat po niej, prezentujący plany dotyczące dalszej polityki monetarnej w strefie euro.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.