Negatywne akcenty na rynku ropy naftowej

Negatywne akcenty na rynku ropy naftowej
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-01-05 (09:41)

Po dwóch dniach wyraźnych przecen ropy naftowej, dzisiaj cena tego surowca stabilizuje się w okolicach wczorajszego zamknięcia. Cena ropy WTI nadal znajduje się jednak poniżej poziomu 74 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w okolicach 78,50 USD za baryłkę. Najważniejszym czynnikiem sprzyjającym spadkom cen ropy naftowej są obawy związane z niższym popytem, które mają wynikać ze spowolnienia gospodarczego.

Kolejne dane makro z wielu państw okazały się słabe – w tym tygodniu opublikowana została seria odczytów wskaźników PMI dla przemysłu i usług, spośród których większość znalazła się wyraźnie poniżej bariery 50 pkt. (w tym np. wczorajszy odczyt ISM dla przemysłu w USA).

Negatywne nastroje są potęgowane przez inne informacje. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw podał, że według szacunków tej instytucji, zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 3,3 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano zwyżki o 2,2 mln baryłek. Dzisiaj swoje wyliczenia przedstawi Departament Energii USA, a jeśli kierunek zmian zapasów się potwierdzi, to będzie on kolejnym spadkowym impulsem dla cen ropy.

Ponadto, pojawiają się już sygnały, że spowolnienie dotyczące popytu na ropę naftową dostrzegają kluczowi eksporterzy. W tym tygodniu pojawiły się spekulacje na temat możliwego ponownego obniżenia cen saudyjskiej ropy naftowej do azjatyckich odbiorców. Tymczasem także Rosja walczy o klientów z tamtego kontynentu – dane pokazują, że ropa naftowa wydobywana przez Rosję w rejonie Arktyki, która wcześniej trafiała do Europy, obecnie jest kierowana do odbiorców na Dalekim Wschodzie. Co więcej, Rosjanie także obniżają jej ceny, walcząc o swoją konkurencyjność na tle dostawców z Bliskiego Wschodu.

Najbliższe miesiące prawdopodobnie będą trudne dla notowań ropy naftowej, głównie ze względu na spowolnienie gospodarcze na świecie – mimo obaw o skutki sankcji narzuconych na Rosję przez kraje zachodnie, podaż ropy pozostaje wystarczająca w obliczu spadającego popytu.

ZŁOTO

Przekaz ze strony Fed wsparciem dla cen złota.

Wczoraj notowania złota kontynuowały dynamiczne zwyżki z wcześniejszych dni. Cena tego kruszcu chwilowo przekroczyła nawet 1870 USD za uncję, jednak zakończyła sesję w okolicach 1860 USD za uncję i dzisiaj porusza się blisko wczorajszego zamknięcia.

Kluczowym akcentem na rynku złota wczoraj była publikacja minutes z grudniowego posiedzenia FOMC. Protokół z posiedzenia pokazał jednomyślność przedstawicieli Fed w podejściu do polityki monetarnej – zgodzili się oni, że Fed powinien nieco łagodniej podchodzić do podwyżek stóp procentowych w USA. W międzyczasie, w swojej publicznej wypowiedzi przedstawicieli Fed, Neel Kashkari, powiedział, że Fed powinien podwyższać stopy procentowe, ale w najmniejszym możliwym stopniu, umożliwiającym skuteczną walkę z inflacją.

Obie te informacje pokazują, że nastawienie Fed do polityki monetarnej w USA w coraz większym stopniu sprzyja zwyżkom notowań złota. O ile wysokie odczyty inflacji nadal skłaniają Fed do podwyżek stóp procentowych, to widać, że instytucja ta zwraca coraz więcej uwagi na spowolnienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych i nie chce zacieśniać polityki monetarnej za wszelką cenę – czyli za cenę głębokiej recesji. Im gorsza sytuacja gospodarcza w USA, tym większe prawdopodobieństwo, że Fed będzie łagodził politykę monetarną – a jednocześnie, tym gorzej dla wyceny amerykańskiego dolara i tym lepiej dla cen złota.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.
Miedź najdroższa od ponad roku

Miedź najdroższa od ponad roku

2024-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zakończyły wczorajszą sesję imponującą, 3-procentową zwyżką. W rezultacie, benchmarkowa cena miedzi na giełdzie w Londynie umocniła swoją pozycję powyżej poziomu 9200 USD za tonę, a w przypadku kontraktów 3-miesięcznych sięgnęła 9000 USD za tonę. Z kolei notowania miedzi w USA przekroczyły wczoraj poziom 4,20 USD za funt i dziś dalej pną się w górę. Oznacza to, że ceny miedzi znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od ponad roku.
OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2024-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki. Dzisiaj rano ruch w górę jednak wyhamowuje, a notowania ropy wyczekują na kolejne impulsy. Wiele z nich obecnie wiąże się z napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie – po ataku izraelskich wojsk na konwój humanitarny w Strefie Gazy oraz na ambasadę Iranu w Syrii wokół tego rejonu świata znów zawrzało.
Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

2024-04-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają drugi kwartał tego roku od zwyżki. Ceny surowca gatunku WTI przekroczyły poziom 84 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najwyższe poziomy od końcówki października 2023 r. Ceny ropy naftowej są obecnie wspierane przez kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim, w ostatnich dniach pojawiły się lepsze od oczekiwań dane makro, które rozbudziły scenariusz ożywienia popytu na ropę naftową na świecie.
Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

2024-03-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na globalnych rynkach surowcowych będzie spokojna, bowiem większość kluczowych giełd towarowych na świecie jest zamknięta. Z tej przyczyny bilans całego miesiąca, a nawet kwartału, dla wielu surowców i towarów ukształtował się już wczoraj. Dla notowań ropy naftowej oznaczało to wzrostowy akcent na koniec miesiąca i kwartału. Wczoraj cena tego surowca zwyżkowała o około 2%, co w przypadku ropy Brent oznaczało powrót do poziomów z połowy poprzedniego tygodnia, a dla notowań ropy WTI – powrót do poziomów z listopada ubiegłego roku.
Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

2024-03-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu notowaniom ropy naftowej brakuje wyraźnego kierunku. Po przecenie, jakiej ceny tego surowca doświadczyły m.in. w związku z zaskakującym wzrostem zapasów ropy w USA, podanym w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw, wczoraj notowania ropy wzrosły, mimo że Departament Energii pokazał analogiczny wzrost zapasów paliw. To pokazuje, że wciąż działają czynniki wspierające notowania ropy naftowej, głównie te związane z geopolityką.