OPEC+ i sankcje na Rosję w centrum uwagi na rynku ropy

OPEC+ i sankcje na Rosję w centrum uwagi na rynku ropy
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2022-12-05 (12:32)

Na przełomie poprzedniego i bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej na świecie dzieje się dużo. Wczoraj miało miejsce spotkanie przedstawicieli państw OPEC+ w sprawie limitów produkcji ropy naftowej w rozszerzonym kartelu. Zgodnie z oczekiwaniami, nie przyniosło ono istotnych zmian w polityce OPEC+. Zapadła bowiem decyzja o tym, aby przedłużyć dotychczasowe działania, a więc utrzymać cięcia wydobycia ropy naftowej na poziomie 2 mln baryłek dziennie, o których zadecydowano w październiku, a które obowiązują od listopada br.

Decyzja OPEC+ była więc neutralna dla rynków – zwłaszcza że więcej emocji budzi kwestia wchodzącego dzisiaj w życie zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej do Unii Europejskiej, jak również ustalonego w ostatnich dniach limitu cenowego na kupno rosyjskiej ropy na poziomie 60 USD za baryłkę.

Z jednej strony, nowe sankcje nie są niespodzianką. Unia Europejska relatywnie szybko po inwazji Rosji na Ukrainę zdecydowała się na wprowadzanie kolejnych pakietów sankcji na Rosję. Obecnie krok po kroku wchodzą w życie najważniejsze z nich – dziś zakaz importu ropy naftowej z Rosji do UE, a na początku lutego przyszłego roku także import paliw. Decyzja na ten temat zapadła wiele tygodni temu, a w ostatnich miesiącach zarówno inwestorzy, jak i europejski rynek surowców energetycznych, przygotowywał się na ten krok poprzez m.in. uzupełnianie magazynów ropy naftowej.

Z drugiej strony, Rosja to nadal jeden z największych producentów ropy naftowej na świecie. Kraj ten wyraźnie dał do zrozumienia, że nie dopasuje się do limitów cen ropy, narzuconych przez kraje G7, oraz jest gotów wstrzymać eksport ropy do państw, które będą tych limitów wymagały. Według szacunków, produkcja ropy naftowej w Rosji z tej przyczyny może się zmniejszyć o około jedną dziesiątą, a w skali świata – o około 1%. Nie jest to bardzo dużo, jednak w obliczu cięć produkcji także w OPEC+ ta zmiana budzi pewne obawy i stanowi wsparcie dla notowań ropy na początku bieżącego tygodnia.

MIEDŹ

Cena złota nadal powyżej 1800 USD za uncję.

W poprzednim tygodniu notowania złota z impetem przekroczyły barierę 1800 USD za uncję – i na początku bieżącego tygodnia pozostają wyraźniej powyżej tego poziomu. Zwyżce cen złota sprzyja słabość amerykańskiego dolara, która w poprzednim tygodniu była wywołana przede wszystkim środowym wystąpieniem prezesa Fed, Jerome Powella. Szef Fed ocenił bowiem, że jeszcze nawet w grudniu instytucja ta może złagodzić swoje stanowisko dotyczące polityki monetarnej i zdecydować się na mniejszą podwyżkę stóp procentowych.

Dla inwestorów na rynku złota wyhamowanie tempa podwyżek stóp procentowych oznacza otworzenie drogi dla złota do dalszych zwyżek cen. Dotychczas, ruchy wzrostowe były tłumione wizją coraz wyższych stóp procentowych, które obniżały atrakcyjność złota jako inwestycji, która nie przynosi odsetek (w porównaniu do np. obligacji). Jednak obecnie dalsze zwyżki już są uwzględnione w cenach złota, więc każdy sygnał, że mogą one być mniejsze, jest dla kruszcu pozytywnym impulsem.

Z kolei dwuznacznie na ceny złota wpływa sytuacja w Chinach. Luzowanie obostrzeń pandemicznych wzmaga nastawienie risk-on, które szkodzi złotu jako bezpieczniej przystani. Niemniej, Chiny to kraj generujący, obok Indii, największy popyt na złoto na świecie, więc wizja lepszej sytuacji w tamtejszej gospodarce budzi także pozytywne oczekiwania związane z popytem na kruszec.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Niemal rekordowy import ropy naftowej do Chin

Niemal rekordowy import ropy naftowej do Chin

2023-06-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po sporej zmienności, która pojawiła się na wykresach cen ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia, notowania tego surowca powoli się stabilizują. Dzisiaj cena ropy naftowej porusza się blisko wczorajszego zamknięcia, a po licznych komentarzach związanych z decyzją OPEC+ oczy inwestorów obecnie zwróciły się na Chiny. Dziś bowiem pojawiły się informacje dotyczące importu ropy naftowej do Chin w maju, które okazały się wyjątkowo dobre. Według danych tamtejszego urzędu celnego, w poprzednim miesiącu import ropy do Państwa Środka wyniósł 51,44 mln ton, czyli około 12,11 mln baryłek dziennie.
Cena ropy naftowej w górę po zaskakującej decyzji Saudyjczyków

Cena ropy naftowej w górę po zaskakującej decyzji Saudyjczyków

2023-06-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły dzisiejszą sesję od luki wzrostowej. Mimo że w późniejszych godzinach emocje już nieco opadły, wraz z cenami ropy, to miniony weekend pokazał, że rozszerzony kartel OPEC+, ze swoim nieformalnym liderem w postaci Arabii Saudyjskiej, nadal potrafią zaskakiwać rynek. Wczoraj miało miejsce kolejne planowe spotkanie przedstawicieli kartelu OPEC+ w Wiedniu.
Nieoczekiwany duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Nieoczekiwany duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2023-06-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była nerwowa – ceny ropy cechowały się dużą zmiennością, by ostatecznie zakończył dzień na wyraźnym minusie. Dziś rano cena ropy delikatnie odbija w górę, ale nie oddala się istotnie od okolic tegorocznych minimów. Notowania ropy naftowej WTI oscylują w rejonie 68 USD za baryłkę, a cena ropy Brent porusza się w okolicach 73 USD za baryłkę.
Wyczekiwanie na OPEC+, Fed i zapasy ropy naftowej w USA

Wyczekiwanie na OPEC+, Fed i zapasy ropy naftowej w USA

2023-05-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nowy tydzień na światowych rynkach finansowych rozpoczął się spokojnie za sprawą świąt państwowych w kilku krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. O ile początek wczorajszej sesji przyniósł delikatne zwyżki, to jednak optymizm inwestorów został szybko stłumiony. Dziś rano ceny ropy naftowej powracają do zniżek, a jednocześnie na rynku trwa wyczekiwanie na kolejne istotne impulsy.
USA i OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

USA i OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2023-05-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od luki wzrostowej. Zwyżka notowań tego surowca to przede wszystkim efekt dobrych nastrojów, które pojawiły się na globalnych rynkach finansowych po osiągnięciu przez amerykańską administrację porozumienia w kwestii limitu zadłużenia. Mimo wszystko, ruch wzrostowy nie jest duży – kompromis w kwestii limitu zadłużenia był bowiem oczekiwany, a inwestorzy nie stawiali pytania „czy”, lecz pytanie „kiedy” on zostanie ogłoszony.
Ciekawe ruchy inwestorów na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+

Ciekawe ruchy inwestorów na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+

2023-05-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się około 3-procentowymi przecenami. Tym samym, notowania ropy naftowej zniwelowały praktycznie cały ruch wzrostowy który pojawił się wcześniej w ciągu bieżącego tygodnia. Dziś rano ceny ropy poruszają się w konsolidacji w okolicach 72,30 USD za baryłkę w przypadku ropy WTI oraz 76,50 USD za baryłkę w przypadku ropy gatunku Brent. W ostatnich dniach (a szerzej: także w ostatnich tygodniach) swój wielki comeback na rynku ropy mają inwestorzy i spekulanci grający na spadek notowań. Wielkość krótkich pozycji wzrosła na skutek obaw dotyczących wzrostu gospodarczego na świecie i, w związku z tym, także popytu na ropę naftową.
Wyjątkowo duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

Wyjątkowo duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

2023-05-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Środowa sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na plusie. Cena surowca gatunku WTI w Stanach Zjednoczonych zwyżkowała do okolic 74 USD za baryłkę, a notowania europejskiej ropy Brent wzrosły do poziomu 78 USD za baryłkę. Dzisiaj rano ceny obu tych gatunków ropy naftowej poruszają się w konsolidacji przy wczorajszych cenach zamknięcia.
Ceny ropy naftowej w górę po ostrzeżeniu Saudyjczyków

Ceny ropy naftowej w górę po ostrzeżeniu Saudyjczyków

2023-05-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na wyraźnym plusie. Ceny tego surowca wzrosły o ponad procent. Warto jednak zaznaczyć, że nadal poruszają się one na poziomach relatywnie bliskich tegorocznych minimów. Dzisiaj rano zwyżka się utrzymuje – ceny ropy oscylują w okolicach wczorajszego poziomu zamknięcia. Wzrost cen ropy naftowej był wywołany dwoma głównymi czynnikami. Pierwszym z nich był wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.
Dalszy ciąg konsolidacji na rynku ropy naftowej

Dalszy ciąg konsolidacji na rynku ropy naftowej

2023-05-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od delikatnej zwyżki, jednak dynamika zmian cen pozostaje niewielka. W szerszej perspektywie, ceny ropy tkwią w konsolidacji przy tegorocznych minimach. Po dynamicznej zwyżce notowań ropy naftowej na początku kwietnia, która była wynikiem nieoczekiwanej decyzji OPEC+ o cięciu limitów produkcji, nie ma już śladu. Notowania ropy ugięły się bowiem pod naciskiem oczekiwań związanych z trudną sytuacją gospodarczą na świecie, która może negatywnie przekładać się na popyt na ropę.
Najgorszy tydzień na rynku złota od lutego

Najgorszy tydzień na rynku złota od lutego

2023-05-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku złota jest wyjątkowo słaby – cena tego kruszcu obecnie porusza się w okolicach 1955-1970 USD za uncję, a więc już od trzech sesji utrzymuje się poniżej bariery 2000 USD za uncję. Jeśli dziś sytuacja się istotnie nie zmieni, to będzie ona oznaczała najgorszy tydzień na rynku złota od lutego br. Zniżka cen złota to efekt przede wszystkim siły amerykańskiego dolara, który jest z notowaniami kruszcu negatywnie skorelowany.