Chińska niepewność kluczowym tematem na rynku ropy

Chińska niepewność kluczowym tematem na rynku ropy
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2022-12-29 (12:20)

Notowania ropy naftowej powróciły do zniżek. W tym tygodniu cena tego surowca znajduje się pod presją – notowania ropy Brent zniżkują poniżej 83 USD za baryłkę, a cena ropy naftowej WTI spadła poniżej 78 USD za baryłkę. Ogólnie jednak, końcówka bieżącego roku przynosi na rynku ropy małą aktywność inwestorów i niewielką zmienność cen. Dzisiaj główną przyczyną presji na spadek notowań ropy naftowej okazały się obawy związane z sytuacją w Chinach. Jeszcze niedawno miała miejsce euforia dotycząca decyzji Chin o zniesieniu obowiązku kwarantanny dla osób przybywających do tego kraju od 8 stycznia przyszłego roku.

Zostało to odczytane jako pierwszy krok do otworzenia granic Państwa Środka i, tym samym, do znaczącego wzrostu popytu na paliwa.

Niemniej, już teraz okazuje się, że znoszenie obostrzeń nie będzie jednak tak spektakularne, a restrykcje będą wciąż dotyczyć wielu krajów. To oznacza, że Chiny jednak nie podchodzą do łagodzenia obostrzeń tak otwarcie, jak się tego niedawno spodziewano, gdy mówiono o odejściu od polityki „zera tolerancji wobec Covid-19”. Główną przyczyną wstrzemięźliwości jest oczywiście wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Chinach, który po zniesieniu dotychczasowych restrykcji jest wyraźny.

Chiny obecnie rozdają karty, a tymczasem pozostałe informacje są dla cen ropy póki co neutralne. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw podał, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu spadły o 1,3 mln baryłek, czyli niewiele mniej niż oczekiwano. Dzisiaj swoje wyliczenia dotyczące zapasów paliw w USA poda Departament Energii o godzinie 17:00 polskiego czasu – co oznacza, że może się wtedy pojawić na rynku ropy nieco więcej zmienności.

MIEDŹ

I już po optymizmie na rynku miedzi.

Bieżący tydzień na rynku miedzi rozpoczął się od luki wzrostowej i solidnej zwyżki notowań tego surowca. Cena miedzi w USA we wtorek wystrzeliła w górę aż do poziomu niemal 3,94 USD za funt, co było najlepszym wynikiem od połowy listopada br.

Niemniej, optymizm nie utrzymał się długo. Jeszcze we wtorek do końca sesji notowania miedzi zniwelowały wcześniejszą zwyżkę, a kolejne dni przyniosły spadki notowań tego metalu. Wszystko za sprawą wygasającego optymizmu związanego z sytuacją w Chinach.

Zapowiedziane na początku bieżącego tygodnia śmiałe luzowanie restrykcji pandemicznych w Chinach, tym razem dotyczących zniesienia kwarantanny dla osób przybywających do Chin po raz pierwszy od trzech lat, mogą jednak nie zostać wprowadzone w pełnym zakresie. Chińczycy zaznaczyli, że niektóre państwa będą objęte wyjątkami. Ponadto, nie sposób zapomnieć o rosnącej liczbie zakażeń w Chinach, która nie tylko budzi wątpliwości związane ze znoszeniem restrykcji, ale i uderza w gospodarkę ze względu na mniejszą dostępność osób do pracy.

Sytuacja w Chinach pozostanie tematem przewodnim na rynku miedzi w kolejnych miesiącach, bowiem Chiny są dominującym konsumentem miedzi na świecie. Krótkoterminowo sytuacja na tym rynku pozostaje więc trudna, aczkolwiek warto mieć na uwadze, że na przestrzeni kilku najbliższych lat notowania miedzi mają szansę na zwyżki za sprawą rosnącego popytu w nowoczesnych branżach i możliwości pojawienia się niedostatecznej podaży.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ropa naftowa najtańsza od ponad 5 miesięcy

Ropa naftowa najtańsza od ponad 5 miesięcy

09:37 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się kolejnym dynamicznym spadkiem notowań. Cena ropy WTI spadła w rezultacie poniżej bariery 70 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent zniżkowały do okolic 74 USD za baryłkę. W przypadku obu tych rodzajów ropy naftowej ceny zeszły do najniższych poziomów od końcówki czerwca br., czyli od ponad pięciu miesięcy. Dzisiaj rano cena ropy wyhamowała zniżkę, jednak fundamenty rynku ropy i nastroje inwestorów pozostają niekorzystne dla wyceny surowca.
Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-12-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo porannego wyhamowania zniżek, wczorajsza sesja zakończyła się dla cen ropy naftowej na minusie jako już czwarta spadkowa sesja z rzędu. Notowania ropy naftowej WTI zbliżyły się do okolic 72 USD za baryłkę, a cena ropy Brent zeszła poniżej 78 USD za baryłkę. Ubiegłotygodniowa decyzja o pogłębionych – lecz dobrowolnych – cięcia ropy naftowej w krajach OPEC+, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca na globalnym rynku.
Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku

Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku

2023-12-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po kilku spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj poruszają się w okolicach wczorajszego zamknięcia, a jednocześnie – w rejonie lokalnych minimów z połowy listopada br. W przypadku ropy WTI, oznacza to okolice 73 USD za baryłkę, z kolei dla ropy Brent jest to poziom 78 USD za baryłkę. Cena ropy ustabilizowała się na skutek braku nowych impulsów oraz wyczekiwania na kolejne informacje, które nadałyby notowaniom kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-12-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Decyzja OPEC+, wprowadzająca dodatkowe – lecz głównie dobrowolne – cięcia produkcji ropy naftowej, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca. Wręcz przeciwnie: stanowiła ona impuls dla cen ropy naftowej do powrotu do dynamicznych przecen. Ruch ten odzwierciedla zarówno brak wiary w to, czy nowe ustalenia będą skrupulatnie przestrzegane, jak i obawy przed tym, czy będą one w odpowiedzi sposób mierzone. Kluczowe w wycenie ropy naftowej jest jednak to, że na rynku oczekiwane jest na tyle istotne wyhamowanie dynamiki popytu na ropę naftową w przyszłym roku, że działania OPEC mogą nie zniwelować tego efektu.
Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

2023-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była pełna emocji. Wszystko za sprawą wyczekiwanego spotkania przedstawicieli OPEC+, które miało rzucić więcej światła na dalsze plany rozszerzonego kartelu, dotyczące limitów produkcji ropy naftowej. Decyzje faktycznie zapadły – i nawet mimo wielu pojawiających się wcześniej spekulacji, zdołały one zaskoczyć inwestorów.
Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

2023-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi nerwowość inwestorów w wyczekiwaniu na ważną decyzję OPEC+ dotyczącą dalszych planów w kontekście limitów produkcji ropy naftowej. Spotkanie przedstawicieli rozszerzonego kartelu ma miejsce już dzisiaj (dla przypomnienia: było ono przełożone z 26 listopada ze względu na trudności w osiągnięciu kompromisu). Niemniej, mimo oczekiwań konkretnej i spójnej decyzji OPEC+ w kwestii limitów produkcji, inwestorzy nadal nie mają pewności, jak ta decyzja ostatecznie może wyglądać.
OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła odbicie cen tego surowca w górę. Była w tym największa zasługa słabości amerykańskiego dolara, która przyczyniła się do wzrostów na rynkach wielu surowców i towarów. Nie zmienia to faktu, że na rynku ropy trwa nerwowa atmosfera wyczekiwania – w tym tygodniu bowiem na inwestorów czekają najprawdopodobniej liczne wypowiedzi i informacje ze strony producentów ropy naftowej i ważnych graczy na tym rynku z całego świata.
OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

2023-11-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, jednak strona popytowa nieco ją kontruje i dzisiaj na rynku tym trwa konsolidacja. Wszystko za sprawą wyczekiwania na decyzję OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej, która z pewnością jest kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia. Nadchodzące spotkanie przedstawicieli krajów OPEC+ budzi dużo emocji głównie po tym, jak zostało ono przesunięte z 26 na 30 listopada.
Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

2023-11-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa. Mimo słabego rozpoczęcia poniedziałkowej sesji, ceny ropy zakończyły ją na plusie, a dzisiaj utrzymują się blisko wczorajszych poziomów zamknięcia. Wzrostom na rynku ropy naftowej sprzyjają oczekiwania większego popytu na ten surowiec. Impulsem do zwyżek był m.in. raport OPEC.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-11-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po piątkowym wzrostowym akcencie, notowania ropy naftowej w poniedziałkowy poranek powracają do zniżek. Przeceny co prawda nie są dynamiczne, jednak widać, że na rynku tego surowca dominuje wciąż retoryka związana z obawami o popyt na ropę naftową w największych gospodarkach świata (Stanach Zjednoczonych i Chinach), zaś kwestie związane z podażą schodzą na dalszy plan. W kontekście sytuacji w USA, czyli kraju będącego największym konsumentem ropy i produktów ropopochodnych na świecie, inwestorzy obawiają się spowolnienia popytu na paliwa – a obawy te są napędzane przez ostatnie prognozy Departamentu Energii USA.