Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Kluczowe dane o inflacji

Kluczowe dane o inflacji

2023-03-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorkowy poranek na rynkach jest dość spokojny, zwłaszcza w kontekście ostatnich dni. Rynki ustabilizowały się po upadku amerykańskich banków, ale to nie koniec emocji. Przed nami kluczowe dane o inflacji z USA. Po upadku SVB, a także Signature Banku oraz Silvergate rynki zaczęły agresywnie redukować swoje oczekiwania co do dalszych ruchów Fed. Jeszcze w ubiegły czwartek dominowało przekonanie, że Fed podniesie stopy w marcu aż o 50bp ze względu na uporczywą presję inflacyjną oraz mocny rynek pracy.
Czy dziś pierwsze skrzypce będzie grała inflacja?

Czy dziś pierwsze skrzypce będzie grała inflacja?

2023-03-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Nerwowość po upadku banków z USA pozostaje wysoka. Notowania innych instytucji regionalnych ponownie traciły. Rentowności obligacji USA zanotowały potężny spadek. Pomimo szybkiego działania amerykańskich regulatorów, które miało na celu wsparcie deponentów upadłych podmiotów, awersja do ryzyka pozostaje wysoka. Dziś rynek będzie spoglądał na inflację CPI ze Stanów Zjednoczonych za luty. Wycena futures dotycząca ścieżki stóp procentowych Fed wskazuje w dużej mierze redukcję marcowej podwyżki.

Relatywny spokój, pomimo globalnych zawirowań

Relatywny spokój, pomimo globalnych zawirowań

2023-03-14 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian wokół eurodolara, a więc również złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6783 PLN za euro, 4,3694 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7876 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3140 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,000% w przypadku obligacji 10-letnich. Początek nowego tygodnia handlu na rynkach był nerwowy.
Spokojnie, to tylko panika

Spokojnie, to tylko panika

2023-03-13 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym mieliśmy do czynienia z echem piątkowych i weekendowych wydarzeń. Po zwyczajowych zapewnieniach zarządu banku, że wszystko jest pod kontrolą, w piątek Silicon Valley Bank, szesnasty co do wielkości największy bank w USA ogłosił upadłość. Jest to największy przypadek upadłości amerykańskiego banku od upadku Lehman Brothers w 2008 r. W efekcie kierownictwo banku zostało zwolnione, a akcjonariusze stracą zainwestowane pieniądze. Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że jest zdeterminowany, by osoby odpowiedzialne za sytuację zostały pociągnięte do odpowiedzialności.
FED wstrzyma się z podwyżką stóp?

FED wstrzyma się z podwyżką stóp?

2023-03-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wprawdzie decydenci nie nazywają tego bailoutem, ale działania podjęte wobec SVB Financial, a także wsparcie płynnościowe dla całego sektora bankowego pokazuje, że sprawa nie jest błaha. I to na tyle, że rynki przestają wierzyć w to, że FED pozostanie tak "jastrzębi", jak to planował. Kryzys wokół banków może finalnie przyspieszyć scenariusz recesji. W opinii banku Goldman Sachs Rezerwa Federalna może wstrzymać się w marcu z podwyżką stóp i dokończyć cykl od maja, ale w tempie 25 punktów baz. na posiedzenie, do lipca.
Pełna gwarancja dla depozytów w SVB i Signature Bank

Pełna gwarancja dla depozytów w SVB i Signature Bank

2023-03-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Pozostając pod wpływem informacji o upadku Sillicon Valley Bank (18-tego największego pod względem aktywów banku w USA) główne indeksy amerykańskiego rynku akcji spadły w piątek (S&P 500 -1,45 proc., DJIA 1,07 proc., Nasdaq Composite -1,76 proc.). S&P 500 i Nasdaq Composite osiągnęły najniższe poziomy od stycznia, a średnia przemysłowa Dow Jonesa spadła do najniższego poziomu od początku listopada ub.r.
Zamieszanie wokół SVB nie szkodzi złotemu?

Zamieszanie wokół SVB nie szkodzi złotemu?

2023-03-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Weekend przyniósł szereg decyzji amerykańskich organów nadzoru, co do wsparcia upadłego banku SVB Financial, a także systemowych działań mających na celu zachowanie płynności w całym systemie bankowym. W tym celu podjęte już decyzje będą jeszcze konsultowane - dzisiaj o godz. 16:30 FED zbiera się na specjalnie poświęconym tej sytuacji posiedzeniu - odbędzie się ono za zamkniętymi drzwiami.
Fed ratuje (nie tylko) sektor bankowy

Fed ratuje (nie tylko) sektor bankowy

2023-03-13 Poranny komentarz walutowy XTB
O Silicon Valley Bank napisano w zasadzie już niemal wszystko. Jest to absolutnie temat numer jedek od ostatniego czwartkowego wieczoru i w pewnym momencie sytuacja wydawała się dosyć niebezpieczna i przed oczami przechodziło nam widmo kolejnego kryzysu finansowego. Oczywiście nie była to od początku taka skala jak prawie 15 lat temu, ale wciąż przy takich warunkach monetarnych jak teraz, krew mogłaby pojawić się na rynkach. Sytuację ratuje jednak Fed i amerykański rząd.
Recesyjny mix...

Recesyjny mix...

2023-03-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wycena scenariusza 50 punktowej podwyżki stóp procentowych przez FED na posiedzeniu 22 marca powróciła w okolice 50 proc. po tym, jak wczoraj Wall Street zaliczyła silne spadki pośrednio za sprawą kłopotów banku SVB Financial, który finansował m.in. projekty VC z Doliny Krzemowej. Nie brak opinii, że konieczne będzie szybkie systemowe działanie (nawet bailout), aby uniknąć eskalacji problemów. Niemniej rynki widzą też to, czego nie chciały widzieć wcześniej - szybki wzrost rynkowych stóp procentowych uderzył w sektor bankowy i daje dodatkowe argumenty za scenariuszem recesji.
Czy bańka właśnie pękła?

Czy bańka właśnie pękła?

2023-03-10 Komentarz walutowy XTB
Nie inflacja, nie Fed, nie NFP, ani nawet nie konferencja profesora Glapińskiego czy dzisiejsza publikacja raportu o inflacji z Polski przykuwa uwagę inwestorów. Jest to spory problem amerykańskiego sektora bankowego, a konkretnie banku Silicon Valley Bank, który ma problem z regulowaniem wypłat dla swoich klientów. Przez tą sytuację zaczyna przypominać się nam 2008 rok, choć jednocześnie nie ma jeszcze bardzo silnych przesłanek do tego, aby opuszczać rynkowy „statek”.
Czekamy na jutrzejsze dane

Czekamy na jutrzejsze dane

2023-03-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar pozostał nieco słabszy, a rentowności 10-letnich obligacji rządu USA nie powróciły ponad poziom 4,00 proc. Mimo, że szanse na podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych na posiedzeniu FED w dniu 22 marca, ostatnio mocno wzrosły, to rynek jakby nie miał, co do tego pełnego przekonania. Zresztą przemawiający wczoraj po raz drugi w tym tygodniu - tym razem w Izbie Reprezentantów - Jerome Powell, dał do zrozumienia, że taki ruch nie jest przesądzony i wiele będzie zależeć od danych z rynku pracy, oraz inflacji. To sprawia, że odczyty zaplanowane na jutro i najbliższy wtorek, urastają to miana kluczowych.
Spadek zapasów ropy w USA po 10 tygodniach wzrostów

Spadek zapasów ropy w USA po 10 tygodniach wzrostów

2023-03-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wtorkowe jastrzębie wystąpienie Jerome Powella w amerykańskim Senacie uderzyło mocno w notowania większości kluczowych surowców i towarów. Tak było również na rynku ropy naftowej – wtorkowa sesja przyniosła na tym rynku najmocniejszą dzienną zniżkę od pierwszej połowy stycznia, a wczoraj spadki były kontynuowane. Dzisiaj na rynku ropy jest jednak spokojniej – ceny zarówno ropy WTI, jak i Brent, poruszają się w konsolidacji w oczekiwaniu na nowe impulsy.
Czy to czas na dyskusje o obniżkach stóp w Polsce?

Czy to czas na dyskusje o obniżkach stóp w Polsce?

2023-03-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła. Po raz szósty zdecydowała się na utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, nawet pomimo ostatniego niewielkiego wzrostu inflacji powyżej 17%. Oczekuje się, że w przyszłym tygodniu inflacja ponownie wzrośnie, ale nie powinno to zmienić nastawienia ze strony Rady, patrząc na najnowsze projekcje makroekonomiczne, które zostały obniżone. Z drugiej strony pozostają one na tyle wysoko, że szanse na obniżki stóp procentowych w tym roku są raczej niepewne.
Pallad najtańszy od 2019 roku, pszenica najtańsza od 1,5 roku

Pallad najtańszy od 2019 roku, pszenica najtańsza od 1,5 roku

2023-03-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po silniejszym spadku we wtorek środowa sesja na amerykańskim rynku akcji przyniosła niewielkie ruchy (S&P 500 +0,14 proc., DJIA -0,18 proc., Nasdaq Composite +0,4 proc.). Dziś rano ok. godz. 9:30 cena kontraktów na S&P 500 spadała o 0,23 proc. Na giełdach Azji i Oceanii brak było dziś jakiejś wyraźniejszej tendencji: najsilniej – o 0,74 proc. – rósł filipiński PSEi, największy spadek – o 0,72 proc. – notował indyjski SENSEX 30.
Na europejskich rynkach akcji lekko przeważały dziś niewielkie spadki (DAX -0,18 proc., CAC 40 -0,33 proc. ok. godz. 9:30).
RPP utrzymuje status quo. Uwaga skupiona na konferencji!

RPP utrzymuje status quo. Uwaga skupiona na konferencji!

2023-03-08 Market News XTB
Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe w Polsce w marcu pozostały utrzymane na niezmienionym poziomie. W zasadzie nikt nie spodziewał się zmian, choć z pewnością marcowe posiedzenie mogło należeć do ciekawszych. Jest to związane z dostępnością nowych projekcji makroekonomicznych, które pomimo możliwego wzrostu inflacji w lutym do wyższego niż obecnie poziomu, mogą pokazać szybsze schodzenie inflacji do celu. To z kolei będzie kluczowe przy dywagacjach na temat pierwszej obniżki stóp, być może w tym roku.
FED doprowadzi do recesji?

FED doprowadzi do recesji?

2023-03-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
"Jastrzębie" komentarze Jerome Powella przed Komisją Bankową Kongresu nieco zaskoczyły rynki. Niemniej szef FED po prostu musiał pokazać swoją determinację do doprowadzenia inflacji w stronę celu - taki jest przecież mandat banku centralnego. Nie musi to bynajmniej oznaczać, że w marcu zobaczymy podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów baz., jak to wycenia obecnie rynek dając temu scenariuszowi 70 proc. szans (model CME FED Watch).
Powell psuje nastroje na rynku akcji i umacnia dolara

Powell psuje nastroje na rynku akcji i umacnia dolara

2023-03-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydarzeniem wczorajszej sesji było wystąpienie prezesa Fed przed Komisją Bankową Senatu. Jerome Powell zaprezentował raport dotyczący stanu gospodarki i podjętych z działań przez Fed. Stanowisko szefa rezerwy Federalnej było jednak bardziej jastrzębie niż spodziewały się tego rynki, co doprowadziło do cofnięcia na rynku akcji i umocnienia amerykańskiej waluty. Inwestorzy zwrócili uwagę przede wszystkim na zdanie, w którym Powell powiedział, że Fed jest w stanie przyspieszyć tempo podwyżek stóp procentowych, jeśli zajdzie taka potrzeba.
USD/JPY najwyżej od połowy grudnia

USD/JPY najwyżej od połowy grudnia

2023-03-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po wczorajszym odebranym jako „jastrzębie” wystąpieniu przewodniczącego amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powella główne indeksy amerykańskiego rynku akcji spadły (S&P 500 -1,53 proc.. DJIA -1,72 proc., Nasdaq Composite -1,25 proc.). Dziś ok. godz. 9:55 cena kontraktów na S&P 500 rosła o 0,13 proc. Na giełdach Azji i Oceanii również dominowały dziś zniżki. Najsilniejsza nastąpiła w przypadku Hang Senga (-2,35 proc.). W Europie trudno mówić o jakiejś wyraźnej tendencji na rynkach akcji (DAX +0,1 proc., CAC 40 -0,1 proc.).
Cena złota mocno w dół po wystąpieniu szefa Fed

Cena złota mocno w dół po wystąpieniu szefa Fed

2023-03-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynkach finansowych upływała najpierw na wyczekiwaniu na wystąpienie Jerome Powella w amerykańskim Senacie, a później na reakcjach na słowa szefa Fed. Jerome Powell okazał się bowiem nawet bardziej jastrzębi niż wcześniej oczekiwano, co miało niebagatelny wpływ na wycenę amerykańskiego dolara oraz nastroje na rynkach finansowych. Jerome Powell podkreślił wczoraj, że Fed prawdopodobnie będzie musiał podnieść stopy procentowe bardziej niż dotychczas oczekiwano w odpowiedzi na silne dane z amerykańskiej gospodarki i nadal wysoką inflację.
Wszystkie oczy skierowane na Powella

Wszystkie oczy skierowane na Powella

2023-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa upływała pod znakiem względnej słabości w oczekiwaniu na przesłuchanie Przewodniczącego FED Jerome Powella przez Senacką Komisją Bankową. Jego wystąpienie nie przyniosło żadnych zaskakujących rewelacji, jednak mimo tego rynki europejskie zareagowały wyprzedażą. Również S&P 500 banks zareagował drastyczną przeceną w wysokości niemal 2,5%. Jednym z powodów może być próba “odczytania między wierszami” intencji FED w zakresie przyszłości prowadzenia polityki monetarnej.