Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Stabilizacja notowań ropy, Bliski Wschód nadal pod lupą

Stabilizacja notowań ropy, Bliski Wschód nadal pod lupą

2023-12-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni 2023 roku na rynku ropy naftowej są okresem mało wyrazistych ruchów notowań. O ile we wtorek podczas spokojnej sesji ceny ropy rosły, to już wczoraj notowania tego surowca zniżkowały. Brak klarownego kierunku to efekt zróżnicowanych czynników wpływających na ceny ropy, jak również wyczekiwania na kolejne istotne dane na tym rynku. Spośród najważniejszych informacji, obecnie na rynku ropy rozgrywane są dwa główne czynniki. Pierwszym z nich, negatywnie przekładającym się na ceny ropy, jest wznowienie ruchu statków przez Kanał Sueski.
Stabilizacja złotego na mocnych poziomach

Stabilizacja złotego na mocnych poziomach

2023-12-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Środowy, poranny handel na rynku FX przynosi lekkie wzrosty eurodolara na niskiej płynności. Pozostajemy więc w otoczeniu korzystnym dla złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3309 PLN za euro, 3,9235 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5834 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9960 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,155% w przypadku obligacji 10-letnich.

Kurs euro do dolara zmierza w kierunku 1,11 USD

Kurs euro do dolara zmierza w kierunku 1,11 USD

2023-12-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed Świętami notowania głównej pary walutowej zdołały naruszyć okrągły poziom 1,10 USD, gdzie wypadały wierzchołki z końcówki listopada tego roku. Wczorajsza sesja przyniosła kontynuację ruchu w górę i potwierdziła wybicie wspomnianej bariery. Pomimo niewielkiej zmienności EURUSD powoli zmierza na północ. Dziś kurs zdołał przez chwilę znaleźć się powyżej poziomu 1,1050, co wskazuje na możliwość ataku na kolejny opór przy 1,11 USD. Miejsce to wynika z szerokiego mierzenia 78,6% Fibonacciego, które zostało wyznaczone na całej fali spadkowej, licząc od lipca do października 2023 roku.
Pusty kalendarz makro

Pusty kalendarz makro

2023-12-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Okres pomiędzy Świętami a Nowym Rokiem, tradycyjnie nie sprzyja większej aktywności inwestorów. Podobnie jest też i teraz, zmiany kursów są nieznaczne i nie widać też chęci do zmiany wcześniejszych trendów. Widoczna pozostaje, zatem tendencja do osłabienia się dolara w kontekście oczekiwań na radykalne obniżki stóp procentowych przez FED w 2024 r.
Morze Czerwone nadal w centrum uwagi na rynku ropy

Morze Czerwone nadal w centrum uwagi na rynku ropy

2023-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej póki co przynosi wzrosty notowań. Cena ropy WTI wczoraj przekroczyła poziom 75 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały ponad 80 USD za baryłkę. Dziś ceny ropy spokojnie poruszają się blisko wczorajszego zamknięcia, jednak co do zasady, na rynku tym przeważa w ostatnich dniach strona popytowa, a stoją za tym dwie główne przyczyny.
Dolar bez konkretnego kierunku

Dolar bez konkretnego kierunku

2023-12-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnia sesja handlu przed Świętami nie przynosi większych zmian na rynku FX. Nie widać konkretnego kierunku w temacie dolara, co pokazuje, że rynek wchodzi już w okres "przeczekania" do końca roku. Niemniej warto zwrócić uwagę, że wczorajsze słabsze dane PCE Core za III kwartał pozwoliły powrócić do rozgrywania schematu słabego dolara opartego o kontekst spodziewanych, radykalnych cięć stóp przez FED w 2024 r.
EURUSD przy 1.10 przed inflacją PCE

EURUSD przy 1.10 przed inflacją PCE

2023-12-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Para EURUSD notuje ponownie wzrosty i testuje bardzo ważny poziom, przed publikacją inflacji PCE, kluczowe patrząc z perspektywy Fed. Oczekiwania wskazują na dalszy spadek inflacji w kierunku celu, co powinno przybliżyć Fed do pierwszych obniżek. Rynek wciąż ma jednak dosyć ekstremalne oczekiwania co do pierwszego terminu obniżek stóp. Inflacja musiałby naprawdę zbliżyć się mocniej do celu przed marcem, aby pierwsza obniżka stóp miała miejsce właśnie pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.
Dziś poznamy preferowaną przez Fed miarę inflacji

Dziś poznamy preferowaną przez Fed miarę inflacji

2023-12-22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Zanim rynku udadzą się na przerwę świąteczno-noworoczną, otrzymają ostatni obraz inflacji w USA dzięki piątkowemu raportowi na temat wydatków osobistych Amerykanów. Niskie wartości mogą jeszcze mocniej podsycić spekulacje o możliwych szybkich cięciach stóp procentowych przez Fed, wyższe wyniki ostudzą nastroje na rynku i mogą spowodować wzrost rentowności amerykańskich obligacji oraz spadki na rynku akcyjnym.
Wyjście Angoli z kartelu OPEC a ceny ropy

Wyjście Angoli z kartelu OPEC a ceny ropy

2023-12-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Czwartkowa sesja na rynku ropy naftowej cechowała się delikatnym podwyższeniem zmienności. Wszystko za sprawą niespodzianki, jaką zaserwowała uczestnikom globalnego rynku ropy Angola. Ten afrykański kraj, będący jednym z największych producentów ropy na swoim kontynencie, poinformował bowiem o zamiarze wyjścia z kartelu OPEC. Angola dołączyła do kartelu OPEC w 2007 roku, a więc relatywnie niedawno w porównaniu do wielu innych członków tej grupy.
Strona podaży testuje byczy sentyment

Strona podaży testuje byczy sentyment

2023-12-21 Komentarz giełdowy XTB
Przerwa świąteczna zbliża się wielkimi krokami, ale nie przeszkadza to inwestorom, którzy przy utrzymującej się niskiej zmienności, testują ostatnie pokaźne wzrosty. Dzisiejsze sesje na rynkach APAC oraz w Europie przyniosły mieszane nastroje, a w wielu przypadkach indeksy notowały spadki w ujęciu intraday. W USA sytuacja jest nieco lepsza, ale i tutaj obserwujemy duże niezdecydowanie inwestorów. Kluczowym tematem dnia dzisiejszej sesji były dane makro z USA.
Funt pod presją

Funt pod presją

2023-12-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dane o listopadowej inflacji w Wielkiej Brytanii uderzyły dzisiaj rano w notowania funta. Odczyt okazał się znacznie niższy od prognoz - bazowa CPI cofnęła się do 5,1 proc. r/r z 5,7 proc. r/r (oczekiwano 5,6 proc. r/r), a podstawowa CPI wyhamowała do 3,9 proc. r/r z 4,6 proc. r/r (oczekiwano 4,4 proc. r/r). Uwagę zwracają jej spadki w ujęciu miesięcznym o 0,2 proc. m/m i bazowej o 0,3 proc. m/m. Takie dane przybliżają termin pierwszej obniżki stóp przez Bank Anglii - wprawdzie nadal zakłada się, że dojdzie do tego już w maju, ale szanse na marzec podskoczyły do 42 proc. Reakcja funta byla natychmiastowa.
Funt słabszy po danych o inflacji z UK

Funt słabszy po danych o inflacji z UK

2023-12-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Funt jest dziś rano słabszy. To efekt odczyt danych o inflacji za listopada. Ceny konsumenckie spadły mocniej od oczekiwań co podsyciło spekulacje o obniżce stóp procentowych już latem, którą mógłby dokonać Bank Anglii. Kurs GBP/USD spadł z poziomu 1,2725 i zbliżył się do 1,2650. Inflacja w Wielkiej Brytanii okazała się znacznie niższa niż oczekiwano w listopadzie, a rynki wyceniają obecnie aż 140 pb cięć stóp procentowych w przyszłym roku. Być może te oczekiwania rynkowe poszły nieco za daleko, patrząc na ostatnie jastrzębie nastawienie Andrew Baily’a.
Napięcia na Bliskim Wschodzie pod lupą na rynku ropy

Napięcia na Bliskim Wschodzie pod lupą na rynku ropy

2023-12-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie rosną. Zwyżka nie jest duża ze względu na wciąż utrzymujące się obawy o globalny popyt na ropę naftową – niemniej, w krótkoterminowej perspektywie górę zaczęły brać obawy o sytuację na Bliskim Wschodzie. Od kilku dni najgłośniejszym tematem na rynku ropy naftowej są ataki jemeńskich bojówek Huti na statki komercyjne na Morzu Czerwonym.
Rynek żąda obniżek stóp procentowych

Rynek żąda obniżek stóp procentowych

2023-12-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe lubią wpadać w skrajności. Wyprzedaże są zwykle nadmierne, co daje nam okazję do zakupu, natomiast w przypadku optymizmu również potrafimy wpaść w zbyt mocne oczekiwania. Tak jest w przypadku oczekiwań rynku na obniżki stóp procentowych. Wyraźnie spadająca inflacja daje przestrzeń do obniżek, choć same banki centralne mówią, że walka z wysokimi cenami ciągle trwa, co może jednocześnie doprowadzić do stłumienia gospodarki. Jak na obniżki w USA, w strefie euro czy w Wielkiej Brytanii patrzy rynek?
Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

2023-12-19 Komentarz giełdowy XTB
Za nami kolejna bardzo dobra sesja na GPW z nowymi rekordami na szerokim indeksie WIG. Bardzo dobrze radził sobie również indeks WIG20, który testował ostatnie maksima, będąc jednym z mocniejszych głównych indeksów wzrostowych. Od początku tego miesiąca wzrost nie wygląda fenomenalnie, ale jednocześnie widać, że jest to jedna z najlepszych końcówek roków w ostatnich latach. Indeks WIG zbliża się do bardzo ważnego okrągłego poziomu 80 tysięcy punktów i dzisiaj wyznacza kolejny historyczny szczyt.
Fed daje zielone światło

Fed daje zielone światło

2023-12-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami bardzo intensywny i chyba jednak dość zaskakujący tydzień na rynkach finansowych. Najbardziej oczekiwane wydarzenie, czyli posiedzenie Fed, dostarczyło rynkom nowego impulsu. Impulsu, na którym zyskał też złoty. Na grudniowym posiedzeniu Fed znacznie zmienił rynkowy przekaz. Przez ostatnie dwa lata w ogromnej większości przekaz ten był „jastrzębi”, to znaczy Komitet głównie ustami prezesa Powella starał się przekonywać rynki, że stopy procentowe trzeba albo podnosić, albo przynajmniej utrzymać na wysokich poziomach przez dłuższy okres czasu.
Banki Starego Kontynentu stawiają na swoje

Banki Starego Kontynentu stawiają na swoje

2023-12-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami ostatni dzień bardzo ciekawego tygodnia. Bycze sentymenty na rynkach wydają się nie ustępować, a to wszystko w związku z gołębimi komentarzami Powella oraz innych bankierów amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Z drugiej jednak strony decyzje banków centralnych ze Starego Kontynentu są nieco odmienne, a to w szczególności efekt zachowawczej (jastrzębiej) retoryki Lagarde z EBC oraz Baileya z BoE.
Polityki monetarne w centrum uwagi

Polityki monetarne w centrum uwagi

2023-12-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Lagarde podczas wczorajszej konferencji prasowej starała się stłumić oczekiwania rynkowe na obniżkę stóp procentowych co w pewnym stopniu jej się udało. Było to odzwierciedlone w umacniającym się kursie euro. Jednocześnie prezeska EBC wyraziła optymizm co do perspektyw inflacji. Stopy procentowe w strefie euro nie uległy zmianie po raz kolejny. BoE brzmiał jastrzębio i umocnił GBP. Z kolei frank szwajcarski stracił a mocno zyskała korona norweska, co było pokłosiem restrykcyjnego nastawienia Norges Banku.
Lepsze prognozy popytu na ropę naftową

Lepsze prognozy popytu na ropę naftową

2023-12-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Praktycznie cała jesień i początek zimy na rynku ropy naftowej upływały pod znakiem systematycznych spadków cen. Notowania tego surowca mają za sobą aż siedem spadkowych tygodni z rzędu – a ceny ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia spadły do najniższych poziomów od prawie pół roku. Niemniej, ten tydzień ma szansę przerwać spadkową passę.
Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

2023-12-14 Komentarz giełdowy XTB
W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znalazły się decyzje głównych banków centralnych w sprawie stóp procentowych, które były raczej zgodne z oczekiwaniami rynku. Wczorajszy Fed mimo utrzymania stóp miał nieco bardziej gołębi wydźwięk, co doprowadziło do silnych wzrostów Na Wall Street. Dzisiejszy EBC zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, jednak tutaj przekaz był bardziej jastrzębi, co też doprowadziło do umocnienia europejskiej waluty.