Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Jak zareaguje kurs euro i dolara na decyzje EBC i Fed?

Jak zareaguje kurs euro i dolara na decyzje EBC i Fed?

2023-09-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji oczy inwestorów zwrócą się w kierunku danych o inflacji ze Stanów Zjednoczonych, które to poznamy o godzinie 14:30. Dane te będą ostatnią ważną wskazówką dla Fed przed decyzją ws. poziomu stóp procentowych, która to zostanie ogłoszona już 20 września (środa). Oczekuje się, że inflacja CPI przyspieszyła do 0,6% m/m i 3,7% r/r. Niemniej kluczowy dla rynku będzie bazowy odczyt CPI, gdzie w relacji r/r oczekuje się wyhamowania z 4,7% do 4,3%, a w ujęciu m/m utrzymania na poziomie 0,2%.
Cena ropy naftowej przy 10-miesięcznych maksimach

Cena ropy naftowej przy 10-miesięcznych maksimach

2023-09-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej nadal znajdują się przede wszystkim pod silnym wpływem strony popytowej. Cena ropy gatunku WTI oscyluje już w okolicach 89 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent przekraczają poziom 92 USD za baryłkę. W obu przypadkach, notowania ropy naftowej poruszają się w okolicach 10-miesięcznych maksimów – podobne wyceny były notowane w listopadzie 2022 r. Wsparciem dla cen ropy nieustannie pozostają obawy o jej podaż. Jednym z impulsów wzrostowych dla notowań ropy były przedłużone cięcia wydobycia ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej oraz cięcia eksportu w Rosji.

Złoty nadal słabnie

Złoty nadal słabnie

2023-09-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po kolejnym wzroście głównych indeksów amerykańskiego rynku akcji w poniedziałek (S&P 500 +0,67 proc., DJIA +0,25 proc., Nasdaq 100 +1,19 proc.) dziś na giełdach Azji i Oceanii brak było dominującej tendencji (japoński Nikkei 225 +0,95 proc., australijski All Ordinaries +0,2 proc.).Notowania na rynkach akcji w Europie rozpoczęły się od niewielkich spadków (DAX -0,33 proc., CAC 40 -0,11 proc.).
Bank Japonii wysyła ostrzeżenie dla kredytobiorców

Bank Japonii wysyła ostrzeżenie dla kredytobiorców

2023-09-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Wśród wszystkich banków centralnych na świecie mamy bardzo ciekawą sytuację. W Stanach Zjednoczonych, w strefie euro oraz w Wielkiej Brytanii cały czas rozważa się podwyżki, choć jest to jednocześnie blisko koniec całego cyklu. W Chinach stopy się obniża, choć niechętnie i bardzo powoli, a sytuacja pozwalałaby na to, aby cięcia były bardziej agresywne. W Polsce pierwsze cięcie było agresywne, choć przy wciąż ekstremalnie wysokiej inflacji.
Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

2023-09-11 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy w umiarkowanie optymistycznych nastrojach. Wzrosty są widoczne na większości rynków, w tym również na Wall Street, które czeka na publikację inflacji CPI za sierpień w najbliższą środę. Będzie to ostatni ważny odczyt przed posiedzeniem Fed, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Czy rynek faktycznie może mieć nadzieję na to, że amerykańscy bankierzy centralni zdecydują się wstrzymać z podwyżkami lub nawet zakończyć cykl zacieśniania polityki monetarnej?
dolar zaczyna tracić...

dolar zaczyna tracić...

2023-09-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta cofa się dzisiaj na szerokim rynku po tym, jak wpływowy dziennikarz Wall Street Journal (Nick Timiraos) dał do zrozumienia, że FED mógłby zrezygnować z dalszych podwyżek stóp procentowych (a więc odpada nie tylko wrzesień, ale i listopad, oraz kolejne). To nieco redukuje obawy związane z publikacją danych o inflacji CPI z USA w najbliższą środę. Zainteresowanie dolarem ustąpiło, zatem na rzecz dwóch wątków - Europejski Bank Centralny w najbliższy czwartek ogłosi decyzję o stopach procentowych, co lekko podbija euro, ...
Jen silniejszy po słowach Uedy. Euro czeka na decyzję EBC.

Jen silniejszy po słowach Uedy. Euro czeka na decyzję EBC.

2023-09-11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na rynku walutowym aktualnie oprócz słabości złotego, mówi się o chwilowej aprecjacji jena japońskiego, który zyskał po wypowiedzi prezesa Banku Japonii. Para USD/JPY „otworzyła” tydzień luką spadkową i przez cały dzisiejszy poranek sukcesywnie schodzi na niższe poziomu w okolice 146,00. Chwilę po tym jak notowania USD/JPY przetestowały tegoroczne maksima na poziomie 147,80, na rynek napłynęła informacja o wywiadzie gubernatora Banku Japonii, ...
Dane o inflacji kluczowe dla Fed

Dane o inflacji kluczowe dla Fed

2023-09-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień przyniósł spore osłabienie złotego w reakcji na znaczącą obniżkę stóp procentowych w Polsce, jednak rynki globalne pozostały w klinczu. Czy zmienią to sierpniowe dane o inflacji w USA? Z pewnością jest to ważny raport, mający wpływ na wrześniową decyzję Fed. Rynek praktycznie nie widzi szans na wrześniową podwyżkę stóp procentowych w USA. Wynika to w dużej mierze z ewoluujących wypowiedzi przedstawicieli FOMC, którzy coraz częściej wspominają, że Bank być może zrobił wystarczająco dużo w walce z inflacją.
Spokojny początek tygodnia na rynku ropy

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy

2023-09-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od konsolidacji. Cena amerykańskiej ropy gatunku WTI pozostaje w rejonie 87 USD za baryłkę, natomiast notowania europejskiej ropy Brent oscylują nadal powyżej poziomu 90 USD za baryłkę. W poprzednim tygodniu wysokim cenom ropy naftowej sprzyjały przede wszystkim informacje o przedłużeniu cięć wydobycia tego surowca przez kraje OPEC+, będące jednocześnie kluczowymi globalnymi producentami i eksporterami ropy.
Czwarty z kolei spadek zapasów ropy w USA

Czwarty z kolei spadek zapasów ropy w USA

2023-09-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zniżkowały, a dzisiaj stabilizują się w rejonie czwartkowego zamknięcia. Tym samym, cena tego surowca znajduje się na drodze do zakończenia tygodnia na plusie – byłaby to już druga tygodniowa zwyżka z kolei. W tym tygodniu zarówno notowania ropy naftowej Brent, jak i ceny ropy gatunku WTI, dotarły do najwyższych poziomów od 10 miesięcy.
Dolar cofa się na szerokim rynku

Dolar cofa się na szerokim rynku

2023-09-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi cofnięcie się dolara na szerokim rynku po ostatnich wzrostach. Wczoraj indeksy na Wall Street wypadły słabo i tłumaczy się to pogorszeniem nastrojów wokół spółek technologicznych po tym, jak urządzenia Apple'a nie będą mogły być używane w chińskich agencjach rządowych. Jednocześnie przemawiający po południu członkowie FED nie byli jakoś "gołębi" - Goolsbee zwrócił wprawdzie uwagę, że dyskusja może przesunąć się w stronę tego, nie ile jeszcze FED podwyższy stopy, ale jak długo pozostaną one na wysokich poziomach.
Rozpaczliwa wyprzedaż na polski złotym

Rozpaczliwa wyprzedaż na polski złotym

2023-09-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej wpłynęła tragicznie na wycenę polskiego złotego. Przypomnijmy, że RPP podjęła decyzję o obniżeniu poziomu stóp procentowych o 75 punktów bazowych, podczas gdy oczekiwania rynkowe zakładały cięcie jedynie o 25 pb! W oświadczeniu wydanym przez Radę nie znaleźliśmy racjonalnego powodu, który tłumaczyłby aż tak duży ruch. Członkowie zwrócili uwagę na spadek inflacji oraz stwierdzili, że obniżka nie wpłynie negatywnie na osiągnięcie celu w zakładanym terminie.
Skala deprecjacji złotego nie martwi NBP

Skala deprecjacji złotego nie martwi NBP

2023-09-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Złoty jest najsłabszy względem euro oraz dolara amerykańskiego od kwietnia. W relacji do franka czy funta widzimy poziomy nienotowane od I kwartału tego roku. Skala deprecjacji jest ogromna, choć Narodowy Bank Polski nie wykazuje większego zmartwienia z tego powodu. Ten tydzień spowodował, że umocnienie PLN z ostatnich kilku miesięcy zostało roztrwonione w błyskawiczny sposób. Dalsze obniżki stóp w Polsce są wysoce prawdopodobne, co nie będzie sprzyjać naszej walucie.
Co tak naprawdę zrobi FED?

Co tak naprawdę zrobi FED?

2023-09-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po wczorajszych niezłych danych ISM w usługach za sierpień, rynek zaczął się na powrót zastanawiać, czy FED zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych na jesieni. Termin 20 września raczej nie wchodzi w grę (poniżej 10 proc. szans), ale za to w grze pozostaje 1 listopada (ponad 40 proc. prawdopodobieństwa według modelu CME FED Watch). Biorąc pod uwagę rysujący się kontrast w tym względzie pomiędzy FED, a innymi bankami centralnymi (wczoraj uwagę zwróciła "gołębia" wypowiedź prezesa Banku Anglii, który zeznawał w tamtejszym parlamencie), siłą rzeczy faworyzuje to dolara na głównych układach.
Dla polskiej waluty RPP jak wojna i Covid

Dla polskiej waluty RPP jak wojna i Covid

2023-09-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pierwszej od maja 2020 roku obniżce wysokości stopy referencyjnej z najwyższego od 2002 roku poziomu 6,75 proc. do 6 proc. proc. zszokowała polski rynek finansowy. Przy rocznej dynamice CPI w Polsce na poziomie 10,1 proc. w sierpniu ekonomiści oczekiwali obniżki, ale tylko do poziomu 6,5 proc. Wystarczy powiedzieć, że kurs EUR/PLN wzrósł wczoraj o 1,73 proc.
Cena ropy wciąż przy tegorocznych maksimach

Cena ropy wciąż przy tegorocznych maksimach

2023-09-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej pozostaje mocna. Notowania ropy gatunku WTI poruszają się w okolicach 87 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent oscyluje w rejonie 90 USD za baryłkę. Mimo że dziś rano widać na wykresach odreagowanie spadkowe, to i tak notowania ropy pozostają blisko tegorocznych maksimów – i jednocześnie najwyższych poziomów od listopada ubiegłego roku. W tym tygodniu na korzyść strony popytowej na rynku ropy naftowej działają informacje z Arabii Saudyjskiej i Rosji.
Rosyjskie cięcia eksportu ropy przedłużone

Rosyjskie cięcia eksportu ropy przedłużone

2023-09-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnej poniedziałkowej sesji, wtorek przyniósł na rynku ropy naftowej więcej zmienności. Ostatecznie wczorajsza sesja zakończyła się na plusie, jednak już dzisiaj rano tendencja jest odwrotna, a spadki zniwelowały praktycznie cały wczorajszy wzrost. Z pewnością jednym z kluczowych tematów na rynku ropy naftowej w tym tygodniu są cięcia wydobycia ropy naftowej przez kraje OPEC+.
Czy RPP obniży stopy? Co zrobi Bank Kanady?

Czy RPP obniży stopy? Co zrobi Bank Kanady?

2023-09-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji poznamy dwie decyzje banków centralnych w sprawie poziomu stóp procentowych. Jeśli chodzi o nasze krajowe podwórko, w centrum uwagi znajduje się Rada Polityki Pieniężnej. Rynek jest podzielony, jeśli chodzi o to, czy zobaczymy dziś obniżkę, czy utrzymanie dotychczasowego poziomu stóp. Spadek dynamiki inflacji jest zauważalny, niemniej w dalszym ciągu wzrost cen utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie.
Ropa naftowa zdominowała wczorajszy dzień

Ropa naftowa zdominowała wczorajszy dzień

2023-09-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
We wtorek ropa naftowa była odmieniana przez wszystkie przypadki. To efekt doniesień na temat podaży na tym rynku. Arabia Saudyjska oraz Rosja zdecydowały się na przedłużenie dobrowolnych cięć wydobycia do końca roku. Baryłka brent oraz WTI wyszły na kilkumiesięczna maksima. Cena znalazła się na najwyższym poziomie od listopada 2022 roku. Wzrosły obawy o to, że w dłuższym terminie wyższe ceny energii spowodują, że inflacja ponownie zostanie podbita. Dolar zyskiwał na wartości a rentowności amerykańskich obligacji USA znalazły się wyżej. Euro straciło po słabych danych PMI.
Złoty słabszy przed RPP

Złoty słabszy przed RPP

2023-09-06 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi próbę wyhamowania spadków eurodolara, a więc również złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4896 PLN za euro, 4,1829 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7182 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2722 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,555% w przypadku obligacji 10-letnich.