Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Złoty odporny na obniżki stóp procentowych?

Złoty odporny na obniżki stóp procentowych?

2023-07-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek po południu prezes Glapiński otwarcie zapowiedział, że obniżka stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej jest możliwa, gdyż inflacja ma szanse wtedy spaść poniżej 10 proc. r/r. Złoty jednak nie zareagował na te doniesienia spadkiem, ale zyskał. Dlaczego? W piątek po południu większym zaskoczeniem dla globalnych rynków były dane Departamentu Pracy USA, które nie okazały się być nazbyt przekonywujące dla scenariusza potencjalnych dwóch podwyżek stóp procentowych przez FED w tym roku.
Dolar ma problemy z umocnieniem. Dziś raport NFP

Dolar ma problemy z umocnieniem. Dziś raport NFP

2023-07-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś najważniejszym pytaniem jest to, czy raport z rynku pracy wzmocni sceptycyzm rynku do podejścia Fed, które zostało zasygnalizowane na ostatnim posiedzeniu, czy może jednak go osłabi. Wczorajsza reakcja dolara na dane makro była chwilowa. EURUSD w godzinach popołudniowo – wieczornych wrócił do poziomów sprzed publikacji. Dolar ma problem z trwałą aprecjacją. Raport ADP zaskoczył mocnym wynikiem.

Czekając na payrolle...

Czekając na payrolle...

2023-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar oddał wczoraj wieczorem to, co zyskał wcześniej. W efekcie nadal stoimy w punkcie wyjścia, chociaż w ostatnich dniach oczekiwania na podwyżki stóp w USA przesunęły się lekko w górę. Model CME FED Watch daje blisko 90 proc. szans na ruch o 25 punktów baz. na posiedzeniu 26 lipca i 38 proc. prawdopodobieństwa na podobny ruch w listopadzie. Opublikowane wczoraj dane - zwłaszcza ADP i ISM dla usług zdają się pokazywać, że w amerykańskiej gospodarce nie jest tak źle, więc FED może dalej forsować zacieśnianie polityki.
Załamanie na rynku akcji

Załamanie na rynku akcji

2023-07-06 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła pogłębienie spadków na rynku akcji w Europie. Pomimo dobrej końcówki ubiegłego tygodnia, po weekendzie inwestorzy odwrócili się od akcji i obserwowaliśmy korektę, która z dnia na dzień stawała się coraz silniejsza. Dzisiejszy dzień można uznać za kulminację ruchu spadkowego ponieważ europejskie indeksy giełdowe przeceniły się nawet 2-3%. Nastroje na globalnym rynku akcji pogorszyły się po wczorajszej publikacji minutes FOMC.
Jak oszczędzać pieniądze najmniejszym kosztem?

Jak oszczędzać pieniądze najmniejszym kosztem?

2023-07-05 Poradnik inwestora
W dzisiejszych czasach wielu z nas musi zacisnąć pasa. Nawet nieźle zarabiający muszą ograniczyć wydatki. Oszczędność to bardzo pozytywna cecha. Warto jednak robić to tak, abyśmy jak najmniej to odczuli. Podpowiadamy zatem, jak sprawić, by w portfelu zostało nam więcej pieniędzy, ale jednocześnie nie wyrzekać się wszystkich przyjemności.
Czy

Czy "zapiski" coś zmienią?

2023-07-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę rano na rynku FX jest spokojnie. Na rynek powracają Amerykanie, którzy poniekąd mieli przedłużony weekend ze względu na wczorajsze obchody Dnia Niepodległości. Dzisiaj w kalendarzu głównymi tematami są odczyty indeksów PMI dla usług w strefie euro za czerwiec - ostateczne dane wypadły zgodnie z pierwszymi szacunkami (chociaż są to słabe odczyty) , oraz zapiski z czerwcowego posiedzenia FED. Wtedy opublikowana została tzw. ankieta (dot-plot), która pokazała preferencje członków FED odnośnie dalszego kształtowania stóp procentowych.
Jak nie ma Amerykanów to wieje nudą

Jak nie ma Amerykanów to wieje nudą

2023-07-05 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Podczas gdy Amerykanie świętują, na innych rynkach zaczyna wiać nudą. Tak jest i tym razem. W Europie w krótkim terminie dominują spadki a DAX ma problem z ponownym atakiem historycznych szczytów. Z układu świec na wykresie coraz mocniej wynika, że szykuje nam się większa korekta. Ropa naftowa rośnie po nowych doniesieniach z Arabii Saudyjskiej, jednak na wykresie wciąż jesteśmy „zamknięci” w wąskiej konsolidacji. Rynek walutowy także nie wykazuje większej zmienności.
Protokół Fed wyjaśni wstrzymanie podwyżek

Protokół Fed wyjaśni wstrzymanie podwyżek

2023-07-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Ten tydzień jest dosyć specyficzny ze względu na wczorajsze obchody Dnia Niepodległości w USA. Rynki wracają jednak do normalnej pracy i dzisiaj wieczorem poznamy zapisy rozmów bankierów centralnych z USA z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, na której pierwszy raz od marca 2022 roku nie zdecydowano się na podwyżkę. Jednocześnie jednak prognozy banku i słowa Powella wskazywały na to, że kolejne podwyżki nadchodzą. Czy to samo pokażą minutes?
RBA wstrzymuje się z podwyżką stóp procentowych

RBA wstrzymuje się z podwyżką stóp procentowych

2023-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji nie należy spodziewać się podwyższonej zmienności, a to za sprawą święta w USA (Dzień Niepodległości). Ponadto kalendarz na wtorkową sesję jest niemal pusty, po południu poznamy jedynie dane PMI dla przemysłu z Kanady. Wydarzeniem dnia była jednak decyzja RBA ws. Poziomu stóp procentowych. Bank Rezerwy Australii zdecydował się na utrzymanie stóp procentowych na poziomie 4,1%, mimo, że oczekiwania rynkowe zakładały podwyżkę o 25 punktów bazowych.
Niewielkie zmiany na rynkach

Niewielkie zmiany na rynkach

2023-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek nie przynosi większych zmian, a perspektywa święta w USA (Dzień Niepodległości) nie zachęca do większej aktywności. Rynek czeka na dalsze informacje z USA, jakie napłyną w kolejnych dniach - jutro będą to zapiski z czerwcowego posiedzenia FED, w czwartek ISM dla usług, a w piątek dane Departamentu Pracy USA. Opublikowane wczoraj dane ISM wypadły słabo (zwłaszcza po stronie subindeksów cen płaconych i zatrudnienia), ale nie wpłynęły znacząco na oczekiwania, co do podwyżek stóp procentowych w USA.
mWIG-40 najwyżej od lutego 2022, sWIG-80 atakuje poziom szczytu z jesieni 2021

mWIG-40 najwyżej od lutego 2022, sWIG-80 atakuje poziom szczytu z jesieni 2021

2023-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na giełdach Azji i Oceanii brak było dziś dominującej tendencji, chociaż zwracało uwagę odbicie się japońskiego Nikkei 225 od jego 23-letniego maksimum ustanowionego ponad 2 tygodnie temu (-0,98 proc.). Wakacyjny nastrój panował na giełdach europejskich (DAX +0,09 proc., CAC 40 +0,1 proc. ok. godz. 10:15). WIG-20 tracił ok. godz. 10:15 o 0,48 proc. sWIG-80 atakował poziom swoich szczytów z września-listopada 2021. mWIG-40 osiągnął dziś najwyższy poziom od lutego 2022.
Na złotym spokojnie w Dzień Niepodległości

Na złotym spokojnie w Dzień Niepodległości

2023-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykanie dzisiaj świętują, stąd też aktywność inwestorów na rynkach może być mniejsza i zarazem zmienność również. We wtorek rano euro oscyluje wokół 4,43 zł, a dolar 4,06 zł. Dolar notuje na szerokim rynku kosmetyczne zmiany, a wydarzeniem sesji azjatyckiej są działania Ludowego Banku Chin w celu wsparcia juana (dzisiaj to się udało), oraz decyzja RBA o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Para EURUSD oscyluje wokół 1,09.
Brak istotnych zmian na rynku ropy

Brak istotnych zmian na rynku ropy

2023-07-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od kontynuacji zwyżki. Po ubiegłotygodniowym odbiciu, dziś uwagę inwestorów przyciąga kolejna seria danych makro, dziś przede wszystkim z Azji i Europy. Publikowana jest seria odczytów PMI, które jak na razie, głównie rozczarowują. W zasadzie jedynym relatywnie pozytywnym akcentem okazał się finalny odczyt Caixin PMI dla przemysłu Chin, który utrzymał się powyżej bariery 50 pkt. i był nieco wyższy od oczekiwań (ale niższy od poprzedniego odczytu).
Weekendowy handel...

Weekendowy handel...

2023-07-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek nowego półrocza i miesiąca rozpoczynamy z nieco mocniejszym dolarem na głównych ustawieniach, chociaż dzisiaj, a zwłaszcza jutro aktywność inwestorów może być mniejsza (zwłaszcza po południu i wieczorem). Dzisiaj handel na amerykańskich giełdach jest skrócony, a jutro obchodzony jest w USA Dzień Niepodległości.
Hossa na hiszpańskim rynku akcji

Hossa na hiszpańskim rynku akcji

2023-07-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Drugie półrocze rozpoczęło się na rynkach akcji Azji i Oceanii od wzrostów głównych indeksów (Nikkei +1,7 proc.). Zwyżka była kontynuowana na giełdach europejskiej (DAX +0,32 proc., CAC 40 +0,2 proc. ok. godz. 10:05). Kolejny raz hiszpański IBEX 35 osiągnął swój najwyższy poziom od lutego 2020. WIG-20 próbował przełamać tendencję spadkową (+0,45 proc. ok. godz. 10:10). Swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś kursy akcji Kruk, PKO BP, mBanku i Alior Banku.
Pierwszy miesięczny wzrost na rynku ropy naftowej w tym roku

Pierwszy miesięczny wzrost na rynku ropy naftowej w tym roku

2023-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kończą bieżący miesiąc delikatnymi zwyżkami. Tym samym, ruch ten tworzy szansę na zakończenie czerwca na rynku ropy na niewielkim plusie. Gdyby tak się stało, to byłaby to pierwsza miesięczna zwyżka notowań ropy naftowej Brent od początku roku i druga w tym roku miesięczna zwyżka cen ropy WTI (po delikatnym wzroście także w kwietniu). Jednocześnie, w ujęciu kwartalnym sytuacja wygląda gorzej – II kwartał bieżącego roku prawdopodobnie zakończy się dla cen ropy Brent zniżką o 6%, a dla cen ropy WTI o 7%.
PKB z USA umacnia dolara i poprawia nastroje na rynku

PKB z USA umacnia dolara i poprawia nastroje na rynku

2023-06-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Gospodarka USA jest solidna. Wskazały na to wczorajsze dane PKB. Rewizja za I kwartał zaskoczyła inwestorów. Dodatkowo poznaliśmy lepszy obraz rynku pracy. W rezultacie dolar umocnił się czego konsekwencją był zdecydowany spadek kursu EUR/USD poniżej 1,09. Rentowność 2-letnich obligacji USA urosła do 4,9 a dziś na moment osiągnęła wartość 4,95 proc. co oznacza, że zbliżamy się do szczytów z początku marca tego roku.
Dolar oddaje część zwyżek

Dolar oddaje część zwyżek

2023-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynkach walutowych była szczególnie dobra dla amerykańskiego dolara. Wszystko za sprawą debaty, którą odbyli szefowie kluczowych banków centralnych świata – Fed, ECB, BoJ i BoE – a która podkreśliła rozjazd w działaniach tych instytucji.

Naturalnie, najwięcej uwagi przyciągały wypowiedzi szefa Fed, Jerome Powella, za sprawą niepewności związanej z tempem podwyżek stóp procentowych w USA.
Kurs EUR/SEK najwyżej w historii

Kurs EUR/SEK najwyżej w historii

2023-06-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
S&P 500 prawie 2 tygodnie temu odbił się od górnego ograniczenia swego trwającego od października ub.r. trendu wzrostowego. Dziś rano cena kontraktów na ten indeks, który we wtorek i środę próbował skorygować wcześniejszy spadek, była stabilna (+0,02 proc.). Na giełdach w Azji i Oceanii przeważały niewielkie wzrosty (Nikkei 225 +0,12 proc.). Swój najniższy od początku 2021 roku poziom zaliczył tajlandzki SET Index. Letni marazm zapanował na europejskich rynkach akcji (DAX +0,02 proc., CAC 40 +0,19 proc. ok. godz. 9:50).
Obniżki stóp w Polsce już w październiku?

Obniżki stóp w Polsce już w październiku?

2023-06-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Coraz mocniej dyskutuje się na temat potencjalnych obniżek stóp procentowych w Polsce jeszcze w tym roku. Wcześniej wskazywano na to, że jakiekolwiek podstawy do takiego ruchu pojawią się na koniec 2023, ale coraz częściej mówi się o początku IV kwartału czy o październiku. Złoty zaczyna już reagować na takie ryzyko. Czy po kilku miesiącach wyraźnego umocnienia czeka nas okres słabości naszej waluty, w szczególności, kiedy banki centralne strefy euro, USA oraz UK chcą dalej stopy podwyższać?